Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Mam okazję otrzymać ok 50 kg piachu koralowego z likwidowanego 5-cio letniego zbiornika. Piach jest zanieczyszczony kawałkami skały i grysem koralowym, ale można to przesiać przez sito. Jest dość drobny ale nie pyli (były dwie babki w akwarium i mocna cyrkulacja).

Co o tym myślicie? Czy piach traci z czasem jakieś swoje właściwości? Czy warto go użyć czy lepiej zainwestować w nowy?  Piachu potrzebuję ok 30-40 litrów więc trochę bym zaoszczędził na np. lepszą lampę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piach to piach. Jedyne co musisz zrobić to wypłukać go w ro/wodzie z podmiany i możesz wrzucać do baniaka. Taki piach często ma wiele syfu w sobie, dlatego często łatwiej jest kupić worek nowego piachu i wsypać niż płukać.


Było 30l >> 112l + 45l >> 375l >> 490l >>

Jest 637l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 minuty temu, Arek77 napisał:

Co o tym myślicie?

Przecież taki piach to tzn. "żywy piach", kilkadziesiąt razy droższy od zwykłego, niektórzy sprzedają taki po 120 zł/l:bump

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki..... kiedyś coś mi obiło się o uszy, że jak są problemy z kH to znaczy, że piach stracił swoje właściwości buforujące i trzeba go wymienić .... Ale to było daaawno i wtedy jeszcz nie  miałem żadnej wiedzy na temat prowadzenia akwa.... a solniczka była w dalekich planach.  Też tak myślę, że piach to piach i tylko trzeba uważać aby czegoś złego nie przywlec.... Ale wolałem się zapytać i upewnić. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak są problemy z KH - w sensie spada - to zaczynasz lać baglinga :)

Raczej niczego złego nie przywleczesz - żyjątka w piasku są pożyteczne. Bardziej chodzi o syf który tam się nazbierał przez te lata, dlatego najlepiej przepłukać czy to w solance czy ro


Było 30l >> 112l + 45l >> 375l >> 490l >>

Jest 637l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, 9866666 napisał:

dlatego najlepiej przepłukać czy to w solance czy ro

a czemu nie w kranówce? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wtedy wprowadzisz kranówkę do akwarium razem z piaskiem. A w kranowce jest wiele pierwiastków, czasem też tych których nie chcemy

Wysłane z mojego SM-G970F przy użyciu Tapatalka


Było 30l >> 112l + 45l >> 375l >> 490l >>

Jest 637l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, 9866666 napisał:

Wtedy wprowadzisz kranówkę do akwarium razem z piaskiem. A w kranowce jest wiele pierwiastków, czasem też tych których nie chcemy

Niektórzy mają akwa na kranówce i działają...;)

Jak do tej pory wszystko najpierew płukałem w kranówce, tylko ostatnie płukanie w RO. Uwaźam, źe strach przed odrobiną wody z kranu jest mocno przesadzony.... i nie mówię tu o prowadzeniu akwa na kranówce bo osobiście uwaźam,źe to duży bląd, ale o płukaniu sprzętu, gąbek czy nawet rozmrażaniu pokarmu. Obecnie ta woda jest duźo lepsza niź jeszcze 10 lat temu. A jeszcze jak cała instalacja jest na rurach PCV to i metali cieźkich nie powinno być co widać na wynikach z okresowych badań.

Ale to tylko moje przemyślenia i moje zdanie. Po to jest to forum aby poczytać co robią inni i samemu wyciagnąć wnioski co do swojego postepowania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też tak może być. Ja wolę dmuchać na zimne i przepłukać w ro :)

Wysłane z mojego SM-G970F przy użyciu Tapatalka


Było 30l >> 112l + 45l >> 375l >> 490l >>

Jest 637l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, Arek77 napisał:

Jak do tej pory wszystko najpierew płukałem w kranówce, tylko ostatnie płukanie w RO

Piach to wiadomo, że w kranówie, bo 50 kg piachu  to trzeba parę tysięcy litrów do płukania. A jak masz piach z działającego zbiornika to najlepiej wypłukać w solance, bo zabijesz całe życie, poza bakteriami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy ktoś się orientuje czy z piachem można przywlec aiptasie? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli w piasku się znajdzie to tak. Jeżeli przepluczesz to raczej wątpię

Wysłane z mojego SM-G970F przy użyciu Tapatalka


Było 30l >> 112l + 45l >> 375l >> 490l >>

Jest 637l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Arek77 napisał:

Mam okazję otrzymać ok 50 kg piachu koralowego z likwidowanego 5-cio letniego zbiornika

