Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

4 minuty temu, Hoom napisał:

Mi rosną bardzo szybko około 10-15 główek w ciągu dwóch miesięcy . W przeciwieństwie do zoa które sie zatrzymały i przestały wypuszczać nowe polipy . Jak znajdę stare zdjęcie wrzucę ci dla porównania 

To bardzo szybko:smilieA13:.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@norbi2222zobacz sam to tylko jego lewa strona a tak jest z każdej . Naprawdę szybko rosną . Szukam zielonej teraz . Te zdjęcia dzieli dwa i pół miesiąca . Napisz czy widać zdjęcia bo nieraz jest problem odtworzyć z Imgur 

EqgSeQv.jpg

0qEIUEx.jpg

A to prawa strona 

eNFfEx6.jpg

 

okSDw64.jpg
niestety zdjęcie niebieskie bo gowniany fotograf ale widać 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, Hoom napisał:

 

Widać zdjęcia. Ciekawy jestem jak w moim zbiorniku będą rosły.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, norbi2222 napisał:

Widać zdjęcia. Ciekawy jestem jak w moim zbiorniku będą rosły.

A mają jakieś wyjście :) 
mam tez taki , za cholerę nie mam pojęcia co to jest bo wyglada inaczej niż poprzednie i to tez lPS . Ma seledynowy srodek i mocno filetowe obrzeże tez mega wyglada z jednego polipa w miesiąc zrobiły sie już cztery 

7cs0lrA.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możecie mi polecić jakąś dobra książkę z opisem korali , ryb itd . Może być po angielsku 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Wygląda jak Blastomussa merletti
Według mnie to Wellsi. Merletti raczej nie mają tak dużych polipów. Odmian kolorystycznych jest sporo. Mialem chyba z 6 odmian kolorystycznych.
Możecie mi polecić jakąś dobra książkę z opisem korali , ryb itd . Może być po angielsku 
pl.reeflex.net ;)

110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

VDR ma rację. To blastomussa wellsi. Merletti mają małe polipy (do 1,5cm). Ja mam 5 odmian wellsi i 2 merletti.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 godzin temu, VDR napisał:

Według mnie to Wellsi. pl.reeflex.net ;)

Dzięki . Ja jestem człowiek starej daty szukam wersji papierowej 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie miałem w rękach ale ponoć to ma być świetne.

I nowe z końca roku 2020

513Vf8bZlPL._SX348_BO1204203200_.jpg

Ewentualnie jak sobie wydrukujesz :lol: to w pdf mam takie coś:

indopacific.jpg.1e75006283350117e4962111243296eb.jpg


Solarium V3

 

fc489c49e03bec218befb7372bfc324fu723a639

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem przyczynę wysokiego no3 :( człowiek sie jednak uczy całe życie . Popełniłem błąd przy projektowaniu sumpa . Chciałem umieścić kulki maxspecta w przegrodach . Wrzucę zdjęcie na końcu . I wszystko było by pięknie tylko za bardzo to spasowalem . Nic by sie generalnie złego z tym nie stało gdyby nie to ze przedawkowałem trochę nitraphos minus . Pojawiły sie wtedy małe gluty w sumpie i ograniczyły przepływ wody . Podniósł sie poziom wody w sumpie . Wiec skręciłem pompę obiegowa na 60% z 80% . Wtedy skoczyło mi no3 . Wiec ja głupi dałem więcej nitraphos minus by obniżyć . Na to pojawiły sie większe gluty w sumpie . Jak zaczęły sie robić większe gluty (a dawałem wtedy 8ml nitraphos minu na dobę ) za radą kogoś z forum obniżyłem ilość węgla do 3,5ml by znikły gluty ale odrazu skoczyło no3 na 2,80 . Powiedziałem dość . Wyciągnąłem wszystkie kulki i żywą skale co miałem w sumpie i wszystko dokładnie wyszorowałem w wodzie z podmianki . Wstawiłem plastykowe rurki by poprawić przepływ wody przez sump ( teraz chodzi na 100%) i włożyłem z powrotem kulki . Po trzech dniach patrzę a zoa zaczynają sie rozpuszczać wszystkie sie pozamykały . Wiec mierze i PO4 -0 a no3-0.5 a daje teraz tylko 2ml węgla . szybko nakarmiłem zoasy . Niestety kilka padło i to te najładniejsze :( ale Acropora strzeliła w tydzień szczepka zalała podstawę . A spathulata zaczęła sie robić różowa była biała . Pytanie czy tak szybki spadek no3 nie jest zły dla korali . Wstawię tez zdjęcie spathulaty może będzie widać jak zmienia kolory 

