Skocz do zawartości
Opelin

Testy ICP - wyniki i analiza.

Rekomendowane odpowiedzi

Czołem forum. 

W końcu otrzymałem wyniki badań ICP. W związku z tym prośba o pomoc w analizie i ewentualne dalsze wskazówki. 

Na 41 przebadanych pierwiastków wykryto 9 problemów. Nie wiem czy to dużo czy mało, ale to moje pierwsze testy ICP ever więc przyda się tu Wasza pomoc i doświadczenie.

Na dole posta umieściłem screena z wyników pomiaru tych wspomnianych 9 problemów.

Reszta mieści się w normie więc nie będę ich dołączał. Postaram się odnieść do każdej z pozycji i przedstawić swoje spostrzeżenia i wnioski.

W razie czego proszę też w podobnej formie poprzez cytat odnosić się do moich komentarzy Będzie mi łatwiej analizować, o którym pierwiastku i/lub przyczynie rozmawiamy.

Co do samych testów to uważam, że są bardzo rzetelne. Reef Factory do każdego z pierwiastków dodaje opis z wyjaśnieniem jak to może wpływać na życie + możliwe przyczyny nadmiaru lub niedoboru danego pierwiastka co jest uważam mega fajne.

Jedyne do czego bym się tylko doczepił to brak podziału na wodę RODi i solankę. W sensie nie jest napisane, który wynik, której wody dotyczy. To już jest trochę słabe bo nie będąc chemikiem sam się muszę domyślać albo doszukiwać w Internecie gdzie dany pierwiastek mógł wystąpić. 

No to lecimy.

Mikroelementy:

Mo (Molibden) - na liście przyczyn o których wspomina RF jest między innymi skała ceramiczna. Więc nie bardzo mam co z tym zrobić bo właśnie takiej używam. No chyba, że istnieją jakieś remedia na to poza zmianą skały oczywiście.

Ni (Nikiel) - RF twierdzi, że coś rdzewiejącego. Zanieczyszczona sól lub za duże dawki dozowania... Tylko, że nie ma co rdzewieć. Przecież to nówka akwarium ledwo 2 miesiące. Poza tym niczego jeszcze do akwa nie dozuję.

V (Wanad) - praktycznie jak wyżej jedyny wspólny mianownik to zanieczyszczona sól. 

Zn (Cynk) - i znowu rdza sól lub nieprawidłowa suplementacja. Tu dodatkowo wspominają o rdzewiejących  elementach systemu RODi.

- co do tego mam podejrzenia. Bo o ile sam filtr RODi jest też nówka sztuka kupiona równolegle z akwarium o tyle wylewka jest jeszcze z czasów pierwszego akwarium. Więc albo ją wymienię albo do kupię trójnik i wodę RODi będę pobierał bezpośrednio z wężyka żeby nie było już po drodze żadnej stali.

Ba (Bar) - I znowu zanieczyszczona sól, pokarm lub suplementacja.

- jeszcze nic nie karmię, nie mam ryb, a jedynie kilka prostych korali.

Zanieczyszczenia:

AI (Glin) - wszystko jak wyżej tj, sól, rdza, pokarm absorbery

- jedyny absorber jaki mam to węgiel aktywny po kuracji, Chemicleanem. Ten ma 2 tygodnie

Sn (Cyna) - rdza, sól, elementy metalowe RODi.

Nutrientu:

P (Fosfor) - głownie pokarm. Ale jak pisałem ja jeszcze nie karmię. Wspólny mianownik w moim przypadku węgiel aktywny.

PO4 (Fosforany) - jak wyżej...

