Skocz do zawartości
Efendi

Skała real reef rock - niekończące się dojrzewanie

Rekomendowane odpowiedzi

Na przestrzeni roku 3 albo 4 osoby pisały o problemach z RRR. Albo oddawala cos do wody, albo się rozpadała, albo masakra była w zbiorniku. Dla mnei ta skałą to zwykły beton. Fajnie wygląda i nic poza tym.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, Coltrane napisał:

a my wiemy swoje

To tyz prowda. Nie wiemy chyba tylko czy to w ogóle się do czegoś nadaje?

Może jest ktoś, kto ma litą skałę i sam Maxpect?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 4.11.2019 o 15:41, Hoom napisał:

do osób które wkładają te skałę bez moczenia . Ja kupiłem 40 kilo i jest ona oblepiona papierem bez moczenia on nie schodzi . Jak sobie z tym poradziliście 

Nie chcę zaśmiecać koledze tematu,ale ja zrobiłam tak, myjka ciśnieniowa  i super potem do beczki, obecnie się moczy w solance 6tydz.

A co do skały RRR masz rację  pytałam też o to,i były różne serie ta (4) jest ok i myślę  że tak będzie. Na kartonie też pisze seria 4.

 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja Mam około 40 kilo RRR kupione do nowego akwarium  z tego włożyłem z 5 kilo do starego Akwarium  by trochę ją ożywić . Nic mi sie z nią nie dzieje , ale skłamał bym gdybym powiedział ze jest taka idealna . Dla mnie ma kilka wad . Po pierwsze waga , jest bardzo ciężka , przez to bardzo mało porowata . Po drugie duże kawałki łatwo rozpadają sie na mniejsze , wyglada jak by zalewali betonem muszle i różne fragmenty oryginalnej rafy i nie do końca beton solidnie to związał . Nie występuje ten problem w płytkach one są naprawdę mocno zalane i musiałem je rozbijać młotkiem . I ostatni problem który miałem to klejenie tej skaly stone fix AF nie chce to dobrze związać skala jest jak by pomalowana czerwoną farbą i klej nie chce sie z nią związać . Po za tym nic mi narazie nie oddaje do wody i sie nie rozpuszcza 

Edytowane przez Hoom (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Hoom napisał:

Nic mi sie z nią nie dzieje

Jeśli masz ustabilizowany system, to nic się nie zadzieje. Ani na plus ani na minus. Zadziało by się pewnie gdybyś znaczną część starej skały (jeśli jest zamieszkała przez bakterie) zamienił na RRR. Może RR są różne partie. Miałem ją kilkukrotnie w ręku i zawsze była bardzo ciężka (w porównaniu z rafą) i robiła wrażenie pomalowanej z zewnątrz. Jeśli rzeczywiście jest pomalowana a nie np barwiona w masie przed zestaleniem, to o porach można zapomnieć na 100%.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja w swoim zbiorniku posiadam 30kg tej skały RRR i jak na razie (po 7 tygodniach) wszystko przebiega prawidłowo. Aczkolwiek też mam dołożone w sumpie 2kg kulek Maxspecta oraz 1kg Life Bio Fillu, ponieważ jak już wcześniej zauważono skała nie wydaje się być zbyt porowata. Co do opisanych wcześniej wad to rzeczywiście skała jest wyjątkowo ciężka oraz tak jak przedmówca napisał ja również miałem spore problemy żeby jakoś związać fragmenty skał ze sobą (czy to Stone Fixem czy też Ceresitem). Mam nadzieję, że nie pojawią się problemy jak u Autora tego posta. Ogólnie gdybym miał zakładać zbiornik raz jeszcze to chyba zdecydowałbym się teraz na inną skałę.

