Jump to content
chris_ek

Spelniając marzenia - etap1: kostka 64l

Recommended Posts

19 minut temu, Arek77 napisał:

I na to bym stawiał..... i na to pierwsze też;) Jedno i drugie w nocy się nakłada...plus oddychanie koralowców.

Ciekawe czy gdybym karmił tylko rano, zamiast tak jak obecnie wieczorem, efekt wpływu nitryfikacji na pH w nocy byłby mniejszy.

Potestuję jeszcze, mam nadzieję że AF Build coś pomoże.

12 minut temu, Arek77 napisał:

Co to jest?

Tzw salt creeping lub po polsku pełzanie soli. :D Tidala mam lekko podniesionego przy użyciu podkładek pod akwarium i chyba przez to ta sól się tam gromadzi chociaż woda w akwarium jest przynajmniej centymetr od krawędzi.

11 minut temu, chris_ek napisał:

Ciekawe czy gdybym karmił tylko rano, zamiast tak jak obecnie wieczorem, efekt wpływu nitryfikacji na pH w nocy byłby mniejszy.

Natężenie procesów nitryfikacyjnych w małym stopniu zależy od pory karmienia.... głównymi producentami związków azotowych są wydaliny ryb i innych zwierząt, a te powstają cały czas. A na nocne stężenie CO2 bardziej ma wpływ brak jego pochłaniania przez zooksantele i glony porastające skałę i szyby. Te bakterie w nocy "oddychają" tak jak zwierzęta - pobierają tlen a wydalają CO2. I jeszcze jak w pomieszczeniu jest podwyższone stężenie CO2 lub jest słaba wymiana gazowa pomiędzy wodą a powietrzem (np mało ruchliwa powierzchnia wody) to wzrasta stężenie kwasu węglowego w wodzie i ph spada. 

Pomogło by tutaj spore i dobrze oświetlone w nocnych godzinach, refugium.

Edited by Arek77 (see edit history)

18 godzin temu, Arek77 napisał:

A na nocne stężenie CO2 bardziej ma wpływ brak jego pochłaniania przez zooksantele i glony porastające skałę i szyby. Te bakterie w nocy "oddychają" tak jak zwierzęta - pobierają tlen a wydalają CO2. I jeszcze jak w pomieszczeniu jest podwyższone stężenie CO2 lub jest słaba wymiana gazowa pomiędzy wodą a powietrzem (np mało ruchliwa powierzchnia wody) to wzrasta stężenie kwasu węglowego w wodzie i ph spada.

U mnie powierzchnia chyba jest dobrze poruszana - na zdjęciu. Oczywiście mogłoby być lepiej ale wtedy wchodzi w grę chlupotanie wody, które jest raczej nie do zaakceptowania. Prawdopodobnie odpieniacz poprawiłby wymianę gazową ale na razie nie.

falowanie.thumb.jpg.8719eedf24f2e800a3ab888c9d89868a.jpg

18 godzin temu, Arek77 napisał:

Pomogło by tutaj spore i dobrze oświetlone w nocnych godzinach, refugium.

No i tu po raz kolejny żałuję, że nie poszedłem w opcję akwarium z panelem.

29 minut temu, chris_ek napisał:

Taki głodny czy też oznaka braku mikroelementów? ;)

glon.thumb.jpg.9958c6df6ba2fda7a869058389d1f88d.jpg

A może nowa odmiana zooksantelii...:D

19 godzin temu, chris_ek napisał:

Taki głodny czy też oznaka braku mikroelementów? ;)

glon.thumb.jpg.9958c6df6ba2fda7a869058389d1f88d.jpg

to nowa odmiana - Caulastrea Mint Green Hairy ;) 

Aktualizacja tygodniowa.

Parametry dzisiaj rano przed podmianą:

Zasolenie  = 35 ppt

pH = 7,76 - miernik elektroniczny (było 7,85)

KH = 7,85 - test Salifert (było 9,10)

Mg > 1500 - test Salifert (było 1500)

Ca = 395 - test Salifert (było 410)

PO4 = 0,03 - test Salifert (było 0,0)

PO4 = 0,03 - test Hanna (było 0,00)

NO3 = 1 - test Salifert (było 2,5)

Co do KH i CA to trochę zmniejszyłem dozowanie ale chyba musiała się zwiększyć konsumpcja ( w końcu podkręciłem trochę światło) bo jakoś za bardzo poleciało.

