Skocz do zawartości
atk

Glon

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie, walczę już jakiś czas i ponownie powraca temat glonu. 

Parametry: no3 między 3-5, po4 0.03 (hanna na fosfor), kh 7.8, 34.8ppt, PH 8, temp 25.4.

Na pokładzie dolabella i 3 jeżowce. Tam gdzie przejdzie jeżowiec to ładna czysta skała... 

Pytanie co dalej:

- dokupić stado jeżowców? 

- fluconazol? 

- vibrant lub inne bakterie? 

- inne? 

Zdjecia poniżej:

large.IMG_20201006_232501.jpg.aff919a26f1e12d18bc772a5edce2604.jpg

large.IMG_20201006_221101.jpg.47e2340bb57bb0d6d1de347bfb1d7e8b.jpg

large.IMG_20201006_221042.jpg.5c40d1569b90197f41e158940f6cb71b.jpg

Z góry dziękuję za wszelkie konstruktywne uwagi i spostrzeżenia oraz chęć pomocy. 

Pozdrawiam serdecznie 

G. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Identyczne jak moje kiedyś. U mnie pomogło znaczne zwiększenie cyrkulacji.

Jaką masz cyrkulację? Jeśli nie przewraca tej szczepki acry na dnie to jest za słaba.

Możesz szczoteczką do zębów szorować skałe, ale to działanie doraźne. Weź wypnij cyrkulator z uchwytu i z bliska opłucz skałę. Jeśli podnosi ci się detrytus to mam rację.

Na parametry nie patrz, glony konsumują NO3 i PO4.

 


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
26 minut temu, katani napisał:

Identyczne jak moje kiedyś. U mnie pomogło znaczne zwiększenie cyrkulacji.

Jaką masz cyrkulację? Jeśli nie przewraca tej szczepki acry na dnie to jest za słaba.

Możesz szczoteczką do zębów szorować skałe, ale to działanie doraźne. Weź wypnij cyrkulator z uchwytu i z bliska opłucz skałę. Jeśli podnosi ci się detrytus to mam rację.

Na parametry nie patrz, glony konsumują NO3 i PO4.

Dokładnie. Można też przedmuchiwać skałę (te glonowe dywany) pipetą, ale oczywiście cyrkulator lepiej się sprawdzi. Kolejna sprawa - filtracja mechaniczna, musi być wydajna, żeby ten dytrytus z wody wychwytywać i żeby nie osiadał on ponownie. Można też zbić nutrienty jakimś vsv czy inną pożywką i bakteriami. Na koniec, zamiast jeżowców i ślimaków, raczej kiełże i wieloszczety, a jeśli już ślimaki to małe samomnożące się (turbo, columbella itp...).

Tam nawet na zdjęciach widać zalegający dutrytus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
29 minut temu, katani napisał:

Jaką masz cyrkulację?

Hey, aktualnie po przeciwległych bokach i skosie 1x SOW-8 i 1x SOW-15.
Faktycznie mam wrażenie, że z cyrkulacją słabo, natomiast jak zamontowałem Gyre na 10%, to wiała tak mocno, że goniopory były pozamykane a euphylliom wręcz urywało polipy...

Baniak 150x46x46.

large.IMG_20201003_231944.jpg.2aa66e75208a0e7a299dad71de34fe76.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Cześć. Widzę że długo już z tym walczysz, chyba od samego początku. Zmieniłeś w końcu sól i przeszedłeś na inną metodę prowadzenia zbiornika? Tak jak koledzy wyżej poprawiłbym cyrkulację dodatkowymi cyrkulatorami, czyścił skałę i lał dużą ilość bakterii np special blend, biodigest i inne ważne żeby były różne szczepy no i dokarmiał na początku małą ilością VSV. Ale przede wszystkim czy zmieniłeś podejście do prowadzenia zbiornika :P 

 

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, =Fresz= napisał:

czy zmieniłeś podejście do prowadzenia zbiornika :P 

Zmieniło się... zmieniło... w praktyce teraz leci tylko core7 triton + nitraphos minus... żadnych dodatków, żadnych uzdatniaczy tylko bakterie.

Refugium się rozpuściło i uległo liwkidacji, dołożyłem mediów filtracyjnych... i jakoś to się kula...

ICP bardzo dobre...: https://www.triton-lab.de/en/showroom/icp-oes/25041

NDOC pokazuje, że trzeba małą poprawkę zrobić...: https://www.triton-lab.de/en/showroom/icp-oes/25041

Lałem vibrant i widziałem początkowo efekty... ale potem jakoś przestało się zmieniać na lepsze. Wszystko byłoby idealne gdyby nie ten glon...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
7 minut temu, atk napisał:

Zmieniło się... zmieniło... w praktyce teraz leci tylko core7 triton + nitraphos minus... żadnych dodatków, żadnych uzdatniaczy tylko bakterie.

Refugium się rozpuściło i uległo liwkidacji, dołożyłem mediów filtracyjnych... i jakoś to się kula...

