Skocz do zawartości
Aquaman

Cofanie się wody

Rekomendowane odpowiedzi

Wyłączyłem dzisiaj pompę bezpiecznikiem i zassała mi od cholerny wody do sumpa. Dobrze, że byłem w pogotowiu. Jak mam się zabezpieczyć jakby mnie kiedyś nie było w domu? Nie mam na rurkach od pompy żadnych zaworów. 

Edytowane przez Aquaman (wyświetl historię edycji)

Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zassa Ci do momentu aż się zapowietrzy układ więc szukaj rozwiązania w wylocie wody do zbiornika. 

Ja zrobiłem sobie nad wylotem otwór wiertarka fi4 na rurce i zapowietrza się szybko więc ilość wody która ucieka do sumpa jest ograniczona

Edytowane przez pj007 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
43 minuty temu, pj007 napisał:

Zassa Ci do momentu aż się zapowietrzy układ więc szukaj rozwiązania w wylocie wody do zbiornika. 

Ja zrobiłem sobie nad wylotem otwór wiertarka fi4 na rurce i zapowietrza się szybko więc ilość wody która ucieka do sumpa jest ograniczona

Ale w którym miejscu masz tą dziurkę? Tzn nad tafla wody czy pod? Pokażesz zdjęcie? 

IMG_20220216_180203.thumb.jpg.69b1d1b46f11bc7b213eb74f1f0aa11b.jpg

Edytowane przez Aquaman (wyświetl historię edycji)

Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Aquaman napisał:

Wyłączyłem dzisiaj pompę bezpiecznikiem i zassała mi od cholerny wody do sumpa. Dobrze, że byłem w pogotowiu. Jak mam się zabezpieczyć jakby mnie kiedyś nie było w domu? Nie mam na rurkach od pompy żadnych zaworów. 

Ja mam zrobione tak, że wylot mam pół cm pod powierzchnią, wystarczy, że pompa stanie, nieco wody spłynie spływem i rura się zapowietrza.

Rewizję sobie zrób ściętą na 45 stopni, ciszej będzie. Ewentualnie kolanko załóż.

 

Przy takim układzie, jak u ciebie, to ci ściągnie pewnie z 5cm wody zanim się zapowietrzy.

Edytowane przez katani (wyświetl historię edycji)

Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Zrób otwór zaraz pod powierzchnia wody .

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Aquaman napisał:

Ale w którym miejscu masz tą dziurkę? Tzn nad tafla wody czy pod? Pokażesz zdjęcie? 

IMG_20220216_180203.thumb.jpg.69b1d1b46f11bc7b213eb74f1f0aa11b.jpg

Zrób dziurkę na gwincie łączącym dwa kolana z tym że musi być cały czas pod wodą ta dziurka 

Co do rewizji to zrobiłem sobie sam DURSO i rewelacja. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W trakcie jak poziom wody jest ok dziurka ma być pod woda, jeśli zejdzie wystarczająca ilość wody do sumpa w tym punkcie nad tafla wody zrób dziurkę wiertłem np 5, zadziała system jak zawór zwrotny, prawo fizyki zassa powietrze i przestanie ci przebierać sumpa, stara sprawdzona metoda ;)


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, pj007 napisał:

Zrób dziurkę na gwincie łączącym dwa kolana

A co jeśli zrobi ową dziurkę na rurce ale w samym kominie ? Czy to również doprowadzi od zapowietrzenia U-rurki ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, chwialek napisał:

A co jeśli zrobi ową dziurkę na rurce ale w samym kominie ? Czy to również doprowadzi od zapowietrzenia U-rurki ?

Tak, doprowadzi do zapowietrzenia.... tylko część wody jednak przez tą dziurkę przepływa, i trochę przefiltrowanej wody, zamiast do akwa, trafi z powrotem do komina:)

Edytowane przez Arek77 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
39 minut temu, pj007 napisał:

 

Co do rewizji to zrobiłem sobie sam DURSO i rewelacja. 

A jak zrobiłeś? Bo trochę mnie denerwuje jak czasami spływa woda. Nie zawsze to słychać ale na przyszłość chce coś pokombinować. 

 

Wszystkim dziękuję za rady. 


Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam teraz kolanko, wcześniej miałem po prostu dwa kolanka i było durso.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, katani napisał:

Ja mam teraz kolanko, wcześniej miałem po prostu dwa kolanka i było durso.

Tylko jedno? Nic nie słychać? Też nad tym myślałem 


Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
44 minuty temu, Aquaman napisał:

A jak zrobiłeś? Bo trochę mnie denerwuje jak czasami spływa woda. Nie zawsze to słychać ale na przyszłość chce coś pokombinować. 