 

I to tyle. Dodam tylko na koniec ze posiadałem wodę z działającego zbiornika (sklepowego), jak badałem wodę to 2 podstawowe parametry były mega wysoko NO3 - 50, PO4 -1 obecnie jest NO3-10 PO4 - 0,003

Przez większość okresu działania tego zbiornika nie robiłem podmian. Dopiero gdy cykl azotowy się zamknął i dodałem pierwsze zwierzęta zrobiłem pierwszą podmianę - ok 20%. Kolejna była już po kuracji chemicleanem i tam poszło blisko 50% na podmianę. A samą wodę do testów wysłałem jeszcze przed kuracją chemicleanem i przed podmianą wody po wrzuceniu pierwszego życia. Także teraz jest już pewnie zupełnie inaczej niemniej proszę o informację co z tym robić dalej? Czekać czy już działać.

Same odstępstwa od normy nie są jakieś drastyczne - no ale są. 

Piszcie - przyda się każda opinia.

Przede wszystkim martwi mnie ta Cyna i Wanad bo tam jest o wiele ponad normę.

 

Drobne sprostowanie, jednak jest podział na wodę RODi i Solankę. Wygląda na to że 9 problemów powyżej dotyczy solanki. Natomiast przy wodzie RODi tylko 1 parametr jest przekroczony a mianowicie Krzem. 

Swoją drogą, skąd niby taki wysoki wynik? Chyba kupię test Saliferta na Si i sprawdzę sobie tą teorię.... 

Dołączam kolejnego screena.

 

IMG_20240108_212441.jpg

IMG_20240108_212519.jpg

Screenshot_2024-01-08-21-57-08-35_af9fb6078b577243a0b5efd246a6cb03.jpg

Edytowane przez Opelin (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakie masz zasolenie? Czy reef factory robi test zasolenia?

Z tych wszystkich parametrów to jedynie cyna, ewentualnie glin. Przejrzyj wszystkie elementy akwarium czy coś gdzieś nie koroduje, jakaś śrubka, która wpadła do akwarium, albo sumpa, obudowa od czegoś, czujnik temperatury itp.

Pozostałe parametry są dosyć wysokie - jaką sól stosujesz? Jak korale zaczną rosnąć, to zjedzą mikroelementy.

 

Membrana RODI bardzo słabo radzi sobie z krzemem. Jak masz wodę o wysokiej wartości krzemu to może tak być. Niektórzy stosują dodatkowy wkład do usuwania krzemu. Norma 0 dla krzemu to jakaś kpina. u ciebie jest 206 mikrogramy na litr, Aquaforest podaje normę od 0.02 do 0.29mg na litr. Twój wynik jest jak najbardziej OK. Krzem jest bardzo ważnym mikroelementem. U mnie na teście z piątku jest 0.195mg/L, czyli praktycznie tyle co u ciebie.

PO4 jak na młode akwarium tez jest OK.

Godzinę temu, Opelin napisał:

I to tyle. Dodam tylko na koniec ze posiadałem wodę z działającego zbiornika (sklepowego), jak badałem wodę to 2 podstawowe parametry były mega wysoko NO3 - 50, PO4 -1 obecnie jest NO3-10 PO4 - 0,003

Czym badałeś PO4 do trzeciego miejsca po przecinku?


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@katani

No i pięknie, to Ci się udało mnie uspokoić. Czyli nie jest tak źle jak się mi wydawało?

Co do zasolenia to 1.025 czy tam 33 ppt jak kto woli.

Mogę ewentualnie podnieść na 1.026 (35 ppt), ale nie wiem czy to ma sens bo podniosę stężenie tych pierwiastków, a nie mam w akwarium jeszcze nic co by to było w stanie konsumować.

+ Jedyny twardziel jaki tu wjedzie z czasem to Milka. 

Nie, RF nie mierzy zasolenia, a przynajmniej na wynikach ICP nie znalazłem tego parametru.

Ja natomiast mierze Refraktometrem, kalibrowanych co 2-3 pomiar - mam płyn kalibracyjny.

49 minut temu, katani napisał:

Czym badałeś PO4 do trzeciego miejsca po przecinku?

