Skocz do zawartości
Alduwiel

Akwarium klejone sylikonem bezbarwnym jest słabsze od klejonego czarnym sylikonem?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Jak w temacie, zastanawiam się nad zakupem akwarium i facet co akwaria robi odradza mi bezbarwny twierdząc ,ze jest słabszy. Na czarnym dają 5 lat gwarancji  , a na przezroczystym 2 lata na baniak. Dodam ,ze nie chodzi o firmę krzak tylko o jednego z lepszych producentów w Polsce jeśli nie w eu. czy to prawda? Lepiej brać na czarnym?

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ile to akwarium chcesz brać? 5000l?


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się nad 180/66/66h lub 200/66/66h, ewentualnie 180/70/70h lub 200/70/70h 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

2x takie, jak ty chcesz (pojemnościowo).

Tu masz prawie takie, jak chcesz:

a tu 1250.

 

 


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam ponad 1000litrów poklejone przezroczystym, i to jeszcze bardzo nietypowy kształt , stoi juz p[onad 5 lat


ca423fe0c577ab52c4072b862333e025u1247a1097.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Alduwiel napisał:

Witam

 

Jak w temacie, zastanawiam się nad zakupem akwarium i facet co akwaria robi odradza mi bezbarwny twierdząc ,ze jest słabszy. Na czarnym dają 5 lat gwarancji  , a na przezroczystym 2 lata na baniak. Dodam ,ze nie chodzi o firmę krzak tylko o jednego z lepszych producentów w Polsce jeśli nie w eu. czy to prawda? Lepiej brać na czarnym?

 

Pozdrawiam

No to z całym szacunkiem ale są firmy gdzie dają 5 lat na silikon przezroczysty i nie odbiega moim zdaniem od reszty, 30 miesiecy i zbiornik trzyma, poprzedni 2 lata i do dziś służy jednemu z forumowiczów. 

jedynie czarny silikon ma to do siebie ze blisko silikonu nie widać glonu, przy silikonie przezroczystym bywa ze widać, ale nie do końca mam dobry czyścik co to ogarnia.

 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na przezroczystym dużo ładniej wygląda :) i taki zamówię najwyżej z innej firmy. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też spotkałem się z tym twierdzeniem. Być może wynika to pośrednio ze sposobu klejenia, przeźroczysty silikon często kładziony jest cienko, co ma wpływać na żywotność spoiny, natomiast przy czarnym silikonie można bez wpływu na estetykę położyć go więcej.

Osobiście nie mam żadnych doświadczeń ani wiedzy fachowej, dlatego sam poznał bym merytoryczne uzasadnienie dla takiego stanowiska, poparte np. składem czy jakimiś rzeczowymi argumentami. Nie ukrywam że u mnie też stuknęło 5 lat zbiornikowi - oczywiście bezbarwnym klejony... No i coraz cześciej mysle czy nie warto jednak przełożyć życia do nowego. Żeby jakieś jeszcze rysy były, łatwiej było by podjąć decyzję...


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za link, wychodzi na to ,ze nie jest słabszy tylko widać te bomble. Właśnie ten od akwariów z Poznania mi tez o tym wspominał, że po czasie mogą wyjść.

 

Dale im cieńsza warstwa kleju tym trzyma mocniej, tzn w teorii.

Edytowane przez Alduwiel (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

są różne techniki klejenia. Bezspoinowo oraz z fugą (tak to nazwę). Na bezbarwny producent silikonu dawał 5 lat, a na czarny 8. Na czarnym nie widać glonów pod sylikonem i odwrotnie.

