Skocz do zawartości
Adamos9908

Pierwsza kostka AQUAEL NANO REEF DUO 49L

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Wszystkich

 Każdy z Was zaczął już przygodę z akwarystyką, ja w końcu zaczynam teraz :) .Przyznaję  jestem laikiem ,uczę się z filmików, sporo czytam w necie.

Od dwóch dni kostka dumnie stoi , świeci i czeka na piękne czasy

 

Może ktoś mi podpowie co jeszcze zrobić żeby cały proces przyspieszyć i nie popełnić za dużo błędów na początek  :)

 

1.Mam filtr RO ,przefiltrowałem wodę i wyszło z 255 ppm - 4 ppm (chyba powinna być 0 i pewnie muszę dokupić filtr DE MI z żywicą od razu?)

2.Wsypałem do wody sól AQUAFOREST REEF SALT według wytycznych z instrukcji  :), i wodę wlałem do akwarium (temperatura około 24 C)

3.Kupiłem ceramikę AQUAFOREST LIFE BIO FIL i dodałem trochę do filtra kaskadowego(obecnie jest tam tylko kawałek oryginalnej gąbki i ta ceramika)

4.Skała sucha około 8 kg. MARCO ROCK

5.Wsypałem żywy piasek AQUAFOREST BIO SAND 7,5 kg i dodałem 2 fiolki bakterii które były dołączone.

6.Kupiłem SEACHEM Purigen 100ml i PhosGuard 250 ml ,na razie nie używałem.

7.Kupiłem elektroniczny miernik PH i oczywiście wcześniej TDS ,grzałkę ,termometr itp.

8.Kupiłem i czekam na testy wszystko AQUAFOREST 

Alkalinity Test Pro Kit KH

Calcium Test Pro 

Magnesium Test Pro

NO3 Nitrate Test Pro

PO4 Phosphate Test Pro

i jak będzie już na po testach :) też AQUAFOREST 

Calcium Chloride 850g Balling

Kh Buffer 1200g Balling 

Magnesium Chloride Hexahydrate 800g 

Reef Mineral Salt NaCl 800g

 

i to na tą chwilę chyba wszystko  :)

20210124_070522.thumb.jpg.efc511bbe37a8db8d8607d02336d72c1.jpg

Miłego dnia dla wszystkich

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Musisz sobie kupić jakiś przyrząd do mierzenia zasolenia . Nie dasz radę według instrukcji sprawdzać zasolenia jak będzie ci parować woda 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Hoom napisał:

Musisz sobie kupić jakiś przyrząd do mierzenia zasolenia . Nie dasz radę według instrukcji sprawdzać zasolenia jak będzie ci parować woda 

Dobrze, dziękuję za informację, coś zaraz poszukam w necie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Polecam ci tez kup bakterie atm colony i odrazu wpuść dwa małe błazny . Niech sie tam już powoli coś kręci 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no właśnie się zastanawiałem czy życie przeżyje tak od razu ,myślałem oczywiście o błazenkach ale nie chcę patrzeć jak się męczą :)

To hobby uczy cierpliwości więc rozumiem że najpierw mam wykonać wszystkie testy zanim zakupię życie 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, Hoom napisał:

Polecam ci tez kup bakterie atm colony i odrazu wpuść dwa małe błazny . Niech sie tam już powoli coś kręci 

Przynajmniej ze dwa tygodnie ja bym poczekał... niech chociaż sprzęt się rozrusza.

Jak masz możliwość to poszukaj kogoś w okolicy z działającym akwarium i weż od niego garść piasku lub trochę mułu z sumpa - wprowadzisz drobne życie i już będzie jużco obserwować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli masz zasolenie ok to błazenka możesz wpuścić, jakieś tam małe ryzyko zawsze jest ale generalnie powinien dać radę. Bakterie muszą mieć co jeść.

