Skocz do zawartości
Bartez26

Pierwszy morski baniak 49L aquael nano reef duo

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

Jako nowicjusz zakładam ten post o starcie swojego pierwszego nano morszczaka :)

mam akwa aquael nano reef duo 35x35x40h, żywa skała 4,5 kg, 20 l solanka świeża i 20 l z podmiany ze sklepu Acropora.

dodatkowo grzałka oczywiście kaskada z zestawu aquael Swiatło również tj. leddy slim 10w duo i żywy piasek 

Nature's Ocean - Bio-Activ Live®Samoa Pink 4,5kg

zbiorniczek chodzi już tydzień i dojrzewa.

wiem że światło za słabe wiec już w drodze do mnie jest fluval sea nano marine 3.0 :) no i dodatkowo falownik jvp -100.

Byłbym mega wdzięczny za rady i pomocne uwagi od was moi mentorzy :P

IMG_20191113_231036_resized_20191113_111538599.jpg

IMG_20191113_231054_resized_20191113_111539473.jpg

IMG_20191113_231103_resized_20191113_111538906.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrezygnuj z tego piachu - bo w skrajnym wypadku zafunduje Ci "wieczne dojrzewanie" u mnie dokładnie ten sam piasek w 30l był niekończącym się źródłem dino - które zniknęło gdy go w końcu wywaliłem.

Postaraj się o coś w grubszej granulacji - a najlepiej zrezygnuj całkiem zamiast tego gdy akwa dojrzeje połóż na gołym dnie kilka szczepek Briareum  porosną dno w postaci pięknej łączki :)

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ojoj aż tak z nim źle? w sumie planowałem mieć jakąś babkę kopiącą piach dla tego go kupiłem... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co się orientuje najpopularniejsze babki kopiące są raczej za duże do tego baniaka - po prostu będziesz miał burze piaskową.

U mnie było kilka kopiących ślimaków (między innymi Babylonia) - ale nic to nie zmieniło - mało tego jakby unikały miejsc gdzie rozsiadło się dino

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czyli nawet nie zostawiać cienkiej warstwy żeby zakryć szkło? bo powiem szczerze że po prostu nie podobają mi sie baniaczki bez piasku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobisz jak uważasz... To Twoje pierwsze akwa, więc dobrze jest zbierać doświadczenia. Ale jeszcze lepiej posłuchać rady,, starszych"  :)

Choć ja u siebie mam żywy właśnie, ale mniej jak u cb. Tyle że ledwie kryje  nassariusa... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj cienką warstwę - jak bym teraz startował to dałbym aragonit na dno ale właśnie  cienką warstwę  - problem z tymi "żywymi" piaskami jest taki że nie do końca wiadomo jak długo ma on swe "żywe" właściwości - i czy jest np. składowany w ogrzewanych pomieszczeniach - jeśli mikroflora którą ponoć zawiera "padnie" to mamy w nim bombę biologiczną na którą dino bądź cyjano tylko czekają..... lepsze są moim zdaniem "martwe" podłoża o nieco grubszej granulacji - ale niech się bardziej doświadczeni wypowiedzą....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no oki pójde za radą i odessam cześć i zostawie tylko warstwę zakrywającą dno ;)

 

a co sądzicie o nowym światełku?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie jest piach w 30l i nie mam żadnego Dino. Owszem, przez pierwsze 3 miesiące dojrzewania piach był pokryty jakimiś brunatnymi glonami, ale z czasem wszystko zniknęło.  Ja nie wyobrażam sobie akwa bez piachu. Siedzią w nim ślimaki i masa białych robaczków w rurkach zbudowanych z piasku,  przy każdym karmieniu aż się to wszystko roi i jest na co popatrzeć. Przy czym, u mnie jest koło 1,5 cm aragonitu, więc nie wiem jak jest z żywym piaskiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Babka będzie kopać sobie norki pod skałami i będziesz mieć wiecznie zadyme. Zamiast piasku daj cienka warstwę żwirku 2-3 mm. Babki sobie świetnie z nim radzą. 

