Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

To ustaw pH wyższe zmniejszysz wartosc kh w odcieku i będziesz miał spokój. Już pomijam ze ten komputer pH to pasuje i potrzbny jak jak pieść do oka. Ale niektórzy są lubią mieć nadmiar informacji. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ustaw pH na 6,7 i niech odciek ma 10kH. Ale niech reaktor chodzi cały czas... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, sith114 napisał:

To ustaw pH wyższe zmniejszysz wartosc kh w odcieku i będziesz miał spokój

 

2 minuty temu, dadario napisał:

To ustaw pH na 6,7 i niech odciek ma 10kH. Ale niech reaktor chodzi cały czas... 

Nie widzę potrzeby podnoszenia Ph w reaktorze i ciągłego podawania odcieku. Reaktor może chodzić cały czas, a sam odciek tylko w dzień. Nawet niektórzy producenci reaktorów zalecają podawanie odcieku tylko w dzień.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, norbi2222 napisał:

Nie widzę potrzeby podnoszenia Ph w reaktorze i ciągłego podawania odcieku. Reaktor może chodzić cały czas, a sam odciek tylko w dzień. Nawet niektórzy producenci reaktorów zalecają podawanie odcieku tylko w dzień.

Nie wiem, nie znam się... ale mądrzy ludzie mówią że reaktor to stabilność. Constans... ciągłość. Jeśli będziesz włączał i wyłączał go, będzie powodował wahania. Dodatkowo, będzie zmieniał się stopień nasycenia odcieku.

Dobrze Ci radzą... praca ciągła i regulacja stężeniem odcieku. Ale zrobisz, jak zechcesz. Życzę powodzenia.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, dale napisał:

Nie wiem, nie znam się... ale mądrzy ludzie mówią że reaktor to stabilność. Constans... ciągłość. Jeśli będziesz włączał i wyłączał go, będzie powodował wahania. Dodatkowo, będzie zmieniał się stopień nasycenia odcieku.

A kto mówi o wyłączaniu reaktora, proszę przeczytaj ze zrozumieniem. 

Chodzi o zatrzymanie odcieku nie samego reaktora. Przy samym zatrzymaniu odcieku nie będzie się zmieniał stopień  nasycenia, będzie stały, bo reguluje go sonda Ph i elektrozawór. A podawanie odcieku przez całą dobę ze zmniejszonym Ph w reaktorze tylko niepotrzebnie zakwasza wodę w akwarium. Ponadto konsumpcja w nocy jest znacznie niższa niż w dzień. Jak podawałem ballinga to w nocy podawałem tylko 30% podawanych płynów i powodowało to mniejsze skoki kh: rano-wieczór. Włączanie tylko w ciągu dnia może skutkować większą stabilnością Kh w ciągu doby. 

W sytuacji, o której piszemy nie jest to rozwiązanie  idealne ale najlepsze w konkretnej sytuacji. Pewnie najlepiej by było wyłączyć całkiem reaktor i przez ten czas, puki rozkręci się konsumpcja uzupełniać makro za pomocą prochów.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie tak jest. Reaktor chodzi non stop (pompa, pH, zawór CO2) natomiast czujnik wyłącza odciek (pompa perystaltyczna),  gdy KH przekroczy 8.1


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, norbi2222 napisał:

Chodzi o zatrzymanie odcieku nie samego reaktora.

Wydaje się mieć to sens, można by dzielić włos na czworo i teoretyzować nad wpływem przepływu wody przez reaktor na jego stabilność itp. ale wkraczał bym już w filozofowanie. Dobowe wahania KH też są ciekawe, chętnie poczytał bym jakieś opracowania na ten temat - to znaczy ich wpływu na zbiornik.

@Tester czym monitorujesz kH? I jak wygląda sprawa z dobowym cyklem w zbiorniku?


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Alkatronic-iem 

A jeśli chodzi o wahania to w dzień spada a w nocy rośnie.

Tu macie wyniki z ostatnich 30 dni (pomiary na zaznaczone na niebiesko to nocne przekroczenia:

image.png.47e96011af7af3420036e532ed173f1b.png


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Tester możesz mi wytłumaczyć jedna rzecz . Zaznaczam ze nie masz alkatronica . Zakładasz akwarium , wsadzasz korale . Po jakimś czasie widzisz ze spada kh . Włączasz reaktor lub baling . Nie znasz swojej konsumpcji wiec włączasz minimum . Obserwujesz kh i widzisz ze rośnie wiec skręcasz go by zmalało . 
wydaje mi sie ze kroki są prawidłowe . I pytanie można na tym etapie uniknąć skoków kh ? Czy skok kh o 1 jest dużym skokiem w tym momencie . Zaznaczam ze korale rosną jak głupie . 
ps. Gratuluje alkatronica , chyba nie dawno kupiłeś bo pisałeś ze nosisz sie z zamiarem . 
myslisz o zakupie mastertronic ? 

