Skocz do zawartości
SkoczekPL

LEDy z ReefShopu - mity i fakty

Rekomendowane odpowiedzi

:kapeluszPełen szacun!!!!!


Było:( 450L,sump 225L,2x150W HQI + 2x54W T5 ,LR 45kg,OR 3500,Tunze 6085, Apf 600. Zalane 01.06.2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Dostałem sporo pytań na priva dotyczących sterowalnych modułów - więc mimo że oficjalnie w sprzedaży będą po 10 października, to pozwolę sobie na kilka słów wyjaśnień.

Lampy 90W będą dostępne w sprzedaży nieco szybciej - na początku listopada spodziewamy się mieć pierwsze egzemplarze(ok. 50 sztuk).

Komputer będzie jeszcze w październiku dostępny w wersji external - do "wcinki" pomiędzy dotychczas zakupione lampy ze swietlókami ledowymi - a zasilaniem.

Co do samego LAC - komputer sterujący w lampach modularnych będzie miał dwa tryby pracy:

Tryb Easy:

Sciemnia i rozjaśnianie lampy w stałym czasie 20 minut - choć najprawdopodobniej będzie możliwośc ustawienia jeszcze czasu na 10 i 40 minut(do premiery jeszcze trochę czasu, pracujemy nad tym).

- ustawianie godziny, daty w systemie

- programowanie czasu włączenia/wyłaczenia lampy, mocy lampy w celu aklimatyzacji koralowców, mocy kanału moonlight (bez cyklu 28 dniowego)

Tryb Advanced:

- programowanie godzin właczenia/wyłączenia

- programowanie czasu trwania wschodu/zachodu słońca

- ustawianie daty/godziny

- programowanie krzywej dla wartości natężenia światła/przez to również przez to parametru PAR - dzięki czemu za pomocą 40 lub 80 punktów na krzywej można odzwierciedlić zmiany natężenia światła w ciągu całego dnia(jak na rysunkach poniżej)

- dodatkowa opcja losowego zachmurzenia na poszczególne dni (obniżenie jasności w ciągu głównego cyklu oświetleniowego)

- opcja Natural Sunlight Simulation - natężenie światła zmienia się w ciągu roku w zależności od pory - zimowa/letnia oraz przejściowe - dzięki czemu koralowce "czują" kiedy jest lato(więcej światła) a kiedy zima

W tej opcji planujemy również wypuścić bezprzewodowy kontroler grzałki, który współpracując z głównym komputerem będzie sterował temperaturą w akwarium - latem cieplej, zimą nico chłodniej). Kontroler do grzałki dostępny będzie nie szybciej niż w terminie około 6 miesięcy.

Do pobrania ze strony będą gotowe programy do załadowania do pamięci sterownika - z zdefiniowanymi krzywymi oświetlenia w zależności od pory roku, szerokości geograficznej itd.

- sterowanie moonlight - stała jasność/ lub cykl 28 dniowy

- sterowanie temperaturą barwową (oddzielne kanał biały, niebieski - oraz(najprawodpodobniej) - 3 dla diod UVA firmy Philips(sterowanie ilością promieniowania UV wspomagającego pigmentację) - ale to w lampach serii BP(tzw. Black Python - dostępnych w pierwszym kwartale przyszłego roku). Upgrade z lamp BT EX możliwy będzie do wersji BP po wymianie płytki z ledami - sterowanie pozostaje bez zmian.

1.jpg

2.jpg

3.jpg

I jeszcze zapewne wiele opcji które przyjdzie nam do głowy - komputer zainstalowany w lampie ma w zasadzie nieograniczone możliwości programowania i sterowania lampą.

Najnowsze oprogramowanie będzie dostępne do pobrania bezpłatnie z naszej strony.


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przemku zapodalbys ostatnie fotki swoich korali sprzed swiecenia ledami i najnowsze fotki jakie masz tych samych korali po tym jak juz dluzszy czas sie praza pod ledami. ciekawi mnie jak sie zminiaja kolory.

u mnie po 3 miesiacach swiecenia ledami korale robia sie bardzo jasne i kojarzy mi sie to blednieciem na skutek raku UV.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

robione tydzien temu...


