Skocz do zawartości
SkoczekPL

LEDy z ReefShopu - mity i fakty

Rekomendowane odpowiedzi

to chyba był skrypt z tej strony http://lumen.iee.put.poznan.pl/studenci/pomoce.html


POZDRAWIAM WAS!

2 Roślinne 100 l > Marsilea Hirsuta, Lilaeopsis New Zeland, Utricularia graminifolia, Glossostigma, hemianthus cuba, Hemianthus micranthemoides

Morskie 200 l

5 morskich kotników dla larw po 20 l każdy, koników morskich jak psów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem z LEDow bardzo zadowolona. 2 dni temu doszła ostatnia świetlówka i teraz widzę jakie światło wyszło. Mam 4 świetlówki białe po 17 W + 3 niebieskie po 17 W.

Dojrzewanie przy LEDach było bardzo łagodne. Porównuje do momentu kiedy wisiało HQI i momentalnie pojawiał się zielony trawnik glonów. Korale rosną jak dzikie. Mam do tej pory: grzybki, zoa, clavularię i euphyllię. Wszystkie rozwijają się jak szalone po kilkunastu minutach od włączenia oświetlenia. Rosną też w tempie ekspresowym.

W konfiguracji mojego oświetlenia gubi mi się trochę barwa pomarańczowa. Wiem, ze Przemek kiedyś już coś pisał na ten temat ale mi umknęło. Przemku co wtedy doradzałeś?


pozdrawiam

Aśka

____________

Start 4.06.2009

270l+100l sump,

OR 3500 AM,

turboflotor 1000 AM,

2 x Koralia 3 + Wavemaker,

dolewka AM,

Lajon 120,

LED-y 7*17 W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z tego co wyczytałem PAR wyraża ilość fotonów emitowanych przez źródło odniesioną do pola powierzchni a lm odnosi się nie tylko do ilości fotonów ale i do ich energii a jak wiadomo światło o różnej barwie niesie inną energię.


POZDRAWIAM WAS!

2 Roślinne 100 l > Marsilea Hirsuta, Lilaeopsis New Zeland, Utricularia graminifolia, Glossostigma, hemianthus cuba, Hemianthus micranthemoides

Morskie 200 l

5 morskich kotników dla larw po 20 l każdy, koników morskich jak psów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mam zbiornik krótko - od lutego tego roku. W sierpniu się załamałem i dałem ogłoszenie sprzedam wszystko http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=22868

Miałem bardzo dużo glonów na skałach i nie mogłem sobie z tym poradzić.

Otrzymałem dużo propozycji kupna osprzętu i życia, ale dzięki użytkownikowi Efendi postanowiłem spróbować jeszcze raz.

16.08 przyjechał serwisant z RS, wyczyścił i ułożył skałę od nowa i zamontował lampę LED 13 x 23W.

Od tej pory powrócił mi zapał do akwarystyki morskiej. Nie mogę się nacieszyć widokiem zbiornika. Mam zero glonów, koralowce mają się świetnie (nawet SPS-y) i ja mam mniej pracy przy zbiorniku.

Przedtem musiałem co drugi dzień porządnie czyścić szyby - teraz raz na ctery dni lekko je przecieram czyścikiem magnetycznym.

Nie obchodzą mnie żadne PAR czy PUR - ja widzę co się dzieje w zbiorniku i uważam, że jedynie słusznym oświetleniem dla akwarium morskiego jest oświetlenie LED.

Namówiłem nawet kolegę, który ma słodkowodne 400,-l na zakup odpowiednich lamp LED (już je zamówił w RS).

Robiłem testy: PO4 (Hanna)=0,04, pozostałe (Salifert) - wzorcowe.


Było 670L + sump, AT-Control, KZ Revolution S, OR 3500, cyrkulacja 2xTunze 6105 + 1xTunze 6055 + Multicontroller 7095, 3 x Black Python BT EX 120W, dolewka Tunze Osmolator Universal, dozowanie GroTech TEC III NG Big, LR 120kg, LS 54kg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"jedynie słusznym oświetleniem dla akwarium morskiego jest oświetlenie LED." hehe, koń by się uśmiał z tego cytatu.

Jura a pokazesz jakies fotki swojego baniaka?

Kolego KIDLUT, możesz mi zdradzić co Twoja wypowiedz wnosi do tego tematu ? Ostrzegam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem jak najbardziej za innowacjami...

Zresztą jeśli chodzi o glony...a raczej ich brak to widziałem już z tuzin zbiorników oświetlonych świetlówkami T5 w których nie było problemu z glonami.

mam słodkowodne mcharium oświetlone świetlówkami T4 z obi... i też zero glona...

drugie słodkowodne zarośnięte utricularią, marsileą itd... Oświetlone HQI 70 watt 6500 K i też brak glona.

