Skocz do zawartości
Legez

Brązowy osad w akwarium

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich,

W lutym zalałam mój pierwszy zbiornik 500l, coś co na początku uważałem za dojrzewanie jest do dziś moją zmorą, na szybie i ceramice cały czas pojawia mi się brązowawy osad widoczny na zdjęciach. Szukam różnych rozwiązań naturalnych aby się tego pozbyć ale bezskutecznie. Ryby sobie radzą, miękasy również ale niestety LPS padają po kilku tygodniach. Świecę lampami evergrow - ustawienia w załączeniu, próbowałem różnych konfiguracji światła ale bez  rezultatu poza faktem że zaciemnienie na kilka dni częściowo pomaga ale później problem znów wraca.  Czy ktoś z szanownych kolegów/ koleżanek może wie jak poradzić sobie z tym problemem?

11111.jpg

3.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, Legez napisał:

Witam wszystkich,

W lutym zalałam mój pierwszy zbiornik 500l, coś co na początku uważałem za dojrzewanie jest do dziś moją zmorą, na szybie i ceramice cały czas pojawia mi się brązowawy osad widoczny na zdjęciach. Szukam różnych rozwiązań naturalnych aby się tego pozbyć ale bezskutecznie. Ryby sobie radzą, miękasy również ale niestety LPS padają po kilku tygodniach. Świecę lampami evergrow - ustawienia w załączeniu, próbowałem różnych konfiguracji światła ale bez  rezultatu poza faktem że zaciemnienie na kilka dni częściowo pomaga ale później problem znów wraca.  Czy ktoś z szanownych kolegów/ koleżanek może wie jak poradzić sobie z tym problemem?

11111.jpg

3.jpg

A masz to na piachu i na noc znika? 

Meczylem się z podobnym problemem kilka miesięcy. Zaciemnienie też pomogło na kilka dni. Teraz jedynie pojawia się na cyrkulatorach i na przedniej szybie. Zostawiłem to w spokoju. 

Łatwo schodzi? Robiłeś test na krzemiany? 


Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Opisz zbiornik, filtrację, jakie masz parametry, obsadę, ile lamp świeci nad zbiornikiem, może jakieś ogólne zdjęcie zbiornika. Inaczej to będą trochę strzały w ciemno.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie to wyglada na cyjano, młody zbiornik i to norma, lekarstwo to czas i cierpliwość.

okrzemki tez mogą być razem z cyjano przydało by się zrobić test na krzemiany z wody RO

czy zauważyłeś ze zalepia lpsy ? 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zbiornik zbudowany na ceramice, jak na zdjęciu, filtracja - odpieniacz Redstarfish 230,  10 kostek nano tech plus z 5 litrów siporax. Lampy evergrow it5080 +it5060 ustawione jak powyżej. Obsada 2x błazenek, 1 x dori, 1x borsuk, 2 x chromis,  2x czarny błazenek, 2x grabik,, mandaryn, 2x pterapogon, babka kopiąca, salarias, brzydal, rozgwiazda, 2 razy krewetka czyszcząca dwa ukwaiły kilka ślimaków. Z korali kilka zoa, sacropyton, euphyllia, papaya, caulastrea  było klika LPS ale padły, Brązowy osad lekko zaklejał je ale padły po ostatnim zaciemnieniu.  Parametry wody w załączeniu. Kupiłem to co wykazane jest do dawkowania i mam nadzieję jutro zacząć korygować parametry, pytanie tylko czy to pomoże.

2222.jpg

analysis-39735.pdf

Edytowane przez Legez (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz przekroczone Krzemiany o prawie dwukrotnie, dodatkowo brak jodu

polecam założyć dodatkowa tube na wylocie z filtra RO i wsypać np to 

Sera Marin Silicate Clear - usuwa krzemiany

To pierwsza sprawa, a dwa drugi worek dać teraz do sumpa pod spływ, trzecia sprawa nie masz na tyle korali prawie pusto po co tak mocno świecisz daj 20% mniej światła białego.

czas i cierpliwość nowe zbiorniki nawet mogą rok dochodzić do siebie.

