Skocz do zawartości
Bosia

Moje pierwsze cudo ;)

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie w końca postanowiłam zamieścić posta z moim cudeńkiem  :) które odpaliłam 22.12.2021

morskie.thumb.jpg.2dcc532b7d1c590588a859ed4b127972.jpgAkwarium TMC 60x50x50 150l Sump  50x40x35 70l Woda Netto ok 170l

Odpieniacz Deltec i400, Pompa Jebao MDC3500, Lampa Jebao AK80, Falowniki 2x Jebao SOW-5, Dolewka 12.5l automatyczna Aqua Light Easy Refill

Żywy piasek 9kg, żywa skała 2kg, Caribsea LifeRocks 17kg 

Bakterie Microbe - Lift Nite - Qut II

Testy Red See:

PH 7.6, Kh 3.0 dKH i rośnie, NO2 0, NO3 2, NH3/NH4 0, Zasolenie 1023.5  Sól: Pro Reef Tropić Marin, Temp. 23.5°  Podniosłam do 25 °

Ps na fotce widać jeszcze stary termometr wymieniłam na szklany

Zastanawiam się czy o czymś nie zapomniałam :D?

 

PYTANIA :

1. Zastanawiam się nad filtracja bo troche fruwa mi w akwarium, mialam w sumpie filtr woreczek założony na początku ale szybko przelała się w nim woda z racji wolnych dni nie bylo jak dokupic a one tez nie tanie moze istnieje jakaś alternattwa  ? Chyba lepiej wydac raz więcej niż cos chwile te torebki zmieniać 

2. Poczekac jeszcze czy wpuscic cos do środka?

3. Zamierzam jeszcze kupic lampe UV tak wrazie wu zeby juz była ale nie wiem jaka konkretnie wybrać 

moze dopisze jeszcze że akwarium jest za Odry i nie zawsze mam możliwość cos w pl kupic :) 

Bede wdzięczna na podpowiedzi :) 

morskie 2.jpg

Edytowane przez Bosia (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
30 minut temu, Bosia napisał:

Zasolenie 1023.5  Sól: Pro Reef Tropić Marin, Temp. 23.5 

Masz za niskie zasolenie i temp. 

 

32 minuty temu, Bosia napisał:

1. Zastanawiam się nad filtracja bo troche fruwa mi w akwarium, mialam w sumpie filtr woreczek założony na początku ale szybko przelała się w nim woda z racji wolnych dni nie bylo jak dokupic a one tez nie tanie moze istnieje jakaś alternattwa  ? Chyba lepiej wydac raz więcej niż cos chwile te torebki zmieniać 

 

Pewnie chodzi o skarpetę filtracyjną , ja u siebie wymieniłem na pojemniki w które wkładam watę i wymieniam co kilka dni .

 

33 minuty temu, Bosia napisał:

. Poczekac jeszcze czy wpuscic cos do środka?

Jeszcze bym poczekał ze zwierzakami , ale dał coś na start ( kawałek krewetki ) 

 

34 minuty temu, Bosia napisał:

3. Zamierzam jeszcze kupic lampe UV tak wrazie wu zeby juz była ale nie wiem jaka konkretnie wybrać 

Mniejszej jak 36W bym nie brał , firmy nie polecę bo każdy chwali co innego . Miałem 3 różne i każda innej firmy . W sumie wydaje mi się , że tą co mam teraz jest najlepsza , ale jest bardzo duża .

Ps : akwarium kupowałeś w sklepie w wandlitz ?:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, Ariel napisał:

Masz za niskie zasolenie i temp. 

Temperaturę podkręciłam zasolenie spada powoli przez dolewki a podmiana teraz to pewnie zły pomysł 

 

6 minut temu, Ariel napisał:

Ps : akwarium kupowałeś w sklepie w wandlitz ?:)

Heheh jak narazie tam najlepsze zaopatrzenie i pod nosem ;)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, Bosia napisał:

 

Dolewka ma za zadanie utrzymać stałe zasolenie . Nic w zbiorniku jeszcze nie masz , to możesz zasolenie wyrównać . Jak będziesz następnym razem w wandlitz to pozdrów Marco . Muszę się kiedy wybrać na kawę :D

Edytowane przez Ariel (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobie to napewno w tym tygodniu :D Jaki ten świat maleńki. Pod jego okiem i forum moze jakos sie uda ;D 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Bosia napisał:

Kh 3.0 dKH i rośnie

Albo źle zmierzyłaś albo źle wpisałaś:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Arek77 napisał:

Albo źle zmierzyłaś albo źle wpisałaś:)