E13DA6E6-7454-4305-BC07-D87620F8B7AE.jpeg

9CAC7BFC-A5BF-400D-AE43-135E72AD73C4.jpeg

Edytowane przez Hoom (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja zmiany koloru akry nie widzę ale jestem tylko facetem i rozróżniam tylko 3 kolory: fajny, niefajny i chu....wy :) 

Wierzę na słowo, że jest lepiej.

Co do skoku  NO3 - akwarium nie lubi żadnych skoków parametrów, niezależnie w dobrą czy złą stronę. Najbardziej chyba zauważalne przy kh.


Solarium V3

 

fc489c49e03bec218befb7372bfc324fu723a639

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Az wstyd sie przyznać jak dałem D :( . Od kilku tygodni walczę z rosnącym no3 i za nic nie mogłem zejść poniżej 2 . Bakterie , wymiana zeo lub lanie więcej nitraphos minus. Nic nie pomagało . Wziąłem sie za czyszczenie sumpa . Najpierw poszły w ruch kulki maxspecta . Wypłukałem je w wodzie z podmianki . Dwa dni później mierze no3 i 0.5 az usiadłem z wrażenia . Były oblepione glutami jak podawałem za dużo nitraphos . Po tygodniu poszedł do czyszczenia filtr zraszany mam w nim 10kg AF bio fil . Na drugi dzień mierze PO4 -0 no3-0 . Szkoda tylko tego życia co było w środku ale będę teraz płukać co miesiąc .

narescie mogę zacząć porządnie karmić korale bez obawy o parametry 

Edytowane przez Hoom (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
32 minuty temu, Hoom napisał:

będę teraz płukać co miesiąc

Przynajmniej  czegoś nowego się nauczył, a za wiedzę trzeba płacić tak lub inaczej. Sprzątanie sumpa, wszelkich mediów to podstawa...bawi mnie to jak ludzie uważają, że nie ma takiej potrzeby i dokładają kolejną metodę do eksportu nutrientów, bo im rosną. Ze dwa tygodnie temu oglądałem filmik gości, który pokazał swój sump, byłem w szoku ile dublujących się metod eksportu zastosował. Peltki + dodatkowy węgiel (NO3 PO4-X) dla bakterii + Rowaphos + reaktor glonowy + reaktory zraszane i dodatkowo tona mediów w sumpie. UV + ozon i sto tysięcy innych...nie był w stanie zmieścić tego w sumpie i sprzęt wychodził do pomieszczenia. A syf w sumpie taki, że dawno takiego nie widziałem. Można było pozbyć się 3/4 sprzętu co tam był, tylko sprzątając sump. A zapomniałem, jeszcze o odpieniaczu  i chyba był roller:D.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, norbi2222 napisał:

Przynajmniej  czegoś nowego się nauczył, a za wiedzę trzeba płacić tak lub inaczej. Sprzątanie sumpa, wszelkich mediów to podstawa...bawi mnie to jak ludzie uważają, że nie ma takiej potrzeby i dokładają kolejną metodę do eksportu nutrientów, bo im rosną. Ze dwa tygodnie temu oglądałem filmik gości, który pokazał swój sump, byłem w szoku ile dublujących się metod eksportu zastosował. Peltki + dodatkowy węgiel (NO3 PO4-X) dla bakterii + Rowaphos + reaktor glonowy + reaktory zraszane i dodatkowo tona mediów w sumpie. UV + ozon i sto tysięcy innych...nie był w stanie zmieścić tego w sumpie i sprzęt wychodził do pomieszczenia. A syf w sumpie taki, że dawno takiego nie widziałem. Można było pozbyć się 3/4 sprzętu co tam był, tylko sprzątając sump. A zapomniałem, jeszcze o odpieniaczu  i chyba był roller:D.

