Skocz do zawartości
OsciBosci

Hydraulika - przejście przez śrubunki

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! 

Zamontowałem śrubunki w kominie, włożyłem rurę do spływu 32 (śrubunek oczywiście też 32) i jak ruszam rurą to nie trzyma się sztywno, tylko sprawia wrażenie jakby miała minimalnie miejsce do krawędzi śrubunku. Czy woda nie będzie przelewać się między zew. ścianami rury, a wew. srubunkow? Trzeba to silikonowac?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Istnieje kilka rodzajów śrubunków. Najpopularniejsze i jednocześnie najwygodniejsze oprócz elementu głównego posiadają uszczelkę klinową (podobną do tych stosowanych pod zlewem) która jest wciskana dodatkową nakrętką pomiędzy rurę (w Twoim przypadku 32mm) a śrubunek. To jest dobre rozwiązanie, ale nie daje super sztywnego umocowania rury. Rura nie przesuwa się w górę i wdół ale może w nieiwelkim stopniu ruszać się na boki.

Zaletą tego rozwiązania jest to, że w zależności od potrzeb możesz wyciagnąć całą rurę, lub regulować jej wysokość bez konieczności wyciągania srubunka i narażania na powstanie nieszczelności pomiędzy nim a szybą.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, OsciBosci napisał:

Witam! 

Zamontowałem śrubunki w kominie, włożyłem rurę do spływu 32 (śrubunek oczywiście też 32) i jak ruszam rurą to nie trzyma się sztywno, tylko sprawia wrażenie jakby miała minimalnie miejsce do krawędzi śrubunku. Czy woda nie będzie przelewać się między zew. ścianami rury, a wew. srubunkow? Trzeba to silikonowac?

Bez spojrzenia na rodzaj śrubunku to możemy najwyżej domniemywać. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piszesz chyba o przelotach przez szkło , bo śrubunek zwany również   dwuzłączką , to zupełnie co innego. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, Tester napisał:

Istnieje kilka rodzajów śrubunków. Najpopularniejsze i jednocześnie najwygodniejsze oprócz elementu głównego posiadają uszczelkę klinową (podobną do tych stosowanych pod zlewem) która jest wciskana dodatkową nakrętką pomiędzy rurę (w Twoim przypadku 32mm) a śrubunek. To jest dobre rozwiązanie, ale nie daje super sztywnego umocowania rury. Rura nie przesuwa się w górę i wdół ale może w nieiwelkim stopniu ruszać się na boki.

Zaletą tego rozwiązania jest to, że w zależności od potrzeb możesz wyciagnąć całą rurę, lub regulować jej wysokość bez konieczności wyciągania srubunka i narażania na powstanie nieszczelności pomiędzy nim a szybą.

Taki śrubunek jak w załączeniu.

Generalnie to nawet edukuje się na Pańskich filmikach na YT (Projekt Nano), ale tam wszystko było w silikonie :)

U mnie rury 32 i 25 przelatują przez te śrubunki (przeloty)

pol_pl_Przelot-PCV-ASU-Srubunek-32-mm-920_2.jpg.6a0c70e89ebf8e717d317c23e891ea8c.jpg

Edytowane przez OsciBosci (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, OsciBosci napisał:

Taki śrubunek jak w załączeniu.

Generalnie to nawet edukuje się na Pańskich filmikach na YT (Projekt Nano), ale tam wszystko było w silikonie :)

U mnie rury 32 i 25przelatują przez te śrubunki

pol_pl_Przelot-PCV-ASU-Srubunek-32-mm-920_2.jpg.6a0c70e89ebf8e717d317c23e891ea8c.jpg

Przeloty , są też na klej. Nie wiemy jakie masz. 

 

Screenshot_2023-12-13-18-06-29-145_com.android.chrome.jpg

Edytowane przez JerzyB (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
37 minutes ago, OsciBosci said:

Taki śrubunek jak w załączeniu.

Generalnie to nawet edukuje się na Pańskich filmikach na YT (Projekt Nano), ale tam wszystko było w silikonie :)

U mnie rury 32 i 25 przelatują przez te śrubunki (przeloty)

pol_pl_Przelot-PCV-ASU-Srubunek-32-mm-920_2.jpg.6a0c70e89ebf8e717d317c23e891ea8c.jpg

Właśnie o takim pisałem wyżej.

Pod tą nakrętką na dole, powinna być uszczelka klinowa. Ogólnie gdy uszczelka i plastik są w dobrej kondycji wszystko powinno być ok. Może sz dla testów nalać czystej wody do komina, zęby sprawidzić szczelność

 


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 minuty temu, Tester napisał:

Właśnie o takim pisałem wyżej.