Mam testy z Red See robilam je na 5 ml i 10 ml wody. Zielona woda przy 5ml po 6 kroplacha przy 10ml po 14. Patrząc na tabele odczytałam wynik hmmm, istnieje prawdopodobieństwo że zrobilam cos zle ;D

test.jpeg

Edytowane przez Bosia (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmiany takie w akwarium wylądowały dwa ślimak turbo grasuja na tylniej szybie, dwa kraby pustelniki Calcinus elegans i dwa maleńkie których jeszcze nie zidentyfikowalam ;)

Dwa korale miekie Xenia i Briareum 

Parametry:

Temp 25 

Zasolenie 1.023,5

PH 7.6 

PO4 -0

NO2 -0

NO3 - 2

NH3 i NH4 - 0

KH 7 PS. WCZESNIEJ ZLE ODCZYTALAM WYNIK ;) Wiedz ostatnio było 6 a nie 3 

Narazie nic się nie dzieje woda wyglada ok tylko kraby objadly mi prawie całą skalę zaraz bede głodować (chyba) 

 

Ps. Dziękuję za pomoc na pm i za dobre rady 

 

morskie korale.jpg

Edytowane przez Bosia (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Juz poprawiłam:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Bosia napisał:

Zasolenie 1.023,5

Podnieś zasolenie . Krabów i ślimaków nie musisz narazie dokarmiać , niech jedzą to co wyjdzie na skale . Jak będziesz chciała fitoplankton to daj znać . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Ariel napisał:

Podnieś zasolenie . Krabów i ślimaków nie musisz narazie dokarmiać , niech jedzą to co wyjdzie na skale . Jak będziesz chciała fitoplankton to daj znać . 

Do ilu mam podnieść?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trzymaj między 1,024 a 1,025 .

Mierzysz spławikiem , czy kupiłaś refraktometr ?

I tak jak na pw : oddaj lampę UV , bo w razie czego 5 W to za słaba lampa by coś zdziałać i wymień na 18W , lub 36W.  

Edytowane przez Ariel (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, Ariel napisał:

Podnieś zasolenie . Krabów i ślimaków nie musisz narazie dokarmiać , niech jedzą to co wyjdzie na skale . Jak będziesz chciała fitoplankton to daj znać . 

Do ilu mam podnieść?

 

3 godziny temu, Ariel napisał:

Trzymaj między 1,024 a 1,025 .

Mierzysz spławikiem , czy kupiłaś refraktometr ?

I tak jak na pw : oddaj lampę UV , bo w razie czego 5 W to za słaba lampa by coś zdziałać i wymień na 18W , lub 36W.  

Podniose jutro zasolenie, mierze splawikiem bo Marko nie chial sprzedac mi nic elektronicznego :D Łącznie z testami a lampe wymienię na mocniejszą jutro mu napisze ze bedzie podmiana i niech cos zamówi jak nie ma. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, Bosia napisał:

Podniose jutro zasolenie, mierze splawikiem bo Marko nie chial sprzedac mi nic elektronicznego :D

Refractometr nie jest elektroniczny , bynajmniej ten standardowy . Nie mówię tu o Hanna i innych firmach . Tylko te standardowe . Pogadam z nim , bo coś dziwne to wszystko jest dla mnie . Znam go jak jeszcze nie miał sklepu :wub:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

okrzemki.thumb.jpeg.03aeddccc2124cd84cf02c0288928e05.jpeg20220125_193221.jpg.097c2276c75475cb32dad46d91721281.jpgMała aktualizacja akwarium plus dwie fotki przed urlopem i po ;)

Plywaja dwa błazenki i salarias maja sie dobrze :) 7 slimakow turbo 4 kraby, 3 po wylince rosna maja sie dobrze walcza tylko o muszle chodz maja duzo do wyboru.

Pozatym Xenia która pieknie urosla doszlo Briareum dwa rodzaje i Sarcopython rosna w oczach i pięknie sie pompują 

Mialam tez 4 slimaki osiadle juz po nich usunięte bez śladu, przyniosłam z koralami 

Parametry: 

Zasolenie 1.025 temp. 25 

Ph 8.2, Kh 9dKh, P04 0, N02 0.05 drugim testem Salifert pokazuje 0.01, N03 5, NH3/NH4 0.02

Tds pokazuje mi 1 za filtrem wymieniać środki?

SiO3 0 w wodzie R0 tez 0 mierzylam bo zaatakowaly mnie okrzemki, akwarium stalo bez opieki ok 6 dni mialam podlaczona kamere aby kuknac co sie dzieje jak mnie nie ma .. chyba zeby spac spokojniej :D

Po powrocie ściany brązowe kamienie brązowe piach tak samo 

przyczyną tego, chodz pewna nie jestem bylo to, iz moja sąsiadka która miała podlewać kwiatki nakarmiła rybke wspujac oczywiście za duzo suchej karmy które zgniło dosłownie na dnie.

