Jump to content

rmatysiak

Klubowicz
 • Content count

  115
 • Joined

 • Last visited

Informacje o profilu

 • Imię
  Radek
 • Płeć
  Mężczyzna
 • Skąd:
  Łódź/Warszawa/Mińsk Mazowiecki
 • Akwarium
  małe drobne 112 litrów

Recent Profile Visitors

331 profile views
 1. rmatysiak

  Nowy podopieczny: Rawka błazen

  moja przeszła wylinkę, cały tydzień jakby je nie było. Teraz powoli zaczyna pokazywać zainteresowanie światem i zaczyna na nowo zwiedzać akwarium robiąc swoje porządki. Jest bardzo ale to bardzo płochliwa i dopiero po woli zaczyna się ze mną oswajać. Boi się ryb. Film z karmienia (dino na żywo wygląda zupełnie inaczej niż na filmie) Na aptazje chce kupić ślimaki , wydaje mi się że Zdzich nie powinien ich zjeść. Za to wybił wszystkie ślimaki i kraby w akwarium poza Astralium, widziałem jak chciał go zabrac ze skały do norki ale nie dał rady i uciekł.
 2. rmatysiak

  Wybarwienie czy umieranie ?

  To nie zawsze jest prawda. Np na grypę hiszpankę umierali młodzi zdrowi w pełni sił, a przeżywali staruszkowie i dzieci. Ale top jest raczej wyjątek niż reguła.
 3. rmatysiak

  Ukwiał zniknął

  i ukwiał się znalazł ?
 4. rmatysiak

  Sarcopython - śpi czy odchodzi?

  mój jeden sarco ma focha w dzień i polipuje tylko w nocy.
 5. rmatysiak

  Ekologiczny aspekt posiadania akwarium morskiego.

  Cena sprzętu nie gra roli. Np takie ferrari nie przewiduje naprawy głowicy w silniku bo masz kupić nowa głowicę. Dziś nie możesz kupić nowego flagowego modelu z wymianą baterią ale za to możesz kupić sprzęt ekonomiczny z taka możliwościowa. Po prostu policzono że to zwiększy zysk i tak producenci zrobili. Chodzi mi o to by towar mógł być wykorzystywany jak najdłużej i producenci zaprojektowali i wyprodukowali towar który może służyć dłużej niż do skończenia gwarancji. I tak można to wymusić przepisami zmuszając producentów do wydłużenia gwarancji na towar. Tak jak teraz wymusza się na producentach stosowanie jednego standardu we wtykach ładowarek (na co np Apple bardzo narzeka)
 6. rmatysiak

  Ekologiczny aspekt posiadania akwarium morskiego.

  Taki przepis ma większe uzasadnienie niż przepisy regulujące ilości wody w spłuczce czy ograniczające moc odkurzacza. Dlaczego kiedyś można było zaprojektować i wybudować kompresor do lodówki który można było naprawić a dziś wszytko jest nierozbieralne i nieprawialne tylko należny wymienić ? Tu nie chodził o nasz wybór jako klientów tylko o zysk korporacji. Dlaczego kiedyś silnik mógł jeździć i 1 mln kilometrów a dziś osiągnięcie 0,4 mln km to dobry rezultat ? Dlaczego w telefonach zlikwidowano użytkownikowi mściwości wymiany baterii ? Bo tak opłaca się firmie. Przykład z USA. Producent samochodów wyprodukował wadliwy samochód który przy zderzeniu z tyłu jeden z elementów wbijał się w zbiornik z paliwem co doprowadzało do pożaru. I firma policzyła sobie że odszkodowania będą kosztować X a naprawa samochodów 2x i postanowili nie naprawiać samochodów godząc się na płacenie odszkodowań. Naprawdę myślisz że konsumenci mieli taki wpływ na to co kupują ? Czy z informatyki, każdy co trochę zna się na branży powie Ci nie kupuj nowości bo będziesz testerem i możesz się naciąć na źle zaprojektowany i nie przetestowany produkt. Nie doceniasz siły reklamy i socjotechnik jakie stosują duże korporacje by sprzedać swój produkt z maksymalizacją zysku. Bo firma chodzi tylko o zysk. A lepszy produkt wcale nie oznacza że sprzedaż go więcej. Np AMD ma dobre procki, wydajne, tańsze ale to intel sprzedaje ich więcej.
 7. rmatysiak

  Ekologiczny aspekt posiadania akwarium morskiego.

  mylisz się, producenci są wstanie kreować potrzeby ludzi. Tak jak jest to w przypadku telefonów. Jeżeli wprowadzisz obowiązek ze gwarancja ma trwać np 8 lat zaczniesz dostawać lepsze produkty, a jednocześnie będzie to zdecydowanie bardziej ekologiczne niż zakaz reklamówek jednorazowych.
 8. rmatysiak

  Ekologiczny aspekt posiadania akwarium morskiego.

