Skocz do zawartości
Pawel95

Koralowce słabną w oczach...

Rekomendowane odpowiedzi

Wydaje mi się , że twoje lampy to Aqua Medic Aquarius . Jednak najmocniejsze jakie znalazłem mają 155w  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, Ariel napisał:

Wydaje mi się , że twoje lampy to Aqua Medic Aquarius . Jednak najmocniejsze jakie znalazłem mają 155w  

Na obudowie pisze ze maja 200w 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze takie pytanie: Jaki balling polecacie, bo kończy mi się i chce kupić coś dobrego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
29 minut temu, Pawel95 napisał:

Jeszcze takie pytanie: Jaki balling polecacie, bo kończy mi się i chce kupić coś dobrego

Balling to balling....czy kupisz gotowce od AF, czy czyste prochy chemiczne na jedno wyjdzie byle by były to prochy CZDA (w przypadku chemicznych). Chyba, że chodzi Ci o alternatywne metody -Ati, Triton...

Ja leje Ballinga AF.

w przypadku innych metod to już musisz poczytać i sam zdecydować. Każda ma swoje wady i zalety. Nie dostaniesz jednoznacznej odpowiedzi.

Edytowane przez Arek77 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Pawel95

Dlaczego myślisz że to wina obecnego akwarium, skoro wszystko rośnie i ma sie dobrze...przemyśl 

weź pod uwagę że ostatnio korale z importu przychodzą bardzo słabe....jestem przekonana że te korale były już kupione chore, mimo że pięknie wyglądały. 

1.023 zasolenie to nie tragedia, 

Co do uratowania tego LPsa, raczej już wątpliwe. 

 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Beti napisał:

@Pawel95

Dlaczego myślisz że to wina obecnego akwarium, skoro wszystko rośnie i ma sie dobrze...przemyśl 

weź pod uwagę że ostatnio korale z importu przychodzą bardzo słabe....jestem przekonana że te korale były już kupione chore, mimo że pięknie wyglądały. 

1.023 zasolenie to nie tragedia, 

Co do uratowania tego LPsa, raczej już wątpliwe. 

 

Czuje, że coś jest nie tak. Kilka miesięcy temu korale lepiej się pompowały i jakoś co włożyłem to żyło. Nie twierdze, że jest tragicznie, ale chce dojść do optymalnych parametrów wody aby takie sytuacje już się nie zdarzały. Tym bardziej, że planuje po montażu nowych lamp dokupienie więcej korali w tym SPSow.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Pawel95 napisał:

Na obudowie pisze ze maja 200w

Więc może być inny model . Ciężko znaleźć bo sklepy raczej ich nie zamawiają . Aqua medic aquasun 200W , cena trochę lepiej jak 1200€ za lampe . Sprawdź czy to ten model , to chociaż będziesz wiedział specyfikacje lamp .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 godziny temu, Ariel napisał:

Więc może być inny model . Ciężko znaleźć bo sklepy raczej ich nie zamawiają . Aqua medic aquasun 200W , cena trochę lepiej jak 1200€ za lampe . Sprawdź czy to ten model , to chociaż będziesz wiedział specyfikacje lamp .

Niestety to nie ten model.

Wymieniłem wode i wyłączyłem całkowicie ballinga. Myśle, że jak przez kilka dni nie bedę podawał aby zbić troche ten wapń i kh to nic się nie stanie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 15.04.2021 o 19:40, Beti napisał:

@Pawel95

Dlaczego myślisz że to wina obecnego akwarium, skoro wszystko rośnie i ma sie dobrze...przemyśl 

weź pod uwagę że ostatnio korale z importu przychodzą bardzo słabe....jestem przekonana że te korale były już kupione chore, mimo że pięknie wyglądały. 

u mnie bylo podobnie, teraz przy zakupie, bardzo ważna jest dla mnie historia - jak koral jest po imporcie to sobie odpuszczam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na 99% korale padły z jakiegoś powodu z mojej winy. Nie zwalałbym tego na historię korali. Podniosłem sól, mam teraz 1.024 i tak jak mówiłem wyłączyłem ballinga. Teraz codziennie testy robię i zobaczymy :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 15.04.2021 o 13:06, Pawel95 napisał:

Mg 1280, Ca 490, KH 8.9, NO2 0, Sól 1.023

Jeśli te wyniki są wiarygodne, to korale które zakupiłeś nie padły od tego.