ICP bardzo dobre...: https://www.triton-lab.de/en/showroom/icp-oes/25041

NDOC pokazuje, że trzeba małą poprawkę zrobić...: https://www.triton-lab.de/en/showroom/icp-oes/25041

Lałem vibrant i widziałem początkowo efekty... ale potem jakoś przestało się zmieniać na lepsze. Wszystko byłoby idealne gdyby nie ten glon...

A sól jaka? refugium się rozpuściło bo pewnie te glony u góry wyssały to co miały wyssać te z refugium ;) no a jak te się rozpuszczały to góra miała niezłą stołówkę.  Być może ten triton grubo nawozi te glony (nie znam nigdy nie próbowałem). Ewidentnie widać że biologia w zbiorniku cały czas kuleje. Gdyby było cacy to glony by się rozpuściły. 

Ja ze swoim zbiornikiem też miałem swego czasu problem jak wrzuciłem na oko chemicleanu. Biologia tak dostała w d*pę że o mało co i ja bym się nie pozbierał. Wszystko w glonach. Pomogło lanie wielkiej ilości bakterii pamiętam że za pożywkę robił świetny nopox z redsea. Robiłem częstsze podmiany żeby "rozcieńczyć" syf. Bodajże po 2 miesiącach glony odeszły a zbiornik zaczął się rozkręcać.

0y8fPYr.jpg&key=8e03b1c7f0811054f4206db2

i dziś wygląda tak

As4XWYO.jpg

Tak ogólnie to dobrze że ja tylu testów nie robię bo bym zwariował od tych liczb :P 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, =Fresz= napisał:

A sól jaka?

Red Sea niebieska... ;)

Ale podmian od 3 mcy nie robię, aby nie karmić glonów. Na icp ładnie wyszło ;)

Triton Other Method, właśnie nie dawkuje żelaza i innych takich, dlatego też się refugium rozpuściło z braku papu :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, katani napisał:

Weź wypnij cyrkulator z uchwytu i z bliska opłucz skałę. Jeśli podnosi ci się detrytus to mam rację.

Spróbuj to.

Magraj filmik z przedmuchiwania, i ze szczotkowania. Raz dwa zobaczymy, co jest na skale.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam nie byłem w stanie nagrać filmiku. 

Ustawiłem cyrkulator sow-8 bezpośrednio na zagloniona skałę, szczoteczka szorowałem nie schodzi :(

zobaczymy co bakterie i nadmuch zrobią w najbliższym czasie. 

Zastanawiam się czy przypadkiem tutaj nie będzie potrzebny fluconazol lub też mocniejsze bakterie jak vibrant (jeśli faktycznie tak cudownie działają). 

Póki co najlepszym widocznym ratunkiem są jeżowce bo czyszczą skałę aż ścieżki widać, pod warunkiem że chce im się być na skale, a nie na szybie. Niestety jeżowiec nie wejdzie w każdy zakamarek. :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@atk

serio chłopie ja Tobie już współczuję, wieczne walki.

znów z drugiej strony cię podziwiam za cierpliwość do tego hobby, już nie jeden na tym etapie rezygnował z tego hobby lub restartował baniak.

Ale walcz jest o co, ładne akwarium :)

 

 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, Beti napisał:

ja Tobie już współczuję

Dzięki :)

Walczę bo jest o co... :)

Mawiają że cierpliwość jest cnotą :p

Przestałem liczyć ile k PLN poszło w kibel i życia padło... (euphyllie Goldy i inne, echino, trachyphyllia, piękne duże wellsophyllie, cynariny).

Z drugiej strony widzę jak niektóre korale pięknie rosną... Euphyllia dragon soul z 1 główki w 7 mcy ma 6 główek :) jak z małej trachyphylli jest wielkości dłoni... 

Zdarzają się wzloty i upadki... 

Beti jak myślisz działać z fluco? Może komuś czemuś zaszkodzić? Masz jakieś uwagi lub spostrzeżenia? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, atk napisał:

Dzięki :)

Walczę bo jest o co... :)

Mawiają że cierpliwość jest cnotą :p

Przestałem liczyć ile k PLN poszło w kibel i życia padło... (euphyllie Goldy i inne, echino, trachyphyllia, piękne duże wellsophyllie, cynariny).

Z drugiej strony widzę jak niektóre korale pięknie rosną... Euphyllia dragon soul z 1 główki w 7 mcy ma 6 główek :) jak z małej trachyphylli jest wielkości dłoni... 

Zdarzają się wzloty i upadki... 

Beti jak myślisz działać z fluco? Może komuś czemuś zaszkodzić? Masz jakieś uwagi lub spostrzeżenia? :)

Niestety nie mam doświadczenia z tym ? "fluco" nigdy nie potrzebowałam.

Nie chcę doradzać, ale ja na tym etapie akwarium chwilowo bym zrezygnowała z refugium i dokupiła parę rybek.

Następnie jeśli dana metoda w akwarium kuleje jak zauważył też =Fresz= trzeba zmieniać, nie każdy zbiornik będzie na Tritonie i soli Red Sea

Recepty nie ma, trzeba próbować innych sposobów.