Pamietaj ze zbiornik przy dużej masie koralowej szybciej dojrzewa i jest stabilniejszy, co z tego ze miałeś dużo korali ale to małe szczepki praktycznie pycie koraliki a to nie to samo. 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Patrząc na to co się dzieje w moim zbiorniku mam wrażenie są to jakieś glony. W niektórych miejscach zrobiła się około centymetrowa mięka warstwa a po jej zdmuchnięciu powietrzem z pipety ceramika jest czysto biała. Stosuje MICROBE LIFT- Special Blend zgodnie z opisem raz na dwa tygodnie. Zastanawiam się czy nie zwiększyć dawkowania lub wprowadzić coś alternatywnego co pomoże mi rozwiązać problem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z czasem powinno to ustąpić. Ja ostatnio nalałam  wody z tds 15 i mimo to okrzemków nie wywaliło, a na początku był mega problem. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jednym z moich problemów jest wysoki TDS, mam filtr RO + wkład żywiczny, ale często TDS jest koło 10. Czy ktoś ma jakieś sugestie jak można jeszcze obniżyć. Czytając fora powinno być 0 ale nie jest

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
51 minut temu, Legez napisał:

Jednym z moich problemów jest wysoki TDS, mam filtr RO + wkład żywiczny, ale często TDS jest koło 10. Czy ktoś ma jakieś sugestie jak można jeszcze obniżyć. Czytając fora powinno być 0 ale nie jest

Zmierz TDS-em wodę przed osmozą (prosto z kranu), za membraną osmozy, ale przed wkładem żywicy i za żywicą. Woda prosto z kranu będzie miała 100 i więcej (nawet do 1000) ale za membraną powinno to być już kilka-kilkanaście. Jeśli jest więcej niż 20 to coś jest nie tak z membraną. Jeśli za membraną jest 10-20 i za żywicą też masz 10 to coś nie tak z żywicą lub z przepływem wody w filtrze z żywicą. 

Zrób pomiary i daj znać co Ci wyszło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyszło dokładnie tak jak piszesz, na wlocie 400 za osmozą 10-20 a na wylocie z żywicy 10. Nowa żywica Aquaforest DI Resin. Ciśnienie na wlocie około 3.5 bara.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

400 ? :D
No to super masz kranówkę. Mix wody z rdzą i mułem :D


Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, Legez napisał:

Zgodnie z oznaczeniem na filtrze In/ Out

Chodzi o to czy woda wchodzi do filtra od dołu i wychodzi górą czy też na odwrót - ta pierwsza opcja jest prawidłowa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 5.11.2022 o 05:39, Beti napisał:

Masz przekroczone Krzemiany o prawie dwukrotnie, dodatkowo brak jodu

polecam założyć dodatkowa tube na wylocie z filtra RO i wsypać np to 

Sera Marin Silicate Clear - usuwa krzemiany

To pierwsza sprawa, a dwa drugi worek dać teraz do sumpa pod spływ, trzecia sprawa nie masz na tyle korali prawie pusto po co tak mocno świecisz daj 20% mniej światła białego.

czas i cierpliwość nowe zbiorniki nawet mogą rok dochodzić do siebie.

Pamietaj ze zbiornik przy dużej masie koralowej szybciej dojrzewa i jest stabilniejszy, co z tego ze miałeś dużo korali ale to małe szczepki praktycznie pycie koraliki a to nie to samo. 

Witam. 

Właśnie zastanawiałem się nad podłączeniem dodatkowej tuby z sera silicate między Ro a żywica, tylko jedna rzecz mi nie daje spokoju. Co się będzie działo z sera w momencie kiedy nie będzie przepływu wody? Nie będą się tam zbierały jakieś bakterie, siarka, albo inne dziwactwa ? Zbiornik na dolewke uzupełnia raz w tygodniu i w tym samym czasie robię podmianke.  Więc przez resztę czasu o ile nie będę potrzebował wody ekstra to filtr/złożę stoi bez ruchu w tej samej wodzie. ( filtr ro + di  jest pod szafka w kuchni i włączam go tylko do uzupełnienia wody w zbiorniku na dolewke).  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Po kilku miesiącach walki, korekt parametrów i światła z czegoś co było drobnym osadem powstał ogromny glon. Walczyłem z nim mechanicznie i chemicznie Fluconazole bo zakładałem ze to Bryopsis ale nie pomogło. Niestety po tygodniowej nieobecności mój zbiornik wygląda tragicznie- zdjęcia. Dwa tygodnie temu skorygowałem NO3 i PO4 zgodnie ze współczynnikiem Redfielda w nadziei ze to pomoże ale efekt chyba odwrotny. Zbiornik wygląda tragicznie, kilka miękasów się utrzymuje a LPS wszystkie zostały obrośnięte i padły. Myślełem ze może problem z cyrkulacją, ale cyrkulatory i skała na przeciw nich też obrośnięta. Czy ktoś wie co to za "gość w akwarium" i jak z tym sobie poradzić.4.thumb.jpg.4dfa3e25a4a1d22789202fb81c52064c.jpg

