Skocz do zawartości
Gość

Vodka method

Rekomendowane odpowiedzi

Mierzac Po4 i no3 musisz lac coraz wiecej wódy zwiekszac stopniowo dawke przy duzej ilosci piachu czy dsb wóda dziala podobno wolniej.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie mam duzo piasku, jest ok 30 kg - to daje ok 2-3 cm na dnie.

a i jeszcze jedno pojawił mi sie biały nalot na skale, nie bardzo chce schodzić, wygląda jak jakiś glon, tylko biały. pojawił się jakies tydzien temu:(

od momentu lania wódki no3 spadło bardzo drastycznie, nie pamietam ile bylo na poczatku, ale na tescie JBL trzeci kolor (20?) teraz jest juz ledwo ledwo zabarwione, tak, ze do drugiego pola juz bardzo duzo brakuje.

a zapomniałem napisać, ze obecnie leje 2x3ml wódki dziennie


Sygnatura;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ten bialy nalot to nie zakwit bakterii? W takim przypadku powinienes juz dawno zmniejszyc dawki wodki, ktore byly moim zdaniem olbrzymie. Stad ten niebezpieczny, b. szybki spadek NO3.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wódka to pożywka dla bakterii w tym cyjano. Do ilości którą teraz dajesz, moim zdaniem powinieneś dojść po 2 miesiącach lania wódki. Nie wiem ile dawałeś na początku. Tak czy inaczej mocno przedawkowałeś.


---------------------------

1100 w obiegu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

od wczoraj zmniejszylem dawke na 2x2,5 ml i powoli zejde na 2x1,5ml i zobaczymy.

zacząłem od 2x0,8 ml i co kilka dni zwiekszalem o 0,5 ml.

jeszcze pytanie - czy zmniejszyc ilosc zeostartu i zeobac?

pozdrawiam i dziekuje za odpowiedzi


Sygnatura;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja w moim od startu pierwszego listopada z glonami nie mam problemu,nie miałem żadnych,ale NO3 utrzymuje się pow. 20 mg/l.PO4 też jest wykrywalne.Postanowiłem od dziś podać wódkę i na moje niecałe 500L będę lał tydzień 0,5 ml jej.Potem będę zwiększał.Porady mile widziane.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czesc Inmar!

Gdybys zauwazyl, ze zaczyna PO4 brakowac, to albo przerwij dozowanie wodki albo dodaj troche natriumhydrogenphosphatu, bo nie zbijesz NO3 gdy w zbiorniku nie bedziesz mial PO4. Bakterie potrzebuja obydwa zwiazki.

Napisales, ze PO4 jest wykrywalne. Czy ponizej 0,1mg/l? Wtedy wodki raczej nie ma co dawac.

Patrz tez uwaznie, czy nie pokaza sie cyano.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś zbadałem wodę i PO4 0,5 a NO3 15-20.Dziś wywaliłem węgiel bo i tak był czas i zastanawiam się czy wyjąć też absorbęt fosforanów ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy tydzień dawałem 0,5 ml.Teraz idzie drugi w którym podaję 0,75 ml.Parametry bez zmian,za to zauważyłem na skałach w niektórych miejscach meszek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Inmar

Trzeba by sie zastanowic, bo cos tu nie gra.

Patrzac na opis sprzetu itd., to moze poza tym odpieniaczem, reszta jest lepsza niz nasze standarty, dlatego zastanawia mnie, co tam produkuje tyle PO4, ze ta ogromna ilosc skaly, DSB i chocby ten sredni odpieniacz takiej ilosci nie daja rady?

PO4 ok. 1 - to juz sie robi bagno. Karmisz wiadrami? Masz tam 40 ryb? Codziennie zdycha slimak?

Napisz moze czy cos Ci podpada, bo sama wodka takiego wzrostu PO4 nie dogonisz.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.Strat obady chyba nie zanotowałem od miesiąca.Odpieniacz myślałem,że mam wystarczający,mam w nim nową pompe AM PH2500 i dość fajnie odpienia.Testy wczoraj sprawdziłem na świeżej solance i są ok.Naliczyłem 19 ryb w średniej wielkośći 4cm,ekipa czyszcząca to z 5 ślimaków,5 krabów,są 2 rozgwiazdy i dolabella.Zastanawia mnie stałość tych parametrów bo są takie prawie od początku.Dwie sprawy mnie intrygują.Pierwsza to na głównej pompie mam trójnik do lampy UV więc czy obieg wody nie jest za słaby ? Druga sprawa to karmienie,kiedyś miałem tuki i karmiłem 5 razy dziennie,teraz karmię 3 razy dziennie rano i wieczorem 2-3 kostki mrożonki w południe płatki z karmika automatycznego tak ok. pół łyżeczki.Po rozpoczęciu podawania wódki odpieniacz więcej wywala i jest ustawiony na mokrą pianę,dziennie wywalam 2/3 kubka brunatnej mazi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

19 rybek to nie jest malo...

Rozumiem, ze masz takie ryby, ktore musisz kilka razy dziennie karmic? Wydaje mi sie, ze najprostszym rozwiazaniem bylaby redukcja ryb i jednoczesnie ilosci sypanego pokarmu. Po prostu odpieniacz dla takiej ilosci ryb jest o wiele za slaby.

Od zaraz zrezygnowalbym z karmienia suchymi pokarmami.

