Skocz do zawartości
THORGAL

Problem z niestabilnym poziomem wody w kominie i komorze pompy obiegowej.

Rekomendowane odpowiedzi

Niemal od początku mam problem z niestabilnością pracy pompy i poziomami wody w kominie i komorze pompy.

Mało tego,wymieniłem pompę z Aqua Nova N-RMC 5000 na Maxspect MJ-DC6k podejrzewając tą pierwszą o niewłaściwa pracę.Co do Maxspecta to mega pompa,niemal niesłyszalna ale.....problem pozostał.

Akwarium w tej chwili nie ma podłączanej rewizji i woda spływa jedynie zrzutem 32 zakończonym oryginalnym sitkiem.

Spływ jest bezszelestny,nic nie siorbie.

Powrót 25 rozłożony na 2x lockline.

Rewizja chwilowo nieaktywna do czasu odwrócenia sumpa.Gdy była podłączona i woda delikatnie się przelewała problem był taki sam.

Woda spada w kominie,bądź podnosi się w komorze pompy.

Nie podłączam chwilowo dolewki gdyż to bez sensu przy takich wariacjach systemu.

I teraz pytania:

1.Czy delikatne przelewanie wody przez rewizję jest konieczne to stabilnych poziomów wody?Czytałem różne tematy i zdania są podzielone.

2.Czy zawór kulowy może w jakiś sposób przyczynić się do problemu?

3.Czy powrót rozłożony na 2x lockline może stwarzać problem?

4.Czy zamiast sitka na zrzut dać lepiej zwykłą,ścięta rurę 32?Czy to na coś wpłynie?

5.Wczoraj podłączyłem miernik i faktycznie pokazywał skoki napięcia 228-245.Czy w tym doszukiwać problemu i zakupić jakiś stabilizator?Jeśli tak to jaki np?

I na koniec powiem tak,wszystko jest czyste,nic nie zapchane,zabrudzone tak więc tego typu problemy wykluczam.

Z góry dziękuję za sugestie:)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem podobnie. Podkręciłem wodę tak żeby się ledwo co podnosiła w kominie aż do momentu gdzie zacznie spływać rewizją. Teraz mam spokój. 


Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sumie to rewizja jak była uruchomiona to też był problem z poziomami.Z tym że dość szybko dałem rurę nieco wyżej bo słychać było przelewającą się wodę przez rewizję.Moze przez to że woda spływała pionowo w dół bez żadnego kolana.W urlopie będę odwracał sumpa i pociągnę rury z drugiej strony a nie centralnie w dół.Chyba że to nie ma żadnego wpływu na nic 

img_20220605094211_IMG_20220603_172005_zmniejszamy_pl.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ja dałem kolanko i nic nie słychać. 

A jak wyłączysz odpieniacz? Może przez niego poziom wody głupieje. 

Albo jeszcze bym spróbował dać mniej mediów. Może zbyt ciasno. 


Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpieniacza na początku nie miałem i było tak samo.Raz był w pierwszej komorze a potem w środkowej ,ale wywalał sporo bąbli które trafiały do komory pompy.Media są dość świeże bo przesiadka była dość niedawno,poza tym niektórzy mają bardziej skompikowane sumpy i wszystko gra.No ale może się mylę:).

Nie wiem jak faktycznie jest z tą rewizją.Jedni piszą że woda musi się przelewać,inni mają nieco ponad poziom wody i też gra.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Rewizja w kominie , ze ściętą rurą pod jakimś  tam kontem . W sumpie rura zanurzona w wodzie . I tak jak , już było napisane woda ma się delikatnie przelewać rewizją . Gwarantuję , że będzie cicho.

Pozdrawiam

Edytowane przez JerzyB (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem tak,pionowo w dół,rura w wodzie i nie było cicho:)

Ale bardziej mi chodzi ,czy to,jak woda przelewa się rewizją gwarantuje stabilność przepływu:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Będzie stabilność , a jak słyszysz szum to na rewizję durso 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może spróbuj na innym biegu może wtedy będzie chodzić stabilniej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie chodzi na 13 z 20.Zalezy mi aby przepływ był w miarę duzy.

Ogólnie to czekam teraz na zawór bramowy,zdemontuje lockline i ustawie rewizję.No i zobaczę Jak to nie pomoże to już nie wiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

spacer.pngZwykłe kolanko na rewizję. Bez klejenia tylko wciskasz. I musi pomóc na 100 procent. 

 


Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zawór bramowy na nic się nie zda.