Co do pH to cały tydzień rano było 7,8-7,9; popołudniu 8,0-8,1 a wieczorem 8,06-8,12. A tu dzisiaj taka niespodzianka :angry: Chyba że godzina odegrała tu rolę: na tygodniu mierzyłem około 7 a dziś o 9.

Dzisiaj znów zastosowałem Aiptasia-X ponieważ coraz więcej nowych się pojawiło a dodatkowo zaczęła się rozsiewać :angry:

Mam jeszcze pytanie odnośnie nowego znaleziska: czy to jest corynactis?

corynactis.thumb.jpg.7c1bf98dd271dd0c203301ed62750ad2.jpg

Pytanie też co z nim zrobić bo trochę mi parzy zoa.

A jak już jesteśmy przy parzeniu to Dunka trochę dostała od Favi

dunka_poparzona.thumb.jpg.47ae4ccc5f219b4bbc5e2ca645c8599b.jpg

Edited by chris_ek (see edit history)

22 hours ago, chris_ek said:

Parametry dzisiaj rano przed podmianą:

Zawsze mnie zastanawia czemu mierzysz parametry przed podmianą? A nie po?

Co do KH i CA to trochę zmniejszyłem dozowanie ale chyba musiała się zwiększyć konsumpcja ( w końcu podkręciłem trochę światło) bo jakoś za bardzo poleciało.

U mnie już takie spadki się odbijały na pompowaniu całego towarzystwa, a u Ciebie jak to wygląda?

corynactis.thumb.jpg.7c1bf98dd271dd0c203301ed62750ad2.jpg

Pytanie też co z nim zrobić bo trochę mi parzy zoa.

Skoro masz ten środek Aiptasia-X to czemu nie  spróbujesz na tym ustrojstwie? Ja bym już dawno nakłuwała na twoim miejscu :lol:

dunka_poparzona.thumb.jpg.47ae4ccc5f219b4bbc5e2ca645c8599b.jpg

Kurcze ja myślałam, że moja ma długie polipy ale ta twoja to jakiś mutant jak dała radę na taką odległość, Krzysiu czym ty karmisz te swoje potwory? :lol:

18 godzin temu, Marianna napisał:

Zawsze mnie zastanawia czemu mierzysz parametry przed podmianą? A nie po?

W sumie to nie wiem. Zawsze tak robiłem i może to kwestia bardziej przyzwyczajenia ale są też plusy:

- wiem jakie parametry ma woda w akwa po całym tygodniu - podmiana nie zamazuje mi tego obrazu

- jeżeli coś wyjdzie nie tak na testach to mam możliwość zrobienia korekty podmienianą wodą

Z minusów to jedynie przychodzi mi do głowy to, że nie robię testów wody do podmiany więc jak coś jest z nią nie tak to cały tydzień akwarium może mieć czkawkę.

A Ty dlaczego robisz po?

U mnie już takie spadki się odbijały na pompowaniu całego towarzystwa, a u Ciebie jak to wygląda?

No właśnie niczego za bardzo nie zauważyłem, może trochę caulastree były mniej napompowane. Ale ja mam proste korale więc może nie są tak wrażliwe na skoki KH i CA. :)

Skoro masz ten środek Aiptasia-X to czemu nie  spróbujesz na tym ustrojstwie? Ja bym już dawno nakłuwała na twoim miejscu

Bo z tego co czytałem to chyba dość rzadki gość i nie jest jakiś bardzo ekspansywny. :rolleyes: Ma w sumie też swój urok. Wolałbym jakby się gdzieś przeniósł żeby nie przeszkadzał.

Kurcze ja myślałam, że moja ma długie polipy ale ta twoja to jakiś mutant jak dała radę na taką odległość, Krzysiu czym ty karmisz te swoje potwory?

Akurat ta Favia potrafi wyciągnąć dłuuuugie polipy, sam się trochę nie spodziewałem :D Na razie wystarczają jej mrożonki a jak zacznie być mało to będę chodził do rybnego ;)

3 hours ago, chris_ek said:

A Ty dlaczego robisz po?

Pewnie też kwestia przyzwyczajenia, a może mojej chorobliwej kontroli, że po podmiance wszystko jest cacy i tak codziennie rano robie test KH. Mg i Ca już odpuściłam bo odkąd jestem na ATI to mam święty spokój i stabilne parametry.