To zbierz też wody (solanki) ile Ci się uda (czyli ile masz pojemników) i w tej wodzie wypłucz. Skoro zbiornik jest likwidowany to zakładam, że woda i tak pójdzie w kanał.
Piach to chyba największe siedlisko syfu w morskich akwariach i ryzykowne jest używanie go bez jakiegokolwiek, chociaż najmniejszego płukania. Z drugiej strony RO czy kranówki również bym nie używał, żeby nie zabić wszystkiego co w nim żyje


232a6a987c9421394080dfe370c3ad6du1845a18

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Arek, sprawdź ile jest brudu w tym piachu, ja przy ostatnich zmianach jak ruszyłem piach z tyłu akwa to poszedł do kosza, szkoda mi było czasu i kręgosłupa po prostu. Nie wiem jakie masz akwa i czy potrzebujesz tych 50kg, jeśli nie to ewentualnie wziąłbym tylko wierzchnią warstwę piachu jeśli jest czysta.
Pamiętam jak płukałem nowy suchy piach, 12 kg a wody i czasu nad wanną poszło sporo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, goclik napisał:

Piach to chyba największe siedlisko syfu w morskich akwariach i ryzykowne jest używanie go bez jakiegokolwiek, chociaż najmniejszego płukania. Z drugiej strony RO czy kranówki również bym nie używał, żeby nie zabić wszystkiego co w nim żyje

Ja właśnie chciałbym go wysterylizować - wypłukać wszystko co się da, wysuszyć i ponownie go ożywić. Boję się niechcianych gości.... jak narazie udaje mi się prowadzić małe akwa bez szkodników i jeśli to będzie możliwe to utrzymać ten stan w nowym baniaku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ja właśnie chciałbym go wysterylizować - wypłukać wszystko co się da, wysuszyć i ponownie go ożywić. Boję się niechcianych gości.... jak narazie udaje mi się prowadzić małe akwa bez szkodników i jeśli to będzie możliwe to utrzymać ten stan w nowym baniaku.
W dużym akwarium masz np Chelmona który wcina aiostasje :) więc musisz pomyśleć czy rzeczywiście warto to i tyle płukać bo schodzi się wody i czasu przy tym

Wysłane z mojego SM-G970F przy użyciu Tapatalka


Było 30l >> 112l + 45l >> 375l >> 490l >>

Jest 637l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Arek77 napisał:

Ja właśnie chciałbym go wysterylizować - wypłukać wszystko co się da, wysuszyć i ponownie go ożywić

To w ogóle jest sens? Worek 30 kg aragonitu kosztuje 99 zł i masz nówkę bialutką, a nie jakiś piach w przebarwieniami itp.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, klossowski napisał:

To w ogóle jest sens? Worek 30 kg aragonitu kosztuje 99 zł i

Jeśli faktycznie worek aragonitu tyle kosztuje to pewnie, że się nie opłaca bo za samą przesyłkę pewnie z 50 zł zapłacę. Przeglądając oferty sklepów nie znalazłem tańszej oferty niż 9 zł za kg piachu koralowego.... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Arek77 napisał:

Jeśli faktycznie worek aragonitu tyle kosztuje to pewnie, że się nie opłaca bo za samą przesyłkę pewnie z 50 zł zapłacę. Przeglądając oferty sklepów nie znalazłem tańszej oferty niż 9 zł za kg piachu koralowego.... 

W Clariasie na kila po 4.7. Tutaj za 3.33:

https://www.akwarystyczny24.pl/produkt/piasek-koralowy-aragonit-1kg-naturalne-podloze-do-akwarium-morskiego-tanganika-malawi-637?variant=1-2mm-30kg-4606

Edytowane przez klossowski (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko gdzie znajdę worek  aragonitu za 100??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Arek77 napisał:

Tylko gdzie znajdę worek  aragonitu za 100??

Przecież podałem Ci link do sklepu. 30 kg za 99 zł :banghead

Edytowane przez klossowski (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzę, wielkie dzięki (pisaliśmy posta jednoczesnie).

Temat piachu z odzysku do zamknięcia. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 19.06.2020 o 17:25, Arek77 napisał:

Ja właśnie chciałbym go wysterylizować - wypłukać wszystko co się da, wysuszyć i ponownie go ożywić. Boję się niechcianych gości.... jak narazie udaje mi się prowadzić małe akwa bez szkodników i jeśli to będzie możliwe to utrzymać ten stan w nowym baniaku.

to lepiej kupić nowy..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lepiej, dużo lepiej, dlatego kupuję nowy aragonitowy.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.