2.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zacznijmy od początku:

Jest teraz temat Jerzego, też walczy z glonami. Opisz swój baniak. Masz typowe akwarium założone bez przygtotowania. Nawalone 16 ryb do 500 litrów. Zero konsumpcji w zbiorniku, ryby srają, glony z tego żyją. 

LPS wymiękają, bo słabo i krótko świecisz. A glonom słabe światło w ogóle nie przeszkadza.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Wymiary akwarium (dl x szer x wys) i jego obietość brutto

180x30x60cm  500 litrów plus 150 sump

2. Całkowita ilość wody netto w systemie (np woda w sumpie + woda w akwarium - skala)

Mam na ceramice myślę że około 25 litrów wody wypiera

3. Posiadasz filtr RODi i kiedy wymieniałeś filtry?

Tak, około miesiąca temu, mam problemy z TDS – na wylocie 3-5 Mam zestaw jFCPS5, FCBL, FCPS20 ostatnio dołożyłem  2x żywicę, stosuje też Sera Marin Silicate Clear w sumpie do redukcji Si

4. Jakie stosujesz metody filtracji ( model odpieniacza, refugium, wegiel, rowa etc)

Filtracja - odpieniacz Redstarfish 230,  10 kostek nano tech plus z 5 litrów siporax plus filtr weglowy AF 110 media reactor, węgiel Aqua Forest Carbon wymieniany około 2 miesiące temu. Lampa UV NUV-55

5. Jakiego oswietlenia uzywasz i jak dlugo swiecisz? (moc, rodzaj, barwa)

Lampy Evergrow it5080 +it5060, świecenie wg załącznika

6. Jaka obsade korali posiadasz?

Obecnie pozostało cztery szczepki Zoa, Sacropyton, Euphyllia paraancora, Euphyllia cristata, Papaya, Caulastrea, Hydnophora Rigida, Pseudogorgonia, Briareum fluo, Anthelia

7. Jaka obsade ryb posiadasz?

Obsada 2x błazenek, 1 x dori, 1x borsuk, 2 x chromis,  2x czarny błazenek, 2x grabik,, mandaryn, 2x pterapogon, babka kopiąca, salarias, brzydal, rozgwiazda, 2 razy krewetka czyszcząca ,kilka ślimaków, Ukwiał Anemonia Viridis,  Ukwiał Entacmaea quadricolor rainbow

8. Kiedy zbiornik wystatowal?

Luty 2022

9. Ile masz zywej skaly? Ile masz piasku?

Na ceramice, brak żywej skały, piasek Piasek Bio-Active Live Aragonite White 27 kg

10. Czy stosujesz jakas metode probiotyczna (vodka, VSV, biopelety etc)

Nie

11. Uzywasz ozon, UV?

Lampa UV NUV-55 święcę po tygodniu

12. Jakie masz parametry wody i kiedy ostatnio byly robione testy (NO3, PO4, KH, pH, Ca, Mg, zasolenie, temperatura) - testami jakiej firmy?

Ciężar właściwy

 Temp

 pH

 Alkaliczność (KH)

 Amoniak (NH3)

 Azotan (NO3)

 Fosforany (PO4)

 Wapń

 Magnez

 Jod

Krzemiany

1025

25.1

7.8

9.6

<0.25

0.5

0.4

330

1320

0.02

0

Miernik

Miernik

Miernik

Salifert

Salifert

Salifert

Colombo

Salifert

Salifert

Colombo

Salifert

Testy robione dziś przed podmianą wody

13. Jak duze podmiany wody robisz (procentowo - w przeliczeniu na tydzien) i jaka sola?

5% tygodniowo, sól Hiker Pro SPS Sea salt

14. Ile i czym karmisz ryby?

Kryl  kostka co drugi dzień, sucha karma Reef scorpuonfish energy food 1x dziennie dawka

