Skocz do zawartości
atk

Wymiana zewnętrznego komina w istniejącym akwarium

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie, czy można jakoś odkleić i przykleić nowy zewnętrzny komin do działającego akwarium? 

W praktyce akwarium było kupowane z dorobkiem inwentarza i aktualny komin okazuje się być jednak za płytki/mały oraz przede wszystkim zastosowana hydraulika 25mm okazuje się "wąskim gardłem" do dobrego przepływu. 

Akwarium 150x46x46 - komin 12x25x20h z hydraulika 3x 25mm. 

IMG_20200517_214412.jpg.0243f1dd5907e73cca5621bb5768fc3e.jpg

Podsumowując - czy można, jeśli tak to jak to sensownie ogarnąć? :)

Pozdrawiam serdecznie 

G. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A możesz wstawić fotkę komina od strony akwarium? Tak aby było widać spływ.

Najprościej byłoby przerwać obieg wody przez komin, i zrobić tymczasowy obieg przez coś w stylu rurek overflow przy obniżonym poziomie wody w akwa (na tyle aby jej poziom był poniżej krawędzi grzebienia).

I wtedy odciąć komin nożykiem i przykleić nowy. Myślę, że w 24 godz. silikon powinien wyschnąć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolega Arek77 dobrze podpowiada. Obniż wodę w akwarium i zrób overflow na czas schnięcia sylikonu. Moim zdaniem sylikon nie wyschnie do końca w 24h. Zostawił bym ten overflow na minimum 3 dni, dla całkowitego wyschnięcia sylikonu. 

dziuranapeknieciu.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja jeszcze się zapytam czy ta długość grzebienia wystarczy?  Bo w kominie woda jest niżej niż w akwarium . I może lepiej będzie jak komin będzie szerszy powiedzmy prawie na całą ścianę . Ja przy 200 litrach mam grzebień o łącznej długości 52-54 cm dokładnie nie pamietam i przy pompie jebao 6000 podnoszącej wodę na 127 cm i ustawieniu jej na 47 % podnosi mi jakoś poziom wody w akwarium o 10 mm względem komina . Przy sumpie 206l i wklejeniu przedniej szyby czekałem 24h, po sklejeniu akwaria ponad 400l też czekałem jakoś 40h na wyschnięcie sylikonu 

Edytowane przez Ariel (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jakie masz śrubunki?

Zmierz średnicę otworów w szkle i znajdź takie, które da radę założyć na obecną średnicę otworu w spływie i wymień spływ na 32. Powrót i rewizja może zostać 25mm.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że trudno będzie zwiększyć długość grzebienia w tym przypadku, chyba że zrobić z niego coś w rodzaju litery V albo W patrząc od góry. Faktycznie grzebień może być za krótki, ale zawsze wtedy pozostaje wyłamanie ząbków... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, tomaszkrupa napisał:

Wydaje mi się, że trudno będzie zwiększyć długość grzebienia 

Na upartego można zrobić balkonik w środku akwaria , który wejdzie kilka cm w akwa , tylko lipnie to wyglada na bocznej ścianie . Może podaj wymiary szklarzowi i zrób komin po całości boku . Jeszcze ja mam rury 35mm wiec pewnie cała woda z pompy przejdzie . 

Edytowane przez Ariel (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Generalnie pod akwarium podpięta jest jebao dcp-10000 ustawiona aktualnie na 47%.

Moge ja spokojnie rozkręcić na 70% i wtedy hula aż miło ale wraca woda dodatkowo rewizja czy jak to tam się zwie :)

Wtedy jest milusi wodospad w sumpie... A tak to powoli płynie... 

Myślałem ewentualne aby puścić zasilanie z pompy zewnętrznym czwartym obiegiem fi 32/40 a dwiema rurkami 25mm zrobić powrót i trzeci zostawić jako backup... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na to że masz śrubunki VDL i otwór w szkle komina ~35mm 

Zmierz ile masz miejsca jak wejdzie to kup to:

https://www.pvcu.pl/przejscie-przez-zbiornik-d-40-p-1524.html

i to 

https://www.pvcu.pl/ksztaltka-przejsciowa-pvc-u-x-gw-40x1-14-p-487.html

kształtkę wkręć bezpośrednio na śrubnek na teflon, za kształtką daj kawałek rury z redukcją 40/32 i śrubnek, aby można było w razie czego rozłączyć hydraulikę. 

W przelot wstaw sitko 32mm. Resztę hydrauliki poprowadź w rurze 32. 

Prościej i taniej tego nie zrobisz, a zda egzamin w 100% :)

 

Edytowane przez Ejdzej88 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, sprawdzone wg projektu przeloty mają 36mm - pytanie czy znajdzie się coś, co pozwoli na bezpieczny przelot pod rurkę fi32 ?

Chyba najłatwiejszy będzie powrót poza komin zrobić - pytanie czy 32mm czy od razu 40mm ? :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.