Mi polecił AF bio F znajomy . Mówił mi ze dwa lata w ogóle go nie rusza . I ze robi on mu niezłą robotę . Jak go spotkam to dostanie ode mnie kopniak w D . Za te rady . 5 min mnie kosztowało to przepłukać . 
jestem ciekawy czy znikną mi teraz małe skupiska cyjano , które jeszcze czasami mi sie pojawiają 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Hoom napisał:

jestem ciekawy czy znikną mi teraz małe skupiska cyjano , które jeszcze czasami mi sie pojawiają 

Jak dopasujesz dawkę węgla do swojego zbiornika, to cyjano nie powinno się pojawiać. Nie musisz zerować nutrientów, jak będą minimalne ilości np.: No3 0,25 - 0,5, a PO4 0,01 - 0,03 to będzie git i cyjano nie powinno się pojawiać.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@norbi2222dostałem gratis korallen zucht coral system set 1234 250ml . Mogę to użyć u siebie czy oddać to komuś 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Hoom napisał:

@norbi2222dostałem gratis korallen zucht coral system set 1234 250ml . Mogę to użyć u siebie czy oddać to komuś 

Możesz użyć, pamiętaj tylko, że 3 jest amino i będziesz je dublował z innymi produktami KZ. Zacznij o 1/4 dawki 1,2,4 i patrz co będzie się działo. Jak zaczną zielenić się szyby to znaczy, że prawdopodobnie przelałeś. 


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, norbi2222 napisał:

Możesz użyć, pamiętaj tylko, że 3 jest amino i będziesz je dublował z innymi produktami KZ. Zacznij o 1/4 dawki 1,2,4 i patrz co będzie się działo. Jak zaczną zielenić się szyby to znaczy, że prawdopodobnie przelałeś. 

A możesz mi tak więcej napisać co ten produkt robi . Nr3 to aminokwasy a pozostałe ? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Hoom napisał:

Nr3 to aminokwasy a pozostałe ? 

To mikroelementy. A co dokładnie tam jest, to oprócz producenta nikt nie wie, podstawowe  składniki są w opisie.

https://www.korallen-zucht.de/en/Salt-Water-Aquarium-Care/Coral-System/


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdzie sie nie chwalić jak nie tu . Dostałem dwie acry od kumpla trzy miesiące temu . Były czarne , małe i brzydkie . Zastanawiałem sie czy je brać bo nawet nie wiedziałem co to jest ( zresztą do dziś do końca nie wiem ) tak one wyglądały 

9F55DE6A-03A6-4081-9BE5-3486C8DD64AD.jpeg

A tak po 3 miesiącach są trzy razy większe :) , to ta z tylu 

CEB39E06-C7DF-40C8-81D9-912B134BF6A5.jpeg

I ta z przodu 

LQVCGaU.jpg

ax9iDRT.jpg
 

A zauważyłem różnice przeglądając film z przed 3 miesięcy . Warto czasami wracać do starszych zdjęć 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

proszę jak Spathulata ładnie sie rumieni . Podobno to nie dlatego ze spędzam kilka godzin dziennie przy akwarium tylko dzięki ZEOvit :( 

9E592F48-B4DF-4BB0-8B72-0B818CFD1B84.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba rozkmylilem trochę iphone i wychodzą mi lepsze zdjęcia . Mija właśnie 6 miesięcy od startu wiec wrzucę jakieś zdjęcia . Mam teraz tylko kilka wieczorkiem zrobię więcej zacznę od mojej pilności millepora ma takie polipy ze jestem w szoku przez te kilka miesięcy urosła z 30%

PusnFFg.jpg

no i acra spathulata była biała jak mleko teraz już widać czerwony , zielony i żółty kolor 

p94Ldje.jpg
 

EWaSiYx.jpg
 

A28p0GG.jpg

R8GmdmO.jpg
 

z2TDGVh.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@norbi2222mozesz mi napisać ile podajesz KZ Zeo Pohls Xtra Special . Dzięki 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 godzin temu, Hoom napisał:

@norbi2222mozesz mi napisać ile podajesz KZ Zeo Pohls Xtra Special . Dzięki 

1/2 dawki, dwa-trzy razy w tygodniu.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.