Skocz do zawartości
Aquaman

64L małe pytanka nowicjusza

Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, Jarzy2001 napisał:

@Arek77 Mylisz się twierdząc,że woda do RO musi byc zimna. Wręcz przeciwnie-ciepła przyspieszy filtrację.

Woda na membranę na pewno nie powinna mieć więcej jak 35-40 stopni. Tak, że masz rację - letnia, lekko ciepła mogła by być. 

Z tym, że ciepła woda (przynajmniej w lokalach gdzie dostarcza jest woda wodociągu) przechodzi dodatkowo przez wymienniki ciepła w których może się osadzać kamień, co może mieć  wpływ na jej czystość w końcowym ujęciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, Konrad_Wwa napisał:

Nie stawiał bym akwarium w sypialni, zawsze będzie głośno, a to ślimak a to dolewka, także po co się męczyć na starcie. Jak masz opcje stawiaj tam gdzie nikt nie śpi.

Mi takie rzeczy nie przeszkadzają. Chodzi głównie o narzeczoną :D hehe

 

3 godziny temu, Jarzy2001 napisał:

@Arek77 Mylisz się twierdząc,że woda do RO musi byc zimna. Wręcz przeciwnie-ciepła przyspieszy filtrację.

Właśnie o to mi chodziło. Nie że lać wrzątek :D Ale taką letnią 25* żeby zwiększyć filtrację. Bo gdybym puszczał zimną to ile ona ma stopni ? 10 :D ?

 

4 godziny temu, chris_ek napisał:

Jeżeli myślisz o akwarium z panelem to nie kosztem głębokości akwarium - powiększ akwarium o szerokość panela albo wróć do Tidala. Co do głośności to sam filtr można ustawić że jest właściwie bezgłośny jednak ślimaki uwielbiają przebywać na półce wypływu wody przez co czasem chlupanie jest głośne.

Czyli bym musiał ciąć akwarium żeby powiększyć o panel ? Jak to wygląda ?
Ma w ogóle ktoś akwa 64L z panelem ? Chciałbym zobaczyć jak to wygląda z miejscem na rafę. 


Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Chrusciik napisał:

Mi takie rzeczy nie przeszkadzają. Chodzi głównie o narzeczoną :D hehe

Chcesz być szczęśliwy, trzymaj akwarium z dala od narzeczonej., dopóki się nie przekona. Konrad ma rację, akwarium przy łóżku to słaby pomysł.

Edytowane przez katani (wyświetl historię edycji)

Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Chrusciik napisał:

Czyli bym musiał ciąć akwarium żeby powiększyć o panel ? Jak to wygląda ?
Ma w ogóle ktoś akwa 64L z panelem ? Chciałbym zobaczyć jak to wygląda z miejscem na rafę. 

Nie, zamów akwarium 55x40x40 i wklej 15 cm panel.

Co prawda coś nie do końca się udało ale tu masz przykład

Zresztą poszukaj, parę tematów jest.

Akwarium z panelem ma @rodzyngit (a przynajmniej na tą chwilę jego kojarzę) więc on Ci chyba najlepiej wyjaśni.

Edytowane przez chris_ek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, chris_ek napisał:

Nie, zamów akwarium 55x40x40 i wklej 15 cm panel.

Co prawda coś nie do końca się udało ale tu masz przykład

Właśnie to widziałem. Błąd, że szafka stała na nóżkach :D Lepiej jakby stała całą masą na podłodze.
Właśnie przeglądam akwa. Zamiast 64L może wezmę 91L (45x45x45). Sam już nie wiem.. Zgłupiałem :P


Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
31 minut temu, Chrusciik napisał:

Zamiast 64L może wezmę 91L (45x45x45). Sam już nie wiem.. Zgłupiałem

Wprost przeciwnie, podążasz w dobrą stronę :))))

Jak byś zamawiał zbiornik, wyjdzie drożej, ale lepiej, bo wtedy możesz zrobić kostkę, plus panel - a nie panel w kostce. Owszem, można kupić prostokątne i wkleić panel do środka, ale wtedy albo masz z boku panel, albo przednią szybę z bocznej zrobioną :)


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, dale napisał:

Wprost przeciwnie, podążasz w dobrą stronę :))))

Jak byś zamawiał zbiornik, wyjdzie drożej, ale lepiej, bo wtedy możesz zrobić kostkę, plus panel - a nie panel w kostce. Owszem, można kupić prostokątne i wkleić panel do środka, ale wtedy albo masz z boku panel, albo przednią szybę z bocznej zrobioną :)

Też myślałem nad prostokątem i przednia szybę zrobić z bocznej tak jak piszesz. Ale jak i gdzie to postawić :D Nie praktyczne. Na komodzie też mi raczej nie wejdzie akwarium bo przeważnie meble masz 40cm głębokości. Także już muszę kombinować szafkę Min 50x50. I tak co chwilę kombinuje i zaraz będzie, że kupię akwa z sumpem heh :D Pewnie jak mnie weźmie na maksa akwarystyka to zmienię na coś większego. 


Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie zrozum mnie żle, ale, wciągnąć, na pewno wciągnie :) Fajne i sprawdzone zestawy, przy tym niedrogie w miarę, ma erybka - szafka z akwarium, sumpem i hydrauliką. Taki zestaw 50x50x50 z maxspectem ethereal, i masz akwarium, fullwypasibąbelki :) Zestaw, gdzie możesz zrobić np. ogród zoantusów i lps., z paroma patykami. A jak dobrze zaaranżujesz, wejdzie ukwiał i nemo też :)

Ja wiem że dużo $$$,  sam przechodziłem przez to, ale, nauczyłem się że czasem lepiej wziąć na raty (sporo platform ma teraz raty 0%) i spłacać nawet dłużej, niewielkimi kwotami, mieć zestaw docelowy, niż kupić raz, potem oddać za bezcen, kupić drugie itp...


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
41 minut temu, dale napisał:

Nie zrozum mnie żle, ale, wciągnąć, na pewno wciągnie :) Fajne i sprawdzone zestawy, przy tym niedrogie w miarę, ma erybka - szafka z akwarium, sumpem i hydrauliką. Taki zestaw 50x50x50 z maxspectem ethereal, i masz akwarium, fullwypasibąbelki :) Zestaw, gdzie możesz zrobić np. ogród zoantusów i lps., z paroma patykami. A jak dobrze zaaranżujesz, wejdzie ukwiał i nemo też :)

Ja wiem że dużo $$$,  sam przechodziłem przez to, ale, nauczyłem się że czasem lepiej wziąć na raty (sporo platform ma teraz raty 0%) i spłacać nawet dłużej, niewielkimi kwotami, mieć zestaw docelowy, niż kupić raz, potem oddać za bezcen, kupić drugie itp...

No ceny trochę zwalają z nóg :D 3200 najtańszy zestaw. A gdzie tu reszta? Skała, woda, piach hehe :D Skupię się na razie na tańszym rozwiązaniem bo kobieta mnie z domu wygna :D

 

Mam jeszcze pytanie. Czym kleić grzebień do panelu? I jaki rozmiar do takiej kostki 90L? Nie znam się na tym jaki obieg wody będzie odpowiedni itp. 


Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Chrusciik napisał:

Mam jeszcze pytanie. Czym kleić grzebień do panelu?

Ja kleiłem silikonem. Miałem kostkę 40x 40 z panelem po całej długości. Panel miał trzy komory. Grzebień miałem ok 12 cm. Jak bym miał jeszcze raz wybierać to też zrobił bym panel zamiast filtra kaskadowego. Lubię mieć wszystko na widoku.

Tak to mniej więcej wyglądało:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 minuty temu, Arek77 napisał:

Ja kleiłem silikonem. Miałem kostkę 40x 40 z panelem po całej długości. Panel miał trzy komory. Grzebień miałem ok 12 cm. Jak bym miał jeszcze raz wybierać to też zrobił bym panel zamiast filtra kaskadowego. Lubię mieć wszystko na widoku.

Tak to mniej więcej wyglądało:

 

A ten grzebień musi być dostosowany do pompy czy jak to liczyć? Jak włożę za mały to woda szybko się podniesie :] 


Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, Chrusciik napisał:

A ten grzebień musi być dostosowany do pompy czy jak to liczyć? Jak włożę za mały to woda szybko się podniesie :] 

Teoretycznie grzebień powinien być dostosowany do pompy.... ja miałem długość 1/3 boku akwarium i nie miałem problemów ze spiętrzaniem się wody....jest nawet kalkulator długości grzebienia...

http://www.reefcentral.com/index.php/drainoverflow-size-calc

Edytowane przez Arek77 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Arek77 napisał:

Teoretycznie grzebień powinien być dostosowany do pompy.... ja miałem długość 1/3 boku akwarium i nie miałem problemów ze spiętrzaniem się wody....jest nawet kalkulator długości grzebienia...

http://www.reefcentral.com/index.php/drainoverflow-size-calc

Ok dzięki wszystko wiem. W otwory w panelu do powrotu wody też chyba nie będę się bawił. Puszcze ładne kolanka nad panelem. Ktoś widziałem tu tak miał. 


Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Chrusciik napisał:

No ceny trochę zwalają z nóg :D 3200 najtańszy zestaw. A gdzie tu reszta? Skała, woda, piach hehe :D Skupię się na razie na tańszym rozwiązaniem bo kobieta mnie z domu wygna :D

 

Mam jeszcze pytanie. Czym kleić grzebień do panelu? I jaki rozmiar do takiej kostki 90L? Nie znam się na tym jaki obieg wody będzie odpowiedni itp. 

Fakt, a jeszcze lampa, odpieniacz... skała i reszta... Kibicuję :)

 


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pompa HSB DEP-1200 starczy do panela w kostce 45x45x45? Czy patrzyć na większe 3000L/H?


Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, Chrusciik napisał:

Pompa HSB DEP-1200 starczy do panela w kostce 45x45x45? Czy patrzyć na większe 3000L/H?

Do panela wystarczy. Przy sumpie pod akwarium będzie mało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Chrusciik napisał:

Pompa HSB DEP-1200 starczy do panela w kostce 45x45x45? Czy patrzyć na większe 3000L/H?

Ja bym bral DCP-2500 albo przynajmnien N-RMC 2000

Lepiej miec zapas niż żyłować pompe na 100%

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, rodzyngit napisał:

Ja bym bral DCP-2500 albo przynajmnien N-RMC 2000

Dokłądnie, raz że zapas, dwa że sterowanie. A trzy, jak zrobisz wylot na podwójnym loclinie, to w takim małym baniaku możesz nie dawać cyrkulatora.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok dzięki. N-rmc 2000 wezmę. 

Jeszcze niech ktoś mi powie czym różnią się te dwa filtry? 

https://a.allegroimg.com/original/03f4fc/4fc54cd3412093bae622486f6b14/FILTR-RO3-OSMOZA-AKWARYSTYCZNA-75-GPD-RO-3-KOMPLET

https://c.allegroimg.com/original/031f14/ecc3c0ad45339af9a43819dc374c

Ten pierwszy tańszy niby więcej wody na godzinę robi. Ale czy przy obu wychodzi woda takiej samej jakości? 


Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po zdjęciach trudno poznać. Pełny zestaw do RO to: filtry (mechaniczny i węglowy), membrana (o wydajności 75 gpd, 100, 150 gpd - galonów na dzień/dobę), żywica jonowymienna. Do tego niezbędne akcesoria - przyłącze, wężyki i ogranicznik odcieku. Wielkość membrany nie ma bezpośredniego wpływu na wydajność RO/odciek - tylko na szybkość produkcji wody, różnice w cenie są niewielkie, a w napełnianiu zauważalne, warto, jak środki pozwolą kupić większą.

Do tego dobrze jest założyć TDS dwupunktowy, będziesz wiedział kiedy Ci pada membrana i kończy się żywica oraz ciśnieniomierz - informacja o ciśnieniu wody jest dosyć cenna, bo wraz z jego wzrostem poprawia się stosunek RO/odciek, jak jest niskie, warto dokupić pompę. Ale o rozbudowie RO można pomyśleć jak będziesz np. zwiększał litraż zbiornika.

Sam musisz sobie przemyśleć, co Ci potrzeba, do tej pojemności, od biedy wystarczy najtańszy zestaw RO z żywicą, wraz ze wzrostem cen rośnie jednak komfort :)

Tak to wygląda.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, Chrusciik napisał:

Jeszcze niech ktoś mi powie czym różnią się te dwa filtry? 

https://a.allegroimg.com/original/03f4fc/4fc54cd3412093bae622486f6b14/FILTR-RO3-OSMOZA-AKWARYSTYCZNA-75-GPD-RO-3-KOMPLET

https://c.allegroimg.com/original/031f14/ecc3c0ad45339af9a43819dc374c

Ten pierwszy tańszy niby więcej wody na godzinę robi. Ale czy przy obu wychodzi woda takiej samej jakości? 

Porownaj sobie jeszcze cene np z tym filtrem

https://sklep.osmoza.pl/filtr-akwarystyczny-osmoza-aquarius-demi-75-p-1542.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
51 minut temu, rodzyngit napisał:

Wygląda na bardzo opłacalny. I od razu demineralizator. A ta woda po przefiltrowaniu ile ma PH? Coś się jeszcze robi z taką wodą jak ma przykładowo 3PH? Czy tylko solimy i do akwarium? 


Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze pytanko. Jak zrobić otwór w szkle to wiem. Ale jak cholender wyciąć ten narożnik na grzebień ? ;D Nigdzie nie ma na YouTube pokazane.
Może po prostu skleić ten przedni panel z dwóch kawałków ? Tak jak na obrazku ?

 

112.jpg


Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.