Pomagał wyregulować poziomy przy starych pompach AC i DC z 10 krokową regulacją mocy.

Jeżeli zmiana pompy nie pomogła to spróbowałbym zdemontować ( chociaż na próbę) końcówki Lockline - potrafią się często zapychać/ zarastać glonami itp. 

Podwyższenie poziomu wody w kominie i przelew rewizją na 100% wyreguluje ci wahania poziomów.

@Aquaman rewelacyjny pomysł na "skos" rewizji :clapping


Solarium V3

 

fc489c49e03bec218befb7372bfc324fu723a639

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akurat u mnie bramowy się sprawdzi gdyż mankamentem pompy Maxspect jest tylko 20 stopniowa regulacja.Przy zaworze kulowym i takimi skokami w pompie ciężko wyregulować chciane poziomy.Tak czy inaczej jak przyjdzie zawór to będę jeszcze raz próbował ustawić z przelewem przez rewizję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, montymick napisał:

 

@Aquaman rewelacyjny pomysł na "skos" rewizji :clapping

Ktoś mi właśnie tak zaproponował tutaj z forum. Już nie pamiętam kto :D Bo też miałem problem z rewizją. A to źle spływało, a to szum jak przy wodospadzie :D


Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 5.06.2022 o 20:35, JerzyB napisał:

Będzie stabilność , a jak słyszysz szum to na rewizję durso 

Nie bedzie stabilnie jesli pompa nie pracuje stabilnie.  I o ile w przypadku kiedy pompa dostaje powera i zaczyna pompować więcej wody, co powoduje podniesienie wody w kominie,
więcej wody popłynie rewizją "stabilizując" poziom. O tyle w przypadku spadku mocy pompy kiedy - woda w kominie obniży się poniżej wlotu rewizji, nie wiele to da poza podniesieniem się poziomu wody w sumpie. 

Co do wahnięć napięcia w sieci. Tak wyglądało napięcie u mnie np. w marcu - różnica nawet do 11V :
image.thumb.png.a16ad84af6f2daefd45b1d93bd3d8b49.png

Ale to ma wpływ tylko na urządzenia zasilane AC.  Maxpect jest pompą DC więc ma swój zasilacz, który powinien stabilizować napięcie stałe i nie powinien powodować, 
że pompa pracuje z różną wydajnością w zależności od napięcia sieci. 

Musisz tak wyregulować pompę albo poziom wody by zawsze się przelewało rewizją i nie było sytuacji, że woda w kominie spada poniżej poziomu rewizji. Wtedy poziomy, 
powinny się wyrównać. 


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję wszystkim za udział w dyskusji i pomoc.Lada dzień robię rewolucje z rurami,zaworami,rewizjami  i zobaczymy jak wyjdzie:)

Jeszcze takie pytanie.Czy warto ze spływu ściągnąć sito i pozostawić jedynie ściętą rurę?Mam ktoś takie rozwiązanie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 godzin temu, VDR napisał:

Musisz tak wyregulować pompę albo poziom wody by zawsze się przelewało rewizją i nie było sytuacji, że woda w kominie spada poniżej poziomu rewizji. Wtedy poziomy, 
powinny się wyrównać. 

Miałem jebao i am to te same pompy i waczania u mnie polegały na tym że raz się lekko przelewało przez rewizję a raz było ciut po niżej . Ale było cicho . Teraz mam maxspect jump 6000 chodzi na 50% mocy i mam tak samo , w dodatku przy wyloczeniu , lub jak ja to robię zmniejszeniu mocy przy podmianie i po podmianie ustawieniu tak jak było zbyt mocno przelewa się przez rewizję. Po kilku godzinach 12-16 się stabilizuje.  Zaworem czasami kręcę bo tak powinno się robić by go oczyścić. 

W PL nie ma szans w miejscowości gdzie mieszkam by bez akumulatorów coś stabilnie działało.  Mam tam słodkie,  a wąchania napięcia są dosłownie tragiczne , telewizor czy inny sprzęt się wyłącza a baniak szaleje . 

Edytowane przez Ariel (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, THORGAL napisał:

Bardzo dziękuję wszystkim za udział w dyskusji i pomoc.Lada dzień robię rewolucje z rurami,zaworami,rewizjami  i zobaczymy jak wyjdzie:)

Jeszcze takie pytanie.Czy warto ze spływu ściągnąć sito i pozostawić jedynie ściętą rurę?Mam ktoś takie rozwiązanie?

