Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, mam pytanie. W jaki sposób obliczacie sobie dawki ballinga? U mnie z tym ciężko, nie potrafię utrzymać stałych parametrów kH, Ca i Mg. Próbowałem jakoś "na czuja" ale nic z tego nie wychodzi, parametry ciągle spadają. Obsada to mix, z dużą przewagą SPS, coś tam z LPS i miękkich. W przyszłości raczej zostają tylko SPS i trochę LPS. Światła mam 1W/litr t5 (72W/72l akwarium brutto, w sumie to nawet 82W bo mam jeszcze niebieskie ledy, czasem odpalę). kH staram się utrzymywać na 7. 

Ostatnie testy, 22.06:

kH - 6,4

Ca - 355

Mg - 1185

A tak oto wyglądają dziś, 28.06:

kH - 4,5

Ca - 345

Mg - 1260 (tutaj wzrosło).

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
24 minuty temu, Luminosek napisał:

Czytałem, kalkulatora używałem. Ale i tak z niego nic nie rozumiem. Pytałem o to w jaki sposób inni sobie obliczają dawki.

Jeżeli nadal spada to podkręć ilość lanych płynów. Ile teraz lejesz? W litrze rozrobionego KH jest 2800 dKH. Wystarczy podzielić przez ilość wody w zbiorniku i dobrać dawkę. Przy założeniu, że w Twoim zbiorniku jest 70 l wody to 1 litr roztworu podniesie KH o 40. Resztę sobie wylicz. 

Ja prawie nigdy nie wyliczałem dawek tylko dobierałem doświadczalnie. 


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, norbi2222 napisał:

Jeżeli nadal spada to podkręć ilość lanych płynów. Ile teraz lejesz? W litrze rozrobionego KH jest 2800 dKH. Wystarczy podzielić przez ilość wody w zbiorniku i dobrać dawkę. Przy założeniu, że w Twoim zbiorniku jest 70 l wody to 1 litr roztworu podniesie KH o 40. Resztę sobie wylicz. 

Ja prawie nigdy nie wyliczałem dawek tylko dobierałem doświadczalnie. 

aktualnie leci kh 24 ml, ca 3 ml (trzeba podkręcić), mg 15 ml

Dzisiaj muszę podnieść dawki kH i Ca. 

Edytowane przez Luminosek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Luminosek napisał:

aktualnie leci kh 24 ml, ca 3 ml (trzeba podkręcić), mg 15 ml

Z szybkich wyliczeń wynika, że konsumpcja KH w Twoim zbiorniku to 1,3  dKH/24H. W przybliżeniu aby utrzymać stałe KH to powinieneś lać około 32 ml KH/dobę plus 5 ml aby podbić do 7 w kilka dni.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, norbi2222 napisał:

Z szybkich wyliczeń wynika, że konsumpcja KH w Twoim zbiorniku to 1,3  dKH/24H. W przybliżeniu aby utrzymać stałe KH to powinieneś lać około 32 ml KH/dobę plus 5 ml aby podbić do 7 w kilka dni.

Mógłbyś powiedzieć w jaki sposób to obliczyłeś? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, Luminosek napisał:

Mógłbyś powiedzieć w jaki sposób to obliczyłeś? :)

Wszystkie informacje masz podane powyżej. Pozostałe działania to prosta matematyka. 


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i Norbert Ci policzył dla 72l, jakie masz w opisie, Ty to musisz skorygować do faktycznej ilości wody w obiegu 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
36 minut temu, Luminosek napisał:

aktualnie leci kh 24 ml, ca 3 ml (trzeba podkręcić), mg 15 ml

 

25 minut temu, norbi2222 napisał:

powinieneś lać około 32 ml KH/dobę plus 5 ml aby podbić do 7 w kilka dni.

