Skocz do zawartości
sir_rolu

Wybór skały do nowego akwa

Rekomendowane odpowiedzi

Jesli masz możliwość w sumpie na żywą skałę śmiało bym dołożyła, te parę 4-5 kg na tyle litrów zbiornik bez problemu. Co do falownika, możesz dać ja osobiście mam w każdej przegrodzie, ale są też osoby co twierdzą że nie trzeba falowników w sumpie, ale jeśli jest dużo mediów nie zaszkodzi dać. 

Jeśli to naprawdę żywa skała dobrej jakości a nie jakaś odżywiana niedawno, to bez problemu.


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, Beti napisał:

Jeśli to naprawdę żywa skała dobrej jakości a nie jakaś odżywiana niedawno, to bez problemu

Dostawa żywej porośnięta naturą...

Pytanie czy faktycznie nie zaszkodzi i ewentualnie co można przywlec niedobrego z taką skałą? 

Jesli nie żywa skała to co lepiej? Kulki? Siporax? K1? Life bio fil? Matrix czy jeszcze coś innego? :)

large.received_377133410391682.jpeg.91ba5cca8bdcc979cb77ddcd1558e642.jpeg

Edytowane przez atk (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No jeśli faktycznie to dzika żywa skała to przywlec możesz wszystko co dobre i co złe. 

Np zoa eating nudibranch i wykoszą wszystkie zoa :) jakieś kraby dzikusy, parazoa, można wymieniać.

Ja np do sumpa czy panelu byłbym skuszony ją dać... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
32 minuty temu, atk napisał:

Jesli nie żywa skała to co lepiej? Kulki? Siporax? K1? Life bio fil? Matrix czy jeszcze coś innego? :)

Jeśli to możliwe to wszystkiego po trochu.... im wiecej różnorodnych materiałòw tym większa bioróżnorodność potencjalnych lokatorów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
40 minut temu, atk napisał:

Jesli nie żywa skała to co lepiej? Kulki? Siporax? K1? Life bio fil? Matrix czy jeszcze coś innego?

Żywa skała, nie kombinuj ;)

No raczej żywa skała będzie zawsze lepsza jak kulki czy inne sztuczne media. 

40 minut temu, atk napisał:

Pytanie czy faktycznie nie zaszkodzi i ewentualnie co można przywlec niedobrego z taką skałą? 

Rynce opadają, nie wyciągasz wniosków...raczej więcej dobrego jak złego o ile szczerze mowa o żywej naturalnej skale. Jeśli mowa o tej na zdjęciu to wygląda bajecznie,  i teraz pytanie czy faktycznie taką kupisz. 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 15.11.2020 o 18:47, Beti napisał:

Jeśli mowa o tej na zdjęciu to wygląda bajecznie,  i teraz pytanie czy faktycznie taką kupisz. 

Kupione i włożone póki co 3kg. 

Piękna półeczka z naturalnym otworem (1.2kg) i bajecznie naturalna z setka zakamarków (1.8kg)... mam nadzieję, że nie zaskoczy mnie plaga lub ponowne dojrzewanie... :D

large.IMG_20201201_185047.jpg.6a6fc9036c0d0acb1fb108199ba979f9.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, atk napisał:

Kupione i włożone póki co 3kg. 

Piękna półeczka z naturalnym otworem (1.2kg) i bajecznie naturalna z setka zakamarków (1.8kg)... mam nadzieję, że nie zaskoczy mnie plaga lub ponowne dojrzewanie... :D

Ładna, bardzo ładna, dodaj bakterii i nic się nie martw :smile_wink:


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdzie kupiona? Jeśli to nie tajemnica [emoji3] ja zamówiłem w promocji 3 kg żywej Branch i szukam dalej [emoji3]


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli można pofać, to kupiona w CrazyCoral.pl po 95 pln za kg... ;)

Mają na stronie oraz można osobiscie się udać i  wybrać z basenu taką jaka Tobie dpowiada,,, a są piekne  różnej wielkości i różnego przeznaczenia (;) )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest to import z indonezji. Mają w wielkim basenie włożoną ożywianą sztuczną (marco rocks i inne) oraz importowana.

Ta importowana jest pięknie porowata, porośnieta, w miarę lekka i super kształty. Masz dostępne różne półki, płaskie kawałki, średnie, z ogromną ilością zakamarków.

Cena trochę przytłacza ale jest to skała jaką widujesz normalnie podczas nurkowania na -rafie (porośnięta różnymi glonami i życiem) ;) zakładam, że swoje import i logistyka tego kosztuje.

Włożyłem póki co dwa kawałki do sumpa i zobaczymy reakcję za jakiś czas.  Jeden z nich jak sobie trochę poleży w sumpie, chciałbym aby trafił do zbiornika.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, już ogarniam stronę i mają fajne kawałki żywej. Myślę sobie, kupić z 3 kg żywej i 4 ożywionej, do tego mam 3 kg branch i jedziemy z koksem [emoji3] daj znać jak twoja skała się zachowuje.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, michall_181 napisał:

Dzięki, już ogarniam stronę i mają fajne kawałki żywej. Myślę sobie, kupić z 3 kg żywej i 4 ożywionej, do tego mam 3 kg branch i jedziemy z koksem emoji3.png daj znać jak twoja skała się zachowuje.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Tylko pamiętaj w obecnym czasie gdzie na zewnątrz jest około 0 do -5 nocami nie proponuje zakupu przez wysyłkę bo może być różnie,  no chyba ze mają ogrzewane beczki jak JM w co wątpię.

