Skocz do zawartości
Przemek

W końcu... LED-y już są...

Rekomendowane odpowiedzi

Przemku, kiedy mozemy spodziewać sie przesyłki?


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Przemek :

Do zbiornika 54L idealnym rozwiązaniem będzie 2xblue, 2xwhite, 1x actinic - wszystko modele 5W....

Przemek :

niestety t5 w długości 60cm nie będzie.

Do tej długości polecam bezapelacyjnie 15W t8 - są bezkonkurencyjne jeśli chodzi o ilośc światła na mb....

Wiec ktora opcje wybrac?

Uzywajac "magicznego przelicznika" 0,4 T8 do LED to w przypadku 5x5W > 5x5/0,4 = 62/54 = ok 1,15 W/l

a w przypadku 2x15W (1x biala + 1x actinic) > 2x15/0,4 = 75/54 = ok 1,4 W/l no i w tym przypadku mamy swiatlo od brzegu do brzegu zbiornika.

Co o tym sadzicie?


dsc0711b.th.jpg

Delta 72x72x50; LED Cree by Tomasz; Hydor Slim-Skim; 2x6055 + multi

Znajdziesz mnie rowniez na: http://www.bractwo-s...forum/index.php

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem i po kolei odpowiadam:

@Margoo

Faktycznie - mea culpa, nie wiem czemu pomyślałem że masz tylko 9cm długości(!) - jeśli chodzi o szerokość, to bez problemu 5 świetlówek LED (16mm) Ci wejdzie.

Świetlówki 15W T8 dokładnie(od bolca do bolca) mają 603mm - ale można zdemontować oprawki(te na bolce) i podłączyć się bezpośrednio pod elektronikę(a konkretnie pod kabelki z elektroniki) - w tej sytuacji świetlówka ma 560mm.

Wiec powinna Ci się zmieścić. :clowning

Na 9cm wejdą Ci trzy sztuki - gdyż rura ma prawie 30mm średnicy.

@TMK

Liczę że jutro Twoje zamówienie wyjdzie(muszę wyjaśnić los jednej purpurowej świetlówki, która poszła do Klienta zamiast białej - jutro powinna być już u nas). Prawie wszystkie rury 120cm sprzedane były do 2 w nocy pierwszego dnia - dlatego część zamówień teraz oczekuje, ale po weekendzie powinniśmy mieć stany już uzupełnione - i właściwie w całości już sprzedane(oczywiście aktualne wszystkie zamówienia na kompletne lampy i świetlówki zostaną zrealizowane w całości).

@AdamB

Tak jak napisalem - 5x5W będzie dobrym światełkiem, będzie rosło jak złoto, lub daj 2x15W - będzie chyba jeszcze lepsze - przynajmniej licząc lm/W. Jaka wysokość akwarium?

pozdrawiam

Przemek


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium ma wymiary 60x30x30 profil.

W przypadku zainstalowania 5x5W jaka kolejnosc liczac od przedniej szyby przyjac? Jestem raczej zwolennikiem cieplych, slonecznych barw jesli mozna tu wogole mowic o cieplych barwach.


dsc0711b.th.jpg

Delta 72x72x50; LED Cree by Tomasz; Hydor Slim-Skim; 2x6055 + multi

Znajdziesz mnie rowniez na: http://www.bractwo-s...forum/index.php

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 x białe 5W

2 x niebieskie 5W

1 x aktynika 5W

lub jeśli możesz 1x biała 15W, 1 x niebieska 15W - opcjonalnie 15W aktynika

pozdrawiam

Przemek


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja zapytam o to jak długo świetlówki LED utrzymają swoje parametry świecenia.

czy tak jak mamy do czynienia z T5, po jakimś czasie spadną parametry dawanego przez LEDy światła ?

Nie używam tu jednostek Lumenów, watów, Kelwinów celowo, bo specem nie jestem, raczej pytam o stan rzeczy :clowning

T5, mimo że świecą wymieniamy co 6 miesięcy, czyli po jakichś 2200 godzin świecenia, a deklarowana żywotność jeśli dobrze kojarzę to kilkadziesiąt \ kilkanaście tysięcy godzin.