15. Ile i czym karmisz korale?

Co 2-3 dni AF Power Food lub AF LPS food

16. Przebyte plagi lub inne problemy w ciagu ostatniego miesiaca (skok temperatury, brak pradu, etc)

Skok zasolenia około pół roku temu – przelana dolewka - 1.020

17. Czy stosujesz suplementy (jesli tak to jakie)?

Microbe lift- Special Blend  razw tygodniu zgodnie z instrukcją

18. Jaka masz cyrkulacje?

Jebao MLW 10 i Maxspect JUMP Gyre MJ-GF4K, pompa obiegowa Jebao MDC-8000

lampy.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coś mi tu nie pasuje.....

Zasolenie masz ok 34 ppt (przeliczając z ciężaru właściwego), podmiany robisz na soli dla SPS-ów o deklarowanej zawartości wapnia powyżej 450mg/l, masz znikomą lub żadną kobsumpcję (mało LPS-òw) I wyniki pomiaru Ca na poziomie 330? 

Na jakiej soli startowałeś? Tej samej, której używasz do podmian? 

3 godziny temu, Legez napisał:

Dwa tygodnie temu skorygowałem NO3 i PO4 zgodnie ze współczynnikiem Redfielda

Czyli..... dodałeś fosforanów?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Badając wodę testami kropelkowymi raczej słabo z Reidfeldem... miałem wręcz identyczny problem jak u ciebie może na mniejszą skalę, dużo ryb, mało korali, bogata sól i jeszcze dokramianie kij wie czym. Mi pomogło zażycie węgla następnie odstawienie magicznych specyfików, kupno uboższej soli, wyrywanie glonów, kupno jedynych słusznych ślimaków co jedzą glony (astralium, Astera zwał jak zwał) i kupno tominensisa, teraz mam 300 l i glona nigdy nie widziałem. Złotego środku nie dostaniesz jedyne co będzie się powtarzać to że potrzeba czasu:) pozdrawiam, a węgiel radzę zmienić bo po 2 miesiącach to raczej już oddaje niż pochłania, ja wymieniam co 3 tygodnie regularnie.

Edytowane przez wojtas350 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 godzin temu, Legez napisał:

180x30x60cm  500 litrów plus 150 sump

Niełatwy kawałek pola wybrałeś do orki ;) Wąskie, wysokie. Do tego nie wiem, jak ci 500l wychodzi, bo mi 324. A netto poniżej 300 nawet... Musisz to wziąć pod uwagę przy dozowaniu suplementów.

21 godzin temu, Legez napisał:

na wylocie 3-5 Mam zestaw

Na wylocie 3-5 to nie jest tragedia.

 

21 godzin temu, Legez napisał:

jFCPS5, FCBL, FCPS20

Co masz na myśli pod tymi nazwami? Filtr powinien mieć po kolei: prefiltr 5 mikronów --> blok węgla --> prefiltr 1 mikron --> membrana --> żywica MB400 lub ewentualnie MB20. Żywicę wsypujesz luźno do filtra, nie ubijasz, nie ugniatasz.

21 godzin temu, Legez napisał:

węgiel Aqua Forest Carbon wymieniany około 2 miesiące temu. Lampa UV NUV-55

Węgiel jak się miesza 2 miesiące to możesz go już wywalić. Teraz już robi tylko jako złoże dla bakterii. Ja nie jestem fanem UV, a już na pewno jestem przeciwnikiem ciągłego jej działania w niedużych i średnich akwariach. Ale to kwestia dyskusyjna.

21 godzin temu, Legez napisał:

5. Jakiego oswietlenia uzywasz i jak dlugo swiecisz? (moc, rodzaj, barwa)

Lampy Evergrow it5080 +it5060, świecenie wg załącznika

Moim zdaniem to te lampy są za słabe. Musiałbyś zmierzyć PAR pod tymi lampami, ale zakładam, że punktowo to one może i dobrze świecą, ale ty masz akwarium wąziutkie i dosyć wysokie, skałę masz poustawianą pod acropory. Do tego świecisz nimi dziwnie. Zaczynasz świecić o 8, ale mocniej zaczynają świecić dopiero o 12. Świecą mocniej do 18, kiedy ich moc spada znów słabo świecisz do 24. Mam nadzieję, że nie szkoda ci kasy na prąd. Rozumiem, że chcesz, żeby rano i wieczorem akwarium się świeciło na fioletowo-niebiesko i cieszyło oko kolorami flueo, ale przy tak słabym świetle korale nie rosną, ale glony już tak. Ja bym to zmienił na 30-60 min wschód, 8-10 godzin solidnego świecenia i godzinny zachód.

