Skocz do zawartości
chris_ek

Spelniając marzenia - etap1: kostka 64l

Rekomendowane odpowiedzi

44 minuty temu, chris_ek napisał:

KH = 7,5 - test Salifert (było 7,5)

Ca = 405 - test Salifert (było 375)

Dodawałeś coś z samem wapnem? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Arek77 napisał:

Dodawałeś coś z samem wapnem? 

Z samym nie, dodawałem CaNO3 dla podbicia azotanów a przy okazji też trochę wyrównałem Ca. Dlaczego pytasz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, chris_ek napisał:

Dlaczego pytasz?

Bo jak byś nic nie dodawał to dziwne by było, że kH w miejscu, a Ca wzrosło o ok 10%.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aktualizacja tygodniowa.

Parametry dzisiaj rano przed podmianą:

Zasolenie  = 36 ppt

pH = 8,06 - miernik elektroniczny (było 8,09)

KH = 7,5 - test Salifert (było 7,5)

Ca = 370 - test Salifert (było 405)

Mg = 1260 - test Salifert (było 1320)

PO4 = 0,10 - test Hanna (było 0,06)

NO3 = 5 - test Salifert (było 2)

Nie wiem co się stało z poziomem Ca - nie zmieniałem podawania ballinga dodatkowo zwiększyłem podawanie CaNO3 a tu zamiast wzrostu jest spadek :o. Pierwszy pomiar wyszedł 360, zrobiłem drugi - 380 i dla sprawdzenia zbadałem poziom MG - też w dół. Wytrącanie raczej wykluczam bo wtedy spadłby poziom KH. Zostaje albo złe podawanie przez pompę albo wzrost konsumpcji (ale wtedy KH też chyba by spadło).

Jedna ricordea zrzuciła zooksantele i teraz wygląda tak

1415077700_ricordea1(1).thumb.jpg.8fcc733ec18eb8e018f3ba09b1ab9b99.jpg

Przeniosłem ją w zacienione miejsce i mam nadzieję, że przeżyje. Nie wiem co jeszcze mógłbym zrobić żeby jej pomóc.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, chris_ek napisał:

Aktualizacja tygodniowa.

Parametry dzisiaj rano przed podmianą:

Zasolenie  = 36 ppt

pH = 8,06 - miernik elektroniczny (było 8,09)

KH = 7,5 - test Salifert (było 7,5)

Ca = 370 - test Salifert (było 405)

Mg = 1260 - test Salifert (było 1320)

PO4 = 0,10 - test Hanna (było 0,06)

NO3 = 5 - test Salifert (było 2)

Nie wiem co się stało z poziomem Ca - nie zmieniałem podawania ballinga dodatkowo zwiększyłem podawanie CaNO3 a tu zamiast wzrostu jest spadek :o. Pierwszy pomiar wyszedł 360, zrobiłem drugi - 380 i dla sprawdzenia zbadałem poziom MG - też w dół. Wytrącanie raczej wykluczam bo wtedy spadłby poziom KH. Zostaje albo złe podawanie przez pompę albo wzrost konsumpcji (ale wtedy KH też chyba by spadło).

Jedna ricordea zrzuciła zooksantele i teraz wygląda tak

1415077700_ricordea1(1).thumb.jpg.8fcc733ec18eb8e018f3ba09b1ab9b99.jpg

Przeniosłem ją w zacienione miejsce i mam nadzieję, że przeżyje. Nie wiem co jeszcze mógłbym zrobić żeby jej pomóc.

 

u mnie też tak jest, że pierwiastki nie lecą równo w dół. Czasami Kh miałem 8 przez pół roku nie ruszając pompy a leciało same Ca. I na odwrót. Nie wiem czego tak mam spowodowane to.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, Dexter2k13 napisał:

u mnie też tak jest, że pierwiastki nie lecą równo w dół. Czasami Kh miałem 8 przez pół roku nie ruszając pompy a leciało same Ca. I na odwrót. Nie wiem czego tak mam spowodowane to.

