Skocz do zawartości
Jarzy2001

Seachem Stability czy ATM Colony? A może inne bakterie?

Rekomendowane odpowiedzi

Jakich bakterii używacie do nowego zbiornika? Mam małą buteleczkę Stability i zastanawiam się co dalej. Koledzy polecają ATM Colony. Z kolei Seachem to klasa sama w sobie. Ceny podobne na Allegro. Wiem,że najlepiej kupić żywa skałę,ale to nie wchodzi w rachubę (potencjalne plagi itd). 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak dla porządku co innego żywa skała a co innego bakterie no i oczywiście trochę inaczej stosuje się typowe bakterie a inaczej ATM Colony. Bakterie Seachema z powodzeniem stosowałem w słodkim ( w morskim też spełnią swoją fukcję) jednak morskie wystartowałem na "śmierdziuchach" z racji tego że chyba większość na nich startuje i mają bardzo dobrą opinię.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja wlałem to i to :) Plus jeszcze kilka razy dorzuciłem kapsułki Prodibio BioDigest 

Oczywiście nie od razu tylko w jakimś odstępie czasowym :D

Edytowane przez Aquaman (wyświetl historię edycji)

Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja wole Special Blend typowe smierdziuchy i to na tyle, nie jakieś ATM  gdzie było już o tym milion razy i zbiorniki po trzech miesiącach się wykręciły zamiast na plus to na minus, nie wszystkie ale były…

Osobiście wole naturalna metodę a przyspieszacze są do lakierów samochodowych :)

powodzenia ;)

 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja używałem różnych bakterii. 

ATM colony najszybsze w zasiedlaniu świeżego zbiornika ale bez wody z dojrzałego i tak będzie dojrzewanie. 

Smierdziuchy, seachem jeden pies u mnie podobne działanie było. 

Kz zeobak tutaj petarda i żadne inne nie robia u mnie takiej roboty jak zeobak

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja używam ATM Colony restartowalem na nich 100l i wczoraj na nich odpaliłem 300 l, po tygodniu będę łał FM Bacto therapy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytam sobie internet i jestem nieco zdziwiony. W wielu miejscach piszą,że stosując ATM Colony daje się ryby następnego dnia, ci by bakterie działały jak należy...można tak???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ja w obu przypadkach dałem odrazu życie w pierwszym nic nie padło a teraz się okaże za szybko żeby wyrokować

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ATM Colony to grupa bakterii azotowych nitrococcus i nitrosococcus. O tym co to za bakterie można poczytać chociażby tutaj: https://www.sciencedirect.com/topics/agricultural-and-biological-sciences/nitrosococcus

Artykułów co to za bakterie i jakie znaczenie maja w cyklu azotowym  jest cała masa, wystarczy tylko wyjść poza forum i poczytać. 
image.thumb.png.d8cf530ad82dff2e8707971918fe8aa2.png

Pozdrawiam. 

P.s Te bakterie żyją w naturze.... 

 


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zakupiłem Stability. Na Alle kosztują podobnie. Jako,że zacząłem na Stability,które dostałem w prezencie to pociągnę dalej ten temat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie ciekawi mnie tylko jedna rzecz. Bo na Stability jest napisane, że to są "szczepy" bakterii. 


Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Aquaman napisał:

Ogólnie ciekawi mnie tylko jedna rzecz. Bo na Stability jest napisane, że to są "szczepy" bakterii. 

Szczep - 1) grupa organizmów o wspólnym rodowodzie, która w procesie ewolucji uległa przekształceniu na różne gatunki   - czyli np. nitrosomonas, nitrobacter, czy jakies inne AOB/NOB. 