Fakt, literówka, miało być 0.03 - test kropelkowy Saliferta. Czyli tu wyniki z RF mają sens.

22 minuty temu, katani napisał:

Z tych wszystkich parametrów to jedynie cyna, ewentualnie glin. Przejrzyj wszystkie elementy akwarium czy coś gdzieś nie koroduje, jakaś śrubka, która wpadła do akwarium, albo sumpa, obudowa od czegoś, czujnik temperatury itp

W sumie poza tą wylewką z RODi, o której wspominałem to wpadł mi do głowy jeszcze jeden podejrzany.

Cyrkulator to jedyny "stary" element po poprzednim baniaku. Teraz sobie uświadomiłem, że go nie prze płukałem w RO po likwidacji zbiornika... Jutro to sprawdzę. Natomiast do baniaka na pewno nic nie wpadło nie ma nawet takiej opcji.

Ps. Pamiętam, że już kiedyś chciałem go rozebrać ale nie potrafiłem zdjąć osłony wirnika. Ten model to JEBAO SOW-4. Jakieś pomysły jak się za to zabrać żeby nie połamać ?  

Sól to Red Sea Salt.

To sól częściowo syntetyczna częściowo naturalna.

Wrzucam Ci zdjęcie tabelki makro i mikro na etykiecie opakowania soli.

27 minut temu, katani napisał:

Jak korale zaczną rosnąć, to zjedzą mikroelementy.

No właśnie nie ma zabardzo co konsumować. Mam 3 proste miekasy i jednogłową euphylie Para Divisa także konsumpcji praktycznie nie ma, a wszystko się pięknie pompuje. Myślisz dorzucić zamiast szczepki coś większego? Goniopore albo euphylie jakaś wiekszą? 

To świeży baniak i nie chciałem od razu atakować za grubo żeby potem nie płakać jak by zaczęło zdychać.

30 minut temu, katani napisał:

Membrana RODI bardzo słabo radzi sobie z krzemem. Jak masz wodę o wysokiej wartości krzemu to może tak być. Niektórzy stosują dodatkowy wkład do usuwania krzemu. Norma 0 dla krzemu to jakaś kpina. u ciebie jest 206 mikrogramy na litr, Aquaforest podaje normę od 0.02 do 0.29mg na litr. Twój wynik jest jak najbardziej OK. Krzem jest bardzo ważnym mikroelementem. U mnie na teście z piątku jest 0.195mg/L, czyli praktycznie tyle co u ciebie

Tak, doskonale zdaję sobie z tego sprawę, sam prowadziłem taki wątek tu...

https://aqua-reef.pl/topic/16302-nano-reef-49litrow/?page=2&tab=comments#comment-127657

Gdzie też tłumaczyłem koledze, że żywica Di kiepsko absorbuje Krzem.

Nie mam co prawda problemów z Okrzemkami ale zastanawiam się właśnie czy by nie zainwestować w Sera Silicate (absorber krzemianów) bo mam w sumie 1 pusty wkład liniowy do RO więc mógłbym go teoretycznie wpiąć w system tak pro forma żeby nie narażać się w przyszłości na Dino.

No właśnie nie ma pojęcia skąd u RF założenie, że krzemu w ogóle nie powinno być w wodzie RODi... Dziwne co najmniej jak dla mnie.

 

IMG_20240108_232657.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

No to moze ja tez Cie uspokoje:)

ponizej moje wyniki ICP ze zbiornika 3,5 miesiaca po zalaniu. W chwili obecnej juz nieaktualne bo kilka dni temu przesiadlem sie na wiekszy baniak(ale o tym w innym watku).

