Skocz do zawartości
Nosaczpospolity

Szafka pod akwarium

Rekomendowane odpowiedzi

18 godzin temu, Chrusciik napisał:

Ladnie to wygląda ale czy tą koronę można ściągnąć? I z jakiego materiału jest zrobiona. Orientuje się ktoś?  Bo wysokość całego akwarium ma 56. Czyli wychodzi na to, że korona ma tylko 6cm. Wystarczy to żeby nic nie wyskoczyło? 

6 cm to trochę mało , ale można ładnie siatkę dopasować by nie było jej widać ( będzie w koronie ) . Odklejenie pokrywy w akwariach Juwel grozi pęknięciem szyby . Bo ona spina całe akwarium . 
Tu masz link jak przerabiałem lido 200 , filmik jest nie kompletny , bo najpierw było słodkie a dopiero póżniej morskie .

Pudełka przelewowego nie miałem , do zaciągnięcia wody przez odpowietrznik powinna wystarczyć zwykła głowica umieszczona w sumpie i pod nią podłączony wężyk od odpowietrznika , pod tą cześć co podłącza się wężyk do napowietrzania . Problem z zalaniem nie istnieje , tak samo jak z kominem jeśli zostawisz miejsce w akwarium i w sumpie na wodę , która po zapowietrzenia , lub zapchania zmieści się w akwarium , lub sumpie .

Ps : teraz jak bym robił , to nie dawał bym tak komina . Tylko wiercił tylną szybę i kleił bym balkonik bo mniej miejsca zajmuje . Tu ktoś tak ma zrobione i wyglada bardzo ładnie .

Edytowane przez Ariel (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 hours ago, Chrusciik said:

Nie wiem czemu ale miałbym stracha :D Akwarium za tysiaka i jak coś pójdzie nie tak to pipka :D

a jak działa takie pudełko przelewowe ? znalazłem na allegro

121212.jpg

Można prosić o link do oferty tego pudełka ? Też jestem zainteresowany.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
51 minut temu, wierzbi napisał:

Można prosić o link do oferty tego pudełka ? Też jestem zainteresowany.

Na priv Ci wyślę. Tylko uprzedzam.... Takie gowienko 600 zł :D

Korzystał ktoś ze strony AkwaPlast? Robią tam akwaria na zamówienie z dziurami i kominami. 

I jaki komin ogólnie polecacie? Czytałem, że wewnętrzny jest lepszy bo się nie zapycha. 


Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
53 minuty temu, Chrusciik napisał:

 Czytałem, że wewnętrzny jest lepszy bo się nie zapycha. 

Niby skąd miała by być różnica w tym, że zewnętrzny się zapycha a wewnętrzny nie?

Nie słyszałem o tym. 

55 minut temu, Chrusciik napisał:

I jaki komin ogólnie polecacie?

Jeśli nasz miejsce to zewnętrzny. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, Arek77 napisał:

Niby skąd miała by być różnica w tym, że zewnętrzny się zapycha a wewnętrzny nie?

Nie słyszałem o tym. 

Jeśli nasz miejsce to zewnętrzny. 

No właśnie nie wiem w czym różnica. Czytałem dzisiaj jakiś temat na forum i właśnie kilka osób polecało wewnętrzny. 


Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
28 minut temu, Chrusciik napisał:

No właśnie nie wiem w czym różnica. Czytałem dzisiaj jakiś temat na forum i właśnie kilka osób polecało wewnętrzny. 

Chyba coś pokręciłeś . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, Ariel napisał:

Chyba coś pokręciłeś . 

Może chodzi o to, że w wewnętrznym masz dziurę na dnie. Mniejsza odległość spływu? Zresztą mniejsza o to :D


Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W jakim miejscu byście zrobili komin? Zamawiam akwarium i mam dylemat czy na srodku czy w kącie. W grę wchodzi tylko wewnętrzny 


Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 2.01.2022 o 21:25, Chrusciik napisał:

No właśnie nie wiem w czym różnica. Czytałem dzisiaj jakiś temat na forum i właśnie kilka osób polecało wewnętrzny. 

No to sobie wyobraź co zrobisz jak Ci wpadnie jakaś ryba do komina albo śrubunek zacznie przeciekać. Gdzie będziesz miał łatwiejszy dostęp i więcej miejsca na manewry sitkiem. W wewnętrznym masz śrubunek na dnie, wąski długi tunel na końcu akwarium, gdzie zwykle ,asz kiepski dostęp, od dołu śrubunek jest przesłonięty przez blat szafki.

