Skocz do zawartości
L.G.

Temat niezbyt w waszym zakresie , ale

Rekomendowane odpowiedzi

Ma ktoś pomysł na utrzymanie glonów nitkowych w baniaku i ich szybkiemu przyrostowi ? I nie chodzi mi o dino i cyiano . Nie pytajcie czemu potrzebuje , tylko proszę o podpowiedzi . Wysokie No3 lub Po4 wiem , pomaga , ale widzę zmniejszenie przyrostu a powinien być większy . Jeszcze drogie pytanie , bo mimo szukania nie znalazłem a bardzo mi zależy na tym : da się kupić / zamówić glony nori ? . Wszędzie znajduje już po przygotowaniu , a mi chodzi o małą hodowle w baniaku . 
Pewnie temat wykituje śmiercią naturalną , ale warto spróbować . 
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
38 minut temu, Ariel napisał:

Ma ktoś pomysł na utrzymanie glonów nitkowych w baniaku i ich szybkiemu przyrostowi ? 

Duży przepływ, dużo powietrza, dużo światła i stelaż dla glonów = algae scrubber.

No chyba, że chodzi Ci o dużo nitek w toni wodnej....to nie mam pomysłu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sporo mikro... przepływ i światło - ciepłe, tak jak Kolega pisał.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Arek77 napisał:

Duży przepływ, dużo powietrza, dużo światła i stelaż dla glonów = algae scrubber.

No chyba, że chodzi Ci o dużo nitek w toni wodnej....to nie mam pomysłu.

Chodzi o baniak główny , czyli piach / szyby. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Ariel napisał:

Chodzi o baniak główny , czyli piach / szyby. 

A czemu ma to służyć? Hodowla planktonu? Odchów narybku?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 minuty temu, dale napisał:

Sporo mikro... przepływ i światło - ciepłe, tak jak Kolega pisał.

Nie mam odpieniacza , mam mało skały niecałe 4 kg i mało siporaxu . W sumpie refugium , siporax 2 l z czego 1,6 l w filtrze przepływowym . Oświetlenie główne nad baniakiem vervve ustawionemu 80# mocy i stellar 4x 24t5 . Podmiany 18l na 2 tygodnie , leje ATI essential pro głównie ca i Mg czyli z drugiej butelki , dodatkowo jod , żelazo , nawóz do roślin wodnych , carbo , ale nadal zbyt mały przyrost . Macro glony mają ładne kolory , nitkowe też . No3 25 , ca 450 , Kh 11 , Mg 1400 . Obieg Maxspect jump 6000 ustawiony na 10 i cyrkulator też jump mk 4 60% mocy . Tyle starczy by kupy nie zalegały . W baniaku praktycznie nie mam koralowców . 1 lps i zarośnięte kawałki xenii , czyli praktycznie same glony . Nie pytał bym o to jak bym nie próbował hodować moich podopiecznych dłużej . Z pozytywnych aspektów takiego zestawienia , to haddoni mają dużo leprze kolory i całkowicie inne niż na początku . Oczywiście mam filtr osmozy i żywice . Na tds przed żywicą 2 a po 0 i tego pilnuje . Sól mieszana Red sea , Tropic marin . Zasolenie między 1024/1025 jest po między na refraktotetsze .

15 minut temu, Arek77 napisał:

A czemu ma to służyć? Hodowla planktonu? Odchów narybku?

Ślimaki 

Ps : mam takie No3 bo pilnuje refugium , normalnie zjeżdża do 0 bez problemów . Jedna krewetka, 5 rybek w baniaku i 12 ślimaków . Nossariusy , turbo i żarłoczne bestie dla których potrzebuje papu .

Edytowane przez Ariel (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, Ariel napisał:

W sumpie refugium

Zaraz zaraz.... jednym z przyczyn posiadania refugium jest chyba to, aby glony rosły w nim, a nie w głównym zbiorniku. Zlikwiduj refugium w sumpie, a glony pojawią się w zbiorniku głównym (przynajmniej teoretycznie tak powinno być).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, Arek77 napisał:

Zaraz zaraz.... jednym z przyczyn posiadania refugium jest chyba to, aby glony rosły w nim, a nie w głównym zbiorniku. Zlikwiduj refugium w sumpie, a glony pojawią się w zbiorniku głównym (przynajmniej teoretycznie tak powinno być).