Wszystko jest kwestią indywidualną. Po 8 latach zmieniłem akwarium - z bezbarwnego na czarny z fugą z grubym randem. Mieszkam wysoko w mieszkaniu z wielkiej płyty - po przeliczeniu, że ubezpieczenie OC mogłoby nie pokryć wszystkich roszczeń zalanych sąsiadów wybrałem "bezpieczniejszą" opcję i jakoś śpi mi się spokojniej. Bo w sumie bardziej o to chodzi - o komfort użytkownika niż o to kto ma racje. Wszystko może szlak trafić, a to co wybierze się dyktowane jest priorytetami jakie się ma w danej chwili. Gdy się nie ma kasy na spełnianie marzeń to kupuje się używki. Gdy kasa jest, a szuka się oszczędności nie tam gdzie potrzeba to jest to już igranie z losem :) Ilu użytkowników tyle doświadczeń. Z powodzią z baniaka jest jak z wypadkiem samolotu. Zdarza się rzadko, ale jeśli już to spektakularnie :)


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrze to ująłeś Luft :) 

Tutaj rozmawiałem z innym producentem i on też bez 2 zdań kleił by na czarnym :/ Ja miałem juz dwa morskie akwaria na czarnym sylikonie i niezbyt mi się to podobało. Pamiętam gdy pierwszy raz zobaczyłem baniak na bezbarwnym  + polerka to oniemiałem. Dlatego nie mam teraz wyjścia i muszę zaryzykować z bezbarwnym, do takiego przed chwilą doszedłem wniosku. Czuję ,ze wszystko będzie dobrze, a jeśli nawet pęknie to na szczęście takiego ryzyka jak Luft nie mam , więc tym bardziej powinienem myślę jak to się mówi skoczyć na głęboką wodę :) Marzenia trzeba spełniać nawet po trupach bo inaczej po co żyć?

Edytowane przez Alduwiel (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 godziny temu, Alduwiel napisał:

wychodzi na to ,ze nie jest słabszy tylko widać te bomble.

Tak jak wspomniał luft są różne techniki klejenia. Ale używane do klejenia są też różne produkty, zapewne producent wie którego z nich używa i doskonale wie o czym mówi twierdząc że czarny jest mocniejszy.

Wcześniej miałem akwaria klejone bezbarwny silikonem, teraz mam czarne spoiny... wybór nie przypadkowy. W bezbarwny wrastały glony pomimo cienkiej spoiny obecnie póki co nie mam tego problemu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, Alduwiel napisał:

Chwialek ,a miałeś klejony sylikon na wałek?

Nie w jednym i w drugim przypadku było/jest wykonane bezwałkowo.

Na początku ładniej wygląda akwarium sklejone silikonem bezbarwnym w czasie użytkowania człowiek sam sprawia że w silikonie pojawiają się "wrosty" glonów. W czarnym silikonie - hmmm tak jakby efekt nie przenikania światła zmniejszał ryzyko wystąpienia glonów w spoinie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 godzin temu, Alduwiel napisał:

Dlatego nie mam teraz wyjścia i muszę zaryzykować z bezbarwnym,

Uzasadnij dlaczego zaryzykować , nie chce tu reklamować firmy ale jak robiłam  akwarium pytałam wyraźnie o silikon czy jest różnica w jakości silikonu, odp ze NIE…ale jak to Lufcik pisał chciał spać spokojnie postanowiłam zrobić i dolne zastrzały w około zbiornika, podzielić dno na trzy części  i dodatkowo wzmocnić. Po obserwacji zbiornika na chwilę obecną  nie widzę aby było coś  co by mogło  mnie zaniepokoić !

pamiętajmy ze producent i tak zaleca wymianę zbiornika po 10 latach.
 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaryzykować bo w mojej opinii gra jest warta świeczki - ja ryzykuję życiem w akwarium i dębową podłogą :) w razie wu jakoś to przegryzę. A ryzyko musi być skoro i drugi wielki producent stwierdził ,ze na czarnym jest bezpieczniej :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prawda jest taka, że technicznie oba kolory są ok. Jedynie w bezbarwny wchodzi światło i rosną glony. Robi się brzydki dlatego producenci wola czarny. Przezroczysty ma tą zaletę że widać jakość spoiny. Tam gdzie są bąble powietrza łączenie jest słabsze. Na czarnym tego nie widać i musimy zaufać wykonawcy.


