Skocz do zawartości
Gość

Vodka method

Rekomendowane odpowiedzi

Wiecie co, znalazlem pewna niescislosc w tej metodzie. Naszly mnie watpliwosci co do stosowania bakterii. Siedze teraz w robocie i nie za bardzo moge googlowac wiec czy ktos kto ma PRODIBIO moze wypisac szczepy bakterii ktore sa w zestawie? O ile pamietam to chyba jest 6 roznych. Ulatwi mi to troche robote. Napisze wiecej po poludniu z domu.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#331121 Tester :

Wiecie co, znalazlem pewna niescislosc w tej metodzie. Naszly mnie watpliwosci co do stosowania bakterii. Siedze teraz w robocie i nie za bardzo moge googlowac wiec czy ktos kto ma PRODIBIO moze wypisac szczepy bakterii ktore sa w zestawie? O ile pamietam to chyba jest 6 roznych. Ulatwi mi to troche robote. Napisze wiecej po poludniu z domu.

Na stronie producenta znalazłem kilka szczepów z Biodigest:

- Europaea Nitrosomonas

- Nitrobacter winogradskyi

- Paracoccus denitrificans

- Pseudomonas stuzeri (prawdopodobnie chodziło o P. stutzeri)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cholerny swiat :clowning i stracilem pol strony. Musze pisać od nowa.

Dzieki Kosek za info.

Wgłębiając się w VM zacząłem zastanawiać się nad pewnymi założeniami tej metody. I o ile nie mam zastrzeżeń, co do samej metody, o tyle zastanawia mnie sprawa dodawanych bakterii. Wszędzie gdzie szperałem była informacja o tym żeby dodawać tez bakterie np. prodibio. Jak już pisałem wyżej, powodem tego był fakt ze metoda ta polega na namnożeniu bakterii, a w sprzyjających warunkach mogą nam się namnozyc szczepy niepożądane. Podawanie dodatkowych bakterii niejako zwiększa konkurencje, a tym samym zmniejsza szanse pojawienia się patogenów.

Dzięki pracy Koska, znamy przynajmniej 4 szczepy pożytecznych bakterii. Dwa pierwsze, to ogólnie nam znane Nitrosomonas sp. oraz Nitrobacter sp. Bakterie te czerpią energie z utleniania toksycznego amoniaku w kilkustopniowym procesie NH3 > NO2 > NO3

Dwa pozostałe szczepy czyli Paracoccus denitrificans i Pseudomonas stuzeri (uwaga !!! ta może być patogenna dla człowieka) czerpią energie z odwrotnego procesu czyli rozkładu NO3 do N2 i O2.

Jeśli jeszcze nie kumacie to brnę dalej :(

Wódka - alkohol etylowy C2H5OH - VM stosowany, jako pożywka dla bakterii. Spala się według wzoru : C2H5OH + 3O2 -> 2CO2 + 3H2O + energia

Cukier - sacharoza - C12H22O11 - w VM stosowana, jako pożywka dla bakterii. Spala się według wzoru: C12H22O11 + 12 O2 -> 12CO2 + 11H2O + energia

Ocet - kwas octowy CH3COOH - w VM stosowany, jako pożywka dla bakterii. Spala się według wzoru: CH3COOH + 2O2 -> 2CO2 + 2H20 + energia

Przechodzę do sedna. Jeśli każdy z tych składników działa, jako pożywka dla bakterii to na pewno nie dla tych od Prodibio czy Hagena, ponieważ jak pisałem parę linijek wyżej one potrzebują związków azotu!!! W związku z tym kwestionuje dodawanie "naszych" bakterii, choć nie twierdze ze zaszkodzą.

Nie mam niestety kontaktu z żadnym mikrobiologiem. Jedynego jakiego znam to moja ex :( ale jej nie będę pytał :)

Jeśli jest na forum ktoś, kto może zweryfikować moje wypociny to będę wdzięczny.