Kontrolowałeś Potas i Żelazo mając refugium ? Jak długo świeciłeś ?


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi w walce z glonami w poprzednim akwarium bardzo pomogły bakterie Bio-Alganex te specjalne na glony, bo jest kilka rodzajów. No i wzmocniłem cyrkulację. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zastosowałem flu na glony nic nie padło.  Glony zniknęły na dłuższy czas ale znowu się pojawiły.
Bardzo długo miałem glony usuwałem ręcznie, zjadały ślimaki, jeżowce a one ładnie rosły. Aż pewnego dnia nagle zaczęły znikać nie mam pojęcia dlaczego.  
Parametry były takie same nic się nie zmieniło w parametrach. (miałem miękkie i starałem się utrzymać N03 i P04 wykrywalne nie za wysokie, jak było za wysokie lałem więcej VSV jak za nisko lałem mniej, miałem problem że N03 było wysokie a P04 niewykrywalne to dolewałem P04)
Moje podejrzenie to dodawanie VSV w małych dawkach codziennie, ale pewności nie mam.
 

Edytowane przez rmatysiak (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
1 godzinę temu, atk napisał:

Przestałem liczyć ile k PLN poszło w kibel i życia padło... (euphyllie Goldy i inne, echino, trachyphyllia, piękne duże wellsophyllie, cynariny).

Z drugiej strony widzę jak niektóre korale pięknie rosną... Euphyllia dragon soul z 1 główki w 7 mcy ma 6 główek :) jak z małej trachyphylli jest wielkości dłoni... 

Zdarzają się wzloty i upadki... 

Beti jak myślisz działać z fluco? Może komuś czemuś zaszkodzić? Masz jakieś uwagi lub spostrzeżenia? :)

Pamiętam ile miałeś tam fajnych "cukierków". Co ja bym zmienił? kojarzę właśnie słabą cyrkulację, obieg skąpy, światło ustawione na mocne fluo, bardzo mało białego światła pomimo że była godzina około 17:30 to u Ciebie wtedy w zbiorniku był już późny zachód, a lampa pisałeś że pali się do od 11 do 23. Lej duże ilości bakterii special blend, prodibio i microbacter7 a za pożywkę użyj red sea nopox. Jak to wszystko poprawisz to nie ma bata żeby się nie poprawiło.

Od samego początku miałeś problem z solą reefoctopus czy jak jej tam po której nie jeden miał problemy jak i sam sprzedawca (ale on twierdzi co innego). Koralowce przez to chorowały, oddawały syf do wody, miałeś coś podobnego do brown jelly. Ogólnie obraz nędzy i rozpaczy. 

Te całe fluco to tylko leczenie skutków, a nie przyczyny. Może będzie lepiej na chwilę i później po zwalczeniu glonów przyjdzie kolejna fala jak sobie nie poradzisz ze sprzątaniem i jak nie poprawisz tego co jest do poprawienia bo nie bez powodu masz problemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak pomocniczo, może wpuściłbyś z 2 pokolce? Mam wrażenie, że żołtek z białobrodym raz, dwa by się z tym uporały. U mnie podobny glon wycięły w 2 tyg. z całej skały, a mam wielkościowo podobmy zbiornik. Zaznaczam, że nie mam ślimaków, jeżowców i innych zjadaczy glonów, bo mitraxy to są dobre raczej do nano rafek. Spróbuj zanim zaczniesz lać nową chemię. Pozdr., tomko


Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwa 150x46x46, 420L w obiegu. 

Na pokładzie salarias który pęka w szwach od jedzenia, zebrasoma scopas który skubie głównie z podłoża nie wiem co bo tak nic nie ma (nie interesuje się tym glonem), borsuk który coś próbuje skubać... 

Scopas jest bardzo waleczny, o mało nie zameczyl chelmona że się musiałem go pozbyć. Jak wpuszczę żółtka to obawiam się że go zatłucze... Chciałem bardzo xanthurum ale boję się, że będzie podobnie. Na bialobrodego to chyba za małe akwa nie mówiąc o ryzyku ospy... 

Najchętniej wyłowił bym scopasa ale bestia szybka jest i waleczny... chyba graniczy z cudem :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyglądają identycznie jak moje... MIałem tak samo. Ryby nic nie pomogą na to, za dużo tego jest. Ja miałem 3 duże pokolce, kilka setek turbo, jeżowca, 2 tektusy. Nie dawały rady. Te glony zaduszą korale. Rosną w w szczelinach i nierównościach skały. Jeżowiec ich nie sięga w tych zaglębieniach. Parametry masz niskie, bo glony konsumują cały NO3 i Po4.

Ja walczyłem kilka miesięcy całkowicie bezskutecznie. U mnie pomogła silna cyrkulacja.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Na tej skale widać że w tym miejscu akurat cyrkulacja jest dobra. Po szybach widać że jest dobrze "nawożone". Zmienić metodę prowadzenia zbiornika i lać grubo bakteriami plus pożywka nopox z redsea ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.