Skocz do zawartości
dale

PH Bot od Aquatrendu - potrzebna instrukcja ...

Rekomendowane odpowiedzi

Potrzebuję instrukcji obsługi do sterownika pH bot aquatrendu, bo używam go do sterowania reaktorem, na początku ustawiłem go, działał OK, ale ostatnio przeglądałem menu i coś poklikałem (chyba), bo pH potrafi spaść poniżej ustawionych parametrów - chciałbym sprawdzić jakie ustawienia i funkcje przewiduje producent.

Ewentualnie, jak ktoś ostatnio - na świeżo, ustawiał go pod reaktor - z jakich funkcji korzystał.

 

ps. pomijając powyższe, chyba padł mi reduktor od aquario bo cewka elektrozaworu pracuje, zaś sam elktrozawór nie odcina do końca CO2 - pomimo nie aktywnego elektrozaworu, CO2 dalej dostaje się do reaktora. Niestety całość jest w jednym urządzeniu, więc czeka mnie zakup nowego reduktora. 


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dale nie masz w pudełku instrukcji?

Jak chcesz mogę porobić fotki i ci wysłać.

ja mam chyba ten:

https://www.coralhouse.pl/ph-bot-zestaw-midi~p237895

 


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, dale napisał:

Ps. pomijając powyższe, chyba padł mi reduktor od aquario bo cewka elektrozaworu pracuje, zaś sam elktrozawór nie odcina do końca CO2 - pomimo nie aktywnego elektrozaworu, CO2 dalej dostaje się do reaktora. Niestety całość jest w jednym urządzeniu, więc czeka mnie zakup nowego reduktora. 

Zanim kupisz nowy... pod cewką jest nakrętka odkręć, zdejmij cewkę i sprawdz czy po kilku chwilach licznik bąbelków sie zatrzymuje. Używam tego zestawu przeplyw ustaje po chwili... około 1-2min nie od razu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, PiotrekAT napisał:

https://www.szybkiplik.pl/8BzvGjJD62

Proszę :) następnym razem śmiało na aqua-trend@aqua-trend.pl :P 

Dzięki bardzo :) Po prostu zapomniałem że z Wami jest taki fenomenalny kontakt :) (a swego czasu dużo pytałem :) ).

3 godziny temu, chwialek napisał:

Zanim kupisz nowy... pod cewką jest nakrętka odkręć, zdejmij cewkę i sprawdz czy po kilku chwilach licznik bąbelków sie zatrzymuje. Używam tego zestawu przeplyw ustaje po chwili... około 1-2min nie od razu.

Dzięki, przyda się to info, U mnie musiało jednak lecieć dużo dłużej niż minuta czy dwie, bo mam ustawione niewielkie ciśnienie, a zawór po prostu wisiał w pozycji otwartej. No ale już kupiłem i wymieniłem. Tamten też się przyda do zbiornika znajomego - spore słodkie, na tyle spore że będzie można spokojnie ustawić na bąbelki, przy niskim przepływie i dolnej granicy - pod rośliny, a na noc wyłączać elektrozaworem na wylocie - zewnętrznym.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co jest ... już nie mam koncepcji, co się dzieje. PH Bot pokazuje pH właściwe w reaktorze (ustawiłem na 6,5 - obecnie wyświetla 6,0)... Zmieniłem reduktor - dalej mam ten efekt że po zamknięciu elektrozaworu, bąbelki lecą.

Czy ciśnienie w butli ma znaczenie dla pracy zaworu? Może za słabo butlę odkręcam?

Czy wy odkręcacie do oporu, czy delikatnie? Chodzi mi o zawór z butli? Najgorsze że pierwsza butla zeszła mi ładnie i stabilnie, z drugą dzieją się cyrki... :(


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewny jesteś że elektrozawór jest sprawny? Podłączyłeś go zgodnie ze kierunkiem?

Ja w słodkowodnym zawór butli mam odkręcony na maxa a po reduktorze tylko trochę tak żeby manometr coś wskazywał (bo jak chciałem odkręcić na maxa to okazało się że całkiem można go wykręcić i gaz poszedł tędy ;) )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tego elektrozaworu raczej nie da się podłączyć odwrotnie :)

images?q=tbn:ANd9GcRVipnqgY7DKNn8rR2oEKM\

Zmieniłem tylko cewkę na 12V żeby PH Bot mógł sterować bezpośrednio. Ale to nie ma znaczenia, bo otwiera normalnie...


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, dale napisał:

Tego elektrozaworu raczej nie da się podłączyć odwrotnie :)

 

No fakt, ale niektórzy mają elektrozawór oddzielnie więc różnie może być.

Mam taki sam reduktor (tylko bez elektrozaworu) i dla testu sprawdziłem co będzie jak zakręcę zawór reduktora (ten z przodu) - gaz leciał jeszcze przez ponad pół godziny (2 bąble na sec), w końcu odkręciłem z powrotem. Może ten typ tak ma czyli dużą bezwładność po odłączeniu :unsure:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może i tak... Tylko czemu przez pierwszą butlę było OK, a teraz dopiero są wahania? Zobaczę po południu, jak to wygląda. Może za duży przepływ ustawiłem na starcie i przez to, nie zdążył "wyhamować" ?


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 godziny temu, dale napisał:

Może i tak... Tylko czemu przez pierwszą butlę było OK, a teraz dopiero są wahania? Zobaczę po południu, jak to wygląda. Może za duży przepływ ustawiłem na starcie i przez to, nie zdążył "wyhamować" ?