I jeszcze jedna uwaga, ważna dla miłośników VSV. Octan etylu - ester kwasu - tworzy się w wyniku reakcji etanolu (wódki) i kwasu octowego. Jest to substancja toksyczna. Ten zapach, o którym Grześ pisał wyżej to właśnie octan etylu. Nie przesadzajmy wiec z dawkowaniem bo narobimy szkód.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bartek swietne te Twoje wyklady ale co mi przyszlo do glowy bez szperania w necie

a) skoro z rownan wynika ze dwa pierwsze szczepy nie potrzebuja alkoholu to stoja one na poczatku calego tego procesu (jak pracownik w MCdonaldzie na kasie bioracy zamowienie)

:clowning Kolejne ktore faktycznie maja zdalnosci do korzystania z NO3 i PO4 nie sa w stanie dokonac rozkladu amoniaku i (stac na kasie bo robia jedni hamburgery, drudzy frytki)

Czy chcialbys caly zestaw czy bez frytek:D

Potrzebny jest caly lancuch ludzikow zebys dostal swojego BicMac Meal. Podobnie jak i ze szczepami bakterii. Kazdy ma swoja role zeby zamknac caly proces.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość buczi82

To jak, lejemy bakterie (np. CYCLE) czy nie ??? Ja tam wole caly zestaw bo frytkami sie nie najem :clowning

Tester masakra :kapelusz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam sie z tym co napisales. Zeby bakterie "wódkowe" mialy czym "zakąszać", bakterie nitryfikacyjne musza odwalic swoja robote. Ale...

- W necie, powod podawania bakterii jest inny. Pisalem o tym wyzej. Bakterie nitryfikacyjne akurat na wodeczce nie urosna. Jednak moze maja mozliwosc konsumpcji alternatywnej, tak jak np Cyjano. Tu wlasnie przydałby sie mikrobiolog

W kazdym razie imwiecej o tym mysle tym bardziej nie zgadzam sie z dodawaniem bakterii z tego powodu.

- Skoro ampulki Prodibio zawieraja szczepy bakterii redukujacych NO3 do N2 to akurat jest to konkurencja do koryta. Chociaz akurat im wieksza konkurencja do NO3 tym szybciej spadnie.

Buczi - prawie na pewno lanie bakterii do zbiornika jadacego na VM nie zaszkodzi. Smiem jednak watpic w ich wplyw na skutecznosc tej metody


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#331262 Tester :

Jeśli każdy z tych składników działa, jako pożywka dla bakterii to na pewno nie dla tych od Prodibio czy Hagena, ponieważ jak pisałem parę linijek wyżej one potrzebują związków azotu!

Taaak, ale jedno nie wyklucza drugiego: mając "pokarm" czyli węgle, bakterie oddychają "pełną piersią" azotanami, przy okazji "obrastając" w fosforanowy tłuszczyk :clowning


 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tester, przeraziłes mnie tymi wzorami:D a tak serio to ja skłaniam się do tego co napisał Mintaj, może inaczej, czego potrzebują bakterie aby się wyżywić i mnożyć, może błądzę, jeśli tak to mnie sprostuj, moim zdaniem związków azotu, fosforu i węgla, azotu i fosforu w baniaku mają od metra, z węglem już tak różowo nie jest, stąd wódeczka.

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...Temat zrobil sie naprawde ciekawy...by go troche skoplikowac napisze tez swoje wypociny,zebrane z roznych opracowan...Wiadomo ze dekompzycja (lubie te slowo "kick my ass,before i rust,before i start to decomposed) organicznych i nieorganicznych odpadow w zbiorniku jest realizowana przez rozne szczepy bakteri,robactwo wszelakie i mikroskopijne skorupiaki.Bakterie namnazaja sie w piachu,zwirze i skalkach,przeksztalcajac aminokwasy w amoniak w procesie zwanym mineralizacja,dalej bakterie autotroficzne 'chemolitrotroficzne) czyli nitryfikujace utleniaja amoniak w azotyny (nitryfikacja)...Prowadzono badania naukowe i naukowcy nie znalezli zadnych nitrobakteri,znalezli za to bakterie zwane nitrospira.Stwierdzono ze lanie bakteri z rodziny niktobakterie do zbiornika nie ma zadnego logicznego wytlumaczenia,gdyz bakterie te po wlaniu po prostu gina,nie przyjmuja sie a nawet jak jakas ich czesc sie przyjmie (np.vinogradskyi bakterie) to i tak nie maja one udzialu w utlenianie NO2 w NO3...cala robote odwalaja bakterie nitrospira.Bakterie te,wedlug badan sa dominujace i najwazniejsze w srodowisku morskim...Ciekawe jest tez to ze bakterie nitryfikacyjne powoduja spadek PH jak i wyczerpywanie sie zapasow KH,poprzez uwalnianie jonow wodoru (H)+...Nie znaczy to ze nitrobakter nie istnieje,istnieje w ziemi a jego wplyw na srodowisko morskie jest bliski zeru...Zaciekawilo mnie to,gdyz zauwazylem ze lejac bakterie nic sie nie zmienia...logicznie bakteriami mozna by bylo kontrolowac parametry a o tym jeszcze nie slyszalem...Byly jakies doniesienia ze dzieki bakteria biogigest czy cycle komus poprawily sie parametry...ja uwazam ze powod mogl lezec w czym innym...Na chlopski rozum...lejac bakterie nie widze roznicy a lejac vodke widze i to bardzo szybko...Nie wiem jakie szczepy bakteri wytwarzaja sie dzieki vodce ale widze ze cos sie wytwarza bo parametry sie zmieniaja...Mowi sie tez o szczepach bakteri,ktore moga byc niebezpieczne...ale jest to chyba bardzo rzadkie zjawisko,gdyz doniesien o tym malo...raz misiowi palec zgnil i napecznial...tez nie jest to dowod ze powodem byly bakterie w akwarium...majac rane,mozna dostac zakazenia dotykajac byle czego,niekoniecznie wody z akwarium...Pozdrawiam...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiecie co chlopaki ? Mimo poniedzialku po takich wykkladach ide sie napic wodki bo nie ogarniam.

