Skocz do zawartości
Pawel7811

Oświetlenie

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie wszystkich,

 

Obecnie zastanawiam się nad wyborem oświetlenia do zbiornika 225/70/70. Dodam iż skała znajduje się wyłącznie w 2/3 głębokości. Czy piasek z przodu również trzeba intensywnie doświetlić??

1. 8x PRIME 16 HD - słabe ale za to równomiernie rozłożone.

2. 4x Radion G5 xr15 - wersja ekonomiczna

3. 4x Radion G5xr30

Czy może polecacie coś innego?? Wolałbym nie stosować T5.

 

Obsada mieszana

 

Pozdrawiam,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nie myślałeś nad jakąś hybrydą?

W cenie tych radionów byś kupił 2 hybrydy led+t5.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Artur32 napisał:

A nie myślałeś nad jakąś hybrydą?

W cenie tych radionów byś kupił 2 hybrydy led+t5.

Oczywiście są plusy i minusy led/t5. Mimo wszystko jakoś wolę sam led. Poza tym większa ilość lamp daje większe możliwości rozplanowania oświetlenia. W przypadku hybrydy myślałem nad PS Hyperion 2x145 + 4x54W. Dwie takie lampy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaskie korale chcesz mieć w akwarium, masz pomysł na ułożenie skały?

Aha, i jak bardzo lubisz ciszę, bo to dosyć istotne ;)


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skałę mam już ułożoną (co prawda w zbiorniku do reklamacji :) ) ale mam. Ok 130KG. Wzdłuż tylnej ściany na wys. połowy zbiornika. Obsady jeszcze nie planowałem. W każdym razie nie będę szalał na początku w wymagającymi SPS. Długość skały ok 1,80m na szerokości 2/3 zbiornika (50cm). Reszta to piasek. Czy ten piasek też trzeba intensywnie oświetlać??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej

 

Wszystko zależy od docelowej obsady, przy sps z ilością planowanego światła raczej będzie słabo, dla lps i miękkich już w miarę, ja mam mieszane swiatło led t5 przy ciut mniejszym zbiorniku , jak bedziesz miał ochotę możemy się umówić na jakiś dzień daleko nie masz to sporo Ci się rozjaśni.

pozdr.Jarek


akwa 200*70*70 giessemann 3*150 HQI 6*80 T5,tunze mulicontroler 2*6100 +JVP+aqel circulator,calk reactor,obieg DELTEC HLP 8070,odpieniacz DELTEC AP702

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasadniczo piasku w ogóle nie trzeba oświetlać. Pod warunkiem, że nie poukładasz na nim z czasem korali. A są takie, dla których można postradać zmysły (Lobophylie, Trachyphylie, scolymie, fungie itd). Skałę masz fajnie poukładaną, mi się podoba. Będzie sporo miejsca na korale. Jak myślisz o acroporach (nawet kiedyś jako opcja), to bym dołożył więcej półek płaskich).

Co do korali, to nie jest pytanie z czym będziesz szalał na początku ;)  tylko co tam będzie powiedzmy za rok. Radiony mają na pewno dobrą reputację, potwierdzone w wielu akwariach efekty.

1. 8x PRIME 16 HD - słabe ale za to równomiernie rozłożone. - raczej 12 lub 16. Te lampy mają 50W brutto, czyli światła jest mniej, świecą dosyć punktowo, obstawiam, że 8 to nawet szkoda zaczynać.

2. 4x Radion G5 xr15 - wersja ekonomiczna - przy głębokości 70cm, i skale dochodzącej do ok. 30cm 4 to dużo za mało. Bardzo dużo za mało. Zerknij na akwarium Bartka,  @Tester. On ma 4 szt w 3x mniejszym zbiorniku.

Odnośnie punktu 1 i 2 szum z kilkunastu lamp chodzących na wysokich obrotach, w podobnym zakresie może być poważnie wkurzający.

3. 4x Radion G5xr30 - ja bym to określił jako wersję ekonomiczną. Z czasem, jak dołożysz bardziej wymagające korale (a prawie każdy z czasem tak robi), to dołożysz piąty a może i szósty.

Czy może polecacie coś innego?? Wolałbym nie stosować T5.

Ja obecnie używam 3 sztuk Philips Coral Care pierwszej generacji (używane). Na razie jestem bardzo zadowolony. Jest nowsza gen 2, ma bardzo dobre recenzje, ale na forum nikt się na razie nimi nie chwalił, więc ciężko rekomendować. Z bardziej znanych są jeszcze hydry i maxspect.

 

Jarek dobrze pisze, odwiedź kilku morszczaków, pogadaj, popytaj. Na Śląsku ludzi mających akwaria morskie jest zatrzęsienie.