Edytowane przez owler (wyświetl historię edycji)

3) Zbiornik 120x80x73h -700L  - start 15/05 2020, + sump 130x55x55 - 390L + szczepkarium 100L

2) Rafka 130x55x55L - 390L (z panelem), start 23/10/2016

1) Początek słonego - Akwa 190L  start 24.08.2011

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
39 minut temu, Adamos9908 napisał:

5.Wsypałem żywy piasek AQUAFOREST BIO SAND 7,5 kg i dodałem 2 fiolki bakterii które były dołączone.

i jak będzie już na po testach :) też AQUAFOREST 

Calcium Chloride 850g Balling

Kh Buffer 1200g Balling 

Magnesium Chloride Hexahydrate 800g 

Reef Mineral Salt NaCl 800g

trochę dużo tego piasku, najwyżej przy odmulaniu w przyszłości trochę się wywali.

Co do Ballinga, to jeszcze długa droga zanim zaczniesz stosować tego typu preparaty.

Przy twoim litrażu dużo wygodniejsze będzie uzupełnianie pierwiastków podmianami wody, a w przypadku większej ilości korali można dodatkowo lać All In One Tropic Marin

Będzie to dużo łatwiejsze i szybsze od rozrabiania proszków..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak użyjesz bakterie atm to nie masz sie o co martwić , i nie słuchaj tych co startowali na bakteriach śmierdziuchach :) , ja po tygodniu już acropory miałem w akwarium . Kup bakterie dwa błazny i z trzy grzyby rico . I startuj 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Felix napisał:

trochę dużo tego piasku, najwyżej przy odmulaniu w przyszłości trochę się wywali.

Co do Ballinga, to jeszcze długa droga zanim zaczniesz stosować tego typu preparaty.

Przy twoim litrażu dużo wygodniejsze będzie uzupełnianie pierwiastków podmianami wody, a w przypadku większej ilości korali można dodatkowo lać All In One Tropic Marin

Będzie to dużo łatwiejsze i szybsze od rozrabiania proszków..

a czy warto mieć te preparaty pod ręką? bo mogę anulować zamówienie ;) skoro jest to zbędny wydatek 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, Adamos9908 napisał:

a czy warto mieć te preparaty pod ręką? bo mogę anulować zamówienie ;) skoro jest to zbędny wydatek 

ja bym anulował, na ta chwile i przy Twoim litrażu, wygodniej będzie prowadzić zbiornik jak pisałem wyżej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Hoom napisał:

Jak użyjesz bakterie atm to nie masz sie o co martwić , i nie słuchaj tych co startowali na bakteriach śmierdziuchach :) , ja po tygodniu już acropory miałem w akwarium . Kup bakterie dwa błazny i z trzy grzyby rico . I startuj 

to pewnie tak zrobię tylko zrobię  testy, kupiłem już refraktometr ,w tygodniu poszukam bakterii i może wystartuję za 1-2 tygodnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie za mały zbiornik na Ballinga.


3) Zbiornik 120x80x73h -700L  - start 15/05 2020, + sump 130x55x55 - 390L + szczepkarium 100L

2) Rafka 130x55x55L - 390L (z panelem), start 23/10/2016

1) Początek słonego - Akwa 190L  start 24.08.2011

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Adamos9908 napisał:

i może wystartuję za 1-2 tygodnie.

Jakie dwa tygodnie , chyba o dwa dni ci chodziło 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A to już nie wystartowałeś?:)


3) Zbiornik 120x80x73h -700L  - start 15/05 2020, + sump 130x55x55 - 390L + szczepkarium 100L

2) Rafka 130x55x55L - 390L (z panelem), start 23/10/2016

1) Początek słonego - Akwa 190L  start 24.08.2011

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak ja startowałem . Włożyłem skale RRR zalałem wodą ro akwarium , posoliłem po 24  godzinach jak sie sól rozpuściła poszło atm colony , i z 10 ryb po następnych dwóch dniach korale i to tylko spsy i lpsy 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Adamos9908 napisał:

to pewnie tak zrobię tylko zrobię  testy, kupiłem już refraktometr ,w tygodniu poszukam bakterii i może wystartuję za 1-2 tygodnie.

