Skocz do zawartości
darek17bb

Mleczna woda

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich. Od dawna przeglądam forum w celu rozwiązania mojego problemu z klarownoscia wody jednak żaden z opisanych sposobów nie przyniósł efektu.. Woda cały czas jest lekko mleczna. A więc tak, zbiornik 200l plus sump zalany w kwietniu zeszłego roku ponad połowa wody była z działającego już zbiornika reszta to świeża solanka, pompa obiegowa aqua nova n-rmc 4000, odpieniacz deltec 600ix, sucha skała AF ok 9-10kg, bakterie microbe lift special blend, w sumpie ok 3l siporaxu, 1kg kulek maxspect, cyrkulacja nwm 4000, na początku lampa led diy a obecnie maxspect rsx 200, piasek żywy natures ocean wsypany po ok 3 miesiącach od zalania (mleczna woda była już przed wsypaniem piasku), parametry na dzień dzisiejszy Po4 0.08 mierzone hanka, no3 5-10 salifert, seachem prawie niewykrywalne, kh 8, ca 410,mg 1200, zasolenie 1.024. Sól na początku to aquaforest reef salt, próbując wszystkiego po kilku miesiącach przeszedłem na red sea coral pro jednak bez efektu obecnie tropic marin pro reef, obsada 3 blazenki, dwa squimpinisy, malutki żółtek, krewetka czyszcząca i tańcząca, mitrax, pom pom, trochę ślimaków, babka kopiąca (przed wpuszczeniem babki zmetnienie także występowało) hepcio któremu już się uroslo i niebawem wędruje do większego zbiornika. Do niedawna obsada była mniejsza ale zmetnienie było cały czas takie samo. Pewnie o czymś zapomniałem ale uzupełnię w razie potrzeby. W sumpie w pierwszej komorze cały czas włóknina ale nie ma różnicy czy ona tam jest czy nie bo woda cały czas taka sama, dodatkowo dołożony został jeden cyrkulator owinięty włókniną i tak działa od ok 2 tygodni. Bakterie zmieniałem też na biodigest lecz bez efektu, próbowałem clarity.. Pristine.. Vodka.. Oczywiście nie wszystko w jednym czasie. Karmienie 1 kostka dziennie. Zakupiłem także lampę UV ale po tygodniu działania żadnych zmian.. 

rps20200223_173651.jpg

rps20200223_173629.jpg

Edytowane przez darek17bb (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na zdjęciach nie wyglada to tragicznie. 

Czy masz w lampie kanał uv ustawiony na 30%  lub więcej?

Spróbuj dać węgiel on szybko kieruje wodę. 

Czy skala z af to stara wersja trochę jak beton chropowata i ciężka czy nowa?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na żywo nie wygląda to fajnie. 

Kanał uv w lampie może być wyłączony całkowicie i nic to nie zmienia. 

Węgiel też stosowałem, zapomniałem o tym napisać. 

Skała wydaje mi się, że jest to stara wersja, jest tak jak mówisz chropowata i ciężka 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

spróbuj węglanem wapnia albo Coral snow od KZ ,super klaruje wodę 


837d639304681b7236fa4a1fcb7184c1u1262a1110.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Próbowałem już ale nic to nie dawało. Nie wiem na jak długo mogę zaprzestać ich podawania 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie, bakterie żyją w skale i piasku więc nie musisz ich dodawać. Ja daje raz w miesiącu bio s i czasem pro bio s. Spróbuj odstawić na miesiąc i zobaczysz co będzie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spróbuję tak zrobić. Kończą mi się już pomysły co to może być.. Nie wspomniałem o podmiankach ale robię raz w tygodniu 20l. Próbowałem też nie robić podmian przez jakiś czas ale bez zmian 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam niestety to samo, z tym że moje akwarium dopiero 3 miesiące ale cały czas od samego początku mam mniej  lub bardziej mleczna wodę. Ja sobie tłumaczyłem to tym że słabo albo praktycznie wg. nie pukałem skały MR, lub akwarium cały czas dojrzewa.

Sól AF reef salt - 1.025

Bakterie - Special blend

Z moich obserwacji wynika że po dodaniu bakterii ( dozuje raz w tyg. ) zmętnienie jest większe - przynajmniej tak mi się wydaje. 

Węgiel nie pomaga, wata w sumpie nie pomaga. UV nie mam więc nie próbowałem.

Ale za to pomaga ReeFlowers - AquaClear  chodź powiem szczerze że efekt jest kilku dniowy.