Dla tego mam mało złoża jako biologię . A całość baniaka chcę oprzeć o glony. Czysto teoretycznie leje dużo więcej micro niż powinienem około 2x tyle ale ślimaki jedzą szybciej niż zdążą rosnąć glony na piachu . Oczywiście jeszcze mam ich dużo , ale już widzę 50% mniej niż było . Baniak mam AM Armatus XD 300 , więc biorąc to pod uwagę filtracji biologicznej w zasadzie nie mam.

Ps: już zastanawiałem się nad czymś w stylu Aqua forest life source jako podłoże a na to piach jakw typowym Holendrze.

Edytowane przez Ariel (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, Ariel napisał:

Dla tego mam mało złoża jako biologię . A całość baniaka chcę oprzeć o glony. Czysto teoretycznie leje dużo więcej micro niż powinienem około 2x tyle ale ślimaki jedzą szybciej niż zdążą rosnąć glony na piachu . Oczywiście jeszcze mam ich dużo , ale już widzę 50% mniej niż było . Baniak mam AM Armatus XD 300 , więc biorąc to pod uwagę filtracji biologicznej w zasadzie nie mam.

No ..... ale to musi razem zadziałać. Zwierzęta wydalają amoniak i aby on był dostępny dla glonòw musi być "przerobiony" przez bakterie na azotany. Same glony nie zastąpią bakterii w złożu biologicznym.

Edytowane przez Arek77 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No2 mam dalej 0 . Na początku po przenosinach było kilka dni wykrywalne . Zgadzam się z teorią , ale przy większej ilości złoża nie mogłem utrzymać wykrywalnego No3 i tu był mój problem , który rozwiązałem zmniejszając złoże biologiczne . W piasku nie mam syfu . Macroglony są w głównej komorze sumpa , 2 szczepki na skale i 2 w piachu . 
Ps No3 mam 25 i takie potrzebuje . Powinno być między 25 a 50 bez no2 i to mam . Mrożonek nie płukam , karmie 4 x dziennie mrożonym i suchym .

Edytowane przez Ariel (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
35 minut temu, Ariel napisał:

No2 mam dalej 0 . Na początku po przenosinach było kilka dni wykrywalne . Zgadzam się z teorią , ale przy większej ilości złoża nie mogłem utrzymać wykrywalnego No3 i tu był mój problem , który rozwiązałem zmniejszając złoże biologiczne . W piasku nie mam syfu . Macroglony są w głównej komorze sumpa , 2 szczepki na skale i 2 w piachu . 
Ps No3 mam 25 i takie potrzebuje . Powinno być między 25 a 50 bez no2 i to mam . Mrożonek nie płukam , karmie 4 x dziennie mrożonym i suchym .

Jeśli by tak było w moim akwa to bym się cieszył. Na pewno nie ujmowałbym z tego powodu złoża biologicznego, bo od tego zależą nie tylko aktualny poziom nutrienów ale i stabilność systemu i jego zdolność reagowania na ewentualne wahnięcia parametrów środowiskowych. Jeśli chciałbym mieć NO3 na poziomie 25-50 to albo bym jeszcze zwiększył karmienie, albo dozował jakieś sole azotanowe. A jak z fosforem?

Edytowane przez Arek77 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, Arek77 napisał:

Jeśli by tak było w moim akwa to bym się cieszył. Na pewno nie ujmowałbym z tego powodu złoża biologicznego, bo od tego zależą nie tylko aktualny poziom nutrienów ale i stabilność systemu i jego zdolność reagowania na ewentualne wahnięcia parametrów środowiskowych. Jeśli chciałbym mieć NO3 na poziomie 25-50 to albo bym jeszcze zwiększył karmienie, albo dozował jakieś sole azotanowe. A jak z fosforem?