21 godzin temu, Legez napisał:

7. Jaka obsade ryb posiadasz?

Obsada 2x błazenek, 1 x dori, 1x borsuk, 2 x chromis,  2x czarny błazenek, 2x grabik,, mandaryn, 2x pterapogon, babka kopiąca, salarias, brzydal, rozgwiazda, 2 razy krewetka czyszcząca ,kilka ślimaków, Ukwiał Anemonia Viridis,  Ukwiał Entacmaea quadricolor rainbow

Jeśli kiedykolwiek byłeś na rafie to pewnie widziałeś jakich ryb jest najwięcej. Na sztuki, na wagę, na centymetry najwięcej jest glonożerców i koralożerców. Na rafie jest masa ryb, które pływają i zeskrobują glony. Pokolce, borsuki, masa ślizgów, ustników, garbików, papugoryb. Wszystko wciąga glony. Do tego hordy, żeby nie powiedzieć miliony ślimaków, jeżowców, krabów, wężowideł i wszelkiego innego tałatajstwa, które notorycznie głodne zeskrobuje codziennie najmniejsze kawałeczki glonów. A glony rosną na rafie non stop. Taka ich natura. I ta natura wychodzi u ciebie w akwarium. Do tego ty lejesz im fosforany, karmisz 16 ryb, z których dori jest  takim sobie glonożercą, borsuk, który raczej w naturze gustuje w glonach wyższych typu caulerpy. I malutki salarias, który co prawda cały czas skubie, ale co on może. I kilka ślimaków...Pomyśl, jaką masz masę glonów w akwarium i jaka jest masa zwierząt, które je jedzą.

To powiedz mi... Jak masz nie mieć glonów? Twoje glony są bardzo podobne do tych, z którymi sam się kiedyś męczyłem. mnóstwo w nich detrytusu. Widać to na zdjęciach.

21 godzin temu, Legez napisał:

12. Jakie masz parametry wody i kiedy ostatnio byly robione testy (NO3, PO4, KH, pH, Ca, Mg, zasolenie, temperatura) - testami jakiej firmy?

Ciężar właściwy

 Temp

 pH

 Alkaliczność (KH)

 Amoniak (NH3)

 Azotan (NO3)

 Fosforany (PO4)

 Wapń

 Magnez

 Jod

Krzemiany

1025

25.1

7.8

9.6

<0.25

0.5

0.4

330

1320

0.02

0

Miernik

Miernik

Miernik

Salifert

Salifert

Salifert

Colombo

Salifert

Salifert

Colombo

Salifert

Jakim miernikiem mierzysz pH? Dlaczego trzymasz takie wysokie KH? Odpuść sobie mierzenie amoniaku, szkoda czasu. Fosforany zawsze masz takie wysokie, czy to po twojej interwencji? Nie lej tego więcej. Wapń to zakładam miało być 430 i ci się źle na klawiaturze kliknęło? Jak masz wapń na poziomie 330, to już wiesz dlaczego ci korale nie rosną.

Musisz najpierw wyprowadzić podstawowe parametry, potem micro (jod, pewnie żelazo i całe micro zjadają glony). Korale nie będą rosnąć.

 

22 godziny temu, Legez napisał:

13. Jak duze podmiany wody robisz (procentowo - w przeliczeniu na tydzien) i jaka sola?

5% tygodniowo, sól Hiker Pro SPS Sea salt

Nie znam tej soli, ale jakoś nie bardzo wiem, dlaczego niektórzy producenci robią sole, które mają tak wysokie KH. Po każdej podmiance jest wahnięcie KH w zbiorniku w górę i problem z ustawieniem dozowania dziennego, żeby utrzymać stałe KH. Stabilność parametrów to podstawa.

22 godziny temu, Legez napisał:

15. Ile i czym karmisz korale?

Co 2-3 dni AF Power Food lub AF LPS food

Odpuść sobie karmienie korali, dopóki nie będziesz miał stabilnego akwarium, w którym korale dobrze rosną i w którym są korale, które pozytywnie reagują na karmienie. U ciebie takich nie ma.