Dziwnym trafem Euphilie rosną co, mają się dobrze jak piszesz, a to pierwszy koral który by pokazał że w zbiorniku jest coś nie tak..a z tego co widzę są bardzo ładne. 

Ballinga się nie wyłącza, ewentualne korygować mniejszymi dawkami.

Gwałtowne ruchy w zbiorniku to proszenie się o kłopoty, a największym atutem akwarysty to cierpliwość..

Powodzenia ;)

 

 

 

 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
29 minut temu, Beti napisał:

Jeśli te wyniki są wiarygodne, to korale które zakupiłeś nie padły od tego.

Dziwnym trafem Euphilie rosną co, mają się dobrze jak piszesz, a to pierwszy koral który by pokazał że w zbiorniku jest coś nie tak..a z tego co widzę są bardzo ładne. 

Ballinga się nie wyłącza, ewentualne korygować mniejszymi dawkami.

Gwałtowne ruchy w zbiorniku to proszenie się o kłopoty, a największym atutem akwarysty to cierpliwość..

Powodzenia ;)

 

 

 

 

Testy na 100% wiarygodne. Chyba, że korale padły od słabego światła, może ten ze zdjęcia jest bardziej wymagający.  W każdym razie chcę zbić KH do poziomu 8 i Ca do 450

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, Pawel95 napisał:

Testy na 100% wiarygodne. Chyba, że korale padły od słabego światła, może ten ze zdjęcia jest bardziej wymagający.  W każdym razie chcę zbić KH do poziomu 8 i Ca do 450

No właśnie, zgaduj zgadula i tak w kolo macieju...Trachyphyllia to koral stosunkowo średni w utrzymaniu, ale nie lubi za mocnego światła i dużego nurtu wody.

ale za to lubią niektóre pokolce ją podgryzac, to też wes pod uwagę,

delikatna tkanka i male uszkodzenie murowane ze się skurczy i tak leci, przerabiałam to,

temu nie posiadam juz tych korali.

To świetne korale do akwarium gdzie jest mega spokój, małe rybki które jej nie drażnią.

 

 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam 

z moim skromyn 4-letnim doświadczenie mogę powiedzieć że

- róznica w Kh pomiędzy 8 a 8,9 będzie nie widoczna w zbiorniku jeśli przejdzie łagodnie

- brak NO3 I PO4 będzie bardzo widoczny w kondycji korali po prostu zaczną zamierać 

- brak oświetlenia będzie równiż bardzo widoczny 

wg mnie zwiększ oświetlenie do ok. 800 W , zwiększ NO3 do 4-5 i PO4 max. do 0,04 daj czasu i będzie OK. 

Niejednokrotnie Ca w moim zbiorniku było ponad 500 i było OK. 

Jak pisze Beti cierpliwie i pomału, największym błędem jest szybka i nie przemyślana reakcja . 

pozdrawiam 

PS. Ja w swoim zbiorniku od 4 lat nie wymieniłem litra wody poprzez podnmianę . I wszystki jest OK. 

Edytowane przez Jano253 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 18.04.2021 o 13:08, Jano253 napisał:

Witam 

z moim skromyn 4-letnim doświadczenie mogę powiedzieć że

- róznica w Kh pomiędzy 8 a 8,9 będzie nie widoczna w zbiorniku jeśli przejdzie łagodnie

- brak NO3 I PO4 będzie bardzo widoczny w kondycji korali po prostu zaczną zamierać 

- brak oświetlenia będzie równiż bardzo widoczny 

wg mnie zwiększ oświetlenie do ok. 800 W , zwiększ NO3 do 4-5 i PO4 max. do 0,04 daj czasu i będzie OK. 

Niejednokrotnie Ca w moim zbiorniku było ponad 500 i było OK. 

Jak pisze Beti cierpliwie i pomału, największym błędem jest szybka i nie przemyślana reakcja . 

pozdrawiam 

PS. Ja w swoim zbiorniku od 4 lat nie wymieniłem litra wody poprzez podnmianę . I wszystki jest OK. 

Dzieki za podpowiedzi.

czekam z niecierpliwoscia na te lampy.

