Skocz do zawartości
atk

Sposób na glon

Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, atk napisał:

 

Kiedyś się zastanawiałem czy nawet nie za szybko, żeby bakterie zdążyły przerobić swoje. 

Boisz sie ze im sie w głowie zakręci :) zrób tak jak ci napisałem daj rewizje do refugium i przepłucz media . A czemu zrobiłeś 25 skoro w zestawie pompy miałeś tez końcówki 32 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, atk napisał:

Pompa przy pracy 65% jest już ograniczona przez rurki 25mm i ewentualne kolanka.

Szkoda ze nie jest f32  jak na taki baniak f25 trochę słabo.

Bardziej mi chodziło o komorę z kulkami tam jest tego dużo i zbiera się syf.

Sump ma byc igła zero syfu:

Dno sumpa 

20200420_110637_copy_1612x763.thumb.jpg.bc757f378f2f0aa7b74601940b507300.jpg

20200420_110618_copy_1612x763.thumb.jpg.b03b358beac282d836269dca754a1a91.jpg

I parametry uwierz będą stabilne

Jak serce akwarium będzie sprawne to i parametry.

Nie chodzi o to aby przez sump zapierniczała woda,a ruch wody w komorze aby zapobiec odkladaniu sie syfu temu stosuje mocne falowniki.

Pamiętam pierwszy Twój zbiornik byly problemy, teraz masz drugi i jest podobnie.

Ps. 

Godzinę temu, atk napisał:

Czy daje 65% czy 100% to już tylko zmęczenie pompy, nie ma przyśpieszenia

Będzie miało, poleci rewizją,a jak nie puszcza grzebien to trzeba  wiesz co zrobić...


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Witajcie, czy znacie jakiś sensowny sposób na glona ze zdjęcia? 
Co powoduje powstawanie takiego glona? Czym go zlikwidować? Czy po prostu kwestia czasu i bakterii? 
Czy może trzeba zacząć podawać fito aby to zjadło? 
IMG_20200419_123808.jpg.792006d2dffad37225a1ce200ffb1320.jpgIMG_20200419_123849.jpg.90cd38b165bd3007d0b2dc5e39ad946a.jpg
Pozdrawiam serdecznie 
G. 
Znam. Miałem u siebie to samo. Trzeba przestac je karmić.
Ograniczyć podmiany, Poprawić filtracje, poprawić cyrkulacje, na zdjęciach widać jak zalega tam detrytus, co świetnie karmi glony.
Regularnie rwać glona i skalę dodatkowo przedmuchiwać pipetą.

Wysłane z mojego SNE-LX1 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Tak po za tym jest morał tej sytuacji :P nawet odpieniacz jak nie wiesz co robisz nie uratuje Ci zbiornika :P 

Ja bez odpieniacza mam No3 0-2 i pojawia się pytanie po co wywalać tyle kasy na to ustrojstwo? hehe macie na to jakąś sensowną kontr-odpowiedź? :P 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Tak po za tym jest morał tej sytuacji [emoji14] nawet odpieniacz jak nie wiesz co robisz nie uratuje Ci zbiornika [emoji14] 
Ja bez odpieniacza mam No3 0-2 i pojawia się pytanie po co wywalać tyle kasy na to ustrojstwo? hehe macie na to jakąś sensowną kontr-odpowiedź? [emoji14] 
Żyjesz na innej planecie [emoji1787]
To nie temat o odpieniaczu.

Wysłane z mojego SNE-LX1 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
36 minut temu, =Fresz= napisał:

Tak po za tym jest morał tej sytuacji :P nawet odpieniacz jak nie wiesz co robisz nie uratuje Ci zbiornika :P 

Ja bez odpieniacza mam No3 0-2 i pojawia się pytanie po co wywalać tyle kasy na to ustrojstwo? hehe macie na to jakąś sensowną kontr-odpowiedź? :P 

Jest, mocna biologia :smile_wink:


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

To już z innego tematu wiemy gdzie konkretnie leżą błędy ;) 

U mnie biologia śmiga bardzo dobrze i nie przeszkadza w tym im brak odpieniacza :P 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Morał  z tego jest taki ze zanim zaczniesz coś robić to spytaj sie co inni o tym sądzą. A to akurat mnie sie tyczy bo właśnie kończę robić sump i nikogo sie nie pytałem o opinie . Ps mam odpieniacz za masę kasy :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może to głupio zabrzmi,  ale zamiast tego rolemata było kupić skalę zrobić zbiornik na mocniejszej biologi, ja tak zrobiłam i strzal był w 10, fakt odpieniacz mam, ale ostatnio od 3tyg wywalilam też wate i woda krysztal.