Zbiornik z ktorego zalaczam testy byl zalewany woda RODI z wlasnego filtra. Sol Aqua Forest, zasolenie 1.025. W ciagu tych 3,5 miesiaca robilem 2 podmiany po 10%. 
U mnie widac podobne pierwiastki choc w nieco mniejszych stezeniach(moze poza Barem :) ). 
Co wazne zbiornik byl juz obsadzony zyciem ktore ma sie swietnie i intensywnie przyrasta ale przyznam ze poczatkujacemu morszczakowi potrafia takie wyniki niezle namacic w glowie. 
Historie z Si w RODI juz znasz :). Dorzucilem do filtra RO jeden kubelek (0,5 litra) z sera silicate przed zywica DI i na moich testach woda RODI nie zawiera juz Krzemu. 
 

pozdrawiam 

Czarek

F6C2DC5B-3FAF-48C3-A9E3-9F3A0BDCA29F.jpeg

045D0A8A-35B8-47F7-BB1A-572F27008277.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie na początku miałem przekroczenia podobne do twoich, rozebrałem co się dało i okazało się że w pompie korodują 3 malutkie śrubeczki, po wymianie pompy jest ok.

Poczekaj ze 2-3 miesiące i zrób kolejny test, ja pierwszy też robiłem w RF, ale tam niema zasolenia i KH dlatego przeszedłem do konkurencji. Odkąd pozbyłem się okrzemek po starcie akwarium RODI już nie badam, jak zaczyna coś wywalać to wymieniam żywice i znowu z pół roku jest spokój, a mam straszne krzemiany bo wodę biorę z własnej studni 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, Opelin napisał:

Czyli nie jest tak źle jak się mi wydawało?

Ta cyna sama się nie wzięła z powietrza w akwarium. Aluminium też.

9 godzin temu, Opelin napisał:

+ Jedyny twardziel jaki tu wjedzie z czasem to Milka. 

Każdy tak mówi.

9 godzin temu, Opelin napisał:

Nie, RF nie mierzy zasolenia, a przynajmniej na wynikach ICP nie znalazłem tego parametru.

Ja natomiast mierze Refraktometrem, kalibrowanych co 2-3 pomiar - mam płyn kalibracyjny.

Trochę lipa, bo można wtedy porównać wyniki.

U mnie płyn kalibracyjny pokazywał błędne wyniki, przestałem go używać i używam wody RODI.

9 godzin temu, Opelin napisał:

No właśnie nie ma zabardzo co konsumować.

Jak nie masz plag to wsadzaj więcej korali. Im szybciej zasiedlisz, tym stabilniejsze akwarium będzie. Z gonioporą bym poczekał nieco, wsadzaj inne korale ze swojej listy.

Godzinę temu, mazmaciek napisał:

Poczekaj ze 2-3 miesiące i zrób kolejny test, ja pierwszy też robiłem w RF, ale tam niema zasolenia i KH dlatego przeszedłem do konkurencji

Nawet nie wiedziałem, że RF nie robi testu dwóch najważniejszych parametrów.

 

 


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
53 minuty temu, katani napisał:

Ta cyna sama się nie wzięła z powietrza w akwarium. Aluminium też.

Sprawdziłem opis producenta odnośnie falowników z serii SOW

Przytoczę fragment:

"Zalety pompy cyrkulacyjnej Jebao SOW-8

Wszystkie pompy Jebao serii SOW wyposażono w oś ceramiczną dzięki czemu jest niewrażliwa na działanie wody i soli..."

Także, jeśli coś rdzewieje to raczej nie cyrkulator. Dziś po pracy wyciągnę pompę cyrkulacyjną i się jej przyjrzę.

53 minuty temu, katani napisał:

Trochę lipa, bo można wtedy porównać wyniki.

U mnie płyn kalibracyjny pokazywał błędne wyniki, przestałem go używać i używam wody RODI.

W zasadzie to sprawdzam płynem i wodą RO, ale dzięki :)

53 minuty temu, katani napisał:

Poczekaj ze 2-3 miesiące i zrób kolejny test, ja pierwszy też robiłem w RF, ale tam niema zasolenia i KH dlatego przeszedłem do konkurencji

No właśnie chyba tak zrobię, że kolejne testy ICP zrobię u Aquaforestu.