  Przypomina mi się historia z radiami tranzystorowymi. Wszystkie radia miały powiedzmy 3 tranzystory aż nagle wyszło radio które miało ich 6. Sprzedaż szła bo reklama robiła swoje, ktoś je otworzył i okazało się że faktycznie radio miało więcej tranzystorów z tym że dodatkowe tranzystory były nie podłączone.... (liczba tranzystorów może być inna, nie pamiętam dokładnie tej liczby). W interesie liczy się tylko zysk, dlatego były samochody do serwisu którego musiałeś kupić specjalne klucze bo inne nie pasowały, to dlatego intel zmienia podstawki żeby zarobić na sprzedaży chipsetów, dlatego apple ma inny wtyk do ładowania komórek i nie chce standaryzacji. Do tego producenci nauczyli się kreować zapotrzebowanie konsumentów za pomocą reklam i odpowiednich technik. Nie wiem czy znasz analizę wielkich ilości informacji. O jej potędze świadczy następująca historia. We Francji nastolatka dostała reklamy z produktami dla przyszłych mam. Ojciec tak się tym wzburzył że oddał sprawę do sądu. W sadzie okazało się ze siec handlowa po analizie zakupów kobiet stwierdziła że kobiety w ciąży zmieniają swoje preferencje zakupowe i kupują inne środki chemiczne (płyn do zmywania itp) i wyszło im ze nastolatka zmieniła swoje zakupy tak że świadczy to o tym że jest w ciąży. I faktycznie okazało się że była mimo że o tym nie wiedział (lub nie powiedział ojcu o tym fakcie). To jest potęga współczesnego marketingu i badań. I mógłbym tak dalej pisać. Co do pralki policz ile kosztuje wyprodukowanie pralki, przewiezienie jej do sklepu, potem do domu, utylizacja starej pralki, naprawdę sądzisz że ekologiczniej będzie bo nowa jest bardziej wydajna ?
 9. rmatysiak

  Dino walka

  Pomiary z dziś P04 - niewykrywalne N03 - 5 Leje wodę utlenioną, zmniejszyłem białe światło dino jakby mniej.
 10. rmatysiak

  Ekologiczny aspekt posiadania akwarium morskiego.

  Podam przykład z własnego życia. Mam pralkę ma prawie 20 lat i działa, okresowo wymieniany jest tylko pasek który się zużywa. Nawet gumy są w dobrym stanie. Poszedłem do sklepu porozmawiałem i wyszło że nie ma szansy żebym kupił dziś pralkę która będzie tak długo działać. Dziś pralka po 7-9 latach nadaje się tylko do kosza bo producentom nie opłaca się produkować tak wytrzymałych elementów. Kiedyś można było w lodówce rozebrać kompresor i go naprawić, dziś można go tylko wymienić bo jest nie rozbieralny. Dla mnie to jest zdecydowanie większy problem ekologiczny niż wszystkie te reklamówki jednorazowe.
 11. rmatysiak

  Ekologiczny aspekt posiadania akwarium morskiego.

  Ja uważam że najbardziej ekologiczne było by wymuszenie na producentach dawanie długich gwarancji na produkt i łatwości w naprawie. Tak żeby lodówka, pralka, samochód mogły nam służyć długie lata i nie psuły się po 3 latach po to by kupić kolejna. Ograniczyło by to drastycznie ilości produkowanych odpadów, zużycie energii itp. tym zdaniem nie sposób się nie zgodzić. W dani ekolodzy zakazali polowania na gęsi. Po pewnym czasie zaczęto je łapać i gazować bo było ich za dużo i stanowiły problem.
 12. rmatysiak

  Euphylia - jedna główka nie polipuje.

  Zasolenie sugerowane przez korale.pl: Parametry Sugerowane parametry: akwarium rafowe Sugerowane parametry: akwarium Fish onfy/ tylko ryby Średni poziom: Rafa koralowa Ciężar właściwy 1.023 - 1.025 1.020 - 1.025 1.025
 13. rmatysiak

  Krewetka modliszkowa i nowy dom

  Przypomina ta która ma szopen z tej seri:
 14. rmatysiak

  Dino walka

  tak to wyglada.
 15. rmatysiak

  Nowy podopieczny: Rawka błazen

  Całe akwarium. Wejście do groty wieczorem i rano
×

Important Information

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Terms of Use.