Proponowałbym Ca i Mg też lać w takiej ilości jak kH, przynajmniej przez pierwsze kilka tygodni zanim kH się nie ustabilizuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No chociażby ze wspomnianego kalkulatora z reefhub

obraz.thumb.png.15147c24664585902d41c6d3e05d0dcc.png

Zakładając że masz z 60L wody i mieszasz standardowe płyny (84g NaHCO3 na litr). Podajesz obecne kH=4.5 oraz docelowe 7 i dostajesz, że musisz dolać dodatkowe 53,6 ml (~54ml) płynu (ponad to co będziesz dozował w ramach dziennej dawki). Oczywiście rozbijasz to na mniejsze porcje. Podajesz obecną dawkę 24ml i dostajesz poziom kH po podaniu tej ilości = 5,62 -> czyli Twoje 24ml w Twoim litrażu podbija kH o 1.12 dkH (od 4.5 do 5.62). Podajesz pomiar pierwszy kH=6.4, pomiar drugi 4.5, liczbę dni pomiędzy = 6, i dostajesz że dzienną dawkę musisz zwiększyć o 6.8ml (~7ml). Czyli, dobowa dawka to 24+7=31ml, dodatkowo musisz też dolać 54ml. Np przez 6 dni dajesz 40ml/dziennie, a potem już normalnie 31. I już. Oczywiście, jak podbijesz kH, to konsumpcja jeszcze wzrośnie i przy kolejnym pomiarze znów będzie poniżej 7 (ale nie 4.5:-) i będzie trzeba iteracyjnie zwiększać, aż się ustabilizuje.

Wapno bym na początek lal tyle samo co kH, bo do czasu ustabilizowania kH nie ma co na Ca patrzeć za bardzo.

12 minut temu, Arek77 napisał:

Proponowałbym Ca i Mg też lać w takiej ilości jak kH, przynajmniej przez pierwsze kilka tygodni zanim kH się nie ustabilizuje.

O właśnie, dokładnie

Edytowane przez Słony leszcz (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze dokupić sól bez soli (np Mineral Salt od AF)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Arek77 napisał:

I jeszcze dokupić sól bez soli (np Mineral Salt od AF)

Też racja. Tylko z tym magnezem ostrożnie. Ja dosypuję 10g MgCl2 x 6H20 do roztworu SBS i to w zupełności wystarcza

Edytowane przez Słony leszcz (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Słony leszcz napisał:

Tylko z tym magnezem ostrożnie. Ja dosypuję 10g MgCl2 x 6H20 do roztworu SBS

A tak z ciekawości.... czemu do SBS? Af zaleca Mg mieszać z roztworem wapnia.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, Arek77 napisał:

A tak z ciekawości.... czemu do SBS? Af zaleca Mg mieszać z roztworem wapnia.

"Magnesium można łączyć w jeden roztwór z Calcium lub z Reef Mineral Salt. Zawiera MgCl2x6H2O." czyli można i tu, i tu. A AF w takiej jednej ulotce "Przygotuj swój własny component 1, 2, 3" właśnie podaje przepis z magnezem dodanym do SBS. Jakoś się już tak przyzwyczaiłem i tyle.

Edytowane przez Słony leszcz (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, Arek77 napisał:

A tak z ciekawości.... czemu do SBS?

W SBS jest już magnez i można go dodatkowo dodać. Nie ma znaczenia, czy będzie to Ca, czy SBS.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To gdzie ta słynna  i tyle wszyscy o tym piszą , chyba w lesie ? 

Równowaga Jonowa 

Jak się czyta ten temat . 

 


... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Luminosek

Igor przejdź na Ati Essential Pro albo na Tropic Marine All for Reef  do tego podmianki i zapomnisz o problemach z KH Ca itd ;)

Można szczególnie o Ati wyczytać że ludzie mają różna kosumpcje etc, ale z czasem ilość lanych płynów się wyrównuje byle nie kombinować zbytnio ;) Ja leje około 10% więcej roztworu Ca i po prostu tak jest nie dyskutuje z tym korale rosną konsumpcja tez co 1/2 tyg trzeba na pompie podkręcać ;)

Edytowane przez sith114 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra, więc tak: po 6 dniach zmierzyłem kH, wynosi ono teraz 3,8 (!!!). Na spokojnie do tego wszystkiego usiadłem, policzyłem, powpisywałem, pododawałem i z tego wyszło mi, że: aby uzyskać kH na poziomie 7 muszę swoją dzienną dawkę (35 ml) zwiększyć o 3 ml, co nam da dzienną dawkę równą 38 ml. Dodatkowo muszę dodać 69 ml przez 6 dni. Porozdzielałem to na 12 ml dziennie (będzie ciut więcej niż 69 ml). Zatem, dzienna dawka przez najbliższe 6 dni będzie wynosić 50 ml. Czy dobrze to rozumiem? :)

I oczywiście nie ładuję całych 50 ml za jednym razem, tylko rozdzielam to na mniejsze porcje na pompie dozującej :) Mam aktualnie ustawione 3 dawki na dzień.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.