Dla mnie jeśli w Stability cokolwiek jest, to są tam głównie azotowe. Producent się nie chwali niestety szczepami tak jak np. ATM (zresztą mało który producent podaje łacińskie nazwy tego co niby ma być w butelce). Skały nie oczyszczają tak jak np. Biogro, woda jakos bardziej klarowniejsza po nich nie jest, przynajmniej ja nie zauwazyłem nic szczególnego,  na no3/Po4 w zasadzie wplywu zadnego tez nie zaobserwowalem.  200l baniak w którym moczy się skała, poł litra Stability, pozywka w postaci VSV....i zakwitu bakteryjnego tez nie było, mimo ze słoneczko do akwarium tez zagląda. Producent twierdzi, ze nie idzie ich przedawkować. I tu może mieć rację, bo faktycznie zakwitu nie miałem. Pytanie tylko czy to na pewno dobra cecha produktu ? Lać w nieskończoność i nic ?   Dla mnie osobiscie - Sachem Stability to efekt placebo - może na cykl azotowy działa, nie sprawdzałem jakoś szczególnie. Cykl azotowy jak zaskoczy to już w zasadzie się kręci. Pod warunkiem, że bakterie mają "papu". Ja po kilku dobrych litrach tych bakterii - zdecydowanie więcej ich nie kupię. 1l za 180zl -190zl ? To juz wole np. Special Blend od Microbe Life i jeszcze ~30zl na browara zostanie ;) A po tych przynajmniej baniak wygląda jakoś tak świeżej na drugi dzień od zastosowania. 

Edytowane przez VDR (wyświetl historię edycji)

110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@VDR Tak jak pisałem, zacząłem od nich temat to postanowiłem ciągnąć dalej. 1l kupiłem fartem za 149zł na Allegro :) 300zł za Zeobak nie chcę płacić. Zrezygnowałem z ATM z uwagi,że zagraniczne fora twierdzą,iż należy szybko wprowadzać zwierzęta,żeby nakręcić cykl azotowy. Jakoś nie mam śmiałości wsadzać zwierzaków 2 dnia. Jakoś nie wierzę w ultra szybki cykl azotowy. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Jarzy2001 napisał:

@VDR Tak jak pisałem, zacząłem od nich temat to postanowiłem ciągnąć dalej. 1l kupiłem fartem za 149zł na Allegro :) 300zł za Zeobak nie chcę płacić. Zrezygnowałem z ATM z uwagi,że zagraniczne fora twierdzą,iż należy szybko wprowadzać zwierzęta,żeby nakręcić cykl azotowy. Jakoś nie mam śmiałości wsadzać zwierzaków 2 dnia. Jakoś nie wierzę w ultra szybki cykl azotowy. 

 

Zeobak teoretycznie jest drogi - ale te bakterie stosujesz 1kropla na 100l wody dwa razy na tydzien. Czyli w Twoim wypadku  jakies  4-5 kropli tygodniowo. Nie wiem po co Ci litr zeobaku do 240l akwarium ;)  

Co do Sachema - są zwolennicy co twierdzą, że widzą różnice, a są też tacy - jak ja - co twierdzą, że nie.  Jak to w życiu - mnie od dłuższego czasu "trapiło", że leję a w zasadzie mam wrażenie, że jakbym nalał RO to by było tak samo ;)  Dlatego mając okazję, chciałem sprawdzić czy będzie jakiś efekt w baniaku, gdzie miałem tylko skałę w dodatku ze sporą ilością organiki. 

Bakterie nie potrzebują zwierzakow, nie odzywiaja się nimi ;) Potrzebuja mówiąc bardzo skrótowo nh3/no2 by cykl azotowy się zamknął, a to możesz dostarczyć nie tylko w odchodach. 
W ATM nie ma jakiś cudownych bakterii - to są znane nauce bakterie - tylko w naszym akwarystycznym świecie utarło się, że cykl azotowy to tylko nitrosomonas i nitrobacter. W dodatku cały ten cykl w świecie akwarystycznym jest upraszczany do minimum.  

Kupujesz testy - na nh3/no2 plus no3. Jak zauwazysz skok nh3 to sprawdzasz czy spadl do 0, jak zauwazysz skok no2 to sprawdzasz czy no2 spadlo do zera. Patrzysz czy No3 rosnie. 
Jak nh3=0 no2=0, no3 - rosnie mimo ze np. dostarczasz "organiki" do baniaka to znaczy - ze cykl sie zamknął i można stopniowo wprowadzać zwierzaki.  Tu cudów nie ma, zreszta nitrobacter i nitrosomonas i tak sie w tym baniaku pojawia, nawet jesli na start ich nie wlejesz. 