Pienidlo chodzi 1/2 mocy bardziej napowietrza wodę jak jest urobku z niego. 

Parametry trzymają bardzo dobrze.

Podstawa czysty sump dobry przepływ :)

Jeśli tak zrobi kolega atk i glony znikną (matter of time)

 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Beti- dobrze rozumiem, że Twoje przepiękne 2k L funkcjonuje bez żadnej filtracji mechanicznej? Wata, rollermat, cokolwiek?

Co się dzieje z tym detytrusem i pozostałym syfem? U mnie rollermat potrafi zużyć rolkę XL 40m w miesiąc czasu a nawet 3 tyg.

Widzę, że stanowi ograniczenie przepływu, bo jak podkręciłem pompę na 65% to drugą rurą "zabezpieczającą" woda leje się jakby na maxa otworzyć kran w łazience :P 

Zastanawiam się co by się stało i gdzie by się odłożył cały ten syf, gdyby nie rollermat?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[mention=30124]Beti[/mention]- dobrze rozumiem, że Twoje przepiękne 2k L funkcjonuje bez żadnej filtracji mechanicznej? Wata, rollermat, cokolwiek?
Co się dzieje z tym detytrusem i pozostałym syfem? U mnie rollermat potrafi zużyć rolkę XL 40m w miesiąc czasu a nawet 3 tyg.
Widzę, że stanowi ograniczenie przepływu, bo jak podkręciłem pompę na 65% to drugą rurą "zabezpieczającą" woda leje się jakby na maxa otworzyć kran w łazience [emoji14] 
Zastanawiam się co by się stało i gdzie by się odłożył cały ten syf, gdyby nie rollermat?
To jest biologia. Mikro życie które konsumuje to wszystko.

Wysłane z mojego SNE-LX1 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No @Betimusisz to teraz wytłumaczyć jak to robisz ze masz tak czysty sump . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Hoom napisał:

No @Betimusisz to teraz wytłumaczyć jak to robisz ze masz tak czysty sump . 

Jestem za... i przede wszystkim jak tam działają te cyrkulatory, jakie to cyrkulatory, jaki to wir w sumpie, etc.. ? :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
32 minuty temu, Hoom napisał:

No @Betimusisz to teraz wytłumaczyć jak to robisz ze masz tak czysty sump . 

@Hoom pisałam wcześniej ;)

Nie ma wiru w sumpie, jak wrócę do domu wkleje tu filmik


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Beti napisał:

wkleje tu filmik

czekamy z niecierpliwością :) brawo Ty :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Betitak jak ci kiedyś pisałem ja tam jeszcze cienki Bolek jestem . Ale na mój rozum jak zrobisz sump bez filtracji mechanicznej i dasz niezły przepływ to cały detrus będzie przelatywał przez sump i wracał do akwarium . Metoda tritona nie ma filtracji mechanicznej ale tam wszystko idzie do mega dużego refugium gdzie jest masę życia co to zje . I tam nie ma specjalnie dużego przepływu . 
ja będę tez miał podobny problem jak autor posta bo pompę będę miał 12k i clarisea 5000 . Wiec będzie rewizja podłączona do refugium by odciążyć clarisea 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Hoom napisał:

masz tak czysty sump

Dla mnie odpowiedź jest prosta. Ja przy każdej podmianie odsysam syf z sumpa i jest czysty. Żaden rollermat, odpieniacz tego nie zrobi za akwarystę.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proszę zwróć uwagę na ruch wody widać go świetnie z góry, ja wiem że sump mam większy i na 1 komorę są dwa falowniki ale one właśnie powodują to  że syfu brak, czyste dno sumpa.

