Skocz do zawartości
Janusz81

Fito, jak to jest

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, jako że jest w miarę dobrzę chciałoby się coś ulepszyć. Od jakiegoś czasu mam zamiar zaczać lać fito, i tu moje pytanie jak to z tym fito jest lać czy nie lać? Od jakiej dawki zacząć jakie plusy i minusy. Na tą chwilę leci balling, żelazo, jod, jakieś amino, no i mrozonki, do tego jakieś suche mieszanki dla korali. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie warto lać.

A dawki itd. to zależy jakie fito i co już jest w akwarium.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja leje fito w żelu podawane przez pompę dozującą. Mikro życia od groma. Dawki dobiera się indywidualnie, zależy od potrzeb akwarium. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 godzin temu, Janusz81 napisał:

Witam, jako że jest w miarę dobrzę chciałoby się coś ulepszyć. Od jakiegoś czasu mam zamiar zaczać lać fito, i tu moje pytanie jak to z tym fito jest lać czy nie lać? Od jakiej dawki zacząć jakie plusy i minusy. Na tą chwilę leci balling, żelazo, jod, jakieś amino, no i mrozonki, do tego jakieś suche mieszanki dla korali. 

Jak masz tylko możliwość fito to podawaj, uważaj z suchym pokarmem aby nie przesadzić bo Po4 szybko się dźwiga w górę!


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 godzin temu, elespero napisał:

Ja leje fito w żelu podawane przez pompę dozującą. Mikro życia od groma. Dawki dobiera się indywidualnie, zależy od potrzeb akwarium. 

Właśnie teraz mam dylemat, czy zabrać się za własną hodowlę bo jakoś kupowanie z różnych źródeł mnie nie przekonuje a nie mam żadnego pewnego sprzedawcy, czy lać coś gotowego?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja leję gotowy easy reefs. Jak miałbym warunki do hodowli, to sam bym hodował.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z warunków potrzebny jest słoik lampka brzęczyt, porcja zarodowa, jakiś nawóz i 5 minut tygodniowo na odnowienie hodowli. U mnie stoi w garażu w 15 stopniach w tym momencie i ma się świetnie  się 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, mazmaciek napisał:

z warunków potrzebny jest słoik lampka brzęczyt, porcja zarodowa, jakiś nawóz i 5 minut tygodniowo na odnowienie hodowli. U mnie stoi w garażu w 15 stopniach w tym momencie i ma się świetnie  się 

Dzięki, chyba spróbuję, jak nie będzie coś szło to wtedy pomyślę o gotowym .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, mazmaciek napisał:

z warunków potrzebny jest słoik lampka brzęczyt, porcja zarodowa, jakiś nawóz i 5 minut tygodniowo na odnowienie hodowli. U mnie stoi w garażu w 15 stopniach w tym momencie i ma się świetnie  się 

No tak, ale zapomniałeś dodać że musi być sterylnie bo inaczej nie da radę, sama wiem próbowałam wielokrotnie i zawsze coś…ale nie wykluczam że się nie da, bo wszystko się da zrobić bo robią fito jak sam wiesz bo robisz.


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Beti napisał:

No tak, ale zapomniałeś dodać że musi być sterylnie bo inaczej nie da radę, sama wiem próbowałam wielokrotnie i zawsze coś…ale nie wykluczam że się nie da, bo wszystko się da zrobić bo robią fito jak sam wiesz bo robisz.

No właśnie niby to takie proste, a wiele osób ma problemy. No ale to tak niewiele kosztyje że można próbować. Ja osobiście nie mam nikogo w okolicy żeby kupić a z wysyłkami to się średnio kalkuluje. Jeszcze pytanie dla osób które hodują fito, jaki dać pojemnik, szkło czy plastik? Bo wydaje mi się że niema sensu inwestować w gotowy reaktor bo ich ceny są z kosmosu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

startowałem od plastiku na spagetti, ale słona woda sprawiła że zmatowiał i zaczął się łuszczyć. Teraz wymieniłem na słoik coś około 1,7 litra szklany, ja co tydzień , max dwa płuczę słój w wodzie coś około 60 stopni. 

