Skocz do zawartości
Gość

Vodka method

Rekomendowane odpowiedzi

Gość

ja bym ci radzil wymienic lub zastosowac wegiel, plukac pokarmy w wodzie ro przed podaniem i popracowac nad ogolna "czystoscia" w akwarium i jakascia wody. u mnie lekkie zaniedbanie zbiornika bylo przyczyna dino wiec popracuj nad tym ..

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stosować z wódką węgiel i absorbęt fosforanów ?Może na stałe a może okazjonalnie jak pojawią się niepokojące sygnały ?Wydaj mi się,że lepiej nie bo to będzie fałszować nam stawienia dawki wódki.Teraz nie stosuję niczego,ale pojawiło mi się cyjano i nie wiem czy nie dać tych preparatów ?No3 15 a Po4 0,5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temat widzę zdechł.Ciekawe jak wygląda dalej Wasze dozowanie,kto kontynułuje a kto zaprzestał.I tak ogólnie czy ta metoda się sprawdziła ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Leję od września - od ok. 3 miesięcy niezmienną dawkę 2x2,5ml. W tym czasie zrobiłem sobie miesięczna przerwę jak sie okazało z niekorzyścią dla zbiornika wiec nie mam zamiaru na razie przestać dodawania.


---------------------------

1100 w obiegu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakie były skutki nie lania przez miesiąc?


60L + 25L sump

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pokazało się delikatne cyjano


---------------------------

1100 w obiegu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi się pojawiło jak zmniejszyłem za radą kogoś z 2x1ml na 0,7 ml.Wpierw wróciłem na dozowanie po 1x1ml dopiero jak się kapłem co i jak i tak lałem przez 2 tyg.Teraz zwiększyłem do 1,3 ml bo co prawda akwa czyste,ale brak efektów zbijania NO3.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiscie, ze powoli, kontrolujac NO3 i PO4 mozna zostac abstynentem.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam! Zadam może głupie i infantylne pytanie: czemu służy metoda z wódką? Czy pomaga na przykład pozbyć się cyjano i czy można ją zacząć stosować w młodym baniaku (2 miesięcznym)? Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

poczytaj caly topic, to sie dowiesz :) - krotko mowiac redukcji azotanow/fosforanow.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To zauważyłem, ale czy pomaga zwalczyć cyjano?

Ale woda ma parametry NO3-5mg/l, PO4-0,05 mg/l. To nie są chyba jakieś krytyczne wartości?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jezeli cano powstaly w brudnej wodzie (NO3 i PO4) to posrednio, tak.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witajcie

Odswieżę troche temat, poniewaz wczoraj mialem przyjemnosc odbyc dluga rozmowe z gosciem zajmujacym sie akwarystyka morska od prawie 20 lat. Gdy na stole pojawila sie butelka zaczelismy rozmawiac wlasnie o tej metodzie :D Wiekszosc informacji zawartych w tym topicu zostala przez niego potwierdzona, ale z jednym duzym ale.

O dziwo, metoda ta jest naprawde bardzo stara i stosowana juz lata temu. Jej głównym celem jest redukcja no3 i po4 czyli posrednio walka z glonami. I w tym celu byla glownie stosowana w przeszlosci. Glony zawierajace chlorofil potrzebuja prostych zwiazkow by przy udziale swiatla przeksztalcac je w cukry proste - pokarm. Stosowanie wodki powoduje rozwoj obecnych w wodzie bakterii a tym samym zwiekszenie konkurencji o pokarm i w rezultacie smierc glodowa niechcianych glonow. ALE nie moze byc stosowana zbyt dlugo. W akwarium chodzi o utrzymanie stanu jak najblizej naturalnej rownowagi biologicznej. Dlugotrwale stosowanie wodki powoduje jej zachwnianie i niejako uzaleznienie systemu od regularnego dozowania alkoholu. A nie jest to dobre. Według mojego znajomego wodka powinna byc stosowana doraznie. W przypadku wysokiego poziomu niepozadanych substancji. W pierwszej kolejnosci nalezy ustalic przyczyne. Nie ma sensu trzymac przerybionego zbiornika, w ktorym nie wyrabia odpieniacz a ilosc podawanego pozywienia sprawia, ze po4 siega krytyczne wartosci. W takiej sytuacji w pierwszej kolejnosci nalezy podjac dzialania majace na celu doprowadzenie systemu do stanu szansy na rownowage biologiczna. Czyli ilosc skaly i odpieniacz dopasowany do obsady, intensywnosci karmienia i rodzaju pokarmu. Po tych zabiegach z pomoca wlasnie przychodzi wodka. Dawkowanie rozpoczynamy od 0.1 ml co 12 godz. Codziennie zwiekszamy dawke o 0.1 ml przy kazdym dozowaniu i mierzymy no3 i po4. W momencie, w ktorym zauwazymy spadek wartosci rozpoczynamy zmniejszanie o 0.1 ml dawke az do zera. Populacja bakterii ustabilizuje sie na poziomie odpowiednim do zawartosci pozywki w wodzie. I system wroci do stanu rownowagi.