Komin wewnętrzny jest rozwiązaniem w sytuacji kiedy:

a) masz akwarium wpasowane na wymiar mebla/wnęki i nie da się fizycznie go umieścić,

b) masz sklejone akwarium i musisz go przerobić - łątwiej nawiercić otwory niż rozklejać, ciąc i kleić ponownie.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, dale napisał:

No to sobie wyobraź co zrobisz jak Ci wpadnie jakaś ryba do komina albo śrubunek zacznie przeciekać. Gdzie będziesz miał łatwiejszy dostęp i więcej miejsca na manewry sitkiem. W wewnętrznym masz śrubunek na dnie, wąski długi tunel na końcu akwarium, gdzie zwykle ,asz kiepski dostęp, od dołu śrubunek jest przesłonięty przez blat szafki.

Komin wewnętrzny jest rozwiązaniem w sytuacji kiedy:

a) masz akwarium wpasowane na wymiar mebla/wnęki i nie da się fizycznie go umieścić,

b) masz sklejone akwarium i musisz go przerobić - łątwiej nawiercić otwory niż rozklejać, ciąc i kleić ponownie.

Czyli polecasz zewnętrzny? 

Ogólnie będzie mi to robiła firma która się tym zajmuje razem z szafką. Wybrałem wewnętrzny ze względu na to, że bierze mniej miejsca - tzn będzie dolegal do sciany a na zewnętrzny trzeba odsunąć 15-20 cm

Masa ludzi widzę ma na szybie bocznej. Da się to zrobić na tylnej? Czy to więcej zachodu? 


Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@dale! Tęskniłem

Za zdjęciami też, ale d Ci już spokój 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Chrusciik napisał:

Czyli polecasz zewnętrzny? 

Ogólnie będzie mi to robiła firma która się tym zajmuje razem z szafką. Wybrałem wewnętrzny ze względu na to, że bierze mniej miejsca - tzn będzie dolegal do sciany a na zewnętrzny trzeba odsunąć 15-20 cm

Masa ludzi widzę ma na szybie bocznej. Da się to zrobić na tylnej? Czy to więcej zachodu? 

Mam wewnętrzny , prędzej 6 baniaków miałem wewnętrzny i polecam zewnętrzny . Dale ma racje , kupiłem gotowy zestaw i wymieniałem na działającym zbiorniku hydraulikę i się dość mocno napociłem . W dodatku wewnętrzny nie pomaga cyrkulacji i zajmuje miejsce .

57 minut temu, Raff 2020 napisał:

@dale! Tęskniłem

Za zdjęciami też, ale d Ci już spokój 

Nie obraź się ale nie w temacie . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, Ariel napisał:

Nie obraź się ale nie w temacie

A, bo mnie poniosło

Przepraszam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
24 minuty temu, Raff 2020 napisał:

A, bo mnie poniosło

Przepraszam

Dopisz coś w temacie , każda pomoc się przyda . Tym bardziej , że każdy z nas ma dość odmienne poglądy . 
Ps: jeśli już koniecznie wewnętrzny , to bierz narożny , czyli jedna szyba pod kątem . Tylko uprzedzam , każdy komin wewnętrzny , jeśli nie masz miejsca to problem z wymianą hydrauliki , lub jej przerobieniem . Wyskakujące ryby to nie problem , w takim kominie . 2 kawalki szkła przyklejone do szyby i na to szyba , lub lakibel . Popatrz na baniaki od AM , RS tam ryba nie wskoczy . 

Edytowane przez Ariel (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
33 minuty temu, Ariel napisał:

Mam wewnętrzny , prędzej 6 baniaków miałem wewnętrzny i polecam zewnętrzny . Dale ma racje , kupiłem gotowy zestaw i wymieniałem na działającym zbiorniku hydraulikę i się dość mocno napociłem . W dodatku wewnętrzny nie pomaga cyrkulacji i zajmuje miejsce .

Dokładnie i więcej wody będzie w obiegu.

Gdybym przy zamawianiu akwarium miał dzisiejszą wiedzę, też wybrałbym zewnętrzny.

2 godziny temu, Chrusciik napisał:

Wybrałem wewnętrzny ze względu na to, że bierze mniej miejsca - tzn będzie dolegal do sciany a na zewnętrzny trzeba odsunąć 15-20 cm

Zrobisz głębszy blat i też będzie przy ścianie i jeszcze zostanie miejsce po bokach komina

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki bardzo za pomoc. Zewnętrzny w takim razie. 

Jeszcze pytanie. Jak można puścić rurkę od powrotu? Będę miał koronę i nie chce nad nią ciągnąć bo to brzydko będzie wyglądało. 


Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, Chrusciik napisał:

Dzięki bardzo za pomoc. Zewnętrzny w takim razie. 