Ja nie mam sita. zbędna rzecz dla mnie. U mnie akurat nic tam nie wpadnie bo mam siatkę Red Sea która praktycznie opiera się na grzebieniu. No i na spływie skarpetka z watą :D

spacer.png


Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, THORGAL napisał:

Bardzo dziękuję wszystkim za udział w dyskusji i pomoc.Lada dzień robię rewolucje z rurami,zaworami,rewizjami  i zobaczymy jak wyjdzie:)

Jeszcze takie pytanie.Czy warto ze spływu ściągnąć sito i pozostawić jedynie ściętą rurę?Mam ktoś takie rozwiązanie?

Nie warto. Niezależnie od wszystkiego jest to jedno zabezpieczenie więcej. Dodatkowo, na nim osadzą się większe śmieci, ot choćby fragment grubszego filtru glonowego jaki narasta w różnych miejscach. Jeśli raz na miesiąc przepłuczesz takie sitko, będzie czyste jak w dniu zakupu. A w hydraulice, czy to na załomie, czy na przelocie przez zawór taki śmieć może się osadzić i zmieniać przepływ. 


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 8.06.2022 o 01:25, Ariel napisał:

Miałem jebao i am to te same pompy i waczania u mnie polegały na tym że raz się lekko przelewało przez rewizję a raz było ciut po niżej . Ale było cicho . Teraz mam maxspect jump 6000 chodzi na 50% mocy i mam tak samo , w dodatku przy wyloczeniu , lub jak ja to robię zmniejszeniu mocy przy podmianie i po podmianie ustawieniu tak jak było zbyt mocno przelewa się przez rewizję. Po kilku godzinach 12-16 się stabilizuje.  Zaworem czasami kręcę bo tak powinno się robić by go oczyścić. 

W PL nie ma szans w miejscowości gdzie mieszkam by bez akumulatorów coś stabilnie działało.  Mam tam słodkie,  a wąchania napięcia są dosłownie tragiczne , telewizor czy inny sprzęt się wyłącza a baniak szaleje . 

Ustaw rewizję tak, by się przelewało przez nią "kiedy pompa jest w dołku z mocą"  wtedy nadmiar zawsze powinien popłynąć rewizją i wahnięcia mocy na pompie nie będą miały znaczenia. No chyba, że amplituda tych zmian poziomu w kominie to rzędu kilku dobrych cm.

P.s brak dolewki tez moze powodowac fluktuacje.  Zmiana ilosci wody w obiegu w zwiazku z odparowana woda, jak uszkodzila mi sie dolewka i dolewalem recznie byla zauwazalna. 
Co ciekawe po dolaniu RO do sumpa poziom wody w kominie sie podnosil i musialem dolewac RO az nie doprowadzilem do stałego poziomu wody w kominie i sumpie. Wtedy dopiero ukłąd się stabilizował. Tak jakby slup wody nad wlotem pompy mial jakieś znaczenie i wpływ na moc pompy.  Dolozenie automatycznej dolewki wyeliminowało problem i teraz w kominie mam ciagle ten sam poziom - mimo ze uzywam DCP-15k i obecnie DCP-5k. A nie mam rewizji ;)


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A więc tak Wszystko pozmieniałem w sumpie,założyłem zawór bramowy,założyłem rewizje z kolankiem.Zamontowalem dolewkę i.....o dziwo wszystko działa jak trzeba:).Przynajmniej po 14 godzinach pracy:).

Muszę trochę "ubrać " wody z systemu aby woda w rewizji przelewała się minimalnie bo jak przelewa się mocniej to nieco słychać.

Tak czy inaczej dziś wiem że zastosowanie sprawdzonych metod działa:).Oby tak pozostało to będę zadowolony.

Dziękuję za podpowiedzi i porady wszystkim udzielającym się w temacie:)

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, THORGAL napisał:

Muszę trochę "ubrać " wody z systemu aby woda w rewizji przelewała się minimalnie bo jak przelewa się mocniej to nieco słychać.

Nie tędy droga:) Jak wszystko jest ok i ubierzesz wody z systemu to poziom w kominie nie powinien się zmienić - natomiast powinien zmniejszyć się poziom w komorze pompy powrotu.

Dolewka zadziała i poziom znowu się wyrówna.

Musisz albo lekko skręcić pompę, albo o drobinę odkręcić zawór bramowy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem wiem:)

Właśnie chcę m.in obniżyć nieco  poziom wody w komorze pompy:)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.