Jest to opinia doswiadconego akwarysty, ktora w/g mnie ma rece i nogi i niejako trzyma sie kupy. Co o tym sadzicie ?

pozdrawiam

lukasz


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie to dalej temat zagadka.

Stosuje te metode od dwoch miesiecy.Owszem NO3 z poziomu kosmicznego zbilem do 10mg/l ale to raczej dzieki tygodniowym duzym podmianka, zabiega pielegnacyjnym, i redukcji karmienia.

W obiegu 150 litrow wody.Zaczalem od malej dawki 0.3ml na dobe.

Tydzien drugi 0.5ml

Tydzien trzeci 0.7ml

Tydzien czwarty 0.9ml

Caly czas mierzac NO3 spadki nieznaczne,wahania, male skoki,ale leje dalej.

Tydzien piaty 1 ml

Tydzien szosty 1.2ml 0.6 rano i 0.6 na wieczor.

Tydzien siodmy 1.5 rowniez rozbite na dwie dawki i ampulka prodibio.

Tydzien osmy 1ml bo przestalem wierzyc w te metode i wodka sie skonczyla :D

Jutro zrobie testy zobacze.Czuje ze NO3 bedzie na poziome zadowalajacym ale PO4 ponad wszelkie normy,ale absorbent jest z powrotem.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...witam...metoda vodkowa zawsze mnie intrygowala bo choc jest stara jak Swiat,jednak w akwarystyce morskiej jest czyms nowym...z reszta jak sama akwarystyka morska...ma chyba przeciwnikow i zwolennikow a jezeli kogos to interesuje to Michael Mrutzek i Kokott prowadzili doswiadczenia uwienczone powodzeniem...rozmawialem z Mrutzkiem i zadalem kilka pytan odnosnie tej metody...co jest w niej najwazniejsze to nie doprowadzic do zupelnego wyciecia NO3 co przytrafia sie czesto...ja sam mialem przez jakis czas nitraty "zero",nawet bylem dumny z tego,dopiero Mrutzek uswiadomil mnie ze robie blad i moge zalatwic akwarium...obnizylem dawke do polowy az NO3 byly miedzy 2,5 a 5 i tak jest do dzisiaj.Potem doszly nowe zwierzeta i vodka ktora wlewalem przestala wystarczac,wiec podnioslem jej dawke...kiedys karmilem bardzo skromnie bojac sie o parametry,teraz laduje jedzenia w nadmiarze,szczegolnie phytoplankton,zooplankton,reef booster,trzyskladnikowy "fauna marin"...zauwazylem ze korale (miekkie i lpsy) sa szczesliwe,wiec nie zaluje im,pamietajac tylko by nie karmic mniej lub wiecej bo albo wytne NO3 do zera albo podniose go jak i PO4 do niebezpiecznych granic...Nie wiem,nie znam sie i nie mam pojecia co sie stanie a co sie nie stanie,zycie pokaze...nie chce nikogo namawiac ani odwodzic od tej metody...u mnie dziala i to swietnie,wiec po co zmieniac...Mowilo sie o przypadkach masowych wymieran korali prowadzonej na tej metodzie,ale powod mogl lezec (choc nie musial) gdzie indziej...masowe wymierania zdarzaja sie tez w akwach prowadzonych bez vody...ja bede kontynuowal te metode a robie to juz od roku...moje parametry dzisiaj to NO3 2,5,PO4 0(salifert) i0,01(tropic marine) a leje vode 38,5 watt mocy,3,5ml kazdego dnia...to moje spostrzezenia...jakie sa Wasze...?...Pozdrawiam...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

powoli zaczynam sie skłaniać do tej metody. Poczytałem co miałem ale pytam tutaj doświadczonych akwarystów. Od jakiej ilości wódki mam zacząć. Będe stosował zwykłą 40vol Baniak ma 200l bez sumpa itp. Obecnie wysyp gloów i cjano na skale i piasku. NO3 około 10.Proszę o opinie


na razie 50 l żeby nie wypaść z obiegu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a po4 ? jesli nie wykrywalne a no3 - 10 to troche z celem sie mijac bedzie