Problematyczne w tym co zrobiłem jest zachowanie parametrów i dozowanie tego co leje , nie mogę zbytnio pozbywać się glonów z sumpa . Wiadomo jak to się kończy - muszę pompę przestawiać i No 3 oraz Po4 jest nie stabilne . Ostatnio wywaliłem 3/4 spaghetti a było sporo i No3 podskoczyło pod 50 a Po4 do prawie 0,1 . Przy praktycznie całym refugium mam Po4 na poziomie 0,03-0,02 Hanka ( kolegi ). Na salifercie jest ciagle 0,03 , ale chodzę co jakiś czas do znajomego mierzyć . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Ariel napisał:

Ostatnio wywaliłem 3/4 spaghetti

U siebie nigdy tyle na raz nie usuwałem. W szczycie rozwoju spaghetti wywalałem co 5-6 dni, ale nie więcej niż ok 1/4 -1/5 objętości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu poproszę @Beti o nie usuwanie posta chociaż napisany dużymi literami .

xxx usunięte / regulamin 

Nie krzyczałem , tylko bardzo proszę o zachowanie powściągliwości i jeśli ktoś ma pomysł , poproszę o podpowiedzi . 

Dodatkowo jeśli jakiś sklep ma pomysł / możliwości ściągnięcia żywych alg nori proszę o kontakt . 

26 minut temu, Arek77 napisał:

U siebie nigdy tyle na raz nie usuwałem. W szczycie rozwoju spaghetti wywalałem co 5-6 dni, ale nie więcej niż ok 1/4 -1/5 objętości.

To wiem , że nie powinienem tak robić . Dobra uwaga , dodam od siebie że te glony obracam w sumpie by miały światło i nie robiły się jasne ( średnio raz na 1-2 dni ) . 

Zastanawiał się ktoś nad podłożem pod glony ? Pytam poważnie , trawy morskie można hodować na glinie zasypanej piachem . Sporo o tym czytałem i 99% zdycha jak siedzi w samym piachu . 

Słyszał ktoś o żywych algach nori do kupienia ? Bodaj stare tematy Polska / Niemcy ?

@Arek77 zapomniałem dopisać testy mam saliferta , robię co drugi dzień , ważne , stare pokrywają się z nowymi bo szybko je zużywamy . Między wykonaniem testów mam mniej więcej 2 - 3 godziny odchylenia , czyli staram się by były o 14:00 , ale jak mam na rano do pracy to są o 15:30 a na popołudnie 13:00-13:30 . Na nocki również mam i wtedy zazwyczaj wypada między tymi godzinami . Hannę na po 4 mam dostępną 2-3 razy w miesiącu .

Edytowane przez Ariel (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Ariel

To Beti Ci odpiszę tak:

Nie bardzo rozumiem co chcesz przekazać dużymi literami, bo jeśli będzie napisane normalnymi czyli małymi, będzie tak samo zrozumiałe jak dużymi dwa, będzie zgodne z regulaminem forum,

niestety regulaminem nie przewiduje dla specjalnych gości wyjątków :Dwięc proszę Cię o edycje postu i poprawę. 

Powracając do tematu, czytam wątek i się trochę zastanawiam po co tyle kombinacji z tymi glonami i złożem, czy nie lepiej dołożyć siporaxu czy skały do sumpa? akwarium niestety nie zatrybi na samych glonach,

nie zbudujesz biologii na samych glonach, a @Arek77raczej chce pomóc, nie odwrotnie ;)

Pozd.


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Beti napisał:

@Ariel

To Beti Ci odpiszę tak:

Nie bardzo rozumiem co chcesz przekazać dużymi literami, bo jeśli będzie napisane normalnymi czyli małymi, będzie tak samo zrozumiałe jak dużymi dwa, będzie zgodne z regulaminem forum,

niestety regulaminem nie przewiduje dla specjalnych gości wyjątków :Dwięc proszę Cię o edycje postu i poprawę. 

Powracając do tematu, czytam wątek i się trochę zastanawiam po co tyle kombinacji z tymi glonami i złożem, czy nie lepiej dołożyć siporaxu czy skały do sumpa? akwarium niestety nie zatrybi na samych glonach,

nie zbudujesz biologii na samych glonach, a @Arek77raczej chce pomóc, nie odwrotnie ;)

Pozd.