Edytowane przez Hoom (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobowe skoki o jeden dKH to raczej dużo.

Co do reaktora, to po ustabilizowaniu i nasyceniu złoża, to dużych skoków nie powinno być. Reaktor w tym względzie jest bardzo bezpieczny.

Mastertronic jest za drogi. Zresztą już Alkatronica odchorowałem bo też być drogi zakup.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeden pomiar nie pokaże skoków kh. Kh pracuje jak sinusoida. W zależności od godziny pomiaru, włączonego światła będzie pokazywać inaczej. Przykład mojej konsumpcji kh przy 8 pomiarach dziennie o tej samej porze.f286d81a1895bec8fc6b95b606991af1.jpg

Wysłane z mojego LM-X525 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Reaktor chodził przez ostatnia dobę tylko osiem godzin , kh spadło o 0.1 . Z 9 spadło na 8.9 . Czyli gdybym go nie używał napewno spadło by bardziej 

3 godziny temu, Tester napisał:

Dobowe skoki o jeden dKH to raczej dużo.

Co do reaktora, to po ustabilizowaniu i nasyceniu złoża, to dużych skoków nie powinno być. Reaktor w tym względzie jest bardzo bezpieczny.

Mastertronic jest za drogi. Zresztą już Alkatronica odchorowałem bo też być drogi zakup.

Ja miałem kupić alkatronic w tym miesiącu ale niestety musiałem wymienić ledy . Tak ze kasa z alkatronica wyparowała na hydry . Alkatronic będzie pod choinkę już zamówiłem u Mikołaja 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za te pieniądze polecam pacyfic sun kore 7th. Zawsze zostaje 3 pompy do dozowania dodatkowych płynów i reagenty nie są drogie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Laszek napisał:

Za te pieniądze polecam pacyfic sun kore 7th. Zawsze zostaje 3 pompy do dozowania dodatkowych płynów i reagenty nie są drogie.

Po mojej ostatniej przygodzie z firmą pacyfic To byłaby ostatnia rzecz którą bum kupił . Alkatronic nie ma konkurencji 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Hoom napisał:

Po mojej ostatniej przygodzie z firmą pacyfic To byłaby ostatnia rzecz którą bum kupił . Alkatronic nie ma konkurencji 

Oczywiście. Ja napisałem tylko swoją opinię. Zanim zakupiłem przekalkulowałem za i przeciw.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawa wyglada tak . Reaktor chodził 8 godzin dziennie i kh spadło do 8 w ciągu 4 dni . Zaczynam teraz wydłużać prace reaktora do 14 godzin na dobę i postaram sie utrzymać 8 kh . Przyrost korali jest niesamowity az jestem w szoku 

 

4E5490CF-839E-4009-999D-776C76DCE598.jpeg

AA9BFD45-AAC2-4928-BB29-D37E7ADE6A70.jpeg

To różnica w dwa tygodnie 

Edytowane przez Hoom (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przygotowania do mandarynów trwają . Narazie mam 25 litrów widłonogów 

https://imgur.com/gallery/HZfzBNB

kupiłem tez takie skałki którymi będę dokarmiał mandaryny 

https://www.ebay.co.uk/itm/333594829819

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystkim tym co mówili . Co robisz ryby po 48 godzinach od zalania ,  korale po 4 dniach lub reaktor po trzech tygodniach . Pokazuje przyrost w miesiąc seriatopory ma ponad 15 cm . Wiec przyrost mierzony w centymetrach https://imgur.com/gallery/ZIHYerw.jpg

 

2YsXrLV.jpg

 

A to mój dzienny skok kh . Reaktor od dziś chodzi 24 godziny na dobę 

https://imgur.com/gallery/Y5MHr8Y

 

 

Edytowane przez Hoom (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żeby nie było ze tylko seriatopora mi rośnie . Dziś zaskoczyła mnie millepora . Proszę jakie piękne stożki wzrostu . Dzięki Norbert za pomoc bo już myślałem ze pada :) 

Sjh3PYT.jpg

9KsmGkd.jpg

Dsd4flV.jpg

z radości az musiałem otworzyć butelkę Jasia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stosował ktoś z was Easy Reef Booster . Kupiłem właśnie 1,5L i chce podawać by rozruszać trochę micro życie 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy kogoś to jeszcze  interesuje ale właśnie mija trzeci miesiąc , wiec czas na mały update . Doszedł nowy filtr automatyczny zeo i z pompy leci Easy reef booster . Rurowek masa wszędzie . Co dziennie dokładam widłonogi . Hodowla widłonogów idzie pełna parą az musiałem rozpaczać hodowle fito . Za miesiąc chce kupić pare mandarynów . Reaktor kręci sie już niezle kh w okolicach 7.8 . Skoki kh nie większe niż 0,3 na tydzień wiec jest dobrze . 
a tak to teraz wyglada 

https://imgur.com/gallery/yOAx54A

 

 

Edytowane przez Hoom (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Pokaż ten automatyczny filtr zeo.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.