Skocz do zawartości
Aquaman

64L małe pytanka nowicjusza

Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, Chrusciik napisał:

A ta woda po przefiltrowaniu ile ma PH? Coś się jeszcze robi z taką wodą jak ma przykładowo 3PH? Czy tylko solimy i do akwarium? 

Woda RO to (przynajmniej w teorii) samo H2O i nie ma zdolności buforujących. Powinna mieć pH 7 ale wystarczy odrobiną CO2 z powietrza I pH może być niższe, ale aby spadło do 3??? - nie spotkałem się z takim pH czystej wody.

Wodę taką solimy i do akwa.

Edytowane przez Arek77 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 17.12.2021 o 18:28, Arek77 napisał:

Woda RO to (przynajmniej w teorii) samo H2O i nie ma zdolności buforujących. Powinna mieć pH 7 ale wystarczy odrobiną CO2 z powietrza I pH może być niższe, ale aby spadło do 3??? - nie spotkałem się z takim pH czystej wody.

Wodę taką solimy i do akwa.

Oczywiście z PH to był tylko przykład :P Znalazłem coś takiego i chyba wypróbuję go. Zawsze można kupić lepszy jak ten się nie sprawdzi.

https://allegro.pl/oferta/filtr-wody-ro4-osmoza-do-akwarium-demineralizacja-8949697614

 

Czy jak zamówię większą pompę np 4000L/H to będę potrzebował cyrkulatora? 


Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, Chrusciik napisał:

Oczywiście z PH to był tylko przykład :P Znalazłem coś takiego i chyba wypróbuję go. Zawsze można kupić lepszy jak ten się nie sprawdzi.

https://allegro.pl/oferta/filtr-wody-ro4-osmoza-do-akwarium-demineralizacja-8949697614

Będzie ok.

 

16 minut temu, Chrusciik napisał:

Czy jak zamówię większą pompę np 4000L/H to będę potrzebował cyrkulatora?

Raczej tak. Zależy jak ustawisz skałę. Z tyłu pomiędzy skałą a szybą mogą tworzyć się tzw, martwe sklepy. Ja w swojej kostce miałam pompę 1000l/godz. plus dwa cyrkulatory. Jeden z nich był skierowany właśnie na tylną szybę. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, Arek77 napisał:

Będzie ok.

 

Raczej tak. Zależy jak ustawisz skałę. Z tyłu pomiędzy skałą a szybą mogą tworzyć się tzw, martwe sklepy. Ja w swojej kostce miałam pompę 1000l/godz. plus dwa cyrkulatory. Jeden z nich był skierowany właśnie na tylną szybę. 

 

Ok dzięki. A wiesz może jak wyciąć ten prostokąt na grzebień? Wyżej wstawiłem ilustracje. Nie chcę szukać specjalnie szklarza do takiego kawałeczka :)


Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Chrusciik napisał:

Ok dzięki. A wiesz może jak wyciąć ten prostokąt na grzebień? Wyżej wstawiłem ilustracje. Nie chcę szukać specjalnie szklarza do takiego kawałeczka :)

Mi wyciął szklarz. Sam bym się nie podjął. Możesz zrobić tak jak pokazałeś na rysunku i skleić silikonem.... możesz też zrobić całą przegrodę niższą i dokleić pasek szkła w poziomie na wysokości grzebienia. To połączenie nie musi być jakieś super szczelne. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
48 minut temu, Arek77 napisał:

Mi wyciął szklarz. Sam bym się nie podjął. Możesz zrobić tak jak pokazałeś na rysunku i skleić silikonem.... możesz też zrobić całą przegrodę niższą i dokleić pasek szkła w poziomie na wysokości grzebienia. To połączenie nie musi być jakieś super szczelne. 

O właśnie... Można jeszcze zrobić z takim paskiem. Chyba to będzie lepsze rozwiązanie. Dzięki :)
 

Czy taki panel wystarczy ? Z tego co wyczytałem to panel warto dać 0,5 cm niżej niż szyba akwarium i żeby ostatnia komora była niżej niż grzebień. Nie wiem w sumie jakie to ma znaczenie. Czy 5cm na dole pierwszej komory też jest dobrze? Dać mniej czy więcej i jaki to ma wpływ na pracę pompy ?