Iceberg z Tetsterem znamy i mamy kolege Marcina (Marszalhd) udzielajacy sie tylko na zlotach:D Lal przez dlugi okres bakterie firmy Brightwell. NO3 z poziomu 100 zejchalo do zera. PO4 pozosatlo na poziome prawe 2. Jak to wytlumaczyc? I to co pisalem dzisiaj w faktach i mitach. Jakies 5 miesiecy temu zostawilem w kubelku skale zalana z akwarium. Wczoraj doznalem pozytywnego szoku otwierajac kubel.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#331396 Grzegorz Dyzma :

Wiecie co chlopaki ? Mimo poniedzialku po takich wykkladach ide sie napic wodki bo nie ogarniam.

Iceberg z tetsterem mamy kolege Marszalhd udzielajacy sie tylko na zlotach:D Lal przez dlugi okres bakterie Firmu Brightwell. NO3 z poziomu 100 zejchalo do zera. PO4 pozosatlo na poziome prawe 2. Jak to wytlumaczyc? I to co pisalem dzisiaj w faktach i mitach. Jakies 5 miesiecy temu zostawilem w kubelku skale zalana z akwarium. Wczoraj doznalem pozytywnego szoku otwierajac kubel.

...Taak,czytalem o tym,dlatego ja wierze w skale...dobra skale...Swoja droga,zachwycam sie z moja Pania Twoim zbiornikiem w poscie "zbiorniki i swiatlo"...bardzo nam sie podoba wlasnie oswietlenie i ten spokoj,lekki polmrok,kolory...wiem ze to NP i nalezy z tym akwarium prawie spac...Te dwie czerwone gorgonie sa super wkomponowane jak i sama skala,ulozenie...cukruje Ci bys sie upil na wesolo...sorry za off top,ale nie chcialem pisac w tamtym temacie,gdyz zalozyciel chcial by tam wklejac tylko zdjecia z opisem...Pozdrawiam...

Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#331368 seb :

Tester, przeraziłes mnie tymi wzorami:D

"Chopie, jo sie som przerazil ze to jeszcze pamietom " :clowning

A tak powaznie to nie jestem pewien czy bakterie azotowe sa w stanie asymilowac wegiel akurat z tych substancji. Caly ich metabolizm jest nastawiony na chemie azotu. Poza to sa organizmy autotroficzne, czyli do zycia potrzebuja wody, CO2 i energii, ktora w tym wypadku jest dostarczana w drodze chemosyntezy. Mysle ze najblizszy prawdy byl prezes Dyzma ze swoim trafnym "macdonaldowym" porownaniem. Cos musi ten amoniak przerabiac po to aby bakterie "wódkowe" mialy na czym rosnac


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ice, lanie bakterii działa, sprawdzone nie raz, z osobistych doświadczeń to BioDigest jak dla mnie działa, Mocrobe lift Special blend działa, Bakterie JBL (nie pamiętam nazwy) działają, a słynne Cycle jak dla mnie zero różnicy czy się je leje czy nie, no ale kazdy baniak jest inny, wiem że są baniaki w których Cycle sporo zdziałały.

