Skocz do zawartości
adrenalina

Problemy z akwarium

Rekomendowane odpowiedzi

54 minuty temu, norbi2222 napisał:

Jeżeli to trwa dwa miesiące to nie jest to zakwit.  Może ze skały coś się uwalnia. Sprawdź skałę.

Jeśli codziennie leje bakterie to może być mętna woda 


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisałem , moim największym problemem tutaj jest ta mętna woda , która utrzymuje się już ok 2 miesięcy.

3 godziny temu, Sygen napisał:

Jeśli codziennie leje bakterie to może być mętna woda 

Lać codziennie bakterie zacząłem dopiero od nie dawna (jakiś tydzień), tak mi doradził akwarysta ze sklepu, który mówił, że jak jest akwarium puste praktycznie świeże bo wymieniałem ponad 50% wody to można lekko "psiknąć" bakteriami codziennie. 

Wcześniej lałem raz w tygodniu wg instrukcji i też była mętna woda. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wez kolego kogos kto ma akwarium niech popatrzy pomierzy i wtedy mozna cos doradzic  a jak zaczniesz robic wszytko co jest w kazdym poscie to nic z tego nie bedzie .

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak więc, wczoraj podmieniłem wodę, zrobiłem od nowa testy w dniu dzisiejszym. 

PO4: 0,0

KH: 5 n 

NO3: 0

ph: 7,5

No2: 0

NH: 0<0,05

Ca: 500<

Mg: 3240

Zasolenie: 1,026 Temperatura: 25C

 

Cały czas jest problem z magnezem - (wapń moja wina, dolewałem wapnia no myślałem, że jest go za mało) zaś magnez jest cały czas bardzo podwyższony.  Kupiłem inne testy Magnezu jak zalecaliście i zrobiłem test z Salifert i tutaj też, wlewając ze strzykawki kolor się wgl nie zmienił, pokazuje powyżej 1500 (bo więcej skali nie ma) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
37 minut temu, adrenalina napisał:

KH: 5 n 

 

37 minut temu, adrenalina napisał:

ph: 7,5

 

Te dwa wyniki, jeśli są prawdziwe są śmiertelne dla korali.

39 minut temu, adrenalina napisał:

Mg: 3240

Jeśli pokazuje powyżej 1500, to skąd taki wynik? Rozrzedzałaś próbkę?

W pustym akwarium bez życia, taki rozjazd wyników testów można wytłumaczyć tylko:

- trefną solą,

- źle wykonanymi testami,

- magią (żarcik taki, przepraszam).

 

- skała lub piasek coś oddaje do wody. Co to za skała i co za piasek?


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

te wyniki sa z kosmosu- nierealne

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
53 minuty temu, adrenalina napisał:

Tak więc, wczoraj podmieniłem wodę, zrobiłem od nowa testy w dniu dzisiejszym. 

PO4: 0,0

KH: 5 n 

NO3: 0

ph: 7,5

No2: 0

NH: 0<0,05

Ca: 500<

Mg: 3240

Zasolenie: 1,026 Temperatura: 25C

 

Cały czas jest problem z magnezem - (wapń moja wina, dolewałem wapnia no myślałem, że jest go za mało) zaś magnez jest cały czas bardzo podwyższony.  Kupiłem inne testy Magnezu jak zalecaliście i zrobiłem test z Salifert i tutaj też, wlewając ze strzykawki kolor się wgl nie zmienił, pokazuje powyżej 1500 (bo więcej skali nie ma) 

Tak na dobrą sprawę, zamiast kupować nowe testy..... albo faktycznie zanies próbkę wody do porządnego sklepu niech Ci pomierzą....albo zrób ICP - za mniej niż 100 zł bedziesz przynajmniej wiedział z jakiego pułapu startujesz.  

Gdybym wiedział tyle co teraz to zaraz po posoleniu akwa, zrobiłbym test ICP na starcie jako bazowe. Poza tym  dowiedziałbym się czy skaĺa czegoś nie oddaje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Krzysiek, jeśli dobrze pamiętam to masz jakieś 50 litrów wody netto w obiegu i nie masz życia. Zamiast szukać przyczyn i tracić czas na szukanie rozwiązania spuść ile się da wody i zrób nowa solankę. 

Ta na oko powinieneś użyć około 40g na litr wody rodi, czyli około 2kg na 50 litrów. Koniecznie jednak sprawdź refraktometrem albo spławikiem.

Solankę przygotuj zanim wpuścisz wodę. Temperatura powinna być podobna do tej w akwarium.

Przez parę dni nic nie lej bo bakterii powinno być dość w systemie


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, katani napisał:

Jeśli pokazuje powyżej 1500, to skąd taki wynik? Rozrzedzałaś próbkę?

W pustym akwarium bez życia, taki rozjazd wyników testów można wytłumaczyć tylko:

- trefną solą,

- źle wykonanymi testami,

- magią (żarcik taki, przepraszam).

 

- skała lub piasek coś oddaje do wody. Co to za skała i co za piasek?

Jeżeli najpierw robiłem test z zoolek i wyszło mi ok 90 kropel , to dlatego wyszedł mi wynik ponad 3 tys. Później zrobiłem test salifert również na magnez, który ma Maksymalną skalę 1500 no to nie dało rady ustalic więcej. Po prostu Magnezu mam bardzo dużo , nie wiem dlaczego i nie wiem skąd. 

Sól wydaje mi się, że mam dobrej jakości, nie oszczędzałem na tym, testy robiłem parę razy na tych samych testach i to dwóch (zoolek i salifert) , niestety w magię jeszcze nie potrafię się bawić :/ Skała sucha, piach AF bio san aquaforest (również nie tani). 

Jeżeli chodzi o Ph i Kh , to już kupiłem specyfik aby zwiększyć to. 

