Skocz do zawartości
Mateusz140

Ospa oodinoza

Rekomendowane odpowiedzi

Witam niestety dopadł mnie ten problem.

Teraz pytanie do osób które miały u siebie ospe czy oodinoze ,ile zbiornik musi pozostać bez ryb by bylo bezpiecznie dla nowych mieszkańców którzy czekają juz w kwarantannach .

 

Problem pojawił się od acanthurusa ktory odziwo byl ryba po dwu tygodniowej kwarantannie bez oznak choroby , chociaz wcześniej w moim zbiorniku pojawiały się kropki np na hebatusie ale zawsze mijały po kilku dniach tym razem pierwsze padly anthiasy a potem reszta niektóre ryby padały tego samego dnia którego dostawały kropek . Nie pomogły UV herbatana ani Polyp lab zbiornik stoi pusty juz 4 tyg odessalem 90% piachu , niestety nie znalazłem jednoznacznej odp czy 6 tyg czy 8 i szczerze nie wiem czy była to ospa czy oodinoza, wiec bardzo proszę o rady z praktyki ile bezpiecznie poczekac i co jeszcze moge zrobic

 

Wysłane z mojego SM-G973F przy użyciu Tapatalka

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co pamiętam ze studiów to cykl tego pasożyta trwa ok 8 do 12 dni i jeśli akwarium jest puste, dobrze oświetlone i natlenione z temperaturą ok 25 °C to jeśli larwy nie znajdą nowego żywiciela powinny zginąć.

Warto podczas kwarantanny akwarium podnieść temp. do 26-28 °C - przyspieszy to rozwój pasorzyta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No więc jest tutaj na NR fajne opracowanie 

Nie czytałem na nowo, ale to chyba tu było napisane, że cykl rozwojowy może trwać nawet do 6 tygodni i rzeczywiście, żeby go skrócić do kilkunastu dni trzeba podnieść wysoko temperaturę. Nawet do 30 stopni.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy jeżeli to była oodinoza, bo szczerze nie potrafię odróżnić,i dziekuje za odp

Wysłane z mojego SM-G973F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, Mateusz140 napisał:

A czy jeżeli to była oodinoza, bo szczerze nie potrafię odróżnić,i dziekuje za odp

Wysłane z mojego SM-G973F przy użyciu Tapatalka
 

Oodinoza i ospa to dwie różne choroby, które faktycznie nieraz trudno odróżnić od siebie. Oodinoza zazwyczaj zaczyna się od problemów z oddychaniem. Moim zdaniem trudno znaleść zbiornik bez oodinozy. Większość ryb to bezobjawowi nosiciele, które przez całe życie mogą nie wykazywać objawów choroby. Kwarantanna jest potrzebna aby ryby przeszły stres związany z transportem w osobnym zbiorniku gdzie ewentualnie łatwiej zastosować leczenie lekami przeciwpasorzytniczymi czy miedzią w przypadku zauważenia pierwszych objawów choroby. A najlepiej jak woda w zbiorniku kwarantannowym pochodzi ze zbiornika głównego. Wtedy przy przenoszeniu ryb do akwarium minimalizujemy stres zwierząt.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok dzięki wiec poczekam bezpiecznie 6 tyg i wpuszczam ryby mam nadzieję że będzie ok

Wysłane z mojego SM-G973F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

https://humble.fish/marine-ich/

https://www.amazon.com/Conscientious-Marine-Aquarist-Microcosm-Professional/dp/1890087998

dobry artykuł i lepsza książka obala trochę mitów z podnoszeniem temp i tym że ospa jest w każdym zbiorniku oraz miksturach reefsafe

ja w swoim czekałem 6tyg i było ok pomimo zalecanych 76 dni 

Edytowane przez Gobaw1 (wyświetl historię edycji)

430L w obiegu, 350 szkiełko, maxspect recurve 90, deltec 600i, uv 36watt, clarisea, rowa i czasem węgiel, triton others method, TM syn-biotic, bez piachu, maxspect gyre 330 i sow-8 

obsada: 2x occelaris, 2x chromis, trigger fish, piżamka, doktorek, borsuk, dori, Naso blondyna, żółtek, wrass żółty i gościu w kratkę, ok 25 ślimaków, 1 krewetka i 1 krab czerwononogi 

stałe NO3 - 1-2 i stałe PO4 0,02-0,03

kh 8, ca 420 mg 1350

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie ostatnio też się przypałętała oodinoza niestety. Położyła mi loretke i dwa błazenki w ciągu dwóch-trzech dni. Akurat wtedy miałem mniej czasu na obserwację akwarium i gdy zauważyłem objawy było już za późno na jakąkolwiek interwencje. Została mi babka Cryptocentrus cinctus i dwa chromisy, które w ogóle nie miały objawów i żyją do tej pory. Od tego czasu minęły 3 tygodnie, na jednym z chromisów zauważyłem kilka kropek ale następnego dnia ich nie było. Ryby aktualnie są zdrowe i jedzące. Jak rozumiem dopóki w akwarium będą pływać ryby, dopóty pasożyt również będzie żył? Mimo, iż ryby są zdrowe? Wpuszczanie nowych ryb będzie równoznaczne z ich śmiercią? Czy to loteria?

Wyłowienie obecnych ryb wiąże się z wyciągnięciem całej skały (zwłaszcza chodzi o babkę), co niezbyt mi się uśmiecha...


232a6a987c9421394080dfe370c3ad6du1845a18

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak mój zbiornik dorwała ospa, to zamiast leczyć środkami reef Safe i stracić 1/3 ryb, powinienem zrobić to co potem, czyli zlałem całą wodę do baseniku dziecięcego, wyłapałem wszystkie ryby, wlałem wodę, korale ok, a ryby leczyłem chlorochiną i obniżonym zasoleniem do 1.009


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk


~900l SPS LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 20.09.2020 o 09:08, goclik napisał:

U mnie ostatnio też się przypałętała oodinoza niestety. Położyła mi loretke i dwa błazenki w ciągu dwóch-trzech dni. Akurat wtedy miałem mniej czasu na obserwację akwarium i gdy zauważyłem objawy było już za późno na jakąkolwiek interwencje. Została mi babka Cryptocentrus cinctus i dwa chromisy, które w ogóle nie miały objawów i żyją do tej pory. Od tego czasu minęły 3 tygodnie, na jednym z chromisów zauważyłem kilka kropek ale następnego dnia ich nie było. Ryby aktualnie są zdrowe i jedzące. Jak rozumiem dopóki w akwarium będą pływać ryby, dopóty pasożyt również będzie żył? Mimo, iż ryby są zdrowe? Wpuszczanie nowych ryb będzie równoznaczne z ich śmiercią? Czy to loteria?

Wyłowienie obecnych ryb wiąże się z wyciągnięciem całej skały (zwłaszcza chodzi o babkę), co niezbyt mi się uśmiecha...

Jeśli chcesz mogę Ci pożyczyć pułapkę od twistmana, w końcu każda ryba wpłynie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.