Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Czytam oczywiście forum od kilku miesięcy ale dopiero  jak człowiek zaleje to pojawiają się wątpliwości...

Jak w tytule 1 lutego zalane 128 litrów. Żywa skała Fiji Man Made Rock z likwidowanego akwa, woda w całosci z istniejącego zbiornika ze sklepu. Bakterie ZEObak podawane zgodnie z instrukcją. Oczywiście cyrkulacja, grzałka, lampa i kaskada fzn3 wypełniona Maxspect Nano-Tech Bio-Sphere.

 Po 14 dniach wygląda bardzo nieładnie. Wszystko brązowe. Rozumiem że jest ok i czekać spokojnie na rozwój wydarzeń?

20200215_224610-1612x1209.jpg

20200215_224638-1008x756.jpg

20200215_224630-1008x756.jpg

Edytowane przez czesioszofer (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie jest ok. To okrzemki. Miałem to samo tylko, że przy suchej skale. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, czesioszofer napisał:

Po 14 dniach wygląda bardzo nieładnie. Wszystko brązowe. Rozumiem że jest ok i czekać spokojnie na rozwój wydarzeń?

Tak, to normalna sprawa okrzemki.

Zostaje cierpliwość, jeszcze to potrwa. 

Czego kupił takie duże skały do tak małego akwarium?..trochę to wygląda jak sorki (gruzowisko) ,może  było rozbić to i coś posklejać z tego..


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisza koledzy poki jeszcze mozesz zrob cos z tego lekkiego zebys pozniej nie zalowal popatrz na inne akwaria. Daj nawet mniej ilosciowo skaly i dodaj ceramiki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz zamiar przestawiać, układać skałę to zrób to teraz. System ci się ustabilizuje a ty grzebiąc w nim zrobisz sobie kuku ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czas na więcej szczegółów.

Akwarium: 80x40x40 (całość optiwhite)

Filtr: kaskada fzn3 wypełniona w całości kulkami maxspect biosphere

Oswietlenie: Zetlight QMAVEN 6600 200 W

Cyrkulator: jebao OW-10 i jebao SW-4

Grzalka: JBL 100W

Odpieniacz: tunze 9004

Dolewka: Aquatrend Levelautomatic eye

Skala: około 17 kg żywej skały Fiji Man Made Rock z likwidowanego zbiornika

Podłoże: ReeFlowers Pearl White Sand o granulacji 1-1,5 mm

Zalane: 100 % wody z istniejącego zbiornika

Bakterie: ZEObak

Zasolenie: 1.024

Temperatura: 25 stopni

 

Skała poklejona i ułożona zgodnie z wcześniejszą koncepcją. Wcześniej było gruzowisko bo czasu nie było na dłuższe grzebanie w zbiorniku.

Odpieniacz jeszcze nie podłączony. Z tego co czytałem to narazie nie potrzebny.

Tak jak pisałem - zalane 1 lutego. Do dzisiaj brązowe farfocle na skałach i lekki brązowy nalot na szybach. Po4 niewykrywalne, no2 niewykrywalne, no3 pomiędzy 25 a 50 (wszystko według saliferta)

Z życia dwa kiełże i dwa chyba wieloszczety.

Piasek jeszcze nie wsypany - (nie mam jak go wypłukać) wiem że późniejsze wsypanie może przedłużyć dojrzewanie ale nie spieszy mi się :)

Woda mętna ale chyba przedawkowałem bakterie. Coś źle galony na litry przeliczyłem i lałem 3 krople na tydzień. 

Błąd początkującego - do klejenia skał użyłem ceresit x5 i... wody z kranu!!! Duży błąd? Będą z tego kłopoty?

Reszta narazie ok? Coś pominąłem?Tak ma być?

Komentarze i krytyka mile widziane.

 

20200308_193321_copy_957x495.jpg

20200308_193432_copy_1586x782.jpg

Edytowane przez czesioszofer
uzupełnienie (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, czesioszofer napisał:

Błąd początkującego - do klejenia skał użyłem ceresit x5 i... wody z kranu!!! Duży błąd? Będą z tego kłopoty?

Taka ilość kranówki nie powinna mieć żadnego wpływu na akwa.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
25 minut temu, czesioszofer napisał:

Z życia dwa kiełże i dwa chyba wieloszczety

Jest co obserwować mniej  będzie kusić żeby coś dorzucić :thumbsup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żeby mnie nie kusiło to jeszcze soli nie kupiłem i filtra RO. Dopóki życia nie ma podmianki nie konieczne. Będzie sprzęt do przygotowania wody na podmianki to i o życiu będzie łatwiej myśleć :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 16.02.2020 o 08:50, Beti napisał:

Czego kupił takie duże skały do tak małego akwarium?..trochę to wygląda jak sorki (gruzowisko) ,może  było rozbić to i coś posklejać z tego..