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jakies fotki porownawcze "przed/po" ?

jak sprawdzic, czy brak UV nie wplywa niekorzystnie na korale? czy korale odzwyczajone od UV nie zdechna po przelozeniu pod T5 czy HQI ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2009-09-05

1202-acra2009_09_05.jpg

2009-09-19

1202-acra2009_09_19.jpg

2009-11-01

1202-2009_11_01_13.jpg


pzdr

Michał

gallery_7670_2202_6981.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko napisz jeszcze, ze lejesz HCG. :clowning

pozdrawiam

Przemek

PS. Ładnie porosła - aż wierzyć się nie chce. Czy ona stoi dalej w lewym rogu akwarium na samym dnie?


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#218572 Przemek :

Tylko napisz jeszcze, ze lejesz HCG. :clowning

Pewnie. Jeszcze karmię Bigmacami :strutin

#218572 Przemek :

PS. Ładnie porosła - aż wierzyć się nie chce. Czy ona stoi dalej w lewym rogu akwarium na samym dnie?

Cały czas w tym samym miejscu. Podstawka coraz mniej przypomina podstawkę. Jeszcze trochę i będzie niezła acra wyrastająca prosto z piachu.


pzdr

Michał

gallery_7670_2202_6981.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nio ta acra ostatnio super wyglądała, teraz to wole nie myśleć ;]


akwarium 375l. , sump 126l.

Pozdrawiam Damian Dombrowski

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kidult

co Ty taki nie dowiarek ?


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie widzisz ze nowy przyrosty sa bledsze? to samo zaobserwowalem u mnie. ciekawi mnie, czy to nie jest cos w rodzaju zaniku ochrony przed UV (tak jakby czlowieka zamknac za szyba, bez dostepu uv, to skora zrobi sie blada, bo promienie uv wplywaja na opalenizne, a co za tym idzie na ochrone przeciwko UV).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#218733 KIDULT :

nie widzisz ze nowy przyrosty sa bledsze? to samo zaobserwowalem u mnie. ciekawi mnie, czy to nie jest cos w rodzaju zaniku ochrony przed UV (tak jakby czlowieka zamknac za szyba, bez dostepu uv, to skora zrobi sie blada, bo promienie uv wplywaja na opalenizne, a co za tym idzie na ochrone przeciwko UV).

Jeśli w specktrum używanym przez Ciebie ledów jest za dużo czerwieni - koralowce będą traciły zooksantele i bieleć.

Tak było z pierwszą partią lamp z Chin(ver.1) - mam teraz kilkanaście sztuk po 700zł(jakby ktoś chciał) - jednak nikomu z koralowcami twardymi nie polecę.

Nie chce mi się tlumaczyć - ale poczytaj Kidult na temat UV(bo nie wiem coś się tak uparł)

In many cases it is not the coral that require light it is the Zooxanthellae that are hosted by coral that do. zooxanthellae are mainly photosynthetic organisms (photoautotrophic). Photosynthesis is the process by which plants, some bacteria, and some protistans use the energy from sunlight to produce sugar, which cellular respiration converts into ATP(adenosine triphosphate- the major source of energy for cellular reaction) the "fuel" used by all living things. It is also this relationship between coral and zooxanthellae that give coral their colour. This symbiotic relationship with corals is more common in tropical waters with a low abundance of nutrients. This is also the area the majority of the corals that we find visually pleasing are naturally found.

Corals balance the amount of zooxanthellae in each cell and the basic criteria for this balance is light intensity.

If the light is more intense than what the coral is accustomed to, some zooxanthellae cells will be expelled from the coral. Having excess zooxanthellae cells in a brightly lit environment can be dangerous to corals. Under intense light, oxygen generated as a by-product of zooxanthellae photosynthesis can accumulate to toxic concentrations within the coral. This is why it is always best to acclimatize not only to your water parameters but also to introduce the light intensity slowly.

In contrast, if light intensity is lower than what the coral usually receives, the photosynthetic zooxanthellae cells will not be able to produce the sufficient amounts of nutrients for the host coral. Subsequently, the number of zooxanthellae cells will increase in an effort to capture more light energy.