 

panel.jpg


Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, Chrusciik napisał:

O właśnie... Można jeszcze zrobić z takim paskiem. Chyba to będzie lepsze rozwiązanie. Dzięki :)
 

Czy taki panel wystarczy ? Z tego co wyczytałem to panel warto dać 0,5 cm niżej niż szyba akwarium i żeby ostatnia komora była niżej niż grzebień. Nie wiem w sumie jakie to ma znaczenie. Czy 5cm na dole pierwszej komory też jest dobrze? Dać mniej czy więcej i jaki to ma wpływ na pracę pompy ?

 

panel.jpg

Fajnie kombinujesz ale może panel zrobić prościej?


Jak widać działa ;) 

Tez kiedyś kombinowałem z panelem ale cisne na kaskadzie i sobie chwale. Ale jakbym teraz stawiał mała kostkę np na zoa jak planuje to tez panel :) 

Edytowane przez sith114 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
36 minut temu, sith114 napisał:

Fajnie kombinujesz ale może panel zrobić prościej?


Jak widać działa ;) 

Tez kiedyś kombinowałem z panelem ale cisne na kaskadzie i sobie chwale. Ale jakbym teraz stawiał mała kostkę np na zoa jak planuje to tez panel :) 

Fajne rozwiązanie. Ale mam kilka pytań :D 

1. Jakbym chciał zamiast owaty dać gąbkę? jaka jest różnica ?
2. Miejsce na media - jak je później wymienić jak tam nie ma dojścia ?
3. Woda spływa przez całą długość grzebienia tak jak na strzałkach. Więc gdy spływa bezpośrednio na pompę to nie przechodzi przez żadne media / skałę. Jakim cudem ona się filtruje ?

spacer.png

imageproxy.jfif

Edytowane przez Chrusciik (wyświetl historię edycji)

Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Chrusciik napisał:

Fajne rozwiązanie. Ale mam kilka pytań :D 

1. Jakbym chciał zamiast owaty dać gąbkę? jaka jest różnica ?
2. Miejsce na media - jak je później wymienić jak tam nie ma dojścia ?
3. Woda spływa przez całą długość grzebienia tak jak na strzałkach. Więc gdy spływa bezpośrednio na pompę to nie przechodzi przez żadne media / skałę. Jakim cudem ona się filtruje ?
 

 

imageproxy.jfif 163 kB · 1 pobranie

1. W morskim raczej stoje się wate i po prostu ja wyrzucasz ;)
2. A po co wymieniać media co najwyzej cermaike wstrzasnąć przy wymianie waty i tyle. Raz pakujesz po korek nie zbytnio przy tym nie robisz.
3. Pompę też możesz obsypać ceramiką ;) Nie przesadzajmy ze musisz przefiltrować 100% wody. Ona i tak idzie swoimi sciezkami i nie koniecznie przez ceramike zawsze,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 minuty temu, Chrusciik napisał:

Fajne rozwiązanie. Ale mam kilka pytań :D 

1. Jakbym chciał zamiast owaty dać gąbkę? jaka jest różnica ?

Kupujesz owatę tapicerską za ok 3 zł za M2 i odpada Ci zabawa w płukanie i czyszczenie gąbki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Arek77 napisał:

Kupujesz owatę tapicerską za ok 3 zł za M2 i odpada Ci zabawa w płukanie i czyszczenie gąbki.

 

24 minuty temu, sith114 napisał:

1. W morskim raczej stoje się wate i po prostu ja wyrzucasz ;)
2. A po co wymieniać media co najwyzej cermaike wstrzasnąć przy wymianie waty i tyle. Raz pakujesz po korek nie zbytnio przy tym nie robisz.
3. Pompę też możesz obsypać ceramiką ;) Nie przesadzajmy ze musisz przefiltrować 100% wody. Ona i tak idzie swoimi sciezkami i nie koniecznie przez ceramike zawsze,

 

Super dzięki. Tak nawiasem z czego to jest wykonane ? Nie widzę na tym zdjęciu żeby to było w jakiś sposób przymocowane. Czy to nie wypłynie :D ?


Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale w tym układzie panela masz tylko jedną komorę i zadatki na martwe strefy. Najmniej użyteczny model jaki widziałem. Przecież pompa będzie łapała wodę ze swojej okolicy, więc co wymusi przepływ przez ceramikę? Grzebień nie musi być na całej szerokości, spokojnie wystarczy 10 cm długości i zanurzony na centymetr- półtora (możesz zrobić ruchomy, z regulowanym zanurzeniem) i tradycyjnie wtedy, w pierwszej komorze grzałka i jak chcesz - odpieniacz, w drugiej ceramika a w trzeciej pompa i czujnik dolewki. Watę jak chcesz, możesz dać jako dodatkową przegrodę pomiędzy pierwszą komorą a przelewem do ceramiki. Wstawiasz szklane prowadnice, a w nie wkładasz drabinkę z kratki rastrowej z włókniną (owatą).


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
30 minut temu, dale napisał:

Ale w tym układzie panela masz tylko jedną komorę i zadatki na martwe strefy. Najmniej użyteczny model jaki widziałem. Przecież pompa będzie łapała wodę ze swojej okolicy, więc co wymusi przepływ przez ceramikę? Grzebień nie musi być na całej szerokości, spokojnie wystarczy 10 cm długości i zanurzony na centymetr- półtora (możesz zrobić ruchomy, z regulowanym zanurzeniem) i tradycyjnie wtedy, w pierwszej komorze grzałka i jak chcesz - odpieniacz, w drugiej ceramika a w trzeciej pompa i czujnik dolewki. Watę jak chcesz, możesz dać jako dodatkową przegrodę pomiędzy pierwszą komorą a przelewem do ceramiki. Wstawiasz szklane prowadnice, a w nie wkładasz drabinkę z kratki rastrowej z włókniną (owatą).

Też myślałem właśnie o tych martwych strefach i żeby nie wstawiać cyrkulatora po prostu dałbym dwa albo trzy wyloty pompy. Jak myślicie ?
Oczywiście to są tylko plany. Na 70% zrobię tak jak rozrysowałem wyżej. Ale inne propozycje też są mile widziane.
 

1212.jpg


Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, dale napisał:

Ale w tym układzie panela masz tylko jedną komorę i zadatki na martwe strefy. Najmniej użyteczny model jaki widziałem. Przecież pompa będzie łapała wodę ze swojej okolicy, więc co wymusi przepływ przez ceramikę?

Ale patrząc z drugiej strony, przy przemyślanym układzie odpowiedniego kształtu ceramiki (ringi, kule, kamyki) można właśnie stworzyć strefy o różnym dostępie tlenu co pozwoli na denitryfikację i rozwiąże problem pozbycia się azotanów. Z tym, że tu potrzebne jest duże doświadczenie i odrobinę szczęścia. Sam w swojej kostce 64 litry, w ostatniej komorze, pod pompą obiegową wysypałem ok 8 cm drobnego matrixa aby stworzyć prawie martwą strefę o znikomym przepływie wody. I do końca istnienia akwa nie miałem problemu z NO3. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panel 3 komorowy jest ok, pamiętaj, że wata na spływie się zapycha i spowalnia przepływ i dolewka dolewa więcej niż trzeba. Trzeba wymieniać codziennie.

Patrząc po akwarium Krzyśka to panel bez przegród również działa, jeszcze ktoś miał panel z jedną przegroda tylko na pompę. 

Każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy sam musisz zdecydować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakby ktoś szukał martwych stref w panelu bez przegród to wrzucam fotkę. 150 l i obieg 5000 l/h. Bez pomp cyrkulacyjnych. Grzebień po całości to piękna sprawa. Zbiera szybciej pokarm niż ryby.e78fe4f4dfd81d13116ceb1a0df6235a.jpg

Wysłane z mojego Mi 9T przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, Chrusciik napisał:

Też myślałem właśnie o tych martwych strefach i żeby nie wstawiać cyrkulatora po prostu dałbym dwa albo trzy wyloty pompy. Jak myślicie ?
Oczywiście to są tylko plany. Na 70% zrobię tak jak rozrysowałem wyżej. Ale inne propozycje też są mile widziane.

Ja pisałem o martwych strefach w panelu :) do głównego zbiornika wystarczy Ci podwójny locline z pompy. Zaufaj :).

Puść wylot z locline górą, nie będziesz musiał wiercić i będziesz miał łatwiej jeśli chodzi o montaż całości.