Dzięki za pouczenie , już usunąłem . Nie jestem wyjątkowy chociaż pewnie bym chciał :unsure: , regulamin trzeba przestrzegać . 
Wiem , że @arek77 ma racje co chodzi o biologię baniaka i ty oczywiście też . Znam zasady dobra filtracja + dużo złoża = stabilny baniak . Ale jeśli tak zrobię będę musiał lać 20 - 30 ml kno3  dziennie by utrzymać No3 na danym poziomie i mam pompę dozującą , nie jest to jakiś problem . Wcześniej miałem 9l siporaxu i wiem ile wtedy lałem kno3 . 
Chodzi o to by utrzymać efekt dojrzewania , bo nie wiem jak mogę to lepiej w jednym słowie opisać . Przy dojrzewaniu często pojawiają się glony nitkowate te zielone i chodzi mi by nadal rosły , bo tym żywią się ślimaki które chcę mieć . Mam 3 i widzę jak szybko im pożywienie ubywa . Zwiększajac złoże bakteryjne co nie jest problemem , doprowadzę do braku tych glonów w baniaku . Wiem , że refugium nie pomaga im bo zużywa micro i macro , ale bynajmniej moim zdaniem nie jest złe pod warunkiem ukierunkowania biologii i nawożenia w odpowiedni sposób . 
Nie pytam więc o jaki odpieniacz i ile złoża , bo to wiem jeśli miały by być koralowce , a jak utrzymać stan w którym rosną glony włosowate i tylko zielone bez cyjano i dino . Myślałem również o fito , przy większych dawkach robią się szyby zielone i powinny mieć ślimaki co jeść . Ale raczej to nie wystarczy . Wiem , że macie piękne baniaki i kupę czasu im poświęciliście , przez to jakiś ślimak wymagający odpowiedniego pożywienia nie jest wart waszego poświęcenia . Ale mi się podobają , a mogę je mieć z moimi ukwiałami i jeden drugiemu nie przeszkadza , w dodatku macro glony też uwielbiam , tylko nie mam takich możliwości by kupić to co jest w USA . Więc niebieskich nie będzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, Ariel napisał:

przez to jakiś ślimak wymagający odpowiedniego pożywienia

A jakie masz ślimaki?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra powiem , niby nic specjalnego .

Dolabella Auricularia , jedzą te glony i nie chorują , sprawdzone na moich baniakach i innych . Ale dobrze by było mieć w baniaku algi nori żywe . Bo suchych często nie chcą jeść .

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim potrzebujesz duuużo światła, najlepiej białego o temperaturze 4000 -6500k. Jako nawóz doskonale sprawdzi się receptura F/2, będziesz go potrzebował sporo więc opłaca się samemu zrobić. Tylko zrób go bez miedzi (CuSO4).  Mam tego cholerstwa nitkowatego w basenie z widłonogami i wiadrami to wyciągam podbierakiem na ryby od wiosny do jesieni. Jeśli masz możliwość możesz właśnie taką hodowla na słońcu sobie zrobić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 minuty temu, Marijo napisał:

Przede wszystkim potrzebujesz duuużo światła, najlepiej białego o temperaturze 4000 -6500k. Jako nawóz doskonale sprawdzi się receptura F/2, będziesz go potrzebował sporo więc opłaca się samemu zrobić. Tylko zrób go bez miedzi (CuSO4).  Mam tego cholerstwa nitkowatego w basenie z widłonogami i wiadrami to wyciągam podbierakiem na ryby od wiosny do jesieni. Jeśli masz możliwość możesz właśnie taką hodowla na słońcu sobie zrobić.

Swieci w tej chwili jakieś 140W Led + 96W t5 bardziej białym niż niebieskim . Baniak ma 245l brutto , wielkość komory z glonami 43x27 oświetlone rurami 2x7,5 W tetra Led . Do nawożenia używam easy carbo , profito , żelazo i jod . Dodatkowo dla utrzymania prawidłowego Ca i Mg ATI essential pro i sporadycznie z drugiej butelki kH jeśli spada . 
F/2 chodzi tobie o ten do fito?

ps: po usunięciu 3/4 glonów z refugium po 5 dniach zarosły całe . Myśle że kierunek dobry , tylko trzeba trochę popatrzeć na dawki nawozu . Leje więcej niż producent zaleca i boje się ze coś wybuchnie . 