PS. Biorac pod uwagę, że masz czas, bo pewnie czeka cię wymiana szkła to ja bym się nie śpieszył, poszukał, poczytał.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

70-tka to trudny temat do oświetlenia. Jedyną sensowną lampę jaką znam to Metis Hyperion w wariancie 4x145W.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 godzin temu, Jarek GRZESZCZAK napisał:

Hej

 

Wszystko zależy od docelowej obsady, przy sps z ilością planowanego światła raczej będzie słabo, dla lps i miękkich już w miarę, ja mam mieszane swiatło led t5 przy ciut mniejszym zbiorniku , jak bedziesz miał ochotę możemy się umówić na jakiś dzień daleko nie masz to sporo Ci się rozjaśni.

pozdr.Jarek

Hej,

 

Chętnie. Chociaż w obecnej sytuacji z pandemią nie jest to chyba najlepszy pomysł. Nie chciałbym nikogo niepotrzebnie narażać. Ogonie chciałbym chyba większą ilość mniejszych lamp niż np. 2 lub 1 dużą. Łatwiej naprawić czy serwisować 1z 8 niż jedna jedyną. Poza tym można je lepiej rozmieścić nad zbiornikiem. Ewentualnie 4xG5XR30 a potem dołożę po roku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 minut temu, Pawel7811 napisał:

Hej,

 

Chętnie. Chociaż w obecnej sytuacji z pandemią nie jest to chyba najlepszy pomysł. Nie chciałbym nikogo niepotrzebnie narażać. Ogonie chciałbym chyba większą ilość mniejszych lamp niż np. 2 lub 1 dużą. Łatwiej naprawić czy serwisować 1z 8 niż jedna jedyną. Poza tym można je lepiej rozmieścić nad zbiornikiem. Ewentualnie 4xG5XR30 a potem dołożę po roku.

Przyjrzyj się ATI STRATON ciekawie ta lampa wygląda ale raczej 4 niż 3 jak kolega wyżej pisał ;)
Dodatkowo na R2R masz obszerny temat o tej lampie i ludzie maja wlasnie pare sztuk nad wiekszymi zbiornikami:
www.reef2reef.com/threads/ati-straton-led-light-comments-review-par-coverage-discuss.762808/

Edytowane przez sith114 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, sith114 napisał:

Przyjrzyj się ATI STRATON ciekawie ta lampa wygląda ale raczej 4 niż 3 jak kolega wyżej pisał ;)
Dodatkowo na R2R masz obszerny temat o tej lampie i ludzie maja wlasnie pare sztuk nad wiekszymi zbiornikami:
www.reef2reef.com/threads/ati-straton-led-light-comments-review-par-coverage-discuss.762808/

Sith dzięki za link. Fajnie te lampy wyglądają. I one są skręcone z 5W na 1.5W więc raczej będą długowieczne. Do tego ATI ju ma doswiadczenie w LED od dawna, więc myślę, że to ciekawa opcja.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 godziny temu, Pawel7811 napisał:

Witam serdecznie wszystkich,

 

Obecnie zastanawiam się nad wyborem oświetlenia do zbiornika 225/70/70. [...]

 

4 godziny temu, sith114 napisał:

Przyjrzyj się ATI STRATON ciekawie ta lampa wygląda ale raczej 4 niż 3 jak kolega wyżej pisał ;)
 

Lampa optymalnie zamocowana oświetla powierzchnię 70x70cm. Przy tych wymiarach zbiornika raczej trzy ;) Do zbiornika 250x70 zamówiłem cztery.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Pawel7811 napisał:

Nie ma gdzie kupić. Czas oczekiwania 3 miesiące 

Na co taki czas oczekiwania?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prawda jest taka patrząc i na forum i na inne fora czy grupy na facebooku jak wezmiesz: hydry i radiony czy nawet lampy od red sea przy każdej masz szanse na powodzenie ;)
Kwestia dobrania odpowiedniej ilości pod swój litraż i wymiar dna.

Ewentualnie z wizyty u znajomego fajną robotę robią orphek atlantic v4 ;)

Edytowane przez sith114 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 minut temu, sith114 napisał:

Prawda jest taka patrząc i na forum i na inne fora czy grupy na facebooku jak wezmiesz: hydry i radiony czy nawet lampy od red sea przy każdej masz szanse na powodzenie ;)
Kwestia dobrania odpowiedniej ilości pod swój litraż i wymiar dna.

Ewentualnie z wizyty u znajomego fajną robotę robią orphek atlantic v4 ;)

Będzie modded viparspectra I też będzie ogień :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, FajnyRadziu napisał:

Będzie modded viparspectra I też będzie ogień :P

 

Ophrek atlantic v4 tez nigdzie nie ma

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, Pawel7811 napisał:

 

Ophrek atlantic v4 tez nigdzie nie ma

Kupilem miesiac temu ;)  

Na prv dam Ci namiary, może bedzie mogł Ci pomóc.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Orphek możesz zamówić bezpośrednio od producenta na orphek.pl albo przez coralhouse.pl


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, katani napisał:

Orphek możesz zamówić bezpośrednio od producenta na orphek.pl albo przez coralhouse.pl

Dzieki, będę dzwonił. Wg zasięgu 2 szt powinny wystarczyć ale wydaje mi się, że min 3-4.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Pawel7811 napisał:

Dzieki, będę dzwonił. Wg zasięgu 2 szt powinny wystarczyć ale wydaje mi się, że min 3-4.

Ja myślałem o dwóch do mojego. Więc raczej 3 lub 4


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 godzin temu, katani napisał:

Orphek możesz zamówić bezpośrednio od producenta na orphek.pl albo przez coralhouse.pl

Wstępnie zamówiłem 2 szt. Na początek powinny wystarczyć. Potem przy bardziej wymagających SPS dokopię kolejne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.