Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Jak duży zbiornik na dolewkę stosujecie w swoich akwariach ?

Czy robicie go na zasadzie ile miejsca jest w szafce, czy taki aby RO starczyło na np. tydzień (tu drugie pytanie czy jest sens aby woda do dolewki stała dłużnej niż tydzień)

Czy jest jakiś przelicznik procentowy, że przy określonej objętości wody w obiegu zbiornik na dolewkę powinien być powinien być takiej a nie innej wielkości ?


de1c89e836a1904c6acee4e1c5622207u1839a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam zbiornik 60 litrów, przy +-600l w obiegu. Stoi w przedpokoju, kilka metrów od akwarium. Mi latem starcza na tydzień, zimą na tydzień + podmiana 20l. Jeśli dolewka jest w ciemnym miejscu, to nic nie przeszkadza, żeby woda stała dłużej. Raz na kilka miesięcy dobrze ją opróżnić i opłukać/umyć. Większość ludzi montujących dolewki pod akwarium patrzy na to, ile miejsca to zabiera.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

im większy tym rzadziej trzeba go uzupełniać - logiczne

chyba że masz "automat" i nie musisz "latać z wiadrami"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na starcie miałem Tunze jednopływakową, ale obawa przed przelaniem skierowała mnie do Levelautomatic EYE - Aqua-Trend. Bezproblemowa. Raz na jakiś czas przemyję soczewkę i śmiga.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie 29 litrów na 590 l w obiegu. Wystarcza latem na okol 6 dni, zimą dzień dłużej. Pojemność zbiornika kalkulowałem jako maksymalną możliwą (po uwzględnieniu powierzchni DSB (wg @katani) i wymiarów komór na odpieniacz, pompę i media. Na czas urlopu (ostatnio 18 dni) podłączam trzy zbiorniki 30l (beczki do kiszenia kapusty mają odpowiednią wysokość do mojego sumpa :D) tak jak radzi reefhub 

https://reefhub.pl/akwarium-bez-opieki/

Na ostatni urlop wystarczylo z nadmiarem.

Używam Levelautomatic EYE, na razie (8 miesięcy) bez problemów

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam akwarium(stare)25L na 210L w obiegu. A dolewka to stary aquatrend(minimum 5lat, bo tyle go mam a kupiłem używanego). 3 razy wodowała w solance, ale po płukaniu w rodi i suszeniu działa bez problemów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Trurl napisał:

Pojemność zbiornika kalkulowałem jako maksymalną możliwą (po uwzględnieniu powierzchni DSB (wg @katani) i wymiarów komór na odpieniacz, pompę i media. 

 

Przepraszam za zaśmiecanie, gdzie znajdę te wytyczne @katani do kalkulacji DSB?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Sagerrak1 napisał:

Przepraszam za zaśmiecanie, gdzie znajdę te wytyczne @katani do kalkulacji DSB?

Nie wiem, czy są takie wytyczne. Ale jeśli chodzi o DSB polecam:

https://reefhub.pl/dsb-powrot-do-natury/

 


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, Sagerrak1 napisał:

Przepraszam za zaśmiecanie, gdzie znajdę te wytyczne @katani do kalkulacji DSB?

Przyjąłem, że @katani ma DSB o odpowiedniej powierzchni do moich planów.

 

Edytowane przez Trurl (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Trurl napisał:

Przyjąłem, że @katani ma DSB o odpowiedniej powierzchni do moich planów.

 

Dzięki, spodziewałem się fajnego tematu z wytycznymi powierzchni do litrażu/obsady, wytycznymi prędkości przepływu i konstrukcyjnymi etc :). 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź tutaj (poza tym powyżej link do tematu na ReefHub'ie). Może pomoże :)

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.