Zerknij czy sonda się nie zamoczyła powyżej Max Level - wtedy lubi wariować :/  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sonda jest OK, pokazuje dobrze - mam hydrometową, bo te się u mnie sprawdziły - są mniej wrażliwe na zakłucenia. Obecnie eksperymentuję z ilością gazu podawanego. Wygląda to mi na dużą bezwładność reduktora. Może to kwestia jego odpowietrzania?


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy to nie jest może kwestia długiego wężyka pomiędzy zaworkiem precyzyjnym przy reaktorze (o ile taki jest) , a reduktorem i elektrozaworem? Zawór odcina gaz, ale nadal sporo go zostaje w wężyku pod ciśnieniem i przez jakiś czas jeszcze uchodzi przez mocno skręcony zaworek precyzyjny. Przenieść zaworek bliżej butli, zmniejszyć ciśnienie za reduktorem... Taki strzał tylko.

... Teraz widzę, że licznik bąbelków jest przy reduktorze, więc pewnie nie ma już zaworka żadnego przy reaktorze. Jakoś tak założyłem, że przecież twistman ma licznik wbudowany, to pewnie i zaworek przy reaktorze jest zamontowany. Także, raczej to coś innego szwankuje.

Edytowane przez Słony leszcz (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie problem polega na tym że jedyne miejsce gdzie może być gromadzony gaz i wywoływać tą bezwładność to komora reduktora.

Ale może po kolei opisze cały system i problem który zaobserwowałem.

Reaktor Twistmana - działa bez zarzutu, szczelny i wypływ z niego też jest stabilny. Ten element działa poprawnie.

Sterowanie - PH Bot i elektroda hydrometu. Ustawiony jest poprawnie - poziom pH 6,5 (obecnie - z uwagi na problemy), wyświetla poprawne pH ze środka reaktora, dioda sterująca zaworem zapala się i gaśnie we właściwych momentach.

Reduktor z elektrozaworem od Aquario. Z uwagi na fakt że PH Bot steruje bezpośrednio elektrozaworem 12 V (albo poprzez przekaźnik zaworem 230V) w reduktorze wymieniłem cewkę na taką od elektrozaworu 12 V  Z zewnątrz była identyczna jak ta z 230V. Na manometrach mam odpowiednio 8000 PSI i 50 PSI,

Obecnie zaworek precyzyjny mam ustawiony na kilka bąbli na sek. (ok 2-3),

PH Bot po wzroście pH ponad 6,53 (histereza 0,03) załącza elektrozawór - rozlega się szczęknięcie, CO2 zaczyna lecieć, po spadku pH dioda gaśnie, bąbelki lecą dalej....

W nocy CO2 się uruchomiło, rano zawór był zamknięty, bąbelki nie leciały, ale pH wynosiło 6,35.

Jest to druga butla CO2 jaka leci na tym zestawie, pierwsza poleciała idealnie - sterowanie było w punkt, pH w środku stało.

Myślałem że może reduktor jest walnięty i kupiłem drugi.

 

Jedyne co mi na szybko przychodzi do głowy, to że przytkał się przy wylocie wężyk CO2 i ciśnienie w reaktorze i wężyku powoduje tak dużą bezwładność zaworu.

Spróbuję dziś przeczyścić.

---edycja---

Dostałem informację że mam za delikatnie odkręconą butlę i być może ciśnienie nie ma siły zamknąć zaworu. Faktycznie, odkręciłem ją "ledwo co". Sprawdzę w domu.

---koniec edycji---

Jak to nie pomoże to pozostanie mi tylko dodać drugi elektrozawór pomiędzy zaworkiem precyzyjnym a licznikiem bąbelków - na 230V i sterowany "przekaźnikiem" równolegle z pierwotnym zaworem reduktora.

 

ps. Leszczu, fajnie że mimo spinek (i to tych ostrzejszych) w innych działach, można spokojnie pogadać w temacie przewodnim forum :) To chyba magia tego hobby i miejsca :) To miłe - jest dla ludzkości jakaś nadzieja :)

Edytowane przez dale (wyświetl historię edycji)

125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety nic nie pomogło. Ani czyszczenie ani regulacja ciśnienia na wylocie z butli. Jutro kupuję nowy elektrozawór 12V i wymieniam cewkę - zobaczymy czy pomoże.

Dziś sprawdzałem sterowanie zaworu cewką 230V i ta działała idealnie. Więc, jak nie zadziała nowa cewka, to założę 230V i przekaźnik SSR.

.... edycja ....

Z reporterskiego obowiązku donoszę że problem rozwiązany. Rozebrałem oba reduktory i okazało się że w pierwszym (tym który padł wcześniej) tłoczek zaworu był zablokowany drobiną soli - nie wiem jakim cudem. Wykazywał również śladową korozję.

Natomiast drugi, zaczął działać zamykając CO2 w punkt, jak delikatnie rozciągnąłem sprężynkę.

Znowu okazało się że problem miał banalną i oczywistą przyczynę. Ale człowiek to jednak lubi kombinować :)

Edytowane przez dale (wyświetl historię edycji)

125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@dale jesteś zadowolony z połączenia phbot + sonda hydrometu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, sith114 napisał:

@dale jesteś zadowolony z połączenia phbot + sonda hydrometu?

Ja tak mam. Miodzio.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, katani napisał:

Ja tak mam. Miodzio.

Zamawiam i kończe mój własny ciągły pomiar pecha ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, sith114 napisał:

@dale jesteś zadowolony z połączenia phbot + sonda hydrometu?

Tak, polecam. Podobno równie dobrze sprawdzają się sondy milwakee (czy jakoś tak) - mają dłuższą gwarancję (hydromet - pół roku, milwakee - rok)


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.