Ja kupiłem takie same bo tylko takie są dostępne teraz na rynku, same wielkie bryły... a żeby były mniejsze to trzeba wziąć młotek w dłoń i napitalać ile sił w ręku...  ale to jest sprawa indywidualna, każdy układa jak chce, później i tak klei się na to korale i wyglada zupełnie inaczej niż pierwotnie „na golasa”.

Edytowane przez Pikal (wyświetl historię edycji)

:baby:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, Pikal napisał:

 Ja kupiłem takie same bo tylko takie są dostępne teraz na rynku,

Ja skałę kupowałem przez Allegro w znanym sklepie 2x po 5 kg - raz poprosiłem o małe kawałki i przysłali takie po ok 900-800 g , drugi raz nic nie pisałem i przysłali dwa duże kamolce B)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Arek77 napisał:

Taka ilość kranówki nie powinna mieć żadnego wpływu na akwa.  

Apropos kranówki... ja lałem przez rok kranówę będąc nieświadomym tego, bez RO bo całkiem niedawno jak zmieniałem cały system RoDI i kupiłem miernik cząsteczek ppm okazało się ze miałem od nowości uszkodzoną membranę (za duży przepływ), lałem wodę o przewodności 350ppm (wodociągowa) i powiem Wam szczerze nigdy nie miałem nawet jednej plagi a miękkie i lpsy rosły jak szalone...oprócz caulastrea green fluo... jedynym filtrem wodociągówki był wstępny 5mikronow i 1 mikron plus żywica jonowymienna, parametry no3,po4 nigdy nie osiągały wartości bliskich zera przez całkiem liczebną obsadę 2 błazny, hexa, babka ,krewetka. W listopadzie 19 dokupiłem odpieniacz na dwie kostki lipowe AM, wtedy parametry sie poprawiły, ale zdecydowałem sie na większy zbiornik. W dodatku  prawdopodobnie dzięki kranówie skały zaczęły obrastać  mi pięknym glonem wapiennym o kolorze fioletu i różu. Teraz zmieniłem zbiornik na większy zacząłem lać RoDI - 2ppm i co ? Dojrzewanie i cyjano :)

 

ponizej macie mój 30l zbiorniczek na kranówie bez odpieniacza.

IMG_0050.thumb.jpg.e856e235811608dfde4cc6b73f854893.jpg

Edytowane przez Pikal (wyświetl historię edycji)

:baby:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piasek dodany. Woda krystalicznie czysta. Dojrzewanie się kończy. Czas pomyśleć (nie znaczy kupować !!) jakieś życie. Poniżej to co chciałbym mieć z ryb (oczywiście nie wszystkie od razu ani nie wszystkie z nich). Proszę bardziej doświadczonych o skompletowanie z poniższej listy grupy ryb do 128 litrów.

- Amphiprion ocellaris
– Pterapogon kauderni
– Labroides dimidiatus
– Halichoeres chrysus
– Pseudochromis fridmani
– Chromis viridis
– Valenciennea puellaris
- Hexatenia Pseudocheilinus
- Gamma Loreto
- Synchiropus picturatus

oczywiście jakiś ślimak, krewetka, wężowidlo lub krab do tego...

 

20200316_203530_copy_1612x1209.jpg

Edytowane przez czesioszofer
dodanie tekstu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chrysus na 100% z takiego otwartego akwarium wyskoczy.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Wydaje mi się że będziesz musiał pomyśleć nad jakimś zabezpieczeniem, w przeciwnym wypadku nie nacieszysz się długo rybkami

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, czesioszofer napisał:

Piasek dodany. Woda krystalicznie czysta. Dojrzewanie się kończy

Ze stwierdzeniem, że dojrzewanie się kończy to bym poczekał jeszcze kilka miesięcy..... Ale powoli życie można wprowadzać i obserwować jak zbiornik sobie radzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Każdy wargacz czasem lubi skoczyć, ostatnio musiałem odseparować na szybko bodianusa, przeskoczył do komory znajdującej się z 7cm wyżej niż był ulokowany. Siatka i to z niezbyt dużymi oczkami to podstawa przy wargaczach (lub bardzo wysoka korona)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, czy udało się już skompletować obsadę rybną do tego zbiornika? Jeśli tak to jaką.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.