22 godziny temu, Legez napisał:

17. Czy stosujesz suplementy (jesli tak to jakie)?

Microbe lift- Special Blend  razw tygodniu zgodnie z instrukcją

To akurat spoko, glonom trzeba robić konkurencję do No3 i PO4, przy czym glon zawsze wygra walkę o NO3 i PO4 z koralami i bakteriami. Nawet przy 0 0 glony będą rosły a korale będą padać. Możesz lać pożywkę dla bakterii, żeby sprowadzić NO3 i PO4 w pobliże ledwo wykrywalnych poziomów. Ile masz urobku z odpieniacza tygodniowo?

22 godziny temu, Legez napisał:

18. Jaka masz cyrkulacje?

Jebao MLW 10 i Maxspect JUMP Gyre MJ-GF4K, pompa obiegowa Jebao MDC-8000

Czyli masz bardzo słabą cyrkulację. Cała kupa z twoich ryb opada na skałę i korzystają z niej glony. Kiedy ostatnio czyściłeś maxspecta? Je trzeba często czyścić. na ile % masz go ustawionego? O druga pompę nie pytam, bo jest tak słaba w takim akwarium, że można ją pominąć.

 

Edytowane przez katani (wyświetl historię edycji)

Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, katani napisał:

 

5. Moim zdaniem to te lampy są za słabe. Musiałbyś zmierzyć PAR pod tymi lampami, ale zakładam, że punktowo to one może i dobrze świecą, ale ty masz akwarium wąziutkie i dosyć wysokie, skałę masz poustawianą pod acropory. Do tego świecisz nimi dziwnie. Zaczynasz świecić o 8, ale mocniej zaczynają świecić dopiero o 12. Świecą mocniej do 18, kiedy ich moc spada znów słabo świecisz do 24. Mam nadzieję, że nie szkoda ci kasy na prąd. Rozumiem, że chcesz, żeby rano i wieczorem akwarium się świeciło na fioletowo-niebiesko i cieszyło oko kolorami flueo, ale przy tak słabym świetle korale nie rosną, ale glony już tak. Ja bym to zmienił na 30-60 min wschód, 8-10 godzin solidnego świecenia i godzinny zachód.

7. Jeśli kiedykolwiek byłeś na rafie to pewnie widziałeś jakich ryb jest najwięcej. Na sztuki, na wagę, na centymetry najwięcej jest glonożerców i koralożerców. Na rafie jest masa ryb, które pływają i zeskrobują glony. Pokolce, borsuki, masa ślizgów, ustników, garbików, papugoryb. Wszystko wciąga glony. Do tego hordy, żeby nie powiedzieć miliony ślimaków, jeżowców, krabów, wężowideł i wszelkiego innego tałatajstwa, które notorycznie głodne zeskrobuje codziennie najmniejsze kawałeczki glonów. A glony rosną na rafie non stop. Taka ich natura. I ta natura wychodzi u ciebie w akwarium. Do tego ty lejesz im fosforany, karmisz 16 ryb, z których dori jest  takim sobie glonożercą, borsuk, który raczej w naturze gustuje w glonach wyższych typu caulerpy. I malutki salarias, który co prawda cały czas skubie, ale co on może. I kilka ślimaków...Pomyśl, jaką masz masę glonów w akwarium i jaka jest masa zwierząt, które je jedzą.

12. Jakim miernikiem mierzysz pH? Dlaczego trzymasz takie wysokie KH? Odpuść sobie mierzenie amoniaku, szkoda czasu. Fosforany zawsze masz takie wysokie, czy to po twojej interwencji? Nie lej tego więcej. Wapń to zakładam miało być 430 i ci się źle na klawiaturze kliknęło? Jak masz wapń na poziomie 330, to już wiesz dlaczego ci korale nie rosną.

Musisz najpierw wyprowadzić podstawowe parametry, potem micro (jod, pewnie żelazo i całe micro zjadają glony). Korale nie będą rosnąć.

 

13 Nie znam tej soli, ale jakoś nie bardzo wiem, dlaczego niektórzy producenci robią sole, które mają tak wysokie KH. Po każdej podmiance jest wahnięcie KH w zbiorniku w górę i problem z ustawieniem dozowania dziennego, żeby utrzymać stałe KH. Stabilność parametrów to podstawa.

