Skocz do zawartości
Ejdzej88

Koszty prowadzenia akwarium

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

wczoraj minął dokładnie rok od podjęcia decyzji, że akwarium w takim kształcie stanie w moim mieszkaniu. Dodatkowo w piątek Innogy, zauważyło, że trochę wzrosło zużycie energii elektrycznej w moim mieszkaniu i domagają się dopłaty :)

Z racji, że większość podobnych tematów jest mocno nieaktualna, sam zastanawiałem się zakładając zbiornik jakie są rzeczywiste koszty tego hobby. Poniższe zestawienie dotyczy zbiornika 550l wody w obiegu z sumpem. Główny zbiornik 408l. Oświetlenie LED, sump z refugium i DSB. Żaden Hitech, ale też nie lowtech. Pomijam oczywiście koszty założenia zbiornika i sprzętu, bo to temat rzeka. Można zbiornik podobnych rozmiarów z innym życiem odpalić za 3-4tys. a można wydać...no właśnie górnej granicy nie ma :)

Poniższe koszty to koszty uśrednione dla 30 dniowego miesiąca, oczywiście praktycznie wszystkie z tych kosztów rozkładają się/kumulują w różnym czasie, bo przykładowo sól kupujemy w wiadrze 22kg, a kropelki AF kupujemy w buteleczce 50ml i starcza nam ona na trochę. 

Prąd 120,00 zł
Suplementy  
ATI Essential 38,40 zł
ATI Nutrition P 7,80 zł
Kent Irone&Manganese 2,96 zł
AF Jod 8,28 zł
AF Stront 8,28 zł
Pokarmy  
Mrożonki 8,00 zł
Pokarm Suchy 17,25 zł
Bakterie dla korali 16,67 zł

Te koszty są ściśle powiązane z wielkością zbiornika i jego obsadą, no i metodą prowadzenia :) Ja stosuję metodę Ballinga w wersji ATI, Kent jest pożywką dla refugium, gdyby go nie było to bym go nie używał, a ilość PO4 reguluję ATI Nutrition P, specyfika mojego zbiornika. Pewnie większość nie używa tego typu środków, ale ja mam tendencję w baniaku do rosnących azotanów i zerowych fosforanów.

 

 

Solanka+dolewka  
Sól na podmiankę 18,39 zł
Prefiltry 4,17 zł
Membrana 4,96 zł
Żywica DI 22,50 zł
Mata do rollera 5,87 zł
Pochłaniacz krzemianów 8,17 zł
Węgiel aktywowany 4,58 zł

 Te koszty już są nie do końca powiązane z wielkością zbiornika. Ja mam u siebie podłą wodę w kranie, na TDS-ie 640. Dodatkowo wysokie krzemiany, ja mam pochłaniacz krzemianów między membraną, a żywicą żywica wytrzymuje maksymalnie miesiąc. Zakładam wymianę prefiltrów co 6 miesięcy i membrany co 24 miesiące. Podmiankę robię co 2 tygodnie 25l. Kosztu wody nie wliczam, bo to jest u mnie parametr nie do wyliczenia :)

Bakterie  
Special Bland/Equo 23,39 zł
Pożywka VSV 20,00 zł

Koszty wprost skorelowane z wielkością baniaka, jedynie różnica pomiędzy samymi bakteriami jest znaczna. Ja miksuję na zmianę Special Bland z Equo.

Testy  
MarineLAB 39,67 zł
KH 2,20 zł
Ca 4,19 zł
Mg 4,19 zł
NO3 3,25 zł
PO4 9,80 zł

I chyba jedyny koszt, który jest stały niezależnie od wielkości baniaka, ale mocno zależny od podejścia i doświadczenia akwarysty :) Ja wykonuję co 3 miesiące test ICP, plus w co tydzień podstawowe parametry, KH nawet częściej. PO4 to Hanka, reszta kropelki od Saliferta

Suma 381,53 zł

 Czyli rzucając palenie, zakładając że paliliśmy paczkę dziennie, możemy sobie zafundować sobie nie małą solniczkę. Wystarczy tylko na sprzęt i życie sprzedać nerkę.