Zawsze mierzylem zasolenie na refaktometrze i tam wybosi teraz 1.024.

jednak nie do konca wierzac temu urzadzeniu zakupilem salimetr hanna i dzisiaj po dokonaniu kalibracji i pomiaru wyszlo mi 30.2 ppt.
powinienem dosolic do 35ppt? 
Wydaje mi sie ze to urzadzenie elektroniczne hanna jest wiarygodniejsze

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
21 minut temu, Pawel95 napisał:

jednak nie do konca wierzac temu urzadzeniu zakupilem salimetr hanna i dzisiaj po dokonaniu kalibracji i pomiaru wyszlo mi 30.2 ppt.

No to masz winowajcę. Musisz zrobić kilka mniejszych podmian i tym samym przy okazji wyregulujesz sobie przy okazji kh i ca które przy tak niskim zasoleniu masz bardzo wysokie. Od samego początku mi te parametry nie pasowały.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zbadalem tez azotany i fosforany:

No2: 0

no3: 10

fosforany: 0.06 ppm

czy to jest ok?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
24 minuty temu, Pawel95 napisał:

Zbadalem tez azotany i fosforany:

No2: 0

no3: 10

fosforany: 0.06 ppm

czy to jest ok?

No i jest git, będziesz chciał hodować SPSy to sobie te parametry trochę tylko poprawisz. Cały czas obstawiam brak dobrej aklimatyzacji tych nowych koralowców przy kiepskim zasoleniu i wysokim kh,ca. 

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, =Fresz= napisał:

No i jest git, będziesz chciał hodować SPSy to sobie te parametry trochę tylko poprawisz. Cały czas obstawiam brak dobrej aklimatyzacji tych nowych koralowców przy kiepskim zasoleniu i wysokim kh,ca. 

Tak też zrobie, bedę powoli zwiększal zasolenie. Zastanawiam się tylko czy dobić az do 35ppt czy dla bezpieczeństwa ustawić na np. 33

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
10 godzin temu, Pawel95 napisał:

Zastanawiam się tylko czy dobić az do 35ppt

To "aż" to normalne zasolenie które powinno być w Twoim akwarium ;)  i pamiętaj co napisałem kilka mniejszych podmian, a nie jedna duża.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Pawel95

Zawsze też możesz dosypać soli do dolewki i powoli podnosić zasolenie ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
26 minut temu, sith114 napisał:

@Pawel95

Zawsze też możesz dosypać soli do dolewki i powoli podnosić zasolenie ;)

Podmianą wyrówna inne parametry, a dosypywaniem do dolewki będzie je tylko podnosił/kumulował. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

najlepsza i najprostsza metoda to zawsze regularna wymiana wody,100 l co tydzień w twym akwarium o wyższym zasoleniu powinno w 4-5 tygodni sprawę załatwić i wszystkie parametry powinny wrócić do normy. Ja wymieniam co tydzień 150l wody na ok. 1300l w obiegu do tego leci balling który tylko podtrzymuje parametry KH i Ca na stałym poziomie. Raz w tygodniu suplementacja i to wszystko Do sprawdzania zasolenia używam od zawsze tylko i wyłącznie dużego spławika TM.

Nie dziw się ze przy tak niskim zasoleniu poleciały tobie SPS-y.

Pozdrawiam i powodzenia życzę

Gesendet von meinem VOG-L29 mit Tapatalk

Nie mogę znaleźć tego modelu lampy w sklepie chyba już wycofali ze sprzedaży ten model.
Aqua Medic 200w 2018 mam 2 takie lampy (tylko tyle pisze na obudowie)
Tak to wygląda:
IMG_8937.thumb.JPG.ef2d528fb84938d8bb015cdf699cae90.JPG
Aqua Medic Aquariums wersja 2018,stanowczo za słabe ogólnie nie są złe ale na Twój zbiornik min 6 sztuk i niżej zawieszone nad taflą wody.

Tego modelu już nie produkują jest już nowy ale jak narazie nie dostępny.

Gesendet von meinem VOG-L29 mit Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok podmienilem 2 razy wode na soli aqua forestu bo ma ona mniejsze zawartosci kh i ca.

w tej chwili sytuacja wyglada tak:

zasolenie 34ppm, Ca 480, kH 8, Mg 1320

chyba jest ok?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest ok, staraj się trzymać stałe parametry. Rób testy regularnie i zapisuj sobie gdzieś. 


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.