Jeszcze pytanie. Jak można puścić rurkę od powrotu? Będę miał koronę i nie chce nad nią ciągnąć bo to brzydko będzie wyglądało. 

Można dziurę wywiercić w koronie / naciąć . By rurka szła nad baniakiem , a korona to przykrywała .

@Raff 2020  , widzisz już o co chodzi ? . Proste pytanie , ale dla pytającego magia . Tylko ktoś co ma jakieś pojęcie może podpowiedzieć . Dla kogoś to bzdury , a dla pytającego , jest bardzo ważne . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Ariel napisał:

Można dziurę wywiercić w koronie / naciąć . By rurka szła nad baniakiem , a korona to przykrywała .

@Raff 2020  , widzisz już o co chodzi ? . Proste pytanie , ale dla pytającego magia . Tylko ktoś co ma jakieś pojęcie może podpowiedzieć . Dla kogoś to bzdury , a dla pytającego , jest bardzo ważne . 

Szukałem zdjęć w Googlach i ktoś w grzebieniu wyłamał kilka ząbków i tam puścił rurkę. Ale czy to dobre rozwiązanie? 


Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Chrusciik napisał:

Szukałem zdjęć w Googlach i ktoś w grzebieniu wyłamał kilka ząbków i tam puścił rurkę. Ale czy to dobre rozwiązanie? 

Odpowiedno długi grzebień i się sprawdza . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Chrusciik napisał:

Czyli polecasz zewnętrzny? 

 

Zdecydowanie. Tylko, jeśli kleisz niebieskie lub czarne tło na tył, poproś w projekcie o ujęcie takiego samego lacobelu naklejonego na bok, będzie zasłaniał komin od środka.

Jak robisz powrót przez komin, to zrób zewnętrzny na całą szerokość bocznej ściany. Ja mam powrót poza kominem, więc komin zajmuje mi część boku, przez to mam jeden otwór mniej w kominie i prostszą sprawę jak będę modyfikował (a będę), powrót.

4 godziny temu, Chrusciik napisał:

Ogólnie będzie mi to robiła firma która się tym zajmuje razem z szafką. Wybrałem wewnętrzny ze względu na to, że bierze mniej miejsca - tzn będzie dolegal do sciany a na zewnętrzny trzeba odsunąć 15-20 cm

To też jest zaleta, np. jak trzeba dodatkowe przewody przeciągnąć czy choćby odkurzyć A komin zajmuje około połowy wysokości zbiornika, więc pod nim mieści się zawór, łatwo się reguluje spływ.

4 godziny temu, Chrusciik napisał:

Masa ludzi widzę ma na szybie bocznej. Da się to zrobić na tylnej? Czy to więcej zachodu? 

Wszystko się da, ale pomyśl czy warto, z jednej strony masz zasłonięty komin, ale z drugiej, spróbuj coś w nim zrobić... masz dostęp z tyłu? no chyba że z boku sięgniesz. Albo z drabinki (ja musiał bym się przy moich gabarytach do sufitu przypinać :) ).

Godzinę temu, Chrusciik napisał:

Jeszcze pytanie. Jak można puścić rurkę od powrotu? Będę miał koronę i nie chce nad nią ciągnąć bo to brzydko będzie wyglądało.

Albo przez komin, ale to dodatkowy śrubunek i otwór, albo robisz komin krótszy o 10 cm i koronę obejmującą całe akwarium,. łącznie z koroną, wtedy robi Ci się przelot między kominem a koroną, i porót możesz puścić nawet po koronie na drugi kraniec zbiornika, co pomaga w obiegu, ale dodaje nieco oporów tłoczenia,  można to zniwelować nieco większa pompą, albo pominąć, jeśli pompę masz dobraną z nadwyżką mocy.

3 godziny temu, Raff 2020 napisał:

@dale! Tęskniłem

Za zdjęciami też, ale d Ci już spokój 

Będą :) spoko, na razie wylałem ICP i odłożyłem próbki wody żeby sprawdzić czy fosfor się zmieni z azotem. Puściłem inpostem, więc mniej więcej będę wiedział kiedy dojdą.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, dale napisał:

na razie wylałem ICP i odłożyłem próbki wody żeby sprawdzić czy fosfor się zmieni z azotem. Puściłem inpostem, więc mniej więcej będę wiedział kiedy dojdą.

Wiesz, że też tak zrobiłem. Tylko u mnie wyszły jakieś bzdury. W próbce odłożonej, po kilku dniach było więcej fosforu, niż w dniu badania i wysłania ?!

Coś musiało pójść nie tak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.