Pod tą nakrętką na dole, powinna być uszczelka klinowa. Ogólnie gdy uszczelka i plastik są w dobrej kondycji wszystko powinno być ok. Może sz dla testów nalać czystej wody do komina, zęby sprawidzić szczelność

 

Zrobiłem test i włałem trochę wody do komina. Faktycznie te uszczelki klinowe dobrze funkcjonują. Niestety mimo że dobrze dokręcone przeloty, to woda przelewa się przez dwa z nich (oczywiście delikatnie) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, OsciBosci napisał:

Zrobiłem test i włałem trochę wody do komina. Faktycznie te uszczelki klinowe dobrze funkcjonują. Niestety mimo że dobrze dokręcone przeloty, to woda przelewa się przez dwa z nich (oczywiście delikatnie) Jeśli 

Jeśli przecieka , to musisz dokręcić , ja przykręcałem kluczem. Nie może przeciekać , może źle zamontowałeś uszczelki. Ta czarna gómowa ma iść od strony wody druga sztywna z drugiej strony. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pytanie praktyczne. Ktoś wie, czy warto dopłacić i kupić przeloty VDL zamiast zwykłych? Czym się one różnią w praktyce?

https://twistman.eu/pl/p/ASU-Srubunek-przelot-z-regulacja-zaciskany-32mm-x-1i14/312

vs.

https://twistman.eu/pl/p/ASZ-Przelot-przez-szklo-srubunek-VDL-32-mm-KWKZGZ/107

24zł za przelot różnicy, x 3 to już niezła sumka.

 

Ja osobiście mam VDL, ale czym to się do końca różni...


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oba sa produkcji VDL 

pierwszy jest skręcany natomiast drugi wklejany 

26 minut temu, katani napisał:

pytanie praktyczne. Ktoś wie, czy warto dopłacić i kupić przeloty VDL zamiast zwykłych? Czym się one różnią w praktyce?

https://twistman.eu/pl/p/ASU-Srubunek-przelot-z-regulacja-zaciskany-32mm-x-1i14/312

vs.

https://twistman.eu/pl/p/ASZ-Przelot-przez-szklo-srubunek-VDL-32-mm-KWKZGZ/107

24zł za przelot różnicy, x 3 to już niezła sumka.

 

Ja osobiście mam VDL, ale czym to się do końca różni...

oba sa produkcji VDL 

pierwszy jest skręcany natomiast drugi wklejany 


ReefMax

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam te najtańsze.

 

Screenshot_2023-12-30-16-12-15-496_com.android.chrome.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, JerzyB napisał:

Ja mam te najtańsze.

 

Screenshot_2023-12-30-16-12-15-496_com.android.chrome.jpg

w tej cenie skręcanego VDL 32mm złapiesz. Z przelotami kto co lubi jeden sklei drugi poskręca.


ReefMax

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 13.12.2023 o 18:41, Tester napisał:

Właśnie o takim pisałem wyżej.

Pod tą nakrętką na dole, powinna być uszczelka klinowa. Ogólnie gdy uszczelka i plastik są w dobrej kondycji wszystko powinno być ok. Może sz dla testów nalać czystej wody do komina, zęby sprawidzić szczelność

 

Niestety nadal nie mogę sobie poradzić ze spływem. Jak na zdjęciu sączy się woda. Dokręciłem ręcznie ile się dało, dalej już nie idzie. Czy to nadal kwestia dokręcenia czy jest problem z tą uszczelką klinową? Czy te uszczelki można kupić osobno, bo widzę że występują tylko z całym śrubunkiem/przelotem?

IMG_20240112_112742511.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem to jest wada przelotu .

Edytowane przez katani (wyświetl historię edycji)

Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokręcałeś  ręcznie , spróbuj kluczem .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja dokręcałem wszystkie przeloty kluczem tzw. żabka . Ręcznie , to zawsze przeciekało. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie ręcznie dokręcone i jest OK.

U mnie cieknie sam zawór przez "pokrętło".


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moze odpowiedz na to pytanie to oczywista oczywistosc, ale ta uszczelke klinowa dobrze zamontowales?  Ja mam srubunki, gdzie wklejasz rure. Natomiast dosyc duzo naskrecalem sie zlaczek, gdzie podobne uszczelki sa - systemy nawadniania, itp.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raczej prawidlowo - nakładam na rurę węższa strona i podciagam do góry pod śrubunek na następnie dokręcam ile się da. Ogólnie mam problem na tym etapie bo odkręciłem też od powrotu po czym ponownie przykrecilem, ale chyba przy dokręcaniu sam śrubunek się delikatnie przemieścił i sączy się przy połączeniu z akwarium...

EDIT.

Chyba faktycznie problemem było dokręcenie, ponieważ kupiłem "klucz żabkę" i jest w tym miejscu ok.

Za to problem jest teraz w miejscu zaznaczonym poniżej, sączy się woda w tym miejscu. Myślicie że jest to kwestia, że uszczelki są krzywo ułożone?

Pewnie najlepiej odkręcić i ponownie dokręcić, ale nie jest to takie proste bo za każdym razem musze wlać do komina trochę wody żeby zrobić test szczelności, a później jest problem ze spuszczeniem wody z komina przy odkręcaniu... 

pol_pl_Przelot-PCV-ASU-Srubunek-32-mm-920_3.jpg

Edytowane przez OsciBosci (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.