Hmm... czytałem że konsumpcja bywa nierówna ale myślałem że zawsze jest to na zasadzie że jednego składnika schodzi więcej a nie że jest na przemian. Dobrze wiedzieć bo nie znalazłem innej przyczyny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety problemów ciąg dalszy. Od dwóch dni zaważyłem stopniową utratę tkanki przez favites, obecnie wygląda tak

favites.thumb.jpg.031d1083029d5bcb6fa761c747d0921a.jpg

To co jest białe niedawno całe pokryte było tkanką. Żeby jakoś zaradzić zrobiłem kąpiel najpierw w CoralRX żeby pozbyć się ewentualnych pasożytów (nic nie znalazłem) a potem w Reef Dip żeby jeszcze odkazić.

Na Caulastreach następne główki przestają się pompować i zaczynają się obkurczać. Reszta korali ( w tym euphylia, alveopora, goniopory, favia, favites) normalnie się pompują, proste SPS (tylko takie mam) ładnie polipują, miekkie oprócz ricordei też w porządku.

Teraz zastanawiam się jakie mogą być przyczyny takiego stanu:

1. Spadek, wzrost a następnie znów spadek poziomu Ca - mam za mało doświadczenia żeby tą możliwość zweryfikować ale chyba inne korale, te bardziej delikatne, powinny pierwsze to pokazać

2. Pasożyty, bo na szybach mam ciągle jakąś odmianę wirków ale nie widziałem ich na zdrowych koralach - po wydipowaniu favitesa nic nie znalazłem więc chyba odpada

3. Krab gapowicz (raczej nie jest to percnon a bardziej mitrax), który przy karmieniu widzę jak szczypcami gładzi polipy korali ale raczej zabiera im tylko drobiny pokarmu - raczej nie

4. Jakaś "nietolerancja" na VSV - co prawda ostatnio prawie przestałem lać bo chcę podnieść NO3 ale może jakaś spóźniona reakcja

5. Zbyt nisko utrzymujące się poziomy nutrientów, szczególnie NO3 od miesiąca było na poziomie poniżej 1 ppm według testu Saliferta - chyba mało prawdopodobne ale w połączeniu z następnym punktem

6. Od ponad miesiąca podaję zamiast mrożonek produkty w płynie od AF - przy karmieniu mrożonkami starałem się też podkarmiać korale, przy produktach AF często tylko wlewałem pokarm do wody, czy razem z punktem wyżej może być przyczyną

7. Poprzednie ICP pokazało bardzo niski poziom Jodu, który zacząłem dodatkowo dozować z ręki ale w międzyczasie był wyjazd więc to uzupełnianie trochę kulało - mocno się skłaniam do tej przyczyny, szczególnie że caulastree zdaje się że znane są z dużego zapotrzebowania na ten pierwiastek

8. Poziomy mikroelementów, pomimo tego że poziomy mikro na ostatnim ICP nie były ogólnie złe to zrobiłem jeszcze raz przeliczenia ile TaceColors powinienem lać do zbiornika biorąc pod uwagę konsumpcję Ca i wyszło mi, że powinienem dawać dziennie po trzy krople a dawałem po jednej (ustaliłem taką początkową dawkę w marcu i od tego czasu podkręcałem tylko Ca ballinga)

Na razie kupiłem test ICP (jeszcze do mnie idzie), dwa razy w tygodniu dodaję po 1 kropli jodu, zwiększyłem dozowanie TraceColors.

Wdzięczny byłbym gdyby ktoś pochylił się nad moimi wypocinami i je ewentualnie zweryfikował.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aktualizacja tygodniowa.

Parametry dzisiaj rano przed podmianą:

Zasolenie  = 36 ppt

pH = 8,04 - miernik elektroniczny (było 8,06)

KH = 7,5 - test Salifert (było 7,5)

Ca = 380 - test Salifert (było 370)

PO4 = 0,40 - test Hanna (było 0,10)

NO3 = 25 - test Salifert (było 5)

Nutrienty - przestałem podawać VSV ale przede wszystkim wróciłem do podawania mrożonek, teraz znów zacznę podawać VSV bo trochę za bardzo zielono zrobiło się na skale.

Poziom Ca - tutaj nie bardzo wiem co tu się dzieje: tydzień temu podniosłem podawanie Ca z ballinga, w środę zrobiłem test i wyszło 370 więc podniosłem znów, w piątek ponownie wyszło 370 więc jeszcze podniosłem. Ogólnie zwiększyłem podawanie z 31 do 43 ml na dobę co według kalkulatora ATI daję zmianę poboru Ca z 43 do 60 ppm. Przy czym podawanie KH zwiększyłem tylko o 1 ml. Nie czy tak może wzrosnąć konsumpcja wapnia. Kupię jeszcze nowy test i sprawdzę pod tym kątem chociaż ten jest dość nowy i ma datę przydatności 2026 r.