Ehhh... żeby wyglądało tak jak kosztuje.:ph34r:

zawsze chciałem mieć takie coś, tylko po to, żeby dłubać wciąż..:blink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Alduwiel napisał:

Zaryzykować bo w mojej opinii gra jest warta świeczki - ja ryzykuję życiem w akwarium i dębową podłogą :) w razie wu jakoś to przegryzę. A ryzyko musi być skoro i drugi wielki producent stwierdził ,ze na czarnym jest bezpieczniej :/

W mojej ocenie to mit i brak przykładów życiowych ze akwarium na silikonie przezroczystym jednak nie wytrzyma i strzeli  a silikon czarny to milionowa gwarancja, jeśli tak to chętnie zobaczę badania naukowe gdzie to poświadczy praktyka nie teoria.

Godzinę temu, jarex66 napisał:

Prawda jest taka, że technicznie oba kolory są ok. Jedynie w bezbarwny wchodzi światło i rosną glony.

O tym wspomniałam zaraz na początku tego wątku, tu pełna zgoda ale i są na to sposoby 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Generalnie jeśli sylikon puści przed upływem tych 5 lat to nie wada sylikonu a przygotowania powierzchni do klejenia. Co więcej w czarnym sylikonie jeśli powstaną bąble to ich po prostu nie widać (nie licząc tych które są przy samej szybie), a w bezbarwnym już tak. Dlatego wykonawcy zdecydowanie preferują czarny.


spacer.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem jak do tej pory jedno większe akwarium około 350l sklejone transparentnie , bezwałkowo . Bąble były , baniak ma prawie 9 lat i nadal stoi u innego właściciela. Cały czas zalane słodką wodą . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie akwaria klejone na bezbarwny silikon są atrakcyjniejsze. To ze producenci przekonują ze czarny silikon jest lepszy wynika właśnie z tych bąbli z próżnią które powstają na skutek zbyt szybkiego ruszania akwarium. Niestety silikon utwardza się bardzo wolno jeśli spoina jest szeroka. Początkowo jest to około 2 mm na dobę potem jest znacznie wolniej. Kiedyś zrobiłem próbę na szkle 19 mm i po 2 tygodniach po rozcięciu środek nadal był miękki. 

W dniu 21.04.2022 o 08:18, dale napisał:

Też spotkałem się z tym twierdzeniem. Być może wynika to pośrednio ze sposobu klejenia, przeźroczysty silikon często kładziony jest cienko, co ma wpływać na żywotność spoiny, natomiast przy czarnym silikonie można bez wpływu na estetykę położyć go więcej.

Nie jest to prawdą. Grubość spoiny nie zależy od koloru a od grubości klejonego szkła i ma to tez ustalone granice w zależności od producenta.

20 godzin temu, chwialek napisał:

Na początku ładniej wygląda akwarium sklejone silikonem bezbarwnym w czasie użytkowania człowiek sam sprawia że w silikonie pojawiają się "wrosty" glonów. W czarnym silikonie - hmmm tak jakby efekt nie przenikania światła zmniejszał ryzyko wystąpienia glonów w spoinie.

Nie jest możliwe aby glony rosły w spoinie tylko dlatego ze jest bezbarwna. Mogą rosnąć tylko tam gdzie jest woda i światło co dotyczy spoin bezbarwnych i czarnych. Problem polega na tym ze uszkadzamy spoinę i na bezbarwnej bardziej to widać.

Przy akwariach mnie bardziej martwi fakt, że producenci aby zarobić i pozyskać klienta potrafią zrobić akwarium ze szkła moim zdaniem zbyt cienkiego co powoduje, ze spoina staje się zbyt słaba i może być powodem do rozszczelnienia. Ostatnio miałem rozmowę na temat akwarium 300 cm długości wysokość 70 cm zrobione ze szkła 12 mm. Ja takie kleje z 19 mm i nie dlatego, że z cieńszego nie wytrzyma ale powodów jest kilka.