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tester, pytanie tylko czy w naszych akwariach jest wystarczająco dużo CO2 żeby mogły się z powodzeniem rozwijać, tlen jest, a może właśnie w połączeniu z węglem z wódy tworzy tak potrzebne CO2? Pisz, pisz, ja chemikiem nie jestem, tak sobie tylko luźno dywaguję:clowning

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja na swoim nowym systemie robię doświadczenie od startu nie wlałem kropli bakterii i żadnej pożywki ,,proces azotanowy zamkną się bardzo szybko pomału zwiększam obsadę na razie no3 zawsze na 0 po4 na minimum, zobaczymy czy bez lania tych wszystkich bakteria i jakiej kol wiek chemii da się

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#331383 Iceberg :

...Temat zrobil sie naprawde ciekawy...by go troche skoplikowac napisze tez swoje wypociny,zebrane z roznych opracowan...Wiadomo ze dekompzycja (lubie te slowo "kick my ass,before i rust,before i start to decomposed) organicznych i nieorganicznych odpadow w zbiorniku jest realizowana przez rozne szczepy bakteri,robactwo wszelakie i mikroskopijne skorupiaki.Bakterie namnazaja sie w piachu,zwirze i skalkach,przeksztalcajac aminokwasy w amoniak w procesie zwanym mineralizacja,dalej bakterie autotroficzne 'chemolitrotroficzne) czyli nitryfikujace utleniaja amoniak w azotyny (nitryfikacja)...Prowadzono badania naukowe i naukowcy nie znalezli zadnych nitrobakteri,znalezli za to bakterie zwane nitrospira.Stwierdzono ze lanie bakteri z rodziny niktobakterie do zbiornika nie ma zadnego logicznego wytlumaczenia,gdyz bakterie te po wlaniu po prostu gina,nie przyjmuja sie a nawet jak jakas ich czesc sie przyjmie (np.vinogradskyi bakterie) to i tak nie maja one udzialu w utlenianie NO2 w NO3...cala robote odwalaja bakterie nitrospira.Bakterie te,wedlug badan sa dominujace i najwazniejsze w srodowisku morskim...Ciekawe jest tez to ze bakterie nitryfikacyjne powoduja spadek PH jak i wyczerpywanie sie zapasow KH,poprzez uwalnianie jonow wodoru (H)+...Nie znaczy to ze nitrobakter nie istnieje,istnieje w ziemi a jego wplyw na srodowisko morskie jest bliski zeru...Zaciekawilo mnie to,gdyz zauwazylem ze lejac bakterie nic sie nie zmienia...logicznie bakteriami mozna by bylo kontrolowac parametry a o tym jeszcze nie slyszalem...Byly jakies doniesienia ze dzieki bakteria biogigest czy cycle komus poprawily sie parametry...ja uwazam ze powod mogl lezec w czym innym...Na chlopski rozum...lejac bakterie nie widze roznicy a lejac vodke widze i to bardzo szybko...Nie wiem jakie szczepy bakteri wytwarzaja sie dzieki vodce ale widze ze cos sie wytwarza bo parametry sie zmieniaja...Mowi sie tez o szczepach bakteri,ktore moga byc niebezpieczne...ale jest to chyba bardzo rzadkie zjawisko,gdyz doniesien o tym malo...raz misiowi palec zgnil i napecznial...tez nie jest to dowod ze powodem byly bakterie w akwarium...majac rane,mozna dostac zakazenia dotykajac byle czego,niekoniecznie wody z akwarium...Pozdrawiam...