Zrobilam testy wyczyściłam szyby skaly które się dało jest tego troche mniej ale poprawy jeszcze nie ma

Ryby dostaja teraz Żywy pokarm zeby nic na dnie nie leżało kraby z głodu wzielz sie za robotę razem ze ślimakami czyszczą to pomału 

Pytanie cos robic? Czy nic nie robić? 

Edytowane przez Bosia (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, Bosia napisał:

Tds pokazuje mi 1 za filtrem wymieniać środki?

Dopiero jak pokaże około 4 to należałoby wymienić ale tylko samą żywicę.

7 godzin temu, Bosia napisał:

Pytanie cos robic? Czy nic nie robić? 

Dokupować korale i cieszyć się widokiem akwarium. :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

... kiedyś wpadłem na znajomą, wiedziałem że ma kilkoro dzieci, no i ze mają one zwyczaj łapania rożnych gryp i przeziębień łańcuchowo, pytam więc co u niej słychać i jak się maja dzieci, odpowiedziała mocno zatroskanym głosem ze jest bardzo zaniepokojona ich stanem. Co widząc jej zmartwioną minę, wprawiło i mnie w lekkie zaniepokojenia, no ale pytam, co się dzieje, co złapały? Odpowiedziała że nic, są zdrowe i właśnie to, jako stan mocno niezwykły u nich ja niepokoi...:)

 

Przekładając na nasze... akwarium wolne od plag, z wzorcowymi parametrami, jest tutaj tak niezwykłe że natychmiast trzeba dodać czegoś. Najlepiej z AF - maja najbardziej kolorowe opakowania, więc muszą być skuteczne :)

2 godziny temu, chris_ek napisał:

Dokupować korale i cieszyć się widokiem akwarium. :D

I pod tym się podpisuję :)


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, dale napisał:

Przekładając na nasze... akwarium wolne od plag, z wzorcowymi parametrami, jest tutaj tak niezwykłe że natychmiast trzeba dodać czegoś. Najlepiej z AF - maja najbardziej kolorowe opakowania, więc muszą być skuteczne :)

Mocne! ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje za komentarze jutro wybiorę się po nowe korale :)) 

Osoby niedoświadczone czesto martwia sie kazda blachostka zapewne niepotrzebnie jak widac :) Szukajac odpowiedzi na nurtujace ich pytania spowodowane niewiedza i brakiem doswiadczenia, przeszukuja fora i google badz szukaja wsparcia u innych zasypując ich pytaniami na pm czy WhatsApp aby spac spokojnie :)

Pewnie z czasem to minie czlowiek uczy sie przez cale zycie. 

A może jakaś propozycja jakie korale dodać? Wiem że wybór jest wielki ale male akwarium wszystko się nie zmieści. W co warto zainwestować? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, Bosia napisał:

A może jakaś propozycja jakie korale dodać? Wiem że wybór jest wielki ale male akwarium wszystko się nie zmieści. W co warto zainwestować? 

Zależy co CI się podoba :D 
Na pewno jakieś Zoa. ukwiał Cribrinopsis crassa (nie wiem jak się u Ciebie sprawdzi w nowym zbiorniku), moje ulubione Euphylie, może Dunka ? Dość łatwa. 


Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Bosia napisał:

A może jakaś propozycja jakie korale dodać? Wiem że wybór jest wielki ale male akwarium wszystko się nie zmieści. W co warto zainwestować? 

Nie wskażę Ci konkretnych korali, ale dam jedną ogólną poradę. Postaraj się opanować pokusę szybkiego wypełnienia akwarium koralowcami. Unikaj dużych szczepek, unikaj szybkorosnących gatunków. Chodzi o to, że za kilka miesięcy koralowce zaczną Ci "wyłazić ze zbiornika" i walczyć pomiędzy sobą.

Na początku często bierze się "byle co" albo wszystko, co się dostanie. Potem okazuje się, że mamy koralowe chwasty, które są kłopotliwe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Aquaman napisał:

Zależy co CI się podoba :D 
Na pewno jakieś Zoa. ukwiał Cribrinopsis crassa (nie wiem jak się u Ciebie sprawdzi w nowym zbiorniku), moje ulubione Euphylie, może Dunka ? Dość łatwa. 

Z ukwiałem mialam już styczność był jeden, ale nikt nie powiedział że lubi się w pompy wkręcać uarowalam go pare razy az pewnej nocy uparł się i popełnił samobójstwo kiedy go kupie znow ale napewno odczekam aż bedzie bardziej stabilnie w baniaku albo bede musiala pompy czymś zabezpieczyć bo szkoda mi będzie kolejnego stracić 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.