Skocz do zawartości
meyger

Problem z Chełmnem.

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie kupiłem ostatnio chelmona.

Niestety nie je artemi mrożonej, ani suchego a nawet easy masstick - czym niby był karmiony. Od czasu do czasu skubanie delikatnie skalę i tyle. Apitasji nawet nie ruszy.

Natomiast po zbiorniku pływa zdecydowanie i niczego się nie obawia.

Co poradzicie? Jak go zmusić do jedzenia, może jakieś rady sprawdzone ?

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czytałeś o tej rybie przed zakupem?

Biorąc pod uwagę przeżywalność tej ryby, moim zdaniem powinna być zakazana w tym hobby.

A odpowiadając na Twoje pytanie, kup małże (jak możesz to świeże ze sklepu rybnego) i włóż kawałeczek do akwarium. Jak nie ma w sklepie świeżych, spróbuj mrożone ale tu szanse spadają.

PS

Masz złe podejście do tego hobby jeśli chcesz ryby "zmuszać" do czegokolwiek. Dobry akwarysta, "zachęca" a nie "zmusza"


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A czytałeś o tej rybie przed zakupem?
Biorąc pod uwagę przeżywalność tej ryby, moim zdaniem powinna być zakazana w tym hobby.
A odpowiadając na Twoje pytanie, kup małże (jak możesz to świeże ze sklepu rybnego) i włóż kawałeczek do akwarium. Jak nie ma w sklepie świeżych, spróbuj mrożone ale tu szanse spadają.
PS
Masz złe podejście do tego hobby jeśli chcesz ryby "zmuszać" do czegokolwiek. Dobry akwarysta, "zachęca" a nie "zmusza"

Zmuszenie to tylko potoczne stwierdzenie. A przy zakupie niby ładnie jadła. Dzięki za radę z małżami może pomoże.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Daj jej czas na aklimatyzację, zdrowa ryba nie powinna paść "z głodu", zwłaszcza jak jest aiptasia. Miałem kilka chelmonów i tak jak pisze Tester, śmiertelność jest duża, ale moim zdaniem, z nią, jest jak z covidem - ryba pada wtedy, gdy u osłabionej brakiem pokarmu wychodzą albo uraz spowodowane odłowem, albo wywołane monotematycznym karmieniem...

A ze skały może wydziobywać najmniejsze aiptasie.

Długo pływa u Ciebie? I jak reaguje na pokarm w toni?

ps. może spróbuj wyłączyć cyrkulację na czas karmienia?


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pływa u mnie dziś 4 dzień. Pokarm w toni jej wigilie nie interesuje. Woli od czasu do czasu podpłynąć i skubnąć od spodu skalę. Zwróciłem uwagę ze tam są rurówki. Może narazie to nimi się interesuje.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To normalne, że nie interesuje jej pokarm pływający w toni skoro całe życie żywiła się robactwem biegającym/rosnącym na skałkach. Daj znać, czy w sklepie ryba cokolwiek jadła (zakładam, że poprosiłeś by sprzedawca ją nakarmił przy Tobie). Jeżeli jadła to zacząłbym od wyłączenia cyrkulacji i delikatnego podania pipetą mrożonki w okolice ryby, tak, żeby robactwo swobodnie opadło na dno a ryba miała czas pomedytować nad artemią czy krylem przed dziubnięciem. Warto spróbować z żywym pokarmem, sam co prawda nigdy nie miałem problemów z chelmonami, ale czytając doświadczenia z żywieniem innych motyli często pojawiały się informacje, że przyjmują wieloszczety. Mrożone dostaniesz z Ocean Nutrition, jakiś czas temu widziałem w sklepie jadwigamorska. Masz najlepszy pokarm dla motylków na rynku - masstick, wystarczy go poprawnie zaprezentować. Mi najlepiej sprawdzał się taki zestaw: mała skałka, kropelka kleju (cyjanoakryl) i na to połówka muszelki - ja akurat miałem po świeżych małżach. W środek muszli wsmarowujesz masstick i delikatnie stawiasz na dnie. Takie rozwiązanie mi się najlepiej sprawdzało bo można załadować sporo karmy i wrzucić np. rano przed wyjściem do pracy, a dzięki obciążeniu w postaci skałki nawet najbardziej energiczne ryby nie wrzucą konstrukcji w skały. Jeżeli będzie jadł w ten sposób to z czasem zmieniasz proporcje, w masstick wsmarowujesz pare artemii czy pellet. W trakcie dziobania artemia będzie fruwać więc jest duża szansa, że w ten sposób nauczy się jeść z toni. Nie pisałeś jakie masz inne ryby, motyle są niesamowicie towarzyskie i bardzo często niejadek pod wpływem towarzystwa pobratymców zaczyna jeść solowca czy kryll unoszący się w toni, a czasem nawet pellet.