Panie Gora Lodowa :clowning nie uwierzysz ale gdzies kolatala mi sie po glowie mysl ze z tymi bakteriami to jakis przekret jest. Pamietam wyklady na uniwerku na temat chemii morskiej ale to bylo gdzies z 15 lat temu wiec nie pamietam szczegolow. Z tym cyklem azotowym w naturze bylo jakos nie do konca tak jak w naszych kaluzach. Zeszytow nie mam, a ksiazki, jesli sa to sa w Polsce, gdzies u rodzicow "na strychu". Do tej pory nie wiem czemu bakterie trzeba dolewac regularnie do zbiornika skoro majac takie super warunki (NO3) nie namnazaja sie, tylko gina w ciagu kilku dni.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...Widzisz Seb...czasami ktos pisze ze cos mu pomoglo a tak naprawde nie wiadomo co ,gdyz w naszym hobby zazwyczaj robi sie wiele rzeczy na raz...bakterie,sprzatanie podloza,skimmer,dmuchanie i czyszczenie skal,lanie Ballinga,absorbery...czyz nie byl to przypadek ze pare rzeczy na raz spowodowalo spadek niechcianych zwiazkow...jezeli boli mnie glowa to biore dolîpran...glowa przestaje bolec,ale jakbym w tym samym czasie zjadl roszek z zaby,zlapanej na cmentarzu o polnocy,skrzydlo nietoperza i oko ropuchy w sosie chilly,wiedzialbym ze pomogl dolipran...ale jakbym dolipranu nigdy nie probowal to moglbym pomyslec ze pomoglo...skrzydlo nietoperza...Oczywiscie nie twierdze ze bakterie nie pomagaja,masz duzo doswiadczenia a gore wiecej ode mnie i widziale Twoje korale,wiec powiniennem Ci slepo wierzyc...Jednak nie jestem przekonany co do tych bakteri...byc moze dzialaja ale byc moze nie maja nic wspolnego z poprawa parametrow...Pozdrawiam...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Doświadczenie nie ma tu nic do rzeczy. Tak w ogóle to źle się wyraziłem, chodziło mi o to że widziałem efekty przedawkowania bakterii, wszystkich oprócz Cycle, mimo że ich również uzywałem. Tester, a powiedz, czy da się wyizolować i przechowywać szczepy bakterii które będa pożyteczne w naszych baniakach? I drugie pytanie, czy szczepy/gatunki bakterii mogą mutować czy też przystosowywać się do nowych warunków? W sensie czy bakterie które żyją w glebie są w stanie przystosować się do zycia w wodzie?

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#331402 seb :

Tester, pytanie tylko czy w naszych akwariach jest wystarczająco dużo CO2 żeby mogły się z powodzeniem rozwijać, tlen jest, a może właśnie w połączeniu z węglem z wódy tworzy tak potrzebne CO2? Pisz, pisz, ja chemikiem nie jestem, tak sobie tylko luźno dywaguję:clowning

Czlowieku wypluj to slowo!! Jakby bylo tak jak mowisz to by nam wodka w barku wietrzala. Wyobraz sobie, lejesz do kieliszka i musisz wypic w sekunde bo sie zamienia w wode gazowana dwutlenkiem wegla :(

A tak powaznie to wegiel organiczny czyli ze zwiazkow organicznych np weglowodory, cukry, alkohole to zupelnie inny wegiel niz wegiel nieorganiczny np CO2, czy weglany.

A co do CO2 w akwarium to mysle ze nie zabraknie. Kazdy wiekszy organizm zwierzecy produkuje CO2 w procesie oddychania plus to co sie rozpusci.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kumam, dzięki:) a co z tym mutowaniem i przystosowywaniem się?

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...Wierzac temu co opisalem,nastepna logiczna rzecza bylo by sprobowanie szczepu bakteri nitrospira...poprzegladalem pare stron,dotyczacych roli bakteri i wszedzie pisza ze razem wystepuja dwa rodzaje bakteri nitrobacter i nitrospira i one sa odpowiedzialne za nitryfikacje.Teraz,jezeli zalozymy ze nitrobakter nic nie daje powinnismy znalezc bakterie nitrospira i znalazlem...http://www.amazon.com/Instant-Ocean-BIO-Spira-100-mL/dp/B002AK47JS%3FSubscriptionId%3DAKIAISCEHTJIOTX6GE2Q%26tag%3Dfioipr-20%26linkCode%3Dxm2%26camp%3D2025%26creative%3D165953%26creativeASIN%3DB002AK47JS ...czy ktos to moze stosuje...?...Pozdrawiam...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#331411 seb :

Doświadczenie nie ma tu nic do rzeczy. Tak w ogóle to źle się wyraziłem, chodziło mi o to że widziałem efekty przedawkowania bakterii, wszystkich oprócz Cycle, mimo że ich również uzywałem. Tester, a powiedz, czy da się wyizolować i przechowywać szczepy bakterii które będa pożyteczne w naszych baniakach? I drugie pytanie, czy szczepy/gatunki bakterii mogą mutować czy też przystosowywać się do nowych warunków? W sensie czy bakterie które żyją w glebie są w stanie przystosować się do zycia w wodzie?