Warto zainwestować w specjalne  nawozy do hodowli fito bodajże F2  się to nazywa, w sexy krewetce masz tanio i takie opakowania że jeszcze dla wnuków wystarczy.  Ja zaczynałem od zwykłych nawozów dla roślin wodnych ale co tydzień wychodziło coś innego. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, mazmaciek napisał:

z warunków potrzebny jest słoik lampka brzęczyt, porcja zarodowa, jakiś nawóz i 5 minut tygodniowo na odnowienie hodowli. U mnie stoi w garażu w 15 stopniach w tym momencie i ma się świetnie  się 

Większość takich hodowli bardzo szybko staje się hodowlami sinic. Mówisz, że ma się świetnie - wrzucisz fotkę spod mikroskopu ? :) 

Polecam obejrzeć filmik na temat hodowli fitoplanktonu jaki można znaleźć na kanale Tropicala.  Myślę, że Witek z Bartkiem rozwieją wątpliwości.
https://www.facebook.com/watch/live/?ref=watch_permalink&v=506146857158913

 


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie mam niestety mikroskopu, a chociaż bym miał to i tak nie rozróżnił bym co jest co :) .

mogę wysłać Ci próbkę jeśli masz możliwość sprawdzenia 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, mazmaciek napisał:

nie mam niestety mikroskopu, a chociaż bym miał to i tak nie rozróżnił bym co jest co :) .

mogę wysłać Ci próbkę jeśli masz możliwość sprawdzenia 

Jak się ma zepsuć , to się zepsuje żaden mikroskop nie pomoże.

Edytowane przez JerzyB (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 godziny temu, Janusz81 napisał:

No właśnie niby to takie proste, a wiele osób ma problemy.

Bo to właśnie nie jest takie proste. Tzn w teorii jest, w praktyce gorzej.

1. musisz zdobyć czystą hodowlę. Sinice to akurat najmniejszy problem. Gorzej z wrotkami, pierwotniakami itd.

2. Trzeba mieć czyste narzędzia do mieszania świeżej solanki. Jak zabrudzisz wodą z akwarium - dni twojej hodowli są policzone.

3. Dobry nawóz. Im więcej mikro i makroelementów tym twoje fito będzie pożywniejsze.

4. Światło, może być zwykła żarówka, byleby nie nagrzewała hodowli.

5. Miejsce. Każde z powyższych zabiera miejsce w domu, dodatkowe pojemniki, hodowla, miejsce na światło, dodatki itd. Szafka pod akwarium średnio się nadaje, ktopelka wody z akwarium = restart hodowli.

6. Co jakiś czas trzeba przemyć pojeniki hodowlane, bo zaczynają zarastać innymi glonami.

Ogólnie jeśli jesteś w stanie utrzymać sterylne warunki, to szansa na powodzenie hodowli jest duża. Jak mieszkasz w mieszkaniu w bloku, z rodziną, psem, kotem i rybkami, to radzę nie drażnić żony dodatkowymi gratami ;)

 

Edytowane przez katani (wyświetl historię edycji)

Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
44 minuty temu, katani napisał:

Bo to właśnie nie jest takie proste. Tzn w teorii jest, w praktyce gorzej.

1. musisz zdobyć czystą hodowlę. Sinice to akurat najmniejszy problem. Gorzej z wrotkami, pierwotniakami itd.

2. Trzeba mieć czyste narzędzia do mieszania świeżej solanki. Jak zabrudzisz wodą z akwarium - dni twojej hodowli są policzone.

3. Dobry nawóz. Im więcej mikro i makroelementów tym twoje fito będzie pożywniejsze.

4. Światło, może być zwykła żarówka, byleby nie nagrzewała hodowli.

5. Miejsce. Każde z powyższych zabiera miejsce w domu, dodatkowe pojemniki, hodowla, miejsce na światło, dodatki itd. Szafka pod akwarium średnio się nadaje, ktopelka wody z akwarium = restart hodowli.

6. Co jakiś czas trzeba przemyć pojeniki hodowlane, bo zaczynają zarastać innymi glonami.

Ogólnie jeśli jesteś w stanie utrzymać sterylne warunki, to szansa na powodzenie hodowli jest duża. Jak mieszkasz w mieszkaniu w bloku, z rodziną, psem, kotem i rybkami, to radzę nie drażnić żony dodatkowymi gratami ;)

 

Dzięki @kataniza info, miszkam w domu akwa jest w osobnym pokoju w którym nikt nie przebywa na dłużej, brak miejsca to nie jest duzy problem ale już czas i zabawa z tym tak. Ja często wyjeżdżam i tak sporo obowiązków przy akwarium przejmuje żona, nie chciałbym dokladać jeszcze więcej żeby nie przegiąć ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja zapytam przewrotnie? Można lać, ale po co ? Proszę o rzeczową argumentację opartą najlapiej na przykładach. Może i ja spróbuję w ramch destabilizacji dobrze działającego systemu :)


Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Janusz81 napisał:

Dzięki @kataniza info, miszkam w domu akwa jest w osobnym pokoju w którym nikt nie przebywa na dłużej, brak miejsca to nie jest duzy problem ale już czas i zabawa z tym tak. Ja często wyjeżdżam i tak sporo obowiązków przy akwarium przejmuje żona, nie chciałbym dokladać jeszcze więcej żeby nie przegiąć ;)

W takich warunkach robiłbym sam fito.