Think of it this way:

Coral provide a home for Zooxanthellae in exchange the Zooxanthellae also helps the coral to maintain its carbon and energy requirements, in fact around 90% of their requirements and the majority of corals will not survive without this relationship. As a biproduct the photsynthetic pigments of zooxanthellae give the coral much of its colour.

Coral bleaching is when the coral expels all its Zooxanthellae, thus making the tissue of the coral transparent and allowing the white skeleton to become visible.

The important points:

- Zoology Department, University of Hawaii, 2538 The Mall, 96822 Honolulu, Hawaii, USA

- Hawaii Institute of Marine Biology, P.O. Box 1346, 96744 Kaneohe, Hawaii, USA

wrote:

Paired flat plates of the hermatypic coral Montipora verrucosa from Kaneohe Bay, Oahu, Hawaii, were acclimated to photosynthetically active radiation (PAR) only and to full sunlight (PAR+UV) for several weeks in the summer of 1990.

Corals acclimated in PAR+UV had higher levels of the UV-protective compounds and lower areal zooxanthellae densities than corals acclimated in PAR-only.

Chlorophyll a per unit volume of coral host and per algal cell did not differ between corals from the two acclimation treatments.

Corals acclimated to PAR+UV displayed higher photosynthesis in full sunlight than corals acclimated to PAR-only, but when photosynthesis was measured in the light regime to which the corals had been acclimated, there were no differences in photosynthesis.

There you have it, finally reached the conclusion. Coral will photosynthesis and thus grow and thrive equally under PAR OR PAR+UV. So UV is not an essencial requirement only PAR is.

UV isnt required and is a hazard for corals unless added under the proper circumstances


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że dorabiasz "ideologię". Gdyby było tak, jak piszesz to wszystkie przyrosty byłyby jasne, popatrz np. na prawą stronę trzeciego zdjęcia. Na pierwszym zdjęciu też widać jaśniejszą część, zbiornik był wtedy kilka dni na nowych lampach, koral nie miałby czasu zjaśnieć od braku UV.


pzdr

Michał

gallery_7670_2202_6981.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#218734 Przemek :
#218733 KIDULT :

nie widzisz ze nowy przyrosty sa bledsze? to samo zaobserwowalem u mnie. ciekawi mnie, czy to nie jest cos w rodzaju zaniku ochrony przed UV (tak jakby czlowieka zamknac za szyba, bez dostepu uv, to skora zrobi sie blada, bo promienie uv wplywaja na opalenizne, a co za tym idzie na ochrone przeciwko UV).

Jeśli w specktrum używanym przez Ciebie ledów jest za dużo czerwieni - koralowce będą traciły zooksantele i bieleć.

Tak było z pierwszą partią lamp z Chin(ver.1) - mam teraz kilkanaście sztuk po 700zł(jakby ktoś chciał) - jednak nikomu z koralowcami twardymi nie polecę.

Przemek, czyli każdy kto ma lampę ver.1 może mieć problem ? Rozumiem że tyczy się to nie tylko lamp "twoich" ale także takich samych - lub tych samych ściągniętych pojedynczo przez "lokalnych przedsiębiorców" ?


Pozdrawiam

Skoczek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znając życie tak - nasi Chińscy bracia w pierwszych lampach dobierali światło na zasadzie - jaka barwa jest najładniejsza - a nie jaka odpowiada koralowcom najlepiej.

Drugim kryterium była cena - w pierwszych lampach były diody najtańsze - brak jakiejkolwiek selekcji - widac to nawet było po zrobieniu zdjęcia z bardzo dużą przysłoną - że świeciły różnie - jedne w szerz drugie podłużnie... :clowning

Nad naszym akwarium używamy ledów już 7 miesięcy - i za pewniam że gdyby było coś nie tak, to efekty byłoby widac dużo szybciej. Dlatego zdecydowaliśmy się na wstrzymanie importu lamp ver.1.

Aktualne PS będą miały nalepkę Made in EU - w 90% :strutin

pozdrawiam

Przemek


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak te informacje mają się do tych LED'owych świetlówek?


miękkie i kilka rybek 240 l; oświetlenie HQI+T5; odpieniacz Turbo 1000 Multi SL; curkulacja Tunze 2x6045 i AB 3500 UP; październik 2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do jakich świetlówek?

pozdr

Przemek


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a tak z ciekawości...

skoro cały produkt robią ci chińczycy pod twój projekt ( ale wytworzenie jest w Chinach ) to dlaczego będzie Made in EU skoro to nie prawda?