Jak to się ma z Led'ami i ich złączem P-N ?


17.03.2010r - 20.08.2012 http://nano-reef.pl/...m=posts&q=27683

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wszystko jest napisane na poczatku, ze po 50 tysiacach godzin moze byc spadek jakosci nie wiekszy niz 20%.


100x50x50. 250 litrow,sump 128 l. 150W HQI + 78W T5 actinic blue. odpieniacz AM Turboflotor 1000 BLUE, cyrkulacja 10000 l/h + obieg. skała (40kg) w wodzie od 21 marca 2009

KUPIE SZCZEPKI SPSOW - WARSZAWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale o T5 było kiedyś napisane:

"w świetlówkach typu T5 strumień świetlny utrzymuje się na poziomie zbliżonym do znamionowego, a jego spadek po 12000 godzin świecenia wynosi jedynie 5%" (źródło: http://www.lighting.pl/)

A wymienia się je co pół roku. Czy przypadkiem te 50000 godzin to marketing a i tak wymieniać się je będzie co dwa lata

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

strumień świetlny to coś innego niż spektrum świetlne(choć są od siebie częściowo zależne).

W przypadku wypalania się gazów w świetlówce spektrum ulega zazwyczaj przesunięciu w kierunku barwy czerwonej - patrząc na wykres zmienia on się w sposób znaczny już po około 8 - 12 miesiącach świecenia.

Oczywiście, jeśli świetlówka miała by wisieć nad biurkiem czy też w miejscu użyteczności publicznej to aż tak drastycznej zmiany nie zauważymy.

Nad akwarium światełko również może świecić nawet 2 lata - jednak w tym czasie widzimy już gołym okiem zmiany barwy światła - w stosunku do nowej obok powieszonej świetlówki.( u niektórych, np. Fiji Purple zmiany widac już nawet po 3 miesiącach)

Światło w diodzie wytwarzane jest w zupełnie innym procesie - tam nie wypalają się żadne gazy.

W diodzie LED nic nie rozgrzewa się do tak wysokiej temperatury jak w żarówce. Co prawda kluczowe zjawisko jest wspólne dla żarówki i diody LED- elementarne porcje (kwanty) światła powstają, gdy elektrody oddają część swej energii. Tu jednak podobieństow się kończy. W żarówce elektrony są przenoszone na wyższą orbitę pod wpływem energii cieplnej, natomiast w diodach LED odbywa się to zupełnie inaczej.

Dioda LED, jak każda dioda, zawiera dwa obszary półprzewodnika. Można sobie wyobrazić, iż są to dwa zetknięte ze sobą kryształy. W tej chwili najważniejsza jest informacja, że w obu tych obszarach cały czas znajduje się mnóstwo elektronów. W jednym z obszarów (swobodne) elektrony będące nośnikami prądu, dzięki dobraniu odpowiedniego materiału i domieszek, "z natury" znajdują się na wyższej orbicie, w wyższym paśmie energetycznym, czyli mają wyższą energię. Według określeń książkowych jest to obszar typu n. W drugim (o którym mówi się, że nośnikami są dziury), elektrony znajdują się na niższej orbicie i mają niższą energię. Jest to obszar typu p. Dołączenie do diody LED zewnętrznego napięcia stałego o odpowiedniej biegunowości wymusza ruch elektronów. Gdy elektrony o wyższej energii przechodzą do obszaru o niższej energii-oddają część swej energii w postaci elementarnej porcjii, czyli kwantu światła. Ilość energii zamieniana na światło jest tu określona z dużą dokładnością-zależy od odległości orbit i związanej z tym różnicy energii. Czym większa odległość między orbitami, tym większa jest ta oddawana energia. I tu tkwi cała tajemnica barwy emitowanego światła. Barwa wyznaczona jest przez długość fali świetlnej, a długość fali i odpowiadająca jej częstotliwość jest nierozerwalnie związana z ilością oddawanej energii. Czym mniejsza porcja energii, tym fala jest dłuższa (częstotliwość mniejsza), a wytworzone promieniowanie to podczerwień albo światło czerwone, pomarańczowe czy żółte. Gdy energia jest większa, uzyskuje się światło zielone, niebieskie, ewentualnie ultrafiolet.