Żaden slimak tak nie przeczysci piasku jak babka, jednak wielkość zbiornika ma znaczenie i większość szybko wyrośnie z twojego.

Edytowane przez Darek85 (wyświetl historię edycji)

Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no i jeszcze moje pytanie apropos kaskady. czy to dobrze że tyle bąbli produkujedo wody? czy lepiej podnieść poziom wody tak żeby nie tworzyłą sie pęcherzykowa ściana?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wody masz za mało, podnieś tak aby ujście kaskady było w wodzie, bez chlupania. Ja bym piach zostawił jak jest, miałem różne od żywych po suche i żaden nie sprawiał problemu. W późniejszej fazie nie grzeb w nim za mocno, przy tak małej ilości wody może to spowodować mocny skok parametrów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, klossowski napisał:

U mnie jest piach w 30l i nie mam żadnego Dino. Owszem, przez pierwsze 3 miesiące dojrzewania piach był pokryty jakimiś brunatnymi glonami, ale z czasem wszystko zniknęło.  Ja nie wyobrażam sobie akwa bez piachu. Siedzią w nim ślimaki i masa białych robaczków w rurkach zbudowanych z piasku,  przy każdym karmieniu aż się to wszystko roi i jest na co popatrzeć. Przy czym, u mnie jest koło 1,5 cm aragonitu, więc nie wiem jak jest z żywym piaskiem.

Tak ale aragonit ma znacznie grubszą granulację niż ten "żywy" - przez co trudniej w nim o strefy "zastojowe" które kumulują szkodliwą organikę - i to zazwyczaj jest początek problemów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobra po prostu wywale połowę tego piachu i zobaczymy jak się rozwinie sytuacja ;)

Tak jutro ma przyjść jvp 100

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jako, że mam taką samą kosteczkę :

1. Piasek zostaw, wrzuć babylonię I kilka nassariusów jak już Ci trochę dojrzeje oraz sam w różnych miejscach losowo wzruszaj piasek. Styknie. Babka odpada. 

2. Szkoda że tak szybko piasek dodałeś. Ja dmuchałem skałę w wodzie przez kilka tygodni, wyjąłem, wodę przez gazę a syf z dna wyczyściłem. Ustawiłem poklejoną skałę jak chciałem i dopiero wyspałem piasek. Tak się jeszcze pokręciło z tydzień. Żadnych plag nie uświadczyłem no i zero syfu na piasku. 

3. Wywal jvp-100. Za duża rozmiarowo, ciut za silna i w ogóle brzydko wygląda. U mnie w szafce wylądowała a używam 2x koralia nano i dopiero jedem zadowolony. 

4. Owa grzałka też u mnie w szufladzie jako backup skończyła. Zamieniłem ją na aquael ultra heater 50w. Połowę mniejsza, cała czarna i idealnie zlała się z czarnym tłem.

5. Ja mam wodę powyżej znaczka aquael na akwa. 

6. Z kaskady koniecznie wywal gąbki. Wrzuć litr siporax na początek a na wierzch daj włókninę i wymieniaj codziennie.

:)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za fajne podpowiedzi :) a spytam raz jeszcze co myślicie o nowej lampie? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Tapajos32 napisał:

Tak ale aragonit ma znacznie grubszą granulację niż ten "żywy" - przez co trudniej w nim o strefy "zastojowe" które kumulują szkodliwą organikę - i to zazwyczaj jest początek problemów.

"Żywe piaski"  są różnej granulacji. Ten, który ma @Bartez26 to aragonit o granulacji 0,5-1,7 mm, ja mam 1-2 mm, więc bardzo podobny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, FajnyRadziu napisał:

Jako, że mam taką samą kosteczkę :

Sam bym lepiej tego nie ujął:-) Ta kosteczka ma swoją specyfikę.

Cyrkulacja - jak nie masz dużej presji finansowej, to fajne są jebao. Ja mam w takiej kosteczce 1x jebao ow10 + 1x koralia 900. Ogólnie, cyrkulacji nigdy za wiele:-)

Lampka - czy chodzi o "Fluval LED Nano Marine 3.0 Bluetooth"? 20W może być mało dla sps, ale dla miękkich i prostych lps starczy pewnie.