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no właśnie nie badałem po4, postaram sie jakoś jutro zbadać. Inne parametry takie: Ca 410, Mg 1320, KH 8,0. Ztym że mam spory problem z glonami i cjano na skale i piasku. Wyaje mi się że wynik NO3 jest taki niski bo właśnie wysyp cjano i zielonych glonów na szybie to pożera, a nie wiem skąd te azotany by się brały. Mam 4 rybki i racze skrmnie karmie.


na razie 50 l żeby nie wypaść z obiegu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moje doswiadczenia:

Akwarium 60 litrow z niefoto, azotany mialem na poziomie ok 70, zbilem je dwoma podmianami 40 %... i zbilem je do wartosci 25 mg. Wodke zaczalem lac 3 tygodnie temu zaczalem od dawki 0,2 ml, i zwiekszalem ja co 2-3 dni, aktualnie wlewam 0,8 ml rano. azotany wynosza jakies 15 mg. podmiany 10 % raz w tygodniu + 0,1 ml biodigestu po podmianie.

pomimo karmienia 2 kostkami mrozonek dziennie + suchy pokarm dla niefoto raz dziennie azotany dalej spadaja, powoli, ale spadaja.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,mam akwa morskie dopiero od kwietnia ale stosuję metode Ballinga i dolewam wódke i to 4 ml na 300 l solanki codziennie,poziomy mam na poziomie i super,poradę dostałem od starego starzem akwarysty który od 10 lat sie tym trudni zawodowo,nie zmienie tego i nie wiem co bedzie dalej,karmię ryby i korale mrożonkami kilka razy dziennie(wszystko głodne:kraby,krewetki,węzowidła itd.)ładnie wszystko rośnie i się rozmnaża,ja osobiście jestem z tej metody zadowolony :D mysle ze moje stadko też,pozdrawiam


Zaczynam od początku nie od zera .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem metoda ta jest bardzo uniwersalna , ja przy zeovicie leje 3 ml i widze same pozytywy(ZS i ZF zmniejszyłem do 30% zalecanej dawki)


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to temaat zagadka zakonczony:goofy

Po dluzszym okresie lania wodki zaprzestalem tej metody poniewaz u mnie po prostu nie dzialala:banghead Albo wodka byla do kitu i dzialala tylko na akwaryste:D Mimo drastycznych dawek jak na 150 litrow wody w obiegu oczywiscie rozciagnietych w bardzo dlugim czaasie nie udalo sie zbic nieporzadanych zwiazkow.

Ale cos mnie jeszcze raz tknelo zeby jak to juz kiedys wspomniano na forumi zmieszac wodke z octem i glukoza.

Po prostu rewelacja. Po 14 dniach stosowania NO3 spadlo do poziomu 5mg/l i odpieniacz praktycznie przestal pienic.Toszeczke mnie to niepokoi.

Dawke rozpoczalem od 0.1ml a skonczylem na 0.6ml. Jestem na etapie ustalania dziennej ktore chyba wyjdzie cos na poziomie 0.1 lub jeszcze mniej. Wiec mysle ze warto. Obserwacje trwaja, ale na razie jeszcze zbyt krotko co by sie wiecej wypowiedziec jezeli chodzi o negatywne skutki.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie NO3 spadło jakiś czas temu do 2 mg/l i postanowiłem odstawić z powodu ukwiałów bo niby tego nie lubią(malały).Z stosowania 1,3 na dobę już zmniejszyłem do 0,5 co tydzień pomniejszając o 0,1 ml.Teraz dawka jest 3 razy mniejsza i NO3 dalej 2.Zastanawiam się co dalej będzie i co dalej robić i czy jak ktoś wyżej pisze stosować to jako ratunek i przestać dozowania całkowicie ?

Jeszcze dopowiem,ze po zmniejszeniu wódki zauważyłem,że jest więcej syfu na szybach,min. robią się zielone.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Ciekaw jestem co dalej w tym temacie?

Dalej wszyscy co stosowali-lali dalej to praktykuja?

Jakie na chwile obecna zauwazacie + i -?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.