Czy tylko po to aby potem można było mówić że chińskie to be ? :clowning


---

OptiWhite 360l, Bubble Magus NAC-7, DIY dozownik Balling i dolewka z RO, Deltec HLP4040, 2x JVP-102B, 2xJVP-101B, ATI PM 6x39W + DIY LED 50W, Aqua-Meter by Mufti.

NP-reducing BioPellets

EFW6p2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem skąd masz informacje co gdzie będzie(jest już) produkowane? Może nie wiesz wszystkiego? :clowning

Zgadza się - nie mamy:

- walcowni do blachy - aby wyprodukować obudowy

- lini produkcyjnej wentylatorów, chipów LED i całego mnóstwa elektroniki (jak rezystorki, kondensatorki, scalaczki), itd, itd.

Jednak tak jak napisałem - produkt będzie(jest już właściwie) składany w Polsce - z półproduktów pochodzenia obcego. :strutin

pozdrawiam

Przemek


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#218746 Jader :

A jak te informacje mają się do tych LED'owych świetlówek?

#218750 Przemek :

Do jakich świetlówek?

pozdr

Przemek

Myślę że Jader miał na myśli "Twoje" świetlówki LED.


Pozdrawiam

Skoczek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Składany z półproduktów pochodzenia obcego już mi wystarczy. Czyli 5 rzeczy robi chińczyk, przysyła do Polski, ktoś to skręca jak mebele z IKEA i mamy produkt EU. W sumie o to mi chodziło. Dzieki za info.

Czyli nadal będzie można normalnie pisać że chińskie jest bee...:strutin:clowning

Przemku nie odbieraj tego jak atak w stosunku do ciebie, robisz kawał dobrej LED'owej roboty i stworzyłeś niezły produkt. Zgadzam się z tobą że takie rozwiązanie jest najlepsze, najtańsze w produkcji i też pewnie bym tak robił aby rozwiązać problem "pochodzenia" produktu przy dystrybucji w UE. ( tak jak chyba wszyscy "globalni" producenci nie tylko akw. morskiej :) )

Raczej zapytałem aby przytrzeć nosa "wielkim przeciwnikom chińszczyzny" z tego forum :)


---

OptiWhite 360l, Bubble Magus NAC-7, DIY dozownik Balling i dolewka z RO, Deltec HLP4040, 2x JVP-102B, 2xJVP-101B, ATI PM 6x39W + DIY LED 50W, Aqua-Meter by Mufti.

NP-reducing BioPellets

EFW6p2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czyli co na dzień dzisiejszy stare ledy są be a za jakiś czas okaże się że wersja z kompem też jest zła i co wtedy ......

ciekaw jestem co teraz sobie myślą osoby posiadające wersje 1 i 2 :clowning

Może ktoś się wypowie na temat poprzednich wersji jak to jest utopić tyle kasy :cursin

Pozdrawiam Jacek


..............................................2651-obraz%20055%20%5B1600x1200%5D.jpg..............................................

FOWLR Już nie długo bo mi oczy bez cukierków padną :) 150x50x50 + sump 240L,30kg LR , 8x39 W , Ati BM 200,cyrkulacja

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja posiadam v1 i nie uważam że "umoczyłem". Świecić świeci, rosnąć rośnie, prądu żre mniej - i o to chodziło. To że szybko pojawiają się kolejne siłą rzeczy lepsze wersje świadczy tylko o dynamicznym rozwoju tematu. To tak jakby kupić auto i mieć pretensje do producenta że stworzył nowy model i jeszcze "bezczelny cham" twierdzi że ten nowy jest lepszy od tego który właśnie kupiłem... śmieszne. A co do lampy - jak dozbieram kasy to po prostu v1 sprzedam i kupie se BoToXa :clowning

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#218759 Jacek_Lublin :

ciekaw jestem co teraz sobie myślą osoby posiadające wersje 1 i 2

Pozdrawiam Jacek

Wspomniana została tylko ver.1 ( 2 jest OK - chyba )


Pozdrawiam

Skoczek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.