PS. Efendi: Życzę powodzenia z nową skałą ;)


Akwarium 500L [brutto]. Filtracja: odpieniacz OCTO Regal 200-S, rollermat RedSea Reefmat 1200, media LR + Kulki + Life Bio Fil, Algae Scrubber DYI. Sprzęt: pompa obiegowa OCTO VarioS 8, cyrkulacja 2x Ecotech VorTech MP40qd + AI Orbit4, oświetlenie Orphek Atlantik iCon + 2x OR3 Blue Sky 90, reaktor wapnia OCTO CalReact 200 + Kamoer FX-STP2, komputer Neptune Systems Apex + Trident. 

https://nano-reef.pl/forums/topic/108597-360l-moja-pierwsza-rafa/

https://nano-reef.pl/forums/topic/121977-500l-fafarafa-ver2/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyglada jak by była na wskroś barwiona lecz moim zdaniem porowatość ma kiepską i jako złoże filtracyjne napewno sie nie nadaje . Za to wyglada obłędnie i Marco czy inne skaly przy RRR wyglądają słabo 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

może było trzeba zastosować Af Life Bio Fil zgodnie z zaleceniem,+ 30-40L siporaxu + 20kg żywej skały do sumpa ? jako w sobie ta skała jest bardzo ciekawa  może trzeba ją po prostu wesprzeć inną filtracją ( dodatkową)
 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja z tą skałą miałem problem po 6-ciu miesiącach. Kiedy to ruszyła obsada koralowa. Tak jakby dopiero po czasie doszło do pewnego rozmiękczenia struktury i zaczęło się.... Resztę znacie z mojego wątku. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, dla syna napisał:

Ja z tą skałą miałem problem po 6-ciu miesiącach. Kiedy to ruszyła obsada koralowa. Tak jakby dopiero po czasie doszło do pewnego rozmiękczenia struktury i zaczęło się.... Resztę znacie z mojego wątku. 

Igor, czy ta skała to była już seria (4) ?


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, @Beti napisał:

może było trzeba zastosować Af Life Bio Fil zgodnie z zaleceniem,+ 30-40L siporaxu + 20kg żywej skały do sumpa ? jako w sobie ta skała jest bardzo ciekawa  może trzeba ją po prostu wesprzeć inną filtracją ( dodatkową)
 

To jaki jest sens moczenia (solanka + bakterie) przed wsadzeniem do baniaka? 


145x70x65H, sump 200L, BK 250, RRR 25kg, 2xVortech MP40, ATI 10x54W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Efendi napisał:

To jaki jest sens moczenia (solanka + bakterie) przed wsadzeniem do baniaka? 

a myślę że ma sens, liczę na łagodniejsze dojrzewanie zbiornika po włożeniu skały do akwarium


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
56 minut temu, @Beti napisał:

Igor, czy ta skała to była już seria (4) ?

Kurcze, nie mam pojęcia. Jeszcze w Skrzydlicy ją kupowałem. Dokładnie 23.12.2019r po wszelkich zachwytach wszystkich posiadaczy. Ale skoro już mają 4 wersję to coś musiało być na rzeczy bo skała miała być produkowana z surowców naturalnych z dodatkowym spoiwem wg planu logistycznego FIFO. Raczej ciężko by było określić wersje produkcyjne. Czyli jakaś modyfikacja nastąpiła (to tak na chłopski rozum). 

Edytowane przez dla syna (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
38 minut temu, @Beti napisał:

ciekawa  może trzeba ją po prostu wesprzeć inną filtracją ( dodatkową)

Tak jest. Sama nie da rady. Pytanie co jak zacznie "rozmiękać" jak u @dla syna?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Reefbos napisał:

Tak jest. Sama nie da rady. Pytanie co jak zacznie "rozmiękać" jak u @dla syna?

tak szczerze to są pojedyncze przypadki (inaczej, nie wielkie w porównaniu do ilości jaka się tego sprzedaje i jest w zbiornikach)
ale owszem ryzyko może wystąpić po pół roku,czy i nawet roku ,ale też nie można powiedzieć że robi to każdy co kupił skałę RRR

czy jest to beton? nie do końca tak jest..(może w przenośni)  skała z Af podobnie waży, miałam dwie bryły w ręku podobne do siebie i wagowo to samo.
 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, @Beti napisał:

(może w przenośni)