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, VDR napisał:

Kupujesz testy - na nh3/no2 plus no3. Jak zauwazysz skok nh3 to sprawdzasz czy spadl do 0, jak zauwazysz skok no2 to sprawdzasz czy no2 spadlo do zera. Patrzysz czy No3 rosnie. 
Jak nh3=0 no2=0, no3 - rosnie mimo ze np. dostarczasz "organiki" do baniaka to znaczy - ze cykl sie zamknął i można stopniowo wprowadzać zwierzaki.  Tu cudów nie ma, zreszta nitrobacter i nitrosomonas i tak sie w tym baniaku pojawia, nawet jesli na start ich nie wlejesz. 

Super podsumowanie.:clapping

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@VDR Cykl azotowy jest mi ogólnikowo znany ze słodkiego :) Z preparatami to wiadomo,że u jednych działa to a u innych co innego. W moim słodkim norma to >2ppm PO4. U kogoś innego będzie 1ppm itd. Co ekosystem to rezultaty :) Zobaczymy. Jak NO2 będzie zero i pojawi się NO3 spróbuję wpuścić krabika :> Na razie szukam asterin.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiejsze pomiary: NH3 i NO2 0ppm. NO3 ok.2ppm w Salifercie. Wygląda na to,że ruszyło?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie po 5 dniach od uruchomienia jedynie NO3~5ppm, reszta 0.

A uruchamiam zbiornik na Saechem

Jedyna różnica jaka widzę to przejrzysta  woda bo na starcie było mleko. 

Edytowane przez jkk (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@jkkU mnie mleko powstało po wypłukaniu resztek skalnych i pozostałości pyłu z piasku 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie wygląda że chyba trochę też i trochę z powodu wsypaniu całej soli na raz;) 

Po weekendzie będę dosypywać piach myślę o AF Bio Sand więc będzie zapewne znów mleko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cykl dopiero ruszy jak NH3 będzie wykrywalne. Tak mi się wydaje. Ja też mailem po wlaniu bakterii NO3. Ale czy coś działało wtedy to wątpię. Dopiero po wrzuceniu mrożonki/krewetki. 

Na mleko to tylko wata :D


Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 godzin temu, Jarzy2001 napisał:

Dzisiejsze pomiary: NH3 i NO2 0ppm. NO3 ok.2ppm w Salifercie. Wygląda na to,że ruszyło?

Daj kostkę lasonogów i obserwuj czy NO3 pójdzie w górę.  Jeśli tak a parametry będą dalej NO2/NH3 =0  przez parę dni a no3 wzrośnie to dał bym pierwsze ryby by stale dostarczały pożywki i stopniowo zwiększał obciążenie zbiornika, obserwując NO2/NH3 czy przypadkiem nie wzrasta powyżej 0. Jeśli tak by się stało, trzeba odczekać z wprowadzaniem kolejnego życia by populacja bakterii się namnożyła.  Pamiętaj, że bakterie potrzebują mówiąc w skrócie no2/nh3 do tego by się namnażać, w przeciwnym wypadku będą obumierać i populacja będzie się zmniejszać - i to niezależnie czy to te z ATM czy jakieś inne.  Dlatego, też nie ma co czekać za długo z wprowadzaniem życia przy no2/nh3=0  jeśli nie dostarczasz do zbiornika "pożywki" dla bakterii. 
 


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@VDR@jkkDzis rano zastałem gnijący wafel spirulinowy. Porośnięty fest korzuchem. Także bakterie robią swoje :) Czemu akurat lasonogi? Mam na dziś w lodówce artemie, ochotkę i łatwy komara. Najlepsza ochotka ,bo tonie. Po inne musiałbym iść do sklepu.

Co ciekawe z żaden z 7 ślimaków nie jest zainteresowany tą spiruliną :/

 

Edytowane przez Jarzy2001 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Jarzy2001u mnie cisza, jutro zmierzę NH3...

Startowałem na 25% żywej wody i na "nieczystosciach" z innego akwa. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@jkk Miałem pojechać po dojrzała solankę,ale ostatecznie nie miałem baniek na wodę i odpuściłem. Dziś kolejne testy wody :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.