P.S. gdyby kogoś zainteresował temat żywienia niejadków polecam bardzo te teksty: 

https://www.reef2rainforest.com/2019/01/11/videos-corallivorous-butterflyfishes-eating-everything-except-coral/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałam chelmona, trudna w aklimatyzacji, różyczki w późniejszy czasie,

tylko lasonogi na początek. 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam Chełmona 18 miesiecy wcina wszystko  dziobie skałe  je mrozonki i suchy pokarm . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, bmirek1 napisał:

Ja mam Chełmona 18 miesiecy wcina wszystko  dziobie skałe  je mrozonki i suchy pokarm . 

Ale tu chodzi o to, że kolega dopiero co wpuścił do akwarium, jest to ryba z importu wymaga aklimatyzacji na początek, temu ma trudności z pokarmem, to większości u tej ryby norma.

W późniejszym etapie zgadza się rybka wcina prawie wszystko :)

 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój bardzo lubi małże, nawet te obgotowane. Przywiązuję małże gumką do skałki i chelmon jej nie odstępuje aż zje całą. Z czasem zaczął łapać lasonogi z toni, kryla nie chce jeść.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój je wszystko, lecz gdy kupowałem to dostałem radę. Aby wziąć na początek pokarm ten czym był w sklepie karmiony.
I z początku jadł tylko to, mieszałem pokarmy i teraz je wszystko.
Bardzo lubi larwy muchy czerwonej.

Wysłane z mojego SNE-LX1 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, R.I.P napisał:

Jakie masz ryby w akwarium?

PK

Bardzo ważne. Jeżeli tylko chelmona za mocno, któraś wystraszy potrafi przestać jeść!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rybki u mnie to : hepatus, chrysus, babka, 2 garbniki, 2 błazny, i pterapogony 2 szt. No i teraz chelmon. O dziwo żadna z ryb nie ściga chelmona. A nawet mogę śmiało powiedzieć ze to chelmon czasem scignie hepatusa [emoji12] nie ale tak ogólnie jest naprawdę spokój.

 

Ps: i sorki ze dopiero teraz odpisuje.

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo często jest tak że Chelmon nie podejmie ci pokarmu w ogóle. Wtedy wiadomo jak skończy.

Wyje wszystko ze skały i leci z dnia na dzień.

Pytałem jakie masz rybki bo często inne ryby potrafią go tak zesteresować że zagłodzi się na śmieć.

Kilkukrotnie aklimatyzowałem Chelmony i najlepiej przestawiaja sie na sztuczny pokarm  jeżeli jest sam w akwarium.

Najgorsze jest to  że nawet zaaklimatyzowane Chelmony potrafią paść z niewiadomych przyczyn.

PK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to sprawa wyglada tak. Podałem pokarm easy masstick do tego troszkę artemi i lasonogow w muszelce przyklejonej do kawałka skaly. Umieściłem w dziurze pomiędzy skałami i kolega chelmonik zaczął jeść. [emoji2957][emoji106]
Wiec dziękuje za poradę.
Przyjdzie i czas na apitasje.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kup w zoologicznym żywy pokarm i nim karm.


200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój zaczął od larw czerwonej muchy. Teraz wciąga już każdy mrożony.

Wysłane z mojego SNE-LX1 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wracając do chelmona, to na dzień dzisiejszy je easy masstick, suchy, i apitasje - ale powoli mu z nią idzie. No i zapomniał bym dodać ze troszkę ogranicza populacje ślimaków. Wiec jeszcze raz dziękuje wszystkim za rady. Pozdrawiam.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.