Skocz do zawartości
klossowski

Wodorotlenek potasu

Rekomendowane odpowiedzi

36 minut temu, Słony leszcz napisał:

Wg mnie kluczowa sprawa to sposób podania. Jak dozować, żeby maksymalnie szybko rozprowadzić roztwór w jak największej objętości wody. U siebie w kosteczce podaję Na2CO3 (bez porównania łagodniejszy, pH ok 10), w silny przepływ (powrót wody z panela), dawka 5ml, a i tak acra się ślini po podaniu. Głównie to mnie powstrzymuje przed próbą z NaOH. Oraz obawy o bezpieczeństwo swoje i domowników, ale to można się zabezpieczyć.

Podawanie bezpośrednio do zbiornika jest trudne. Wtrąca się magnez i musi ponownie się rozpuścić do czego potrzebny jest mocny prąd wody. Stąd powinno się to robić w sumpie w miejscu z mocnym przepływem i wtedy koralowce nie są drażnione.  Myślę, że podanie w pobliżu koralowca wodorowęglanu sodu to  również będzie go drażnić. 


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
36 minut temu, norbi2222 napisał:

Podawanie bezpośrednio do zbiornika jest trudne. Wtrąca się magnez i musi ponownie się rozpuścić do czego potrzebny jest mocny prąd wody. Stąd powinno się to robić w sumpie w miejscu z mocnym przepływem i wtedy koralowce nie są drażnione.  Myślę, że podanie w pobliżu koralowca wodorowęglanu sodu to  również będzie go drażnić. 

Słuszna uwaga, u mnie z tego powodu leje się na przelew z przegrody bubble stop - wtedy największa prędkośc przepływu i dobrze się miesza wpadając do komory pompy. Praktycznie nie widzę w ogóle "chmurki" magnezowej, ale swoje robi też niskie stężenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No trzeba mieć jeszcze sumpa. W panelu niestety wirów nie mam, za szerokie przegrody zrobiłem. Z "chmurką" magnezu nie mam problemu, dozuję w mocny prąd, ale koral dostaje na tyle dużego strzała ph, że się chwilę ślini, choć daje radę. Co ciekawe, seriatopora jest jeszcze bardziej wystawiona, a wrażenia to na niej nie robi. Po NaHCO3 żadnego takiego efektu nie widziałemwidziałem, stąd wniosek że to skok pH a nie kh taki drażniący jest.

Piszę o tym bardziej żeby zwrócić uwagę na ten aspekt potencjalnie zainteresowanych, że trzeba pomyśleć nad sposobem podania. Sam już machnęłem ręką na to, myślami już jestem w nowym szkiełku, a kostka ma się po prostu kręcić do czasu przesiadki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Sagerrak, @norbi2222, @klossowski, @Słony leszcz  

Dzięki wielkie za szczegółowy opis i wyliczenia :czapkizgłów:).

Niestety mam cholernie schrzanione mieszkanie i aby utrzymać odpowiednią wentylacje musiałbym otworzyć okna na oścież i grzać na full. Teraz, przy mrozach, i przymkniętych mocniej oknach, pH spadło mi poniżej 7,6. Przy normalnej temperaturze utrzymuje się w przedziale 7,7-7,9 zimą i 7,9-8,2 latem. 

Chciałem zamienić 1/4 dobowej dawki kh buffer  na r-r NaOH i podawać go tak między 3.00 a 10.00 rano. I tak do tej pory mieszam kwaśny węglan sodu z sodąkalcynowaną w proporcji 5:1, ale przy braku dostatecznej wymiany, powietrza  i to przestaje pomagać. 

Pytanie do moderatorów: @Beti, @Tester może warto wyodrębnić z tego tematu o KHO osobny wątek dot. NaOH ? Jesli zastosuję to rozwiązanie to opiszę wyniki. 

Pozdrawiam i jeszcze raz wielkie dzięki forumowiczom wspomnianym na wstępie. 

Nie wie czy na 100% to zastosuję, ale wiem, że mam narzędzie :D.

 

Edytowane przez Arek77 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
43 minuty temu, Arek77 napisał:

Chciałem zamienić 1/4 dobowej dawki kh buffer  na r-r NaOH

Przy takiej proporcji zmiana będzie niewielka. Zamień na 100%, a przynajmniej 80% NaOH i będzie działać.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, norbi2222 napisał:

Przy takiej proporcji zmiana będzie niewielka. Zamień na 100%, a przynajmniej 80% NaOH i będzie działać.

Tak raptownie? Z dnia na dzień?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nawet jak użyjesz 100% NaOH to nie spowoduje nagłą zmianę w zbiorniku. Ph zmienia się liniowo o trwa to kilka dni. Jak dużo lejesz Kh, na jak duży zbiornik?


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Zdiornik 120x56x58 plus sump (ok 400 w obiegu). Start z początkiem września (a raczej przesiadka z mniejszego), kH leje 80 ml/doba razem z pozostałymi płynami wg Ballinga tak, że na razie są to małe ilości. Obsada mieszana z przewagą miękkich i lps-ów (kilka małych sps-ów na próbę).

Edytowane przez Arek77 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Arek77 napisał:

kH leje 80 ml/doba

Możesz spokojnie lać czyste NaOH i szału we wzroście Ph nie będzie.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, norbi2222 napisał:

Możesz spokojnie lać czyste NaOH i szału we wzroście Ph nie będzie.

Tylko potwierdzę, osiągniesz ok 0,15-0,2 wzrostu pH średnio dobowo. Rozbij na więcej dawek np 8*10ml bo chwilowe lokalne wzrosty są spore. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.