Ja już nic nie daje do akwarium i po prostu czekam zobaczymy co czas przyniesie.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie zmetnienie też jest od samego początku ale przez pierwsze kilka miesięcy tłumaczyłem sobie to tym, że zbiornik jest jeszcze zbyt świeży i to minie ale za chwilę będzie rok i nie ma żadnej poprawy niestety. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Długo się zastanawiałem o co w tym chodzi. Sporo pytałem.
U mnie węgiel pomógł, lecz i tak ta woda nie jest idealna. Wrzuciłem litr węgla na 500l.
U mnie jak patrzysz od góry, to woda jest igła, tak samo po nocy. Woda kryształ, 2 godziny po zapaleniu światła zaczyna blaknąć. Coś w wodzie musi się unosić.
Ja się przyzwyczaiłem do tego. Może kiedyś minie.
Bo pomysłów juz mi też brak, zwierzaki mają się dobrze więc nie będę na siłę szukał o co chodzi.

Wysłane z mojego SNE-LX1 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
31 minut temu, kiep napisał:

Bakterie - Special blend

Z moich obserwacji wynika że po dodaniu bakterii ( dozuje raz w tyg. ) zmętnienie jest większe - przynajmniej tak mi się wydaje. 

Węgiel nie pomaga, wata w sumpie nie pomaga. UV nie mam więc nie próbowałem.

Ale za to pomaga ReeFlowers - AquaClear  chodź powiem szczerze że efekt jest kilku dniowy.

Weź przestań lać to dziadostwo, 

odpuść chwilowo bakterie, wata w sumpie i na tyle, możesz dodać węgla. 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy piasek Ci pyli?

Swego czasu Darek (zapomniałem nicka), zasypał akwarium jakims piaskiem, ale to był dedykowany do morszczynu; i przez kilka tygodni walczył ze zmetnieniem

Nie pamiętam co pomogło...

Kurcze, nie mogę przypomnieć sobie jego nicka...  Miał piękny zbiornik SPS owy z koralami prawie pod samą powierzchnię wody. Potem musiał zresetować bo korale już mu do kuchni wlazily.

Ogólnie zmętnienie może być spowodowane na kilka sposobów:

- biologiczny - na przykład zakwit bakteryjny, czy wydzielanie substancji do wody przez zwierzęta np ejakulacja. Tu pomaga UV, O3 i odpieniacz. Ważne - zmętnienie nie opada w stojącej wodzie

- chemiczny - np strącanie koloidalne czyli powstawanie nierozpuszczalnych soli np CaCO3. Takie zmętnienie zwykle mija samoistnie po pewnym czasie. Jeśli parametry są poprawne to raczej nie występuje lub tylko miejscowo, np w komorze gdzie podajemy ballinga.

W wodzie stojącej zmętnienie zwykle (ale nie zawsze)  opada, zwłaszcza gdy stosujemy preparaty do agregacji cząstek koloidalnych. 

- mechaniczne - gdy następuje ścieranie nierozpuszczalnego materiału. Moze to być piasek zawierający pyły lub np zbyt intensywny przepływ przez reaktor z phosguardem. Takie zmętnienie prawie zawsze opada w stojącej wodzie. 

 

Do tego oczywiście może dojść uwalnianie detrytusu z piasku, ale to raczej chwilowa sytuacja i zwykła wata filtracyjna zwykle załatwia sprawe

Więcej tu:

https://reefhub.pl/metna-woda-w-akwarium-morskim/

 


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piasek nie zauważyłem żeby pylił ale i tak już jego część odessalem ostatnio niestety nic się nie zmieniło 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 hours ago, Beti said:

Weź przestań lać to dziadostwo, 

odpuść chwilowo bakterie, wata w sumpie i na tyle, możesz dodać węgla. 

@BetiW takim razie jakie polecasz bakterie? 

Edytowane przez kiep (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, kiep napisał:

W takim razie jakie polecasz bakterie? 

Ale źle zrozumiałeś przekaz, wstrzymaj chwilowo dozowanie.

(chodziło mi o bakterie )

Myślę że jest ich za dużo stąd mleczna woda.

Osobiście używam Special blend 

Wata i wata, ( włóknina ) czekać.. napowietrzanie i można dodać węgla jeśli nie posiadasz, lampa uv, a nie lanie chemi gdzie tylko chwilowy jest efekt.


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy nie byłoby tak, że jeśli jest za dużo bakterii i uruchamiam lampę UV na kilka dni to zamglenie nie powinno zniknąć? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
37 minut temu, darek17bb napisał:

A czy nie byłoby tak, że jeśli jest za dużo bakterii i uruchamiam lampę UV na kilka dni to zamglenie nie powinno zniknąć? 

Nie zawsze tak szybko, jaka moc lampy UV ?


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, darek17bb napisał:

Lampa 36w i do tego pompka eheim compact 1000

No 36w powiecmy ok, ale 1000 za szybko wolniej połowa, dasz radę? 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ma regulacje na ssaniu i na minimum wg danych podaje 400l więc powinno być chyba ok 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem jak poradziłaś Beti, lampa działa od wczoraj wieczora z pompą skręconą na minimum. Jak na razie żadnych zmian, zobaczymy co będzie po kilku dniach. 

Tak wygląda włóknina na cyrkulatorze po dwóch dniach. 

rps20200226_200355.jpg

Edytowane przez darek17bb (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.