Co do problemu z LPS'ami to podejrzenie wróciło jednak do kraba, to nie jest percnon i zaczyna wiele wskazywać że nie jest on jednak bezpieczny dla rafy.

krab.thumb.jpg.316e1a7c9f564132e7531398317c24a3.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przyszły wyniki ICP

icp.thumb.jpg.e8885743f04337f18a93bb85fe01f8e1.jpg

Jest całkiem nieźle, trochę przeholowałem z Jodem, wysokie fosforany spodziewane. Poziom wapnia jeszcze niższy niż mierzony testem kropelkowym więc jednak coś mocno go pobiera tylko nadal nie wiem co. Zrobiłem test porównawczy Ca AF z Salifertem. Wynik Salifert 380 a AF 405. Problem z testem AF jest taki, że kolor niebieski jest bardzo ciemny i trochę ciężko określić kiedy jest jeszcze fioletowy a kiedy już niebieski.

Krab na razie odseparowany i wygląda na to, że jednak to on był przyczyną problemów z LPS. Co prawda uszkodzonych korali już raczej nie da się odratować natomiast nie przybywa nowych. Być może poprzednie problemy z Blastomussami i Acanthastreami były już przez niego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aktualizacja tygodniowa.

Parametry dzisiaj rano przed podmianą:

Zasolenie  = 37 ppt

pH = 8,08 - miernik elektroniczny (było 8,04)

KH = 8,0 - test Salifert (było 7,5)

Ca = 400 - test Salifert (było 380)

PO4 = 0,39 - test Hanna (było 0,40)

NO3 = 25 - test Salifert (było 25)

Problem z LPS'ami wyjaśniony więc doszły nowe nabytki :D

agave.thumb.jpg.e6e3c27073961a6a310a4f0f2b1fb370.jpg

toxic.thumb.jpg.07580e8f6d5c79ae0141efcd0f5aa6dd.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aktualizacja tygodniowa.

Parametry dzisiaj rano przed podmianą:

Zasolenie  = 36 ppt

pH = 8,10 - miernik elektroniczny (było 8,08)

KH = 8,3 - test Salifert (było 8,0)

Ca = 405 - test Salifert (było 400)

PO4 = 0,30 - test Hanna (było 0,39)

NO3 = 35 - test Salifert (było 25)

Jednak problem z LPS'ami nie został do końca rozwiązany. Przerodził się raczej w problem z Caulasteami bo wszystkie korale wyglądają dobrze natomiast Caulastrea fluo traci następne główki. Skoro to nie krab ani nie parametry wody to pozostaje albo zbyt mocne światło, albo cyrkulacja (albo jedno i drugie). Zmniejszam dzisiaj oświetlenie i podzielę to co zostało z Caulastrei.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aktualizacja tygodniowa.

Parametry dzisiaj rano przed podmianą:

Zasolenie  = 37 ppt

pH = 8,13 - miernik elektroniczny (było 8,10)

KH = 8,3 - test Salifert (było 8,3)

Ca = 410 - test Salifert (było 405)

PO4 = 0,40 - test Hanna (było 0,30)

NO3 = 25 - test Salifert (było 35)

Mimo dość wysokich nutrientów nie ma jakiegoś ataku glonów a wręcz przeciwnie - zielona podstawka z nowymi zoa została w ciągu jednego dnia wyczyszczona do czysta. Mimo tego wolałbym utrzymywać te poziomy nieco niżej - czas zwiększyć podawanie VSV.

Edit.

Ponieważ trochę za dużo mi się pojawiło ślimaków osiadłych w tym tygodniu do akwarium trafiła Pusiostoma bumble bee. Nie wiem czy to wystarczy żeby sobie poradzić ale bałem się wpuszczać więcej.

Edytowane przez chris_ek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aktualizacja tygodniowa.

