Jump to content
Arek77

Krok drugi - projekt akwarium 300 l

Recommended Posts

1 godzinę temu, Arek77 napisał:

Jakie korale będą w miarę rosły w miejscu gdzie nie ma bezpośredniego strumienia światła z lampy i zadowolą się światłem rozproszonym? Chodzi mi o takie miejsca przy dnie akwarium gdzie wyższe skałki rzucają cień.

niefoto i gąbki ;)

W lekkim cieniu cyphastrea da radę.

4 minuty temu, klossowski napisał:

niefoto i gąbki ;)

W lekkim cieniu cyphastrea da radę.

A grzybki ? Discosoma i Rodactis?

6 minut temu, Arek77 napisał:

A grzybki ? Discosoma i Rodactis?

Discosom nie mam, ale Rhodactisy to nawet  w lekki cień wchodzą albo tak mi się wydaje:)

Na środku akwarium mam wystającą skałkę:

20200914_144410.thumb.jpg.ed9a7cbbd1a4a10dd0f0801c421f200d.jpg

Ta skałka wystaje w kierunku przedniej szyby (widok z boku):

20200914_144446.thumb.jpg.a4e291860b6c179247d7f3a9ca2c237e.jpg

Jakiego korala byście zaproponowali na to miejsce (na pierwszy plan)?

Miejsce jest dość jasne i z mocną symulacją.

Chyba posadzę tam korala Galaxea - z trzech stron woda więc nie będzie miał co parzyć.

Galaxea wypuszcza parzydełka nawet 20+ cm i parzy absolutnie wszystko.

Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + ceramika+refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Oświetlenie:  Pacific Sun Althea 8x54W. Oświetlenie refugium Halogen LED 4x10W.

Sól Brightwell Aquatics Neomarine, dodatki AF. 50kg suchej skały Marco Rock's, 12kg piasku aragonit KZ.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Halichoeres Chrysus, Zebrasoma flavescens, Acanthurus pyrofeus, 2 x Lysmata amboinensis, L. debelius, Neopetrolisthes oshimai, Hymenocera elegans, setki  slimaków turbo, columbelle, stomatelle, 2x tectus, strombus luhanus... i garść nassariusów. Oraz kilka kg kiełży, równonogów, mysis i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Wiem, i chyba to będzie jedyne miejsce gdzie będę mógł ją umieścić, bo dookoła będzie tylko woda.

Jutro przywożę ukwiała quadri - będzie to jeden z pierwszych korali w akwarium.

Nigdy nie miałem do czynienia z ukwiałami. Z informacji, jakie znalazłem na tym forum wynika, że powinienem zmniejszyć cyrkulację w akwarium i położyć go gdziekolwiek, a on sam pochodzi po zbiorniku i znajdzie odpowiadające mu miejsce. Najprawdopodobniej będzie to najmniej odpowiednie miejsce z mojej perwspektywy ;). Czy może macie jakieś sugestie co mozna zrobić aby ukwiał osiadł przynajmniej w jakiejś wybranej przeze mnie części akwarium?  O to, że poparzy coś po drodze na razie się nie obawiam bo akwa jest praktyczne puste. Jeżeli już to może wpaść w cyrkulator, ale jest on w miarę zabezpieczony tyrtytkami.

Czego mogę się spodziewać po takim ukwiale?

55 minut temu, Arek77 napisał:

Jutro przywożę ukwiała quadri - będzie to jeden z pierwszych korali w akwarium.

Planujesz też SPS-y ?

Może być problem jeśli zacznie chodzić i parzyć.

Pozdrawiam i życzę miłego dnia..@Beti

7 minut temu, Beti napisał:

Planujesz też SPS-y ?

Może być problem jeśli zacznie chodzić i parzyć.

Spsy - mam dwie montipory telerzowe i szczepkę akry. Mam jedno małe miejsce przeznaczone pod SPSy, ale jak nie będę ich w stanie utrzymać to najwyźej ..... posadze tam briareum:D.

A jeśli chodzi o ukwiały...... na początku ich nie planowalem bo się obawiałem ich "chodzenia", ale jadąc po ryby lub szczepki do różnych akwarystów wszyscy mieli gdzieś w akwarium quadri i przekonywali mnie, źe chodzą tylko na początku., źe nie jest tak źle z ich ruchliwością i faktycznie mieli zbiorniki mocno zarośnięte a wśród korali jeden lub kilka ukwiałów. Bardzo mi się one podobają i chcialbym aby przy pustym akwa mogł sobie pochodzić i znaleść odpowiednie miejsce. Sam juź nie wiem czy wprowadzić ukwiała czy nie. 

Przy quadri musisz być świadomy jednej rzeczy, może siedzieć rok w miejscu ale przyjdzie moment że będzie się chciało dzielić albo coś mu nie będzie pasować o może zacząć chodzić. Trzeba o tym pamiętać i założyć sobie, że prędzej czy później się przemieści

No i mam zagwozdkę... Znalazłem w okolicy do kupienia kilka szt.  Chromis virdis, z których planuję zorganizować małe stadko w swoim akwarium. Do chromisów sprzedający chce dorzucić (za niewielkie pieniądze) ok 15-sto centymetrowego hepatusa, którego posiada od pięciu lat i przerósł mu akwarium (ma akwa o wymiarach 140x30x30).  Z jednej strony planowałem tylko jednego pokolca, którego już mam, a nie lubię zmieniać planów, z drugiej strony szkoda mi rej rybki, która   faktycznie nawet wizualnie nie pasuje do tamtego 120 l akwarium... I naprawdę jest ładna ....do piątku mam czas na podjęcie decyzji.

Zrezygnuj... Ten hepatus w wieku 5 lat powinien być dwa razy większy. Nawet w 300L będzie miał ciasno... Minimum dla takiej ryby to naprawdę okolice 800L.

5a69769116ee78eee25c9231180bf85fu1644a14

12 minut temu, dadario napisał:

Nawet w 300L będzie miał ciasno...

Akwa ma trochę więcej niż planowałem zakładając ten temat, ale i tak taka rybka potrzebuje dwa razy tyle.

@Arek77

Hepatus to stuknięta ryba, kiedyś miałam na początku ale sprzedałam, jeśli by to była fajna ryba miala bym ją i teraz, to ryba która zrobi burdę w zbiorniku, a czym większa tym większy problem. Następnie pierwsza do ospy wystarczy mały stres, tak samo Bialobrody który to nie jednemu położył zbiornik.

15cm hepek w małym akwarium zrobi się nerwowy i będzie burdy robił,  będzie nerwowo w zbiorniku co za tym idzie...wszystko nawet połamie korale te mniejsze.

Odradzam:wub:

Pozdrawiam i życzę miłego dnia..@Beti