54 minuty temu, katani napisał:

Jak nie masz plag to wsadzaj więcej korali. Im szybciej zasiedlisz, tym stabilniejsze akwarium będzie. Z gonioporą bym poczekał nieco, wsadzaj inne korale ze swojej listy.

Dobra, to jutro się wybiorę po jakieś 2-3 sztuki Euphylii 3+ główkowych.

10 godzin temu, cezary.bartsch@cyberscs.pl napisał:

No to moze ja tez Cie uspokoje:)

ponizej moje wyniki ICP ze zbiornika 3,5 miesiaca po zalaniu. W chwili obecnej juz nieaktualne bo kilka dni temu przesiadlem sie na wiekszy baniak(ale o tym w innym watku).

Cześć Czarku, dobrze Cię widzieć :)

Jeszcze się zastanowię czy zrobić tak jak rozmawialiśmy i jak Ty zrobiłeś ;)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

poczekaj może  z euphyliami,  u mnie na początku fajnie przeżyły z pól roku a później nagle zwinęły się dwie, trzecia już kilka miesięcy dogorywa 

może na początek coś prostszego a nie koniecznie brzydszego 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, mazmaciek napisał:

może na początek coś prostszego a nie koniecznie brzydszego 

@mazmaciek Co konkretnie byś proponował? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

proponuje wysłac icp do tritona albo fauna marin, af

icp z rf dziwnie wychodzi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Troszkę mnie dziwi fakt, że ocean masz raptem dwa miesiące a już go "leczyłeś" chemiklinem :o. W ciągu tych dwóch miesięcy akwa zdążyło dojrzeć , zrobiłeś dwie podmiany, w tym jedną bardzo dużą . Może trzeba troszkę dużej poczekać . Dać czas na unormowanie się życia ;)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć, 

Pisałem wyżej dlaczego to zrobiłem. Cyjano zaczęło wchodzić mi na koralowce. Oczywiście masz rację, a ja z kolei nie spodziewałem się tak długiego okresu dojrzewania na skalę ceramicznej. 

W starym akwarium wszystko było żywe. Woda, piasek, skała a nawet ceramika w filtrze bo odkupiłem od sklepu z ichnego obiegu. 

Tam dojrzewania nawet nie zauważyłem, a po 2 tygodniach zamknął się cykl azotowy.

Oczywiście czekam... Za miesiąc zrobię kolejne badania ICP. Ponadto słyszałem, że życie jest dobrze zacząć już regularnie wprowadzać po zamknięciu się cyklu azotowego. Żeby robić tym niechcianym plagą konkurencję. Ja od miesiąca nic nie dodałem do baniaka...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

W dniu 17.01.2024 o 12:00, fifek33 napisał:

proponuje wysłac icp do tritona albo fauna marin, af

icp z rf dziwnie wychodzi

czym najlepiej wysłać ICP do Fauna Marin ?

Zerknijcie na moje ICP z Reef Factory ...  pierwsze z 07.12.2023, drugi z 15.01.2024.

W baniaku nic nie zmieniałem.

W poniedziałek wyślę próbki ICP do Fauna Marin.

rf_results_07-Gru-23.pdf rf_results_15-Sty-24.pdf

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja wysyłam pocztą polską. 15zł. Jak wysyłam w poniedziałek to za tydzień w poniedziałek/wtorek mam wyniki. Polecam fauna marin, robiłem wcześniej w PL i niby wszystko w normie, a ciągle jakieś problemy. Skorygowałem parametry wg zaleceń od FM i jest super.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Cheilon napisał:

Ja wysyłam pocztą polską. 15zł. Jak wysyłam w poniedziałek to za tydzień w poniedziałek/wtorek mam wyniki. Polecam fauna marin, robiłem wcześniej w PL i niby wszystko w normie, a ciągle jakieś problemy. Skorygowałem parametry wg zaleceń od FM i jest super.