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak teraz to już wszystko rozumiem, że się sam nie domyśliłem to aż wstyd.... :clowning


200x80x60, sump 90x60x45, 3xtunze 6205, odpieniacz Skiba made na pompie red dragon, OR3500, 8 x 80W T5, profilux, reaktor, pellety i kupa pierdół...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A cz do 25l starczy 1xWhite 5W i 1xblue 5w <- w tej ostatniej nie wiem czy lepsza będzie actinic czy northern blue ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Przemek :

Jestem i po kolei odpowiadam:

@Margoo

Faktycznie - mea culpa, nie wiem czemu pomyślałem że masz tylko 9cm długości(!) - jeśli chodzi o szerokość, to bez problemu 5 świetlówek LED (16mm) Ci wejdzie.

Świetlówki 15W T8 dokładnie(od bolca do bolca) mają 603mm - ale można zdemontować oprawki(te na bolce) i podłączyć się bezpośrednio pod elektronikę(a konkretnie pod kabelki z elektroniki) - w tej sytuacji świetlówka ma 560mm.

Wiec powinna Ci się zmieścić. :clowning

Na 9cm wejdą Ci trzy sztuki - gdyż rura ma prawie 30mm średnicy.

pozdrawiam

Przemek

Co to za 16 mm ? Nie widze takich LEDów . Co do demontażu bolców to powinno się wmieścić ale czy LEDy nie będą narażone wtedy na czynniki zewnętrzne (korozja,sól,woda)? Domyślam się , że są wypróżniane z powietrza itp. Otwierając tracimy swego rodzaju ochronę układu .


Śpiesz się powoli...

56_1245071123.gif

beztytuubvb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kieruje swoje pytanie do osób , które już zakupiły oswietlenie led , chcialbym uslyszeć waszą opinię na temat tego oswietlenia jakie są wasze uwagi ? Czy warto inwestować tak duze pieniadze , i czy efekty świetlene spełnily wasze oczekiwania.

pozdrawiam


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do mnie jeszcze przesyłka nie dotarła.


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do mnie też nie.

Przemku czy odpowiesz na mojego priva, którego pisałam tydzień temu? Tego z pytaniami o szczegóły lampy i z wyborem koloru obudowy.


pozdrawiam

Aśka

____________

Start 4.06.2009

270l+100l sump,

OR 3500 AM,

turboflotor 1000 AM,

2 x Koralia 3 + Wavemaker,

dolewka AM,

Lajon 120,

LED-y 7*17 W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Część zamówień została wysłana - pod warunkiem że były kompletne.

Wszystkie zamówienia na 60cm i krótsze świetlówki poszly.

W przypadku świetlówek 120cm czekamy na dostawę - tak jak pisałem w tym wątku w pierwszą noc poszły wszystkie 120cm rury.

Dlatego proszę jeszcze o cierpliwość - jak tylko otrzymamy dostawę to będziemy od razu realizować wszystkie zaległe zamówienia.

@TMK

Jeśli chcesz, mozemy z Twojego zamówienia wysłać 3 z 4 świetlówek - jednej niestety nadal nie mamy.

@Marqo

16mm to są rury 300mm i 850mm - odpowiedniki świetlówek T5

@Matii-Lub

Trudno mi powiedzieć jak nad takim maleństwem będą świeciły 2 rurki 300mm - ale wydaje się że powinno być ok.

pozdrawiam

Przemek


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
smoki :

Do mnie też nie.