Tak na poważnie koszty tej zabawy nie są na pewno groszowe, ale też nie są nie wiadomo jakie, mam nadzieję, że komuś się to przyda :)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak już tak się rozdrobniłeś to wypadało by uwzględnić amortyzację sprzętu + sporadyczny zakup czegoś nowego... i wyjdzie ci od lat powielane 1zł na 1 litr... Więc dawne tematy chyba nadal pozostają w jakimś stopniu aktualne.

Licząc baniak 408l miesięczny wydatek 381,53 zł jesteś bardzo blisko powielanemu przez lata przelicznikowi.

Edytowane przez chwialek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, chwialek napisał:

Jak już tak się rozdrobniłeś to wypadało by uwzględnić amortyzację sprzętu + sporadyczny zakup czegoś nowego... i wyjdzie ci od lat powielane 1zł na 1 litr... Więc dawne tematy chyba nadal pozostają w jakimś stopniu aktualne.

Piotrek właśnie to miałam napisać, wyciągnąłeś mi to z ust :D


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak ktoś już nazbiera/kupi sprzęt to przy odrobinie szczęścia (brak awarii) koszty utrzymania wcale nie są tak wysokie. Oczywiście to bez fanaberii właściciela bo można topić kasę w całej tablicy mendelejewa jak niektórzy hehe. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
28 minut temu, chwialek napisał:

Jak już tak się rozdrobniłeś to wypadało by uwzględnić amortyzację sprzętu + sporadyczny zakup czegoś nowego... i wyjdzie ci od lat powielane 1zł na 1 litr... Więc dawne tematy chyba nadal pozostają w jakimś stopniu aktualne.

Licząc baniak 408l miesięczny wydatek 381,53 zł jesteś bardzo blisko powielanemu przez lata przelicznikowi.

No nie do końca tak. Mogę powiedzieć, że koszty mam podobne do Adama. Trochę więcej wydaję na prąd (ok. 160pln) i sól. Za to z racji reaktora "nie bawię się" w kropelkowanie różnych specyfików ( z wyjątkiem jodu robionego samodzielnie - żadne AFy). Moje koszty są w okolicy 400PLN czyli ok. 0,5PLN/litr.


Solarium V3

 

fc489c49e03bec218befb7372bfc324fu723a639

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
54 minuty temu, chwialek napisał:

Jak już tak się rozdrobniłeś to wypadało by uwzględnić amortyzację sprzętu + sporadyczny zakup czegoś nowego... i wyjdzie ci od lat powielane 1zł na 1 litr... Więc dawne tematy chyba nadal pozostają w jakimś stopniu aktualne.

Licząc baniak 408l miesięczny wydatek 381,53 zł jesteś bardzo blisko powielanemu przez lata przelicznikowi.

Jasne dla Ciebie czy Beti, czyli osób od lat bawiących się w morszczyznę to sprawa oczywista. Nowa osoba jak wchodzi na forum, często słyszy "było poszukaj na forum" i wchodzimy w tematy z przed kilku lat, a tam "żadna sucha skała tylko żywa, sucha się nie nadaj" "LED to zabawki kup porządne HQI, ewentualnie uzupełnij T5" "Poczytaj o metodzie berlińskiej i od niej zacznij" 

Co do zużycia sprzętu, na wstępie zaznaczyłem, że sprzętu nie wliczam, a za krótko prowadzę zbiornik by określić ile co wytrzyma. Wyposażenie kupiłem nowe i nie wiem czy pompa wytrzyma mi rok, dwa, a może 3 albo przesiądę się na inny litraż :)

Jeżeli koszt to faktycznie 1zł/ na litr od wielu lat to znaczy, że nasze hobby staje się coraz tańsze :)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem tylko... Świetna robota Ejdzej88.

Nawet jak potwierdziłeś regułę że 1zł/1l to przynajmniej wiadomo skąd te koszty się biorą i na czym ewentualnie można przyoszczędzić.

Dzięki za analizę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, pawmar napisał:

na czym ewentualnie można przyoszczędzić

Ja myślę  że to daleko idąca teza:)

Może  tak : są  akwaria i akwaria.


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1zł./L to dobry kierunek,dodał bym jeszcze do wyliczeń @Ejdzej  ewentualny restart zbiornika ;p

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To są moje wyliczenia w opcji na 1050 / 1225 litrów i ok 1600 w obiegu.
image.thumb.png.abfbe293668896e772b0a16a67f61490.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.