Edytowane przez Ariel (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Ariel napisał:

Dzięki za pouczenie , już usunąłem .

Nie kazałam Ci usunąć :Dtylko poprawić na małe litery, ale jak tam chcesz ;)

Prowadząc refugium trzeba mocno kontrolować żelazo, potas robisz to?


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Beti napisał:

Nie kazałam Ci usunąć :Dtylko poprawić na małe litery, ale jak tam chcesz ;)

Prowadząc refugium trzeba mocno kontrolować żelazo, potas robisz to?

Wiem ale musiałem wyjść na chwile z domu a tak było szybciej :unsure: . Robiłem kropelkowymi w sklepie , nie kupuje ich bo są jakie są , a icp mam zamiar robić jak baniak skończy 3 miesiące i przestane tam grzebać . Żelazo leje połowę dawki tej co producent zaleca , ale wedłóg znajomego co ma większe refugium powinienem już lac całość dawki . Tylko dodatkowo leje nawóz do roślin a tam też jest żelazo .

Wiem powinienem zrobić już icp bynajmniej mam takie wrażenie . Sporo bywałem na prosty baniak i nie oszczędzam i nie jestem leniwy , ale myśle że przy tak młodym zbiorniku to trochę szybko , po za tym będę miał duże odchylenia ze względu na nawozy w które leje .

Edytowane przez Ariel (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie ten do fito. W sumie lejesz już wszystko, potrzebne Ci są  tylko metale. Ze względu na ślimaki zrób roztwór bez miedzi. Nutrientów wcale nie musi być tak dużo. Efekt powinien Cię zaskoczyć. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na allegro są fajne paski led, na 4 diody dwie są białe, jedna niebieska i jedna czerwona, rośliny rosną pod nimi jak szalone, refugium też. Można dać typowe ledy roślinne, ale to kolor przekłamie.

Beti zasadniczo masz rację, tylko nie wiem czy korzystniej tu nie było by zachwiać nieco równowagą, bo jak refugium ruszy, to może przytłumić resztę.

A tak z innej beczki, czy odrobina fragmentacji plechy nie spowodowała by powstania ognisk w innych miejscach? Jak myślicie?

1 minutę temu, Marijo napisał:

Nutrientów wcale nie musi być tak dużo.

Dokładnie.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Marijo napisał:

Dokładnie ten do fito. W sumie lejesz już wszystko, potrzebne Ci są  tylko metale. Ze względu na ślimaki zrób roztwór bez miedzi. Nutrientów wcale nie musi być tak dużo. Efekt powinien Cię zaskoczyć. 

Dzięki , mam f2 w lodowce bo wcześniej hodowałem fito tylko zrezygnowałem jak zmieniałem baniak . 

Godzinę temu, dale napisał:

Na allegro są fajne paski led, na 4 diody dwie są białe, jedna niebieska i jedna czerwona, rośliny rosną pod nimi jak szalone, refugium też. Można dać typowe ledy roślinne, ale to kolor przekłamie.

Beti zasadniczo masz rację, tylko nie wiem czy korzystniej tu nie było by zachwiać nieco równowagą, bo jak refugium ruszy, to może przytłumić resztę.

A tak z innej beczki, czy odrobina fragmentacji plechy nie spowodowała by powstania ognisk w innych miejscach? Jak myślicie?

Dokładnie.

Refugium rośnie bardzo dobrze przy tych teatrach . A t5 blue plus mogę wymienić na dennerle amazon day i plant ( mam nowe ) 

W baniaku glony wyższe też rosną ( dałem kilka szczepek i się rozrastają )

tylko potrzebne jedzenie dla dolci a te rośnie niby szybko , ale tyle co te ślimaki jedzą to łopatą trzeba sypać .

@dele na podobnie mi znajomy podpowiedział . Ten jeszcze dodał by wyciągać piach 1/4 podsuszyć bez płukania i wsypać z powrotem , lub dać suchą skałę z używanego baniaka . Teoretycznie powinno to restartowac tworzenie się glonów .

Edytowane przez Ariel (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.