Przemku czy odpowiesz na mojego priva, którego pisałam tydzień temu? Tego z pytaniami o szczegóły lampy i z wyborem koloru obudowy.

prześlij proszę jeszcze raz, bo gdzies mi to musiało uciec.

pozdrawiam

Przemek


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj otrzymałem dwie rury 15W: niebieską i purpurową/aktyniczną. Opiszę swoje subiektywne wrażenia oddzielnie dla obu świetlówek:

Niebieska: rewelacja, daje efekt dobrej świetlówki aktynicznej/superaktynicznej, "na oko" wysoki strumień świetlny. Niezwykły efekt przjrzystości wody.

Purpurowa/aktyniczna: coż... zakres 395-400nm - czyli połowa promieniowania jest poza percepcją oka ludzkiego. W praktyce nawet więcej... Oświetleniie praktycznie niewidoczne (już nawet mała ilość światła w pełni 'zagłusza' oświetlenie tej świetlówki).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Przemek :

@TMK

Jeśli chcesz, mozemy z Twojego zamówienia wysłać 3 z 4 świetlówek - jednej niestety nadal nie mamy.

Przemek

??? !!!:clowning ja zamawiałam dwie świetlówki


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomyliłem Ciebie z inną miłą Klientką :clowning

Zgadza się - dla Ciebie mam 1 z dwóch - ale po weekendzie powinienem mieć jedną dodatkową purpurową - aby wysłać Twoją paczkę.

pozdrawiam

Przemek


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i jak zwierzaki się czują pod ledami? Już trochę czasu minęło od instalacji to i coś więcej można powiedzieć.


Sygnatura;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Przepraszam wszystkich za późne odpowiedzi - ostatnio byłem mocno zabiegany w terenie i nie ukrywam że na nano nie zaglądałem w ogóle... :-((tak to zazwyczaj jest przed urlopem gdy chce się podopinać wszystkie sprawy)

Po kolei więc to co przychodzi mi do glowy:

- koralowce czują się świetnie, gdyby nie przedawkowanie coral abc(zdublowane dawkowanie w ciągu tygodnia - pracownik podał dawkę 60ml/600l dwa razy w tygodniu... @#$%^) Ale już wszystko wróciło prawie do normy -dziś wkleję fotki, widać nowe przyrosty, koralowce barwy nie tracą - ściemniały nieco pod wpływem abc.

Także fotki będą dziś po południu - albo i wcześniej.

- czekamy na dostawę nowych świetlówek - jak tylko przyjdą będą one z biura rozsyłane do wszystkich oczekujących - dziękuję za cierpliwość i zrozumienie, mam nadzieję że wszystkie oczekujące zamówienia trafią do Was w przyszłym tygodniu(koniec tygodnia, gdyż po niedzieli fizycznie powinniśmy mieć już świetlówki u siebie)

W razie pytań proszę dzwonić do Pawła do biura - ja wracam 6 czerwca i dopiero jak wrócę będę mógł pomóc technicznie)

Z nowości mogę podać że będą świetlówki 16.000K - producent twierdzi że będzie je można stosować w zestawieniu 7:3 (białe do niebieskich) - pożyjemy,zobaczymy.

Wiele osób pytało się o wykres ze spectrometru świetlówki Nortern Blue - jako zamiennika np. do ATI Blue Plus - poniżej przedstawiam wykres - jak można zobaczyć zakres świecenia jak i natężenie światła jest idealne dla koralowców twardych. 18lm/W w tej dlugości fali to naprawdę bardzo dobry wynik.

northernblue.jpg


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To może i ja opiszę swoje spostrzeżenia :clowning

Nad moim akwarium wiszą aktualnie 4 belki LED - dwie niebieskie jedna biała i jedna purpurowa. Pierwsze dwie pojawiły się tydzień temu, wczoraj zaś dołożyłem białą i niebieską.

O samym kolorze świetlówki niebieskiej i purpurowej pisałem wcześniej. Ujmując wszystkie dotychczasowe spostrzeżenia w jednym poście, to:

Świetlówka purpurowa: Zdecydowanie minimalna ilość światła widzialnego (jej świecenie widać tylko wtegy, gdy świeci sama i gdy akwarium stoi w ciemnym pokoju). Pobudza wprawdzie do fluorescencji niektóre zielone pigmenty (np w blastomussie czy acraporze), ale poza tym widocznych efektów nie daje. Być może wpływa na wybarwienie koralowców, ale nie jest to pewne i poza tym wizualnych efektów nie daje. Ogólnie nie polecam.