 

Wszystkim dziękuję za rady. 

Tj tak trójnik dwa kolana 90 st do trojnika skierowane w dół oraz na szczycie trójnika otwór zrobiony i w włożony kawałek rurki od systemu ro :).

Mam waveboxa i fale na ok 2 cm i nic nie chlupie:) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
29 minut temu, pj007 napisał:

Tj tak trójnik dwa kolana 90 st do trojnika skierowane w dół oraz na szczycie trójnika otwór zrobiony i w włożony kawałek rurki od systemu ro :).

Mam waveboxa i fale na ok 2 cm i nic nie chlupie:) 

Też dobre rozwiązanie :) Tylko nie wiem czy by mi weszły takie kolanka z trójnikiem. Muszę zmierzyć 


Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Arek77 napisał:

Tak, doprowadzi do zapowietrzenia.... tylko część wody jednak przez tą dziurkę przepływa, i trochę przefiltrowanej wody, zamiast do akwa, trafi z powrotem do komina:)

Ja tak mam i nie narzekam .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, Ariel napisał:

Ja tak mam i nie narzekam .

Ja tak nie chciałem właśnie z powodu powrotu wody do komina.  Ale jest to jakaś opcja. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, pj007 napisał:

powodu powrotu wody

Tylko przy takim rozwiązaniu wylewki

IMG_20220216_180203.jpg

Nadal masz dokładnie ten sam dylemat. Część wody płynąca pod powierzchnią cofnie się do komina. Co nie czyni nikomu krzywdy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 godzin temu, Aquaman napisał:

Tylko jedno? Nic nie słychać? Też nad tym myślałem 

Komin/overflow

Teraz mam nawet bez tej rurki. Jak tego nie pokleisz, to możesz kombinować z wysokością, obracać, dołożyć drugie kolanko etc.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, katani napisał:

Komin/overflow

Teraz mam nawet bez tej rurki. Jak tego nie pokleisz, to możesz kombinować z wysokością, obracać, dołożyć drugie kolanko etc.

Super dzięki :) Kupiłem dwa kolanka i trójnik.. Będę coś kombinował :D 


Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem wcześniej jeszcze jedno kolanko, ale ściągnąłem. Powód tego był taki, że do komina spływa film bakteryjny ze zbiornika i trafia do sumpa właśnie przez rewizję. Jak miałem pełne zamknięcie, to zostawał w kominie. Przy obecnym rozwiązaniu jest super bo tafla ody jest zawsze idealnie czysta.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, katani napisał:

Ja miałem wcześniej jeszcze jedno kolanko, ale ściągnąłem. Powód tego był taki, że do komina spływa film bakteryjny ze zbiornika i trafia do sumpa właśnie przez rewizję. Jak miałem pełne zamknięcie, to zostawał w kominie. Przy obecnym rozwiązaniu jest super bo tafla ody jest zawsze idealnie czysta.

A nad tym nie pomyślałem :D Ogólnie chcę w kominie trochę wodę podnieść bo jak mam za nisko to słychać wodospad :D 


Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziurka pomogła. Dzięki za rady. Mogłem dać leciutko wyżej ale i tak jest niebo lepiej 

IMG_20220217_133345.thumb.jpg.41dd4233659dce5283a751ececa4fcd3.jpg


Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I już mieszkania nie zalejesz. Poziom wody w kominie możesz regulować mufką/kolankiem. Ja rur od strony sumpa nie wklejałem, dzięki temu mogłem całą rurę wyciągnąć i docąc tyle, co trzeba. a kolanko na koniec rury można założyć i unieść ciut niżej lub wyżej i zmienisz poziom wody w kominie. Woda ma spływać bezszelestnie.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, katani napisał:

I już mieszkania nie zalejesz. Poziom wody w kominie możesz regulować mufką/kolankiem. Ja rur od strony sumpa nie wklejałem, dzięki temu mogłem całą rurę wyciągnąć i docąc tyle, co trzeba. a kolanko na koniec rury można założyć i unieść ciut niżej lub wyżej i zmienisz poziom wody w kominie. Woda ma spływać bezszelestnie.

No nie chce co chwilę odkręcać śrubunku żeby rurę podnosić. Także zrobię chyba jak mówisz i kolankiem bez wklejania będę sobie wysokość regulował. 


Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie to dałem d*py :D Zrobiłem dziurkę zaraz przy grzebieniu i woda która jest wyrzucana przez tą dziurkę uniemożliwia zbieranie syfu przez grzebień. Śmieci w akwarium przez to mi wirują w koło. Chyba czeka mnie przeróbka :D

 


Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.