Oczywiście, że przenośnia. Nikt nie wie do końca co w tym siedzi. Faktem jest, że im lżejsza skała, tym bardziej porowata. Kupując ją do swojego zbiornika miałem w ręku chyba wszystko co jest dostępne na rynku. Wybrałem najlżejszą, bo daje gwarancję właściwej porowatości. Kiedyś tylko taka żywa lub sucha skała była przecież na rynku. Miałaś w ręku tzw. rogi? To też twór naturalny, ale bardzo ciężki. Jak się przyjrzeć przekrojowi, to drobne otworki są tylko w warstwie zewnętrznej. Wnętrze jest lite.
Żeby było ciekawiej, widziałem na Youtubie film/wywiad z jakimś naukowcem z US, który twierdził, że bakterie nie zasiedlają wnętrza porowatej skały a jedynie jej powierzchnię. Może są takie i takie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem problem nie leży w skale tylko w............ biopeletach .... Miałem to samo aż do momentu gdy przypadkiem zasłabł reaktor BP i musiałem to wyrzucić do kibla. Jakoś mi 2 tyg zabrało zanim pomyślałem o zakupie nowych i problem sam ustąpił ;-) i sprzedałem reaktor. To samo powróciło gdy pół roku później ustawiłem za dużą dawkę NP Tropic Marin.

Zmętnienie wody i wszechobecny glut który tu widać na zdjęciach to zbyt duża ilość węgla organicznego (w technologii wody nazywa się to OWO)  w wodzie pochodzącego od (Biopellet, NP, wódki itp ...) Testy ICP tego nie pokażą dlatego wychodzą ok. a problem jest nadal.

Pomóc może tylko kilkukrotna podmiana wody i wywalenie źródła węgla w Twoim przypadku Biopellet których masz za dużo jak na tak słabo obsadzony zbiornik, a w ogóle błędem jest ich wsadzanie do dojrzewającego akwarium to jak gasić pożar benzyną ...

Edytowane przez Pante (wyświetl historię edycji)

700 L // Diuna 10x54 // BK250

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 9.12.2019 o 15:04, @Beti napisał:

tak szczerze to są pojedyncze przypadki (inaczej, nie wielkie w porównaniu do ilości jaka się tego sprzedaje i jest w zbiornikach)
ale owszem ryzyko może wystąpić po pół roku,czy i nawet roku ,ale też nie można powiedzieć że robi to każdy co kupił skałę RRR

czy jest to beton? nie do końca tak jest..(może w przenośni)  skała z Af podobnie waży, miałam dwie bryły w ręku podobne do siebie i wagowo to samo.
 

@beti zobacz ten film https://youtu.be/ECnXUrozCAc

Edytowane przez Hoom (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
25 minut temu, Hoom napisał:

@beti zobacz ten film https://youtu.be/ECnXUrozCAc

Tak widziałam to już wcześniej nawet z tym Panem pisałam. 

Fakt skala  była ok ale za mało biologii  to jest to co pisaliśmy w innych wątkach, na szczęście  mam 50/50 z żywą  skalą. 

Myślę  że będzie  dobrze 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja będę dawał tylko RRR a do sumpa dam więcej czarodziejskich kulek 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Osobiście jestem tego zdania, że  Kolega ma pojęcie o Akwarium i zrobił co tylko się dało. Skała zapewne oddawała do wody różne świństwa, przez co ta woda jest taka mętna. Na moje oko wygląda to wszystko rudo i krzemianowo. Prędzej zlikwidowałbym akwarium niż miał pchać skałę wykonaną z betonu, którą można sobie wykonać samemu:) Żadna skała syntetyczna nie osiągnie takiej porowatości jak szkielet koralowca. Oczywiście możemy asekurować się siporaxem i toną sprzętu. Tak czy siak skała syntetyczna nie ma takiej porowatości, a zarazem 0 form życia, które jednak robią robotę odnośnie filtracji wody. 

Nikogo nie chce urazić i wiem, że się da zrobić na skale syntetycznej piękny zbiornik, jeśli dowali się do zaplecza. Dla mnie po prostu martwe akwarium z betonem wewnątrz i ta świadomość nie jest przyjemna. 

Edytowane przez Artur Tokajuk (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.