Kiedyś były tu na forum reaktory, które chyba reefguard dla kogoś wykonywał. Takie długie rury na ścianie pomontowane, z wpustem powietrza od dołu i kranikiem na dole. Super to wyglądało.

Coś podobnego:

https://www.google.com/imgres?imgurl=http%3A%2F%2Fsklep.aquamedic.pl%2Fmedia%2Fcategories%2Fthumbnail%2Fbig_155.jpg%3Flm%3D1613293978&tbnid=8sBlJC1GJSOegM&vet=10CMgBEDMowwFqFwoTCIjioJCk5YIDFQAAAAAdAAAAABAG..i&imgrefurl=http%3A%2F%2Fsklep.aquamedic.pl%2Fcategory%2Ffiltry-reaktory-akcesoria&docid=xLTRKuWLWqarsM&w=512&h=512&q=phytoplankton reactor diy&client=firefox-b-d&ved=0CMgBEDMowwFqFwoTCIjioJCk5YIDFQAAAAAdAAAAABAG

 

Mając nadprodukcję fito możesz hodować zooplankton i też karmić akwarium.

Znalazłem:

https://reefguard.pl/nowe-bioreaktory-do-fitoplanktonu-w-reefguard/

 


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hodowla fito = posiadanie mikroskopu. Bez takiego przygotowania bym się nie brał za hodowlę. 


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 godzin temu, tomko napisał:

A ja zapytam przewrotnie? Można lać, ale po co ? Proszę o rzeczową argumentację opartą najlapiej na przykładach. Może i ja spróbuję w ramch destabilizacji dobrze działającego systemu :)

Aby dokarmiać mikro organizmy, zooplankton którymi karmią się koralowce, ryby i wszystkie żyjątka. Wtedy akwarium żyje jeszcze lepiej. 
różnice zauważalne gołym okiem 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, mazmaciek napisał:

Jakie powiększenie musi mieć mikroskop? Wystarczy taki na USB? 

Mało, próbowałem i nic nie widać. Ponoć musi być powiększenie ponad 1000 żeby coś zobaczyć.


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 27.11.2023 o 12:23, mazmaciek napisał:

nie mam niestety mikroskopu, a chociaż bym miał to i tak nie rozróżnił bym co jest co :) .

mogę wysłać Ci próbkę jeśli masz możliwość sprawdzenia 

Nie ma problemu. Fitoplankton od sinic dość łatwo odróżnić ;) Oczywiście, że mogę wziąć taką próbkę i sprawdzić ile fito jest w fito ;) 
 

W dniu 28.11.2023 o 14:15, mazmaciek napisał:

Jakie powiększenie musi mieć mikroskop? Wystarczy taki na USB? 

Pod powiększeniem 100x już coś widać, ale z reguły używam x400. 99% mikroskopów na USB to mikroskopy "stereoskopowe" czyli do oglądania obiektów w świetle odbitym a nie przechodzącym. Większość tego typu zabawek działa jak elektroniczna lupa a nie typowy mikroskop biologiczny. A jeśli mówimy o tych chińskich zabawkach to i z reguły  moc powiększania to tylko pobożne życzenia i napis na kartonie.
 

W dniu 27.11.2023 o 13:59, JerzyB napisał:

Jak się ma zepsuć , to się zepsuje żaden mikroskop nie pomoże.

Ale to właśnie mikroskop pozwala określić czy fito jest jeszcze fito.  Kupujesz fito w sklepie, piękna zielona woda, wydaje się - że piękne fito a pod mikroskopem nie jesteś w stanie znaleźć ani jednej komórki fitoplanktonu. 

Wrzucałem w innym wątku fotki jak to może wyglądać: 


 


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, VDR napisał:

Nie ma problemu. Fitoplankton od sinic dość łatwo odróżnić ;) Oczywiście, że mogę wziąć taką próbkę i sprawdzić ile fito jest w fito ;) 
 

Pod powiększeniem 100x już coś widać, ale z reguły używam x400. 99% mikroskopów na USB to mikroskopy "stereoskopowe" czyli do oglądania obiektów w świetle odbitym a nie przechodzącym. Większość tego typu zabawek działa jak elektroniczna lupa a nie typowy mikroskop biologiczny. A jeśli mówimy o tych chińskich zabawkach to i z reguły  moc powiększania to tylko pobożne życzenia i napis na kartonie.
 

Ale to właśnie mikroskop pozwala określić czy fito jest jeszcze fito.  Kupujesz fito w sklepie, piękna zielona woda, wydaje się - że piękne fito a pod mikroskopem nie jesteś w stanie znaleźć ani jednej komórki fitoplanktonu. 

Wrzucałem w innym wątku fotki jak to może wyglądać: 


 

Czyli mikroskop był by potrzebny przed kupnem , by wiedzieć co kupuję. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.