Widzisz Seb, bakterie sa wszedzie tam gdzie warunki fizykochemiczne pozwalaja na istnienie zycia. Jako jedyne organizmy wystepuja na kazdym kontynecie i w kazdej strefie klimatycznej. Wystepuja wysoko w gorach i na dnach glebin oceanicznych. Sa to jak do tej pory jedyne organizmy kotre sa w stanie przetrwac w gotujacej sie wodzie (!!!) W zwiazku z tym na pytanie co do wyizolowania i przechowywania bakterii to odpowiadam jednoznacznie i bez cienia watpliwosci TAK!!! Jako ciekawostke dodam ze ludzie przetrzymuja bardzo, wydawaloby się, dziwne rzeczy. Wyobraz sobie ze wirus czarnej ospy ktory zostal uznany za calkowicie wytepiony w 1980 roku (ostatni przypadek zachorowania byl gdzies w Afryce w latach 70-tych) jest przechowywany w dwoch laboratoriach na swiecie. Powtorze wiec ponownie - Tak da sie wyodrebnic i przechowywac. Pytanie tylko: po co? To znaczy nawet nie "po co" tylko czemu pytasz? Przeciez wlasnie taka ampulka od Prodibio to wyselekcjonowane i "uspione" w formie przetrwalnikowej pożyteczne bakterie. Nie wiem tylko czy dla tych bakterii srodowisko a'la rafa koralowa jest srodowiskiem naturalnym. Tu przechodzimy do drugiej czesci Twojego pytania: mutowanie i przystosowywanie sie bakterii do nowych srodowisk. Z punktu widzenia mutacja i przystosowywanie to dwie rozne sprawy. Mutacja to zespol losowych zmian w materiale genetycznym na skutek dzialania srodowiska. Jako losowa, bardzo czesto jest mutacja letalną, ktora eliminuje zmutowany "egzemplarz" Mutacja jest prawie zawsze zmiana "szybka", w ciagu zycia danego organizmu. Przyklad: na skutek zmiany DNA bakterie uodparniaja sie na antybiotyk. Przystosowywanie to zespol zmian dlugoterminowych ulatwiajacych przezycie w zmieniajacych sie warunkach. Przystosowanie moze trwac przez wiele pokolen. Przystosowanie jest ZAWSZE wynikim mutacji - NIGDY na odwrot. No chyba ze mowimy o przystosowaniu behawioralnym. Przyklad: dlugie i geste futro u zwierzat zyjacych w zimnych strefach klimatycznytch Odpowiedz na Twoje pytanie juz nie jest taka prosta. Ogolnie mozna powiedziec - tak, poniewaz sa takie organizmy jednokomorkowe np sinice. Niby potrzebuja do zycia fosforany ale potrafia sobie swietnie radzic w zbiornikach z idealnymi parametrami. A co do pytania o zycie w glebie i w wodzie. Pamietaj ze KAZDY ziemski organizm potrzbuje wody do zycia. Bakterie ktore zyja w glebie (domyslam sie ze masz na mysli bakterie nitryfikujace) korzystaja z wilgoci w glebie czyli tak zwanej "wody zawieszonej". Dla takiej bakteri kropla jest jak ocean...


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No więc właśnie:) skąd więc teza że bakterie występujace w glebie giną szybko w akwarium?

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak myslalem ze to tego zmierzasz :clowning Odpowiedz jest prosta. Nie tylko woda warunkuje jakosc zycia. Pamietaj ze warunki "optymalne" a "skrajne mozliwe" moga byc bardzo daleko od siebie, ale rowniez moga byc tuz obok siebie. Na jakosc zycia nie wplywa tylko jeden czynnik. Pofantazjuje troche zeby bylo mi latwiej wytlumaczyc. Taki np Azotobacter sp. temperatura optymalna powiedzmy 15C. W wodzie owszem przezyje, ale temperatura 25C pwoduje czterokrotne przyspieszenie metabolizmu i jednoczesnie starzenie genomu. Inny przyklad: bakteria zyjaca w glebie jest naturalnie chroniona przed promieniowaniem UVC (ktore jest najbardziej mutagenne). Trafia do wody w kaluzy a promieniowanie sloneczne powoduje mutacje letalna i bakteria ginie.

To ze czlowiek musi miec wode zeby przezyc nie znaczy ze moze zyc pod woda :(


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bartek marynujesz sie w swojej pracy. Kolejny wolny weekend i musimy sie oprzec o jakis bufet z barkiem i szerzej porozmawiac

Milej nocki wszystkim:waving


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.