robienie testów w obecnym stanie tez zbędne (przy prawidłowym zasoleniu), aczkolwiek możesz je robić dla wprawy i żeby zabić nudę ;)

Proponuje prowadzenie dziennika, co początkującym bardzo ułatwia kontrole nad akwarium i wychwycenie błędów przez innych *w razie problemów :)

U mnie tak to wygląda:

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1s6luIrMGkjnnJIAiAeUZv4ddB8ALTzOCBct0loKQlrM/edit?usp=sharing

Edytowane przez Felix (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Życzę powodzenia w prowadzeniu akwarium :) Sam zaznaczyłeś, że uczysz się oglądając filmiki na YT i Twoja lista zakupów, rzeczy które masz, a których nie masz wskazuje, że to bardzo słabe źródło informacji :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:), niektórzy pracują i nie maja czasu w tygodniu żeby szukać błazenków  :) , na weekendzie podjadę, na spokojnie. Najbardziej zależy mi na koralach 

3 minuty temu, Ejdzej88 napisał:

Życzę powodzenia w prowadzeniu akwarium :) Sam zaznaczyłeś, że uczysz się oglądając filmiki na YT i Twoja lista zakupów, rzeczy które masz, a których nie masz wskazuje, że to bardzo słabe źródło informacji :) 

a dziękuję za trafne spostrzeżenia  ;) ,dlatego jestem tutaj i chętnie słucham rad doświadczonych Morszczuków  :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bakterie już masz(dwie fiolki od AF) i wystarczy, kup rybkę lub dwie i pokarmy mrożone, bakterie to też żyjątka wiec papu muszą mieć.


3) Zbiornik 120x80x73h -700L  - start 15/05 2020, + sump 130x55x55 - 390L + szczepkarium 100L

2) Rafka 130x55x55L - 390L (z panelem), start 23/10/2016

1) Początek słonego - Akwa 190L  start 24.08.2011

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, owler napisał:

A to już nie wystartowałeś?:)

Niby tak ale start dla mnie to coś więcej niż patrzenie na piękną białą skałę i słuchanie kaskady  :)

No w sumie racja ,po coś były te fiolki... :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, Adamos9908 napisał:

dziękuję za trafne spostrzeżenia  ;) ,dlatego jestem tutaj i chętnie słucham rad doświadczonych Morszczuków 

Błąd przyjacielu. Wielu doświadczonych woli się nie odzywać, bo wie że zwykle kończy się to pyskówkami ze strony tych, co "wiedzą lepiej".

Problem polega na tym że aby odtworzyć czyjś sukces, musisz iść dokładnie jego ścieżką, z pominięciem błędów. A na razie dostajesz wyrywkowe rady.

Proponuję znaleźć w okolicy siebie jakiegoś morszczaka z ładnym akwarium i przeanalizować jego "drogę do gwiazd".

 


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję, to oczywiście prawda i nie zamierzam rezygnować z tej formy przekazu, co akwarium to inna historia, warto korzystać z doświadczenia wielu niż jednej osoby dlatego tak jak pisałem nie robię wszystkie na hurra :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, Hoom napisał:

Jak ja startowałem . Włożyłem skale RRR zalałem wodą ro akwarium , posoliłem po 24  godzinach jak sie sól rozpuściła poszło atm colony , i z 10 ryb po następnych dwóch dniach korale i to tylko spsy i lpsy 

Myślę, późniejsze dobre efekty z koralowcami to zasługa zeovit. 


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o to że dróg jest kilka (niby podobnych ale jednak....) a trzeba obrać jedną (byle pewną:)). A tak na serio to musisz teraz czekać aż zbiornik przejdzie wszystkie fazy dojrzewania i tyle.


3) Zbiornik 120x80x73h -700L  - start 15/05 2020, + sump 130x55x55 - 390L + szczepkarium 100L

2) Rafka 130x55x55L - 390L (z panelem), start 23/10/2016

1) Początek słonego - Akwa 190L  start 24.08.2011

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.