Refugium jest już dość dużo glonów ale tył i przód jest spory przeplyw w krótce 1/3 do...oddania :)

pytałeś co 

"Zastanawiam się co by się stało i gdzie by się odłożył cały ten syf, gdyby nie rollermat? "

odp tu padła

Godzinę temu, elespero napisał:

To jest biologia. Mikro życie które konsumuje to wszystko.

@Hoom nie piszę że nie mam filtracji machanicznej jest odpieniacz i wystarcza.

@norbi2222nic nie odsysam realny filmik

@atk do roboty...czyszczenie sumpa dasz radę...:icon_yes:

 

Ps.cieszy mnie to, że można w końcu podyskutować merytorycznie bez awantury i przepychanek , oby tak dalej...;)

 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, Beti napisał:

nic nie odsysam realny filmik

 

Beata, jak nie odsysasz, to ląduje z powrotem  w  zbiorniku i odkłada się w piasku. Bo odpieniacz jaki by nie był to nie zbiera całego detrytusu, rollermat również. Cyrkulatory tylko  go unoszą, a woda transportuje  do kolejnej komory i pompa obiegowa ponownie pompuje do zbiornika. To tylko sprawia wrażenie, że wszystko jest ok.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, norbi2222 napisał:

Beata, jak nie odsysasz, to ląduje z powrotem  w  zbiorniku i odkłada się w piasku

Sa trzy babki ktore przesiewaja intensywnie piasek, zero syfu poważnie. 

Skoro tak mówisz że tylko to sprawia wrażenie, upss nie dyskutuję:)

Ps. Każdy ma tam swoją technikę która mu sie sprawdza.

 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, Beti napisał:

Sa trzy babki ktore przesiewaja intensywnie piasek, zero syfu poważnie. 

Skoro tak mówisz że tylko to sprawia wrażenie, upss nie dyskutuję:)

Ps. Każdy ma tam swoją technikę która mu sie sprawdza.

 

Mi się zawsze wydawało, że sump jest właśnie po to, żeby między innymi odebrać detrytus z głównego zbiornika. Z sumpa go dużo łatwiej eksportować. Tutaj fizyki i biologii nie oszukamy, gdzieś ten syf musi się odłożyć, a że go nie widać to nie znaczy, że go nie ma. Oczywiście babki trochę przesieją, koralowce, robactwo i bakterie trochę  zamienią w masę biologiczną ale to jest ułamek tego co jest produkowane.

Po likwidacji poprzedniego zbiornika pewnie wyjmowałaś z niego piach i nie powiesz, że był czysty...?


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak wrócę do domu to wrzucę zdjęcie z moich wypocin mam nadzieje ze autor sie nie obrazi . Zobaczymy jaka będzie wasza opinia o moim sumpie 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też uważam, że mieszanie wody w sumpie jest niepotrzebne, dokładnie tak jak już zostało napisane , takie mieszanie transportuje wszystko co powinno osiąść w sumpie do akwarium.

 


8fdd9b9b7ef09de88ef75df31c7279e1u1318a12

Zbiornik 220x74x65, 2x OW , zaplecze 300ll ,

obieg Jebao DCP 18000, 2xVortech mp40,3xtunze6045,6025,6085,odpieniacz BK DC300 rdx,VSV,

skała RRR 50kg,lampa diy 279 t5 +led ok.280 W,dozownik H2Ocean

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
29 minut temu, norbi2222 napisał:

Po likwidacji poprzedniego zbiornika pewnie wyjmowałaś z niego piach i nie powiesz, że był czysty...?

No tak..nie mówię ze go nie było..ale ale, też  mialam innego sumpa inny sprzęt brak refugium itd.

Może inaczej uważam że większe  akwaria to inne możliwości, inaczej sobie radzi system, sam wiesz że czym więcej  wody tym lepiej.

@Kris81to nie jest tak do końca że wszystko jest w akwarium. 

To jeśli idzie syf do akwarium to i parametry będą kiepskie co ? 

Ps.nikogo nie namawiam na takie rozwiązanie, tylko sie podzielilam tym co u mnie słychać:)

 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moim skromnym zdaniem zbiornik najlepiej mówi o wiedzy akwarysty.
A zbiornik Beti zacny jest.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.