Parametry dzisiaj rano przed podmianą:

Zasolenie  = 38 ppt

pH = 8,10 - miernik elektroniczny (było 8,13)

KH = 8,45 - test Salifert (było 8,3)

Ca = 410 - test Salifert (było 410)

PO4 = 0,33 - test Hanna (było 0,40)

NO3 = 25 - test Salifert (było 25)

Chyba znalazłem przyczynę marniejących LPS'ów. Wcześniej już kilka razy zauważyłem, że mój ślizg Ecsenius stigmatura chętnie chwyta wyrzucane przez korale zooksantele lub odchody (czasem trudno to odróżnić). Często zauważałem to przy zoanthusach Bowser bo ten koral jakoś wyjątkowo często coś wypuszczał. Do tej pory nie widziałem w tym nic niepokojącego aż kilka dni temu przestawiłem Bowsera w inne miejsce. Po chyba dwóch dniach koral wyglądał tak a ja ewidentnie przyłapałem ślizga jak mu wyjada środek (na czerwono wyjedzny środek główki a na zielono jak powinna wyglądać). Obok są inne zoasy a ewidentnie czepia się tylko tej odmiany - być może nauczył się, że tu znajdzie coś dobrego.

bowser.thumb.jpg.364346ae409a8efe8ef02d40429575e7.jpg

Jak teraz sobie przypominam to widziałem jak ta ryba coś chwyta przy różnych koralach które miały schodzącą tkankę, ale myślałem że wyjada martwe części. Chyba pomyliłem skutek z przyczyną.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, chris_ek napisał:

 

Zasolenie  = 38 ppt

 

Startowałeś akwarium z zasoleniem 33 ppt teraz masz 38 ppt. Jakie docelowe zasolenie chcesz utrzymać? Czym mierzysz?  Zasolenie 38 to bardziej dla zbiornika SPS bez ryb. Niech mnie inni poprawią jeśli się myślę.  Dolewka działa poprawnie, masz możliwość kalibracji pompy od dolewki?

 

Możesz napisać co lejesz i jak karmisz akwarium? Czytam i staram się zrozumieć jak prowadzisz akwarium. Czy udało Ci się prowadzić akwarium bez zmian dawek i wprowadzania nowych preparatów przez 1 miesiąc od uruchomienia?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, MiloXis napisał:

Startowałeś akwarium z zasoleniem 33 ppt teraz masz 38 ppt. Jakie docelowe zasolenie chcesz utrzymać? Czym mierzysz?  Zasolenie 38 to bardziej dla zbiornika SPS bez ryb. Niech mnie inni poprawią jeśli się myślę.  Dolewka działa poprawnie, masz możliwość kalibracji pompy od dolewki?

Zasolenie chciałbym utrzymywać w okolicach 35 ppt. Wahania wynikają głównie z dwóch powodów, a właściwie jak się dobrze zastanowić z jednego - akwarysty ;) Mierzę refraktometrem, problemem tu jest dobre skalibrowanie urządzenia - wcześniej używałem płynu referencyjnego Saliferta ale okazało się że przekłamuje, teraz używam wody RO ale też nie jest idealnie. Dolewka działa poprawnie i ogólnie jestem z niej bardzo zadowolony. Jedyny mankament to taki, że jak grzebię w szafce to zdarza mi się przypadkowo pociągnąć za kabel i przez to obniżyć sensor. Ogólnie sensor łatwo przypadkowo przesunąć w górę lub w dół i nie zawsze wrócisz do tego samego miejsca. Co do kalibracji to nie wiem czy jakakolwiek dolewka ma taką opcję.

2 godziny temu, MiloXis napisał:

Możesz napisać co lejesz i jak karmisz akwarium? Czytam i staram się zrozumieć jak prowadzisz akwarium. Czy udało Ci się prowadzić akwarium bez zmian dawek i wprowadzania nowych preparatów przez 1 miesiąc od uruchomienia?

Obecnie makro uzupełniam podając: roztwór NaOH przez całą dobę, ATI Essentials pro #1 podczas świecenia lampy, ATI essentials pro #2 całą dobę. Dodatkowo mikro uzupełniam Trace Colors ABCD od Red Sea. Do tego Amino i Vitality na przemian z Energy i Build od AF. Z małymi modyfikacjami tak suplementuję już od końca lutego. Od połowy marca z lekką przerwą podaję też VSV. Co do dawek to od miesiąca właściwie zmieniam tylko ilość VSV a reszta to niewielkie korekty wynikające ze zmiany parametrów.