4 godziny temu, Arek77 napisał:

Ale patrząc z drugiej strony, przy przemyślanym układzie odpowiedniego kształtu ceramiki (ringi, kule, kamyki) można właśnie stworzyć strefy o różnym dostępie tlenu co pozwoli na denitryfikację i rozwiąże problem pozbycia się azotanów

Nie ta wydajność, nie ten poziom natlenienia - zobacz jakiej długości były takie denitryfikatory robione z węży ogrodowych i jaki był przepływ wody. A tutaj niestety nie uzyskasz tych warunków, bo wystarczy że raz, na jakiś czas będziesz miał zawirowanie w wodzie i jedyne co uzyskasz, to wyrzut "zgnilizny" do systemu.

4 godziny temu, Arek77 napisał:

Sam w swojej kostce 64 litry, w ostatniej komorze, pod pompą obiegową wysypałem ok 8 cm drobnego matrixa aby stworzyć prawie martwą strefę o znikomym przepływie wody. I do końca istnienia akwa nie miałem problemu z NO3. 

Czy akurat ta część konsumowała NO3, to mocno wątpię, ale że miała szansę tam zachodzić, raczej nie wątpię, warstwa na tyle gruba, że wymiana wody byłą by minimalna, o ile spływ wody nie robił by za dużego miksera.

2 godziny temu, krzysiekob napisał:

Grzebień po całości to piękna sprawa.

A masz zdjęcie całości panela? I jakiej wysokości masz spiętrzenie na grzebieniu?

 


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, dale napisał:

A masz zdjęcie całości panela? I jakiej wysokości masz spiętrzenie na grzebieniu?

Zdjęcie panelu przed startem

https://drive.google.com/file/d/15ljMNWdg-RRKV0GMgithaxL9fgUggkdz/view

tu widać spiętrzenie. Całkiem spore jest

https://drive.google.com/file/d/1bU98Q47J7m_roUHgusNJ6e_CqUgolIMD/view

Tu widać jak przelatuje,  bez grzebienia

 

 

Edytowane przez krzysiekob (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znaczy zrobiłeś sobie dużą kaskadę, tylko mniej wydajną, bo bez wymuszonego obiegu wody przez złoże. Za to ze sporą pralką :)  czy dobrze widzę że kratka po stronie czujnika dolewki nie sięga boku?  

To jest właśnie ta sytuacja kiedy projekt nie powinien działać, ale korale o tym nie wiedzą i mają się świetnie :) Gratuluję, z faktami nie sprzeczam się :)


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Znaczy zrobiłeś sobie dużą kaskadę, tylko mniej wydajną, bo bez wymuszonego obiegu wody przez złoże. Za to ze sporą pralką [emoji4]  czy dobrze widzę że kratka po stronie czujnika dolewki nie sięga boku?  
To jest właśnie ta sytuacja kiedy projekt nie powinien działać, ale korale o tym nie wiedzą i mają się świetnie [emoji4] Gratuluję, z faktami nie sprzeczam się [emoji4]
Ja mam skałę w panelu. Nie używam żadnego magicznego złoża, może dlatego działa. Odpieniacza też nie mam. Może to drugi powód dla którego to działa.

Wysłane z mojego Mi 9T przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A watę używasz? Czy tylko skała?

11 minut temu, krzysiekob napisał:

Odpieniacza też nie mam. Może to drugi powód dla którego to działa.

Na pewno nie.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, dale napisał:

A watę używasz? Czy tylko skała?

Na pewno nie.

Chyba pisał, że owate wymienia dwa razy w tygodniu? Albo coś pomyliłem :P


Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam panel z 3 komorami, teraz zrobiłbym jak ma Krzysiek, a w razie potrzeby dał reaktor na media zamiast przegród.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj na OLX znalazłem fajne rozwiązanie na schowanie panela. Jak myślicie ? Taka szafka nie dostanie za dużo wilgoci ?

 

image2.jpg

image1.jpg


Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zacząłem pisać, że w sumie jak ci się podoba to jest ok, ale tak patrzę to trochę średnio to z praktycznego punktu widzenia: zawiasy nad panelem będziesz regularnie wymieniał, każda praca w panelu to jakieś otwieranie i uważanie żeby woda nie poleciała. Raczej trzeba sobie ułatwiać niż utrudniać. Może coś takiego jak w zestawach Red Sea Nano.

Oczywiście to rozwiązanie ze zdjęcia też można zabezpieczyć tak, że woda tego nie ruszy:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.