6 godzin temu, Tester napisał:

Krzysiek, jeśli dobrze pamiętam to masz jakieś 50 litrów wody netto w obiegu i nie masz życia. Zamiast szukać przyczyn i tracić czas na szukanie rozwiązania spuść ile się da wody i zrób nowa solankę. 

Ta na oko powinieneś użyć około 40g na litr wody rodi, czyli około 2kg na 50 litrów. Koniecznie jednak sprawdź refraktometrem albo spławikiem.

Solankę przygotuj zanim wpuścisz wodę. Temperatura powinna być podobna do tej w akwarium.

Przez parę dni nic nie lej bo bakterii powinno być dość w systemie

Właśnie chciałem tego uniknąć :/ Bo ostatnio już zrobiłem podmianę wody ok 60% jakiś tydzień temu i myślałem , że po prostu jakimiś specyfikami bądź małymi podmianamy wody to naprawię :/ Ale jak to nie pomoże, no to nic innego nie zostanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 minuty temu, adrenalina napisał:

który ma Maksymalną skalę 1500 no to nie dało rady ustalic więcej

Wszystko da się zrobić. Jak skończył się płyn w pierwszej strzykawce to nabierz drugą i kropluj aż do zmiany koloru. Odczytaj ile wyszło w drugiej strzykawce i zsumuj wyniki. 

7 godzin temu, adrenalina napisał:

KH: 5 n 

A co się stało z Kh, jeszcze wczoraj, czy przedwczoraj było 8. 


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kilka kwestii, wodę do podmiany jak robisz? Dajesz sól do wody z kranu, pytam bo napisałeś że nie masz filtra RO?

Ja bym zrobił jak Tester radzi tylko wodę zrobił porządnie na RODI, nagrzał do 25 stopni, sprawdził zasolenie bo chyba spławikiem mierzysz?

A jak nie to zgadaj się z kimś z twojego miasta, weź flaszkę pod pachę wodę w słoik i poproś o podstawowe testy.

Inaczej za kilka tygodni będziesz likwidował baniak bo nic się nie zmieni

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, norbi2222 napisał:

Wszystko da się zrobić. Jak skończył się płyn w pierwszej strzykawce to nabierz drugą i kropluj aż do zmiany koloru. Odczytaj ile wyszło w drugiej strzykawce i zsumuj wyniki.

Mierzyles tak i jest to sprawdzona metoda ?

Na swoim przykladzie podam, ze tez mialem wysoki magnez i wlanie dwoch strzykawek nie zmienilo koloru ( wiec wg Ciebie powinno byc >3000), po tygodniu i dwoch podmiankach po 10%, test wykazał 1470

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest sprawdzona metoda bo to jest zwykle miareczkowanie. Producent testu mógł równie dobrze dać strzykawkę 5ml tylko ilu akwarystów tak naprawdę ma Mg powyżej 2000

Często jednak nie zdajemy sobie sprawy jak łatwo zanieczyścić strzykawkę albo fiolkę. 


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
50 minut temu, rodzyngit napisał:

Mierzyles tak i jest to sprawdzona metoda ?

Przy każdym miareczkowaniu, a my używamy tego typu testy jest to zasada działania. 

Jak miałeś wynik taki jak opisałeś to gdzieś popełniłeś błąd, gdzie nie wiem. Trzeba by było prześledzić całą procedurę jaką wykonałeś przy robieniu testu. Co niestety po długim czasie od sytuacji jest niewykonalne z uwagi na "stare" dane, czyli problemy pamięciowe.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, norbi2222 napisał:

Wszystko da się zrobić. Jak skończył się płyn w pierwszej strzykawce to nabierz drugą i kropluj aż do zmiany koloru. Odczytaj ile wyszło w drugiej strzykawce i zsumuj wyniki. 

A co się stało z Kh, jeszcze wczoraj, czy przedwczoraj było 8. 

Stwierdziłem, że jeżeli jest już powyżej 1500, to nie ma sensu dalej mierzyć - potwierdza to , że po prostu jest go za dużo i potwierdza test z innego testera. Nie wiem co z Kh, zmierzyłem i taki wyszedł. 

 

3 godziny temu, Konrad_Wwa napisał:

Kilka kwestii, wodę do podmiany jak robisz? Dajesz sól do wody z kranu, pytam bo napisałeś że nie masz filtra RO?

Ja bym zrobił jak Tester radzi tylko wodę zrobił porządnie na RODI, nagrzał do 25 stopni, sprawdził zasolenie bo chyba spławikiem mierzysz?

A jak nie to zgadaj się z kimś z twojego miasta, weź flaszkę pod pachę wodę w słoik i poproś o podstawowe testy.

Inaczej za kilka tygodni będziesz likwidował baniak bo nic się nie zmieni

Filtra nie mam, wodę mam RODI od znajomego, od którego kupuje w baniakach. Dodaje sól do nich tak jak w instrukcji opakowania soli , mieszam, zostawiam na 24h i podmieniam wodę. Sprawdzam spławikiem. 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, adrenalina napisał:

Stwierdziłem, że jeżeli jest już powyżej 1500, to nie ma sensu dalej mierzyć

Sól AF ma często magnez wysoki, ponad 1500 i może się  okazać, że jest 1550 czy 1600 a nie prawie 3000. I ja widzę zasadność sprawdzenia ile jest. 


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Posłuchaj się Testera, zrób podmianę 100% tylko najlepiej jakby ktoś ci sprawdził chociaż zasolenie nowej solanki (a może i podstawowe parametry żeby wykluczyć sól). Albo nawet na wodzie z podmiany od kogoś jeśli masz możliwość.

Zalać i czekać, nie lać żadnych specyfików tyłu ten JBL detox, bakterie zgodnie z instrukcją i czekać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.