Pierwszy najistotniejszy to fakt ze samo szkło w stosunku do reszty wydatków jest małą częścią i ta oszczędność jest zwyczajnie niemądra. Mamy tabele norm które określają jak powinna być grubość do długości i wysokości zbiornika. Tylko ze ta grubość wynika tez z szerokości spiny jaka będzie łączyła nam szkło. Tylko co się dzieje w procesie produkcji. Tabela na mówi ze może być szkło 10 mm czyli ze na styku będzie spoina o szerokości 10 mm.  No to szklarz tnie szkło 10 mm następnie wkłada w maszynę i szlifuje na trapez no bo to ma być ładne. Maszyna zmniejsza wiec nam tą spoinę do 8 mm. Następnie fachowiec klei zbiornik i zakładając małą niedokładność przy ustawianiu i wyciąganiu silikonu zmniejsza spoinę o kolejny 1 mm. Mamy wiec już 7 mm. Akwarium ląduję w domu i zapalony akwarysta kupuje czyścik z żyletką i jedzie dalej po spoinie wcinając się kolejny 1 mm. Ostatecznie mamy spoinę 6 mm. A  przypomnę że norma mówi 10 mm

Kolejna sprawa to, że jak juz zrobią to akwarium z takiej grubości to okazuje się ze teraz to należy wzmocnić listwami aby się nie rozpadło, To jest moment w który ilość wzmocnień powoduje ból głowy przy pracach związanych z serwisowaniem akwarium.,

I ostatnia myślę ze tez bardzo istotna sprawa to efekt soczewki przy zbyt cienkim szkle który później już nie ma możliwości usunąć i powoduje uczucie zeza przy bliskim przyglądaniu sie akwarium.

Proszę niech mnie teraz ktoś przekona ze złudna oszczędność i akwarium wykonane ze szkła wg norm jest uzasadnione :)

 


początek 300 l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, berklej napisał:

To ze producenci przekonują ze czarny silikon jest lepszy wynika właśnie z tych bąbli z próżnią które powstają na skutek zbyt szybkiego ruszania akwarium.

Sorki ale bzdura, mam akwarium które ma zero bąbli na silikonie bezbarwnym i co dalej ???

ta teoria to mit!!!

pytasz który lepszy silikon,

zaczerpnij analizy testów, forum to tylko częściowa odpowiedz, myśle ze 100% odp nie padnie ;)

 

2 godziny temu, berklej napisał:

Mogą rosnąć tylko tam gdzie jest woda i światło co dotyczy spoin bezbarwnych i czarnych.

No tak zgoda, tylko zle zrozumiałeś 

na bezbarwnym szybciej widać jak na czarnym, ale i tak jest to do ogarnięcia.

to ze rosną w wodzie morskiej wszędzie Ameriki nie odkryłeś ;) temat nie o tym:ph34r:

 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
28 minut temu, Beti napisał:

Sorki ale bzdura, mam akwarium które ma zero bąbli na silikonie bezbarwnym i co dalej ???

Bo zostało dobrze sklejone .

Strona popularnego producenta 

https://www.soudal.pl/silikony-menu/item/364-silikon-do-akwariow

Myślę że trochę rozjaśni.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, Beti napisał:

Sorki ale bzdura, mam akwarium które ma zero bąbli na silikonie bezbarwnym i co dalej ???

Napisałem  dlaczego powstają te pęcherzyki a nie ze zawsze są. Kolejny raz pod moim postem piszesz dla samego napisania nic nie wnosząc merytorycznego. Trochę szkoda ponieważ pisze jasno ale jak widać nie dla wszystkich.


początek 300 l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.