To akwarium to dla mnie trochę poligon doświadczalny gdzie testuję co się sprawdza a co nie i jak chciałbym prowadzić zbiornik.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, chris_ek napisał:

Obecnie makro uzupełniam podając: roztwór NaOH przez całą dobę, ATI Essentials pro #1 podczas świecenia lampy, ATI essentials pro #2 całą dobę

Czy Ati 1 i 2 lejesz po równo? Jeśli tak to po co jeszcze dodajesz Na OH? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, Arek77 napisał:

Czy Ati 1 i 2 lejesz po równo? Jeśli tak to po co jeszcze dodajesz Na OH?

Nie, nie leję po równo ponieważ część KH zapewnia mi NaOH, a NaOH leję dla podbicia pH. Wyszedłem z założenia, że chcę mieć wyższe pH i do tego dostosowałem dozowanie ATI. Ponieważ leję za mało płynu #1 w stosunku do #2 to ewentualne braki mikro uzupełniam Tace Colors.

Czy coś źle robię skoro pytasz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, chris_ek napisał:

Czy coś źle robię skoro pytasz?

Nie znam szczegółów suplementacji metodą ATI więc nie wiem. 

A jak przeliczas ilość NaOH na ATI? To znaczy o ile mniej ATI nr 1 lejesz  dodając np 10 g NaOH.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Arek77 napisał:

A jak przeliczas ilość NaOH na ATI? To znaczy o ile mniej ATI nr 1 lejesz  dodając np 10 g NaOH.

Nie wyliczałem, najpierw miałem zwiększać ilość roztworu NaOH i obserwować ale potem przypadkowo rozrobiłem wyższe stężenie roztworu NaOH i żeby zapobiec ciągłemu podnoszeniu KH zmniejszałem dozowanie 1# ATI. Obecnie leję trzy razy mniej roztworu #1 niż 2#. Dokładnie wygląda to tak:

1# ATI - 15 ml dziennie (rozcieńczone 1:20)

2# ATI - 44 ml dziennie (rozcieńczone 1:20)

NaOH - 48 ml dziennie ( 5 g czystego NaOH na 500 ml RO)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedy ostatnio robiłeś ICP?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sorki ze sie wtracam ale pytanie w jakim celu rozcienczasz ATI? pytam bo ja leje bez rozcieńczania 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 29.06.2022 o 22:43, chris_ek napisał:

Przyszły wyniki ICP

icp.thumb.jpg.e8885743f04337f18a93bb85fe01f8e1.jpg

 

Zwróć uwagę na Na - przy zasoleniu w dolnej granicy normy (34 ppm), Na masz w górnej granicy. Uważaj z tym NaOH przy takich mieszankach jak ATI czy Triton. Przy zwykłym ballingu łatwiej jest obliczyć dozowanie Na w stosunku do dodawanych jonów chloru.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
44 minuty temu, kokomag napisał:

sorki ze sie wtracam ale pytanie w jakim celu rozcienczasz ATI? pytam bo ja leje bez rozcieńczania 

W ten sposób, przy obecnej konsumpcji mogę łatwo rozłożyć dozowanie co godzinę zapobiegając w ten sposób skokom parametrów.

33 minuty temu, Arek77 napisał:

Zwróć uwagę na Na - przy zasoleniu w dolnej granicy normy (34 ppm), Na masz w górnej granicy. Uważaj z tym NaOH przy takich mieszankach jak ATI czy Triton. Przy zwykłym ballingu łatwiej jest obliczyć dozowanie Na w stosunku do dodawanych jonów chloru.

Tak myślałem, że coś tu się rozjedzie jeżeli chodzi o równowagę jonową. Cóż spróbowałem dozowania NaOH i ponieważ jestem zadowolony z rezultatów to trzeba będzie zgromadzić wszystkie potrzebne proszki i przygotować ballinga z NaOH. Dzięki za zwrócenie uwagi. Muszę tylko znaleźć informację jak uzupełniać wtedy mezo i mikro.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
49 minut temu, chris_ek napisał:

Muszę tylko znaleźć informację jak uzupełniać wtedy mezo i mikro.

Ja stosuję chemię CZDA plus SBS od AF. Z tym, że też kH podnoszę pół na pół NaOH i sodą kalcynowaną.  Mikro uzupełniam strongami od AF tylko, że leje 150% dawki - na ICP w miarę to wygląda. Jak do tej pory dodatkowo musiałem uzupełnić Lit i Molibden. No i z jodem...mam trochę problem..... on się łatwo uwalnia przy mocniejszej cyrkulacji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.