Dla przykladu podam Ci, ze na moje 500 l wrzucam 4 kostki mrozonki dziennie a odpieniacz mam znacznie silniejszy. W Twoim przypadku nie chodzi o ilosc wody w obiegu tylko o przerybienie i przekarmianie.

Innym rozwiazaniem byloby kupienie dobrego odpioeniacza dla przynajmniej 2000 l i zwiekszenie pompy obiegowej, jesli tylko splyw wieksza ilosc wody przyjmie.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ze spływem da się zrobić bo mam rurę fi 50 z zaworem na spływie.Do obsady chciałem dożucić jeszcze żółtka i koniec,może w takim razie zrobię to za rok.Z obsady mogę pozbyć się chromisów i 1 garbika bo najmniej mi się podobają,czyli 5 ryb mniej.Mam jeszcze poprzedni odpieniacz Weipro 2021 chyba,może go dołożę i zobaczymy czy się poprawi ?Czyli karmnienie 2x dziennie i tylko mrożonką.Obieg wody jest bardzo wolny,jaką pompe proponujesz ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta pompa podaje 3000 l i wydaje Ci sie za slaba na 360 l i ten odpieniacz? Patrz Pan, kto by pomyslal?:)

Gdybys z kilku ryb zrezygnowal, to moze wystarczylyby 3 kostki plukanej mrozonki dziennie? Mozesz to podzielic na 2 lub 3 karmienia jak chcesz. Zawsze to byloby dla systemu lepiej.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z karmieniem nie będzie problemu się dostosować.A jak z tym drugim odpieniaczem ?Co do wódki zwiększyć dawki ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moze doloz drugi odpieniek i podawaj ze 2 ml na cale akwa i odczekaj z miesiac. Tylko powinienes przypilnowac, zeby w czasie podawania NO3 i PO4 bylo w odpowiednim stosunku (ok. 16:1). Jak nie, to dozuj ten zwiazek, ktorego zaraz bedzie brakowalo. Niech te zwiazki spadaja powoli, ale rownomiernie.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Stani :

Dla przykladu podam Ci, ze na moje 500 l wrzucam 4 kostki mrozonki dziennie a odpieniacz mam znacznie silniejszy.

Zabiles mnie Stani, ja karmie swoje 400l i 8 ryb 3/4 mrozonki raz dziennie (od pol roku-po ataku dino), plus co drugi dzien dwa niezbyt wielkie liscie na klipsie dla pokolcow i "angel'i".

Wow moze powinien pomyslec nad zwiekszeniem dawki pozywienia?

Sorry za offtop panowie.


380l FOWLR sie robi, beda rybki...

190l kosteczka, na ledach, pare rybek, same lps i zoaski, sprobuje to zrobic jak nalezy tym razem...

link do kostki: http://nano-reef.pl/...ow/#entry656361

link do FOWLR: http://nano-reef.pl/topic/91587-380l-fowlr-nie-ma-jak-rybki/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co to jest 3/4 mrożonki? 3-4 kostki czy 3/4 tabliczki? A jeśli tak to jakiej wielkości to jest tabliczka?

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie no jasna sprawa, ze chodzilo mi o 3/4 kostki, dla 400l i 8 ryb 3/4 tabliczki to by bylo "troche" za duzo. No chyba ze tabliczka w stylu 3na3cm.

W sumie ryb jest 7, bo ta 8, cleaner goby jest dluga na 1,5 cm, zje okruszek i pelna na 2 dni :)


380l FOWLR sie robi, beda rybki...

190l kosteczka, na ledach, pare rybek, same lps i zoaski, sprobuje to zrobic jak nalezy tym razem...

link do kostki: http://nano-reef.pl/...ow/#entry656361

link do FOWLR: http://nano-reef.pl/topic/91587-380l-fowlr-nie-ma-jak-rybki/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Danp

Jak jedza tylko raz dziennie to niech sobie chociaz podjedza.:)

Moze zwieksz karmienie do 4/5 kostki?:)


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, mija czwarty tydzień, od kiedy zacząłem dawkowanie wódki jestem na etapie 1ml dziennie niestety od dwóch tygodni pojawiło się dino na piachu niewinem czy to jest skutkiem dodawania wódki? Dzisiaj zrobiłem testy NO3-5 PO4-0 zupełnie niewykrywalne robione testami saliferta. Wyczytałem z powyższych postów, że stosunek powinien być 16:1, niestety u mnie tak nie jest a PO4-0 więc powinienem zmniejszyć albo przestać dawkowanie. Czy te poziomy NO3 i PO4 mogą być przyczyną pojawienia się dino, co dzień jest go jakby więcej i jest ciemniejszy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie wywaliło dino po odstawieniu wódki. Wyjałowiłem wodę no zera wódką. Obecnie obficie karmię jednocześnie odsysam syf zza skał oraz dino i jak na razie wygrywam.


30x30x40 czyli 36 l od 14 02 2009.8 cm LS, 4 kg LR,oświetlenie Led na Cree DIY, Koralia Nano, kaskada Aquaclear 200, odpieniacz DIY, grzałka 50W, sól Kent.

Koszt postawienia.... znikomy w porównaniu do obecnie planowanego zbiornika :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, co zrobić czy odstawić całkiem dozowanie wódy czy zmniejszyć dawkę? Muszę jeszcze raz prześledzić cały temat i podjąć jakąś decyzję, a ta nie jest prosta w zasadzie niema tu jasnych odpowiedzi na mój problem, trzeba zebrać wszystkie informacje podsumować i wyciągnąć jakieś wnioski.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.