Ps.jesli to żywa skała z frachtu za prawie 100zl/kg to bym nie ryzykowała przez kuriera, chyba ze PKP, PKS inne sposoby to tak.


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
19 godzin temu, atk napisał:

Kupione i włożone póki co 3kg. 

Piękna półeczka z naturalnym otworem (1.2kg) i bajecznie naturalna z setka zakamarków (1.8kg)... mam nadzieję, że nie zaskoczy mnie plaga lub ponowne dojrzewanie... :D

large.IMG_20201201_185047.jpg.6a6fc9036c0d0acb1fb108199ba979f9.jpg

Jednak ta z "ulotkowego" zdjęcia była ładniejsza. Nie było takich?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Tylko pamiętaj w obecnym czasie gdzie na zewnątrz jest około 0 do -5 nocami nie proponuje zakupu przez wysyłkę bo może być różnie,  no chyba ze mają ogrzewane beczki jak JM w co wątpię.
Ps.jesli to żywa skała z frachtu za prawie 100zl/kg to bym nie ryzykowała przez kuriera, chyba ze PKP, PKS inne sposoby to tak.

Słuszna uwaga, już wydzwoniłem sklep i wyślą jak temperatury będą dodatnie. Niestety z bieguna zimna mam wszędzie daleko po fanty do morskiego [emoji23]
Pozdrawiam !


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, żeby nie zakładać nowego tematu z racji tego, że Fiji pukani bryłki są praktycznie niedostępne zastanawiam się nad tą skałą Base Rock Indonesia? Jakie są wasze doświadczenia?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym brał Marco rock. Mam tą skałę i jest ładna i porowata. Można ją tłuc na drobne części i kleić w konstrukcje. Mam też w akwarium starą suchą skałę z którą były problemy jak i 2 kawałki żywej skały kupione lata temu. Mam też w akwarium kilka kawałów skały Real reef Rock która jest sztucznie pigmentowana i niczym nie porasta ale nie nadaje się do kruszenia ani wiercenia jest bardzo twarda. Dobra jak chcesz mieć od razu kolorowe skałki tylko musisz kupić w sklepie takie kawałki jakie chcesz bo to się nie nadaje do kruszenia. Tu masz ranking skał BRStv.

 


Akwarium: 540l(150x60x60h). Obieg: Aqua Nova 9000 (zasila biopellets), + Aqua Nowa 3000( zasila sterylizator uv 36W).

Cyrkulacja:  Jebao SOW 15, Jebao SLW 20,  Tunze 6095.

SUMP(100x45x45): TWISTMAN OB 200 EXT V2 , Twistman Biopellets filter BPF -VX100, Twistman FP-1 Media Reactor, Tunze 6045.

Oświetlenie: ATI Sunpower 8x54wT5.

Obecny układ świetlówek: 5x Ati Blue Plus, 2x Ati Coral Plus, 1x Ati Aqua Blue Special.

Sól: Zazwyczaj Niebieska Red Sea Salt,

Balling: Prochy Biomus, SBS Aquaforest.

Karmnik automatyczny JBL.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A to jest naturalna skała nie żadna mielona i klejona bryłka, zależy mi żeby było coś naturalnego lekkiego i porowatego. A tak przy okazji ile kg.takiej skały masz u siebie, ja planuję akwarium 130x50x50 w obiegu wyjdzie około 400l.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To są sztuczne skały z naturalnych materiałów. Więc w odróżnieniu od naturalnej wysuszonej żywej skały (sucha skała) z zasady nie powinny zawierać martwej oddającej do wody fosforany organiki.  Dawniej filtracja opierała się na żywej skale to ładowano 20% skały żywej do akwarium. Teraz można dawać mniej 10% w zupełności wystarczy. Jak wrzucisz dobry odpieniacz i media filtracyjne do sumpa to mniej. Pamiętaj że sucha skała waży mniej niż żywa mokra. Możesz dać między 15 a 30kg skały. Zależy jak ją ułożysz. Teraz są modne lekkie przewiewne konstrukcje pod korale które usprawniają cyrkulację i ograniczają zbieranie się detrytusu. Możesz zawsze dorzucić siporax lub skałę do sumpa o ile zajdzie taka potrzeba i o ile będziesz mieć na to miejsce. Możesz posklejać lekką konstrukcję lub iść w zacne gruzowisko. Ograniczają cię tylko kasa, pomysł, wyobraźnia, materiał i wykonanie.


Akwarium: 540l(150x60x60h). Obieg: Aqua Nova 9000 (zasila biopellets), + Aqua Nowa 3000( zasila sterylizator uv 36W).

Cyrkulacja:  Jebao SOW 15, Jebao SLW 20,  Tunze 6095.

SUMP(100x45x45): TWISTMAN OB 200 EXT V2 , Twistman Biopellets filter BPF -VX100, Twistman FP-1 Media Reactor, Tunze 6045.

Oświetlenie: ATI Sunpower 8x54wT5.

Obecny układ świetlówek: 5x Ati Blue Plus, 2x Ati Coral Plus, 1x Ati Aqua Blue Special.

Sól: Zazwyczaj Niebieska Red Sea Salt,

Balling: Prochy Biomus, SBS Aquaforest.

Karmnik automatyczny JBL.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.