Dzięki wielkie. W poniedziałek wysyłam :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Cheilon napisał:

Ja wysyłam pocztą polską. 15zł. Jak wysyłam w poniedziałek to za tydzień w poniedziałek/wtorek mam wyniki. Polecam fauna marin, robiłem wcześniej w PL i niby wszystko w normie, a ciągle jakieś problemy. Skorygowałem parametry wg zaleceń od FM i jest super.

Po co płacisz za przesyłkę, przecież ona jest opłacona przez FM. 


90x55x50+ sump. ATI 8x39W,Deltec A{F600. LPS-owo

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 godzin temu, Danielj napisał:

Po co płacisz za przesyłkę, przecież ona jest opłacona przez FM. 

U mnie poczta uparcie Twierdzi, że to nie opłacone. Napis w miejscu znaczka też jakiś idiomatyczny i ciul rozumiem. Tobie wysyłają bez płatności, czy wrzucasz po prostu do skrzynki ?

Edit. Chyba nie opłacone jednak. Choć fakt, kumplowi poszta to puszczała bez płatności:

Screenshot_20240121_120446_Samsung Notes.jpg

Edytowane przez Sagerrak1 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 W tytule strony którą pokazałeś napis głosi : Wysyłając próbkę wody z kraju spoza UE do naszego laboratorium, prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami

Napis w miejscu znaczka mówi: proszę przyłożyć stempel. 

Ja zanoszę na pocztę i mówię, że przesyłka opłacona. Wysyłałem już kilkanaście razy w ten sposób i zawsze dochodzi, czy to darmowe ICP w kopercie bąbelkowej, czy test Total w kartoniku.

Wcześniej płaciłem, ale gdzieś wyczytałem, że nie trzeba i od ok 2 lat nie płacę :)

Edytowane przez Danielj (wyświetl historię edycji)

90x55x50+ sump. ATI 8x39W,Deltec A{F600. LPS-owo

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 21.01.2024 o 19:46, Danielj napisał:

 W tytule strony którą pokazałeś napis głosi : Wysyłając próbkę wody z kraju spoza UE do naszego laboratorium, prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami

Napis w miejscu znaczka mówi: proszę przyłożyć stempel. 

Ja zanoszę na pocztę i mówię, że przesyłka opłacona. Wysyłałem już kilkanaście razy w ten sposób i zawsze dochodzi, czy to darmowe ICP w kopercie bąbelkowej, czy test Total w kartoniku.

Wcześniej płaciłem, ale gdzieś wyczytałem, że nie trzeba i od ok 2 lat nie płacę :)

Wysłałem wczoraj ICP na poczcie i nie musiałem płacić za wysyłkę :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 21.01.2024 o 19:46, Danielj napisał:

 W tytule strony którą pokazałeś napis głosi : Wysyłając próbkę wody z kraju spoza UE do naszego laboratorium, prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami

Napis w miejscu znaczka mówi: proszę przyłożyć stempel. 

Ja zanoszę na pocztę i mówię, że przesyłka opłacona. Wysyłałem już kilkanaście razy w ten sposób i zawsze dochodzi, czy to darmowe ICP w kopercie bąbelkowej, czy test Total w kartoniku.

Wcześniej płaciłem, ale gdzieś wyczytałem, że nie trzeba i od ok 2 lat nie płacę :)

Dostajesz wtedy tracking przesyłki? Wysyłają jako polecona? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 24.01.2024 o 09:44, Sagerrak1 napisał:

Dostajesz wtedy tracking przesyłki? Wysyłają jako polecona? 

Nie, idzie jako zwykła, ale jeszcze się nie zdarzyło by nie dotarła.


90x55x50+ sump. ATI 8x39W,Deltec A{F600. LPS-owo

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.