Swietlówka niebieska: Wspaniała - jest wyjątkowo jasna i pobudza do fluorescencji jak świetlówka superaktyniczna.

Świetlówka biała: Daje przyjemne, białe światło. Obserwowalna jasność jest dobra. Przy zestawieniu większej ilości świetlówek białych niż aktynicznych, uzyskać można efekt ciepłego, jak na akwarium morskie, oświetlenia. Dla zwolenników zimnego światła, polecam wybór większej ilości niebieskich niż białych belek.

Jednak prawdziwe efekty kryją się we wpływie tych świetlówek na koralowce. Do tej pory używałem w swojej nano-refce dwóch świetlówek T5 (białoniebieskiej i aktynicznej) jako wsparcia dla HQI 70W (20000K). Koralowce miały się dobrze. Jednak po zmianie T5 na LEDy efekt jest piorunujący. Po 3-4 dniach kolory niektórych LPSów i miękkich (blastomussa, acanthastrea, discosoma) zaczęły się zmieniąć - stają się inensywniejsze, bardziej nasycone, żywsze. Discosoma z jasnoczerwonego z pojedyńczymii niebieskimi wypustkami zmieniła kolor na wręcz fluorescencyjną czerwień, zaś wszystkie wypustki stały się wyraźnie niebieskie. Koralowce (LPSy i grzybowieńce) zaczęły się otwierać wyjątkowo mocno - acanthastrea lord potrafi napompować się do tego stopnia, że otwory gębowe niektórych polipów stają sie niewidoczne, niektóre grzybki podoszą sie, by mogły się otworzyć w pełni.

W porównaniu do T5 (przy wyłączonym HQI), oświetlenie wygląda 'żywo', sprawia wrażenie jakby przenikało wodę nie reagując z nią.

Jeśli chodzi o wpływ na SPS (nie mam ich wiele), to jeszcze nie zauważyłem specjalnych różnic (ani na plus, ani na minus). Jest to jednak dopiero pirwszy tydzień świecenia. Ogólne wrażenie po zmianie na LEDy jest jak dla mnie rewelacyjne.

Postaram się wrzucić jakieś fotki w przyszłym tygodniu, jeśli załatwię jakiś aparat z dobrym balansem bieli.

Pozdrawiam

Maciek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Poniżej wklejam fotki koralowców robione w odstępie 12 dni - starałem się robić z tego samego ujęcia przy podobnych parametrach(w między czasie nieco zmieniliśmy kolejność świetlówek)

W zeszłym tygodniu jak pisałem przedawkowaliśmy Coral ABC - stąd miejscowe pojawiły się gloniska i koralowce zaciągneły nieco zooksanteli - ale barwy pigmentu nie utraciły.

Wzrosty u niektórych są bardzo widoczne - co oznacza że światełko pasuje i mimo tego że lampa wisi ponad 3 tygodnie i jednego dnia bez aklimatyzacji zostało zdjęte 8x80W - i powieszone 10x22W - "ochłoneły" po początkowym stresie i wzrost się rozpoczął - tak naprawde dopiero w ostatnich dniach. Niestety nie porobiłem wtedy fotek wszystkich koralowców - jednak za jakiś czas wkleję porównanie z fotami robionymi wczoraj(będzie pełniejszy obraz)

Z krótkich wniosków - zintensyfikowała się barwa zielona i niebieska - część korali nieco ciemniejsza - jednak winię za to ABC gdyż zmiana nastąpiła w ciągu dwóch dni od przedawkowania.

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

6.jpg

7.jpg

8.jpg

9.jpg

10.jpg

11.jpg

12.jpg

13.jpg


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przemku a może to zasługa po prostu zmiany światła i po 3-4 tygodniach koralowce wrócą do normalnej barwy- przynajmniej ja takie długoterminowe zmiany obserwuję po zmianie barwy światła.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.