Znaczek aquael bym odkleił, żadna z niego ozdoba, a plomba gwarancyjna (której nie odklejaj) jest z drugiej strony.

Zdejmij szybę pokrywową - po co ograniczać dostęp światła i powietrza? Ewentualnie do rozważenia zrobienie jakiejś korony, która zabezpieczy przed ucieczkami, zakryje niezbyt atrakcyjną linię wody na szkle (krystalizująca sól, osady jakieś itd...), zasłoni światło świecące na pomieszczenie, pozwoli ukryć trochę sprzęt i kable.

No i pasowało by okleić tylną ściankę, albo choćby podłożyć tam z tyły kawałek czarnej pleksy czy spienionego pcv. Na prawdę jest różnica estetyczna.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zwykle tło czarne z allegro, łyżeczka oleju i jechane. Zrobiłem tak na dwóch bokach i za pierwszym razem się udało, zero bąbli etc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, FajnyRadziu napisał:

Zwykle tło czarne z allegro, łyżeczka oleju i jechane. Zrobiłem tak na dwóch bokach i za pierwszym razem się udało, zero bąbli etc

Jakie tło polecasz bo będę musiał podmienić w akwa? ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
36 minut temu, sith114 napisał:

Jakie tło polecasz bo będę musiał podmienić w akwa? ;)

Kupiłem dokładnie to :

https://allegro.pl/oferta/aqua-nova-tlo-akwarium-czarne-niebieskie-150x60-cm-7608929553?utm_medium=app_share&utm_source=facebook

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, Słony leszcz napisał:

Zdejmij szybę pokrywową - po co ograniczać dostęp światła i powietrza?

 

Ja szybę mam cały czas założoną, mniej paruje, nie kurzy się do wody,  nic nie wyskoczy. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, klossowski napisał:

Ja szybę mam cały czas założoną, mniej paruje, nie kurzy się do wody,  nic nie wyskoczy. 

A mierzyłeś ph, szczególnie rano? I jak często ją z soli czyścisz? Na parowanie jest jedna skuteczna metoda - automatyczna dolewka. Latem, kiedy przychodzi chłodzić wodę, parowanie to błogosławieństwo, jeszcze trzeba wiatraki montować, żeby to parowanie zwiększyć. Przy karmieniu też przeszkadza szyba. Rybom to jeszcze można jakoś tam sypnąć, ale weź nakarm korale pipetą do mordki przy założonej szybie. Niby można podnieść, ale to najpierw lampę trzeba też podnieść... upierdliwość. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest korona. No ale to wiadomo, każdy robi tak, jak uważa za słuszne. Ja tylko swoje zdanie na temat szybki przedstawiłem:-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Słony leszcz napisał:

A mierzyłeś ph, szczególnie rano? I jak często ją z soli czyścisz? Na parowanie jest jedna skuteczna metoda - automatyczna dolewka. Latem, kiedy przychodzi chłodzić wodę, parowanie to błogosławieństwo, jeszcze trzeba wiatraki montować, żeby to parowanie zwiększyć. Przy karmieniu też przeszkadza szyba. Rybom to jeszcze można jakoś tam sypnąć, ale weź nakarm korale pipetą do mordki przy założonej szybie. Niby można podnieść, ale to najpierw lampę trzeba też podnieść... upierdliwość. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest korona. No ale to wiadomo, każdy robi tak, jak uważa za słuszne. Ja tylko swoje zdanie na temat szybki przedstawiłem:-)

Karmię korale pipetą 5 razy w tygodni i szybę wyciągam w 2 sekundy, tak samo jak wyłączam filtr i grzałkę, pH rano mam 7,9, dolewkę też mam, bo ze szklanką codziennie latać, to trochę uciążliwe:):) Latem w największe upały włączałem wiatrak stojący na 6 godzin i miałem max 27 stopni. Sól na szybie nie zbiera się w ogóle, trochę zachodzi kamieniem, ale raz na 3 - 4 tygodnie przecieram wodą z octem, bo pedantem jestem :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.