 

18. Czyli masz bardzo słabą cyrkulację. Cała kupa z twoich ryb opada na skałę i korzystają z niej glony. Kiedy ostatnio czyściłeś maxspecta? Je trzeba często czyścić. na ile % masz go ustawionego? O druga pompę nie pytam, bo jest tak słaba w takim akwarium, że można ją pominąć.

 

 

5. Ze światłem eksperymentuje, szukam po forach internetowych jak ludzie ustawiają te lampy, czy możesz podać przykład jak ustawiać poszczególne kanały w jakich godz. z jaką mocą        aby było optymalnie. Czas świecenia jest nie tak ważny, miło jest gdy wieczorem świeci tak do 23, godzina start jest mało istotna dla mnie 

7. Jestem w trakcie powiększania ekipy czyszczącej- ślimaki krewetki itp,  czy możesz polecić jakieś konkretną obsadę o którą powinienem powiększyć swoje akwarium?

12. PH mierzę dwoma miernikami z Allegro za około 100zł oba wskazują podobne wartości. KH zazwyczaj było niższe około 8 tym razem podskoczyło, co do wapienia to faktycznie jest           330 ale zamówiłem już Seachem Reef Complete  do korekty poziomu.

13. Taką zarekomendowano mi w Aqua Trend gdy kompletowałem sprzęt, podobnie jak lampy do mojego zbiornika.

18. Chodzi w trybie automatycznym, ostatnio próbowałem z instrukcji coś wyczytać ale jest fatalna, chętnie poeksperymentuje z ustawieniami, będę wdzięczny za info jak optymalnie go ustawić bo widzę że  ma kilka trybów czasowych. Poza tym zamierzam dołożyć coś, szukam czegoś na przyssawce bo nie bardzo mam jak założyć mocowane na magnes. Będę wdzięczny za rekomendowanie jakiegoś sprawdzonego cyrkulatora.

Edytowane przez Legez (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, Legez napisał:

5. Ze światłem eksperymentuje, szukam po forach internetowych jak ludzie ustawiają te lampy, czy możesz podać przykład jak ustawiać poszczególne kanały w jakich godz. z jaką mocą        aby było optymalnie. Czas świecenia jest nie tak ważny, miło jest gdy wieczorem świeci tak do 23, godzina start jest mało istotna dla mnie

Nie wiem Jak ją ustawić, bo nie znam tej lampy i nie widziałem jej na żywo (w sensie który kanał na ile). Jak lubisz jak świeci do 23 to ustaw zachód od 21.00 lub 22.00 do 23 a wcześniej odlicz 8-10 godzin, kiedy będzie świecić mocno.

9 minut temu, Legez napisał:

7. Jestem w trakcie powiększania ekipy czyszczącej- ślimaki krewetki itp,  czy możesz polecić jakieś konkretną obsadę o którą powinienem powiększyć swoje akwarium?

Dużo ślimaków turbo, columbella, trochus, tectus, astralium. Turbo/columbella/mniejsze gatunki trochusa uważam, że powinien być 1 na litr (oczywiście one się mnożą). Z większych to jeden na kilka - kilkanaście litrów. Jeżowce to są kombajny na wszystkie gatunki glonów (1-2 u ciebie z mniejszych gatunków). krab mitrax. Im mniejszy zwierz, tym więcej sztuk.

14 minut temu, Legez napisał:

12. PH mierzę dwoma miernikami z Allegro za około 100zł oba wskazują podobne wartości. KH zazwyczaj było niższe około 8 tym razem podskoczyło, co do wapienia to faktycznie jest           330 ale zamówiłem już Seachem Reef Complete  do korekty poziomu.

Przy 330 nie ma szans na wzrost korali.

16 minut temu, Legez napisał:

Poza tym zamierzam dołożyć coś, szukam czegoś na przyssawce bo nie bardzo mam jak założyć mocowane na magnes

Cyrkulację też ci w Aquatrend doradzili? Nie rozumiem niektórych sklepów. Sprzedać, niech się człowiek męczy.  Nie znajdziesz cyrkulatora na przyssawce. Ja używam Maxspect XF350, potrzebowałbyś dwa do siebie. Albo jeszcze jeden oprócz twojego.

 


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.