Jump to content
dale

Ustawienie reaktora

Recommended Posts

Obecnie stabilizuje mi się reaktor. Zasyp Knoppa, pH 6 odciek 30 kropli na minutę. KH wzrosło w ciągu 4 dni od 7.6 do 9.5. Złoże nie było płukane, mleko w reaktorze dopiero dziś opadło.

Pytanie co robić?

- Zwiększyć pH w reaktorze do 6.5 (mniejsze rozpuszczenie zasypu) - tylko i ile procentowo spadnie zawartość kH w odcieku? (sprawdził bym doświadczalnie ale reaktor jeszcze się stabilizuje, więc wynik może być przekłamany)

- Zmniejszyć przepływ (jeszcze wolniejszy będzie trudniejszy do ustawienia)?

- Nic nie robić, dać mu czas na ustabilizowanie się i przetrawienie przez system tego co reaktor oddał na starcie... (zasadniczo jestem zwolennikiem takich rozwiązań, ale wolał bym nie sprawdzać do ilu kH wzrośnie...)

Co radzicie?

4 minuty temu, dale napisał:

Co radzicie?

Możesz podnieść pH do 6,2-6,4 bo chyba taka wartość jest zalecana przy knopie. Jeżeli nadal będzie rosło Kh w zbiorniku to trzeba będzie zmniejszyć ilość kropli. Reaktor zazwyczaj stabilizuje się 48, góra 72 godziny i zaczyna pracować z maksymalną swoją wydajnością.

Ja osobiście nie jestem przekonany do zasypu Knopa. Po ponad rocznych doświadczeniach zrezygnowałem z tego zasypu. Najbardziej mnie wkurzał muł, który się tworzył w reaktorze z rozpuszczonego materiału. Mleko przy tym zasypie to norma. Za kilka miesięcy znowu będzie mleko.

Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

... Ja bym zwiększył przepływ przez reaktor, 6.2-6.3 byłoby ok.

900 l (180x85x60) + 250 l sump, cyrkulacja Jebao WP-60 + Jebao RW-15 + 2 x Tunze 6105 + Tunze 6215, RedSkim 250, obieg Laguna 7600, 60 kg LR,8x80W T5+LED, Aquacare Calcium Reactor 3.

Od kogoś kto wiele lat uzywa reaktora usłyszałem tak i to w wersji bez komputerów etc. steruj jednym parametrem jak nie starcza to wtedy baw się drugim.

Masz "soczek" - odciek i ma on dwa parametry:

-ile ma mocy czytaj kh

- ile go dajesz

Trzeba tylko pamietać ze ilość odcieku może mieć wpłw na jego moc. Moc na ilość raczej nie powinna miec wpływu. Ja bym sterował mocą ;)

Edited by sith114 (see edit history)

Zasadę jednego parametru znam :) Ona się odnosi do wielu rzeczy.

Na razie zwiększyłem pH do 6.5 - górnej wartości wg instrukcji reaktora. Zobaczymy jutro jak kH się zmieni. Na pewno jeszcze trochę regulacji przede mną. Ale wolał bym mieć mniejsze stężenie odcieku, wtedy będzie możliwość sterowania odciekiem.

27 minut temu, norbi2222 napisał:

Reaktor zazwyczaj stabilizuje się 48, góra 72 godziny i zaczyna pracować z maksymalną swoją wydajnością.

Myślałem że dłużej, ale jak tak, to Ok. Zasyp wybrałem bo używa go wielu znajomych z ładnymi baniakami. Zobaczymy, podobno mleko pojawia się w wypadku zagotowania reaktora.

Edited by dale (see edit history)

4 minuty temu, dale napisał:

Zasyp wybrałem bo używa go wielu znajomych z ładnymi baniakami.

To nie jest zły zasyp, jednak ma swoje wady. Mi mleko robiło się mniej więcej co 3-4 miesiące. Niestety wymagał czyszczenia i usunięcia mułu. 

Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Dla tego dobrym rozwiązaniem jest pompa zasilająca. Ph ustawia się zgone z zasypem a pompą reguluje kH w zbiorniku.

Koszt pompy duży ale spokój bezcenny. :)

Witam w klubie :) ja tez właśnie z tym walczę , choć skok miałem tylko lub aż o 1kh a i tak @Beti mnie zjechała . Mi pomogło jak podłączyłem pompę pod timer i chodzi tylko 8 godzin dziennie 

Godzinę temu, Hoom napisał:

tak @Beti mnie zjechała

@Hoom

Panuj trochę nad emocjami,  nikt Cię nie zjechał,  forum to dyskusja raz ma mocne brzmienie raz słabsze, jeśli Cie to uraziło to et sorry ;)

Co do reaktora, stwierdziłam tylko że na etapie miesięcznego akwarium gdzie jest tyg podmiana wody, reaktor jest zbędny.

Przecież też robiłam przekładkę zbiornika też miałam dużo korali i Kh nie spada aż tak, dopiero po trzech mies ruszyl pełny balling.

Nie chcę mi się wierzyć ze robisz podmiany i tak Kh leci przy paru Sps w świeżym zbiorniku.

Może kup test Kh Colombo i sprawdzaj,  bo jak wspomniałam wczesniej, hanka od Kh sprawia wyniki z kosmosu za każdym razem mam inne, wiec pozostałam przy Colombo.

Pozdrawiam i życzę miłego dnia..@Beti

:) z tym zjechała to była prowokacja byś coś napisała i zobaczyła  ze nie tylko ja sie mecze . Po za tym bardzo lubię krytykę która coś wnosi 

Godzinę temu, Beti napisał:

hanka od Kh sprawia wyniki z kosmosu za każdym razem mam inne

Musisz mieć walnięty egzemplarz. Z tego co czytałem w dokumentacji (metoda pomiarowa) to z chemicznego punktu widzenia reakcja jest bardzo powtarzalna, stabilna i specyficzna, natomiast problem może stanowić elektronika. Lub np. niewidoczna skaza na butelce.

12 minut temu, dale napisał:

Musisz mieć walnięty egzemplarz. Z tego co czytałem w dokumentacji (metoda pomiarowa) to z chemicznego punktu widzenia reakcja jest bardzo powtarzalna, stabilna i specyficzna, natomiast problem może stanowić elektronika. Lub np. niewidoczna skaza na butelce.

@dale,

to miernik kupiony używany, nowa bateria nowy plyn i zrobienie 3 x wyniku za każdym razem inaczej, może jest walnięty hmmm.

Powracając do tematu, i tak trzeba mieć pewny test by na początku pomiarów czegoś się trzymać. 

Pozdrawiam i życzę miłego dnia..@Beti

10 minut temu, Beti napisał:

@dale,

to miernik kupiony używany, nowa bateria nowy plyn i zrobienie 3 x wyniku za każdym razem inaczej, może jest walnięty hmmm.

Czesto sie zdarza ze butelka może być porysowana . Znajomy miał problem bo czyścił w trakcie pomiaru ręcznikiem papierowym i po czasie zaczęła pokazywać co chciała . Jak wymienił na drugą wszystko było ok . Tez jest dobrą praktyką na koniec zalać butelkę wodą ro i tak przechowywać  . Jezeli zostawiasz mokrą od słonej wody to zacznie  ci sie po czasie w środku sól osadzać 

50 minut temu, Beti napisał:

Powracając do tematu, i tak trzeba mieć pewny test by na początku pomiarów czegoś się trzymać. 

Zawsze można zrobić tzw. test współmierności - spotykasz się na kawie z dwoma-trzema akwarystami, każdy ze swoim testem, robicie po trzy pomiary, porównujecie :)

Swoją drogą, cena nowej jest na tyle atrakcyjna że nie wiem czy warto szukać używek.

ps. w reefshopie są kuwety pomiarowe w cenie ok 40 pln, może warto zaryzykować?

Edited by dale (see edit history)