[ale słodkie to zupełnie co innego]

W swoim morskim szyby czyszczę raz na tydzień z zielonakwego nalotu...

Mam w nim teraz walkę z fito bo z tarlisk z larwami krewetek przelało mi się trochę za dużo phytoplanktonu i zrobiło się zielono... Trochę za duzo to znaczy w sumie 100 litrów gęstego planktonu zmieszało się z 200 litrami w głównym zbiorniku czyli trochę kaszana... Ale wcale się nie martwię bo zooplanktonu [brachionusa] już sporo wlałem a poza tym larwy krewet w tarliskach maja się całkiem spoko. Za 2 tygodnie powinienem mieć jakieś 200 małych krewetek jak pójdzie tak dalej.

Lampy LED są ekonomicznie nieopłacalne... tak samo jak ogniwa słoneczne.

Chcę oświetlić zbiornik 200 litrów. Po waszemu mówiąc ma być 0.5 watta [diody LED] na litr. Czyli potrzebuję 100 watt LED-ów i dalej idąc muszę kupić 9.1 lampy czyli dla bezpieczeństwa 10. a co za tym idzie muszę wydać 2150 zł.

Idę do sklepu kupuję 2 stateczniki i cała resztę... + świetlówki [niebieskie i czerwone] i za całość płacę góra 500 zł jak kupię super świetlówki...

Mówi się ze diody działają 50 tys godzin ale w praktyce nikt tego nie sprawdził... Bo niby kiedy?

Mnie obchodzi wskaźnik PUR bo jak idę do sklepu i mi sprzedawca wyskakuje z czymś takim to chciałbym wiedzieć o co mu chodzi... A przyznaje ze jeżeli chodzi o jednostki obce to jestem całkowicie nieobeznany. Szczególnie jeśli chodzi o sprawy związane ze źródłami światła.

Jako prawie inżynier materiałowy uważam że jedynym słusznym materiałem z którego powinno się wykonywać mosty jest tytan. Ale nikt tego nie robi... a czemu >> pieniądze...

Ale jak najbardziej przestawię się na LED jak stanie się to opłacalne

ps tylko powiedzcie mi skąd się wziął ten PUR, jak to zmierzyć no i ile tych PURów mają te super diody?

pozdr!


POZDRAWIAM WAS!

2 Roślinne 100 l > Marsilea Hirsuta, Lilaeopsis New Zeland, Utricularia graminifolia, Glossostigma, hemianthus cuba, Hemianthus micranthemoides

Morskie 200 l

5 morskich kotników dla larw po 20 l każdy, koników morskich jak psów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po Angielsku moze to troche pomoze

http://en.wikipedia.org/wiki/Luminous_efficacy

http://www.plantedtank.net/forums/lighting/78632-par-vs-pur-measurement-light-efficency.html

Masz ochote to zrob sam:

http://www.reefcentral.com/forums/showthread.php?s=&threadid=1587273

Ledy sa bardzo drogie ale jak chce sie miec najlepsze i naj nowsze to trzeba za to .........

Po przeliczeniu na dlusza mete (wymiana T5,zarowek,kupno nowych koralow ,pomoc lekarskom ze stresem,brak sexu bo pilnujemy nasze

piekne morskie ogrody , koszy sondowe bo zona znalazla wiekszego poganiacza) to napewno sie nam oplaca wydac pare tysiecy

na ten fran..... LEDy


120 GL tenk(454.24L),110Lb Fiji Pucani Skala ,Pompa Vortech 40W,20W,360W Swiatla 50/50,8W LED nocne,60Lb piasku(2mm zmielone muszle).Pare Kolari ,Wiele rybek,slimakow pod piaskowych,reef krebow.55 GL Tenk glonowy ,Filter Bio Pellets

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
konradzior :

Chcę oświetlić zbiornik 200 litrów. Po waszemu mówiąc ma być 0.5 watta [diody LED] na litr. Czyli potrzebuję 100 watt LED-ów i dalej idąc muszę kupić 9.1 lampy czyli dla bezpieczeństwa 10. a co za tym idzie muszę wydać 2150 zł.

Idę do sklepu kupuję 2 stateczniki i cała resztę... + świetlówki [niebieskie i czerwone] i za całość płacę góra 500 zł jak kupię super świetlówki...

... i niestety musisz wymieniać te świetlówki co 6 miesięcy, przecież nie masz możliwości oceny stopnia zużycia, zgodnie z panującą opinią. Czyli co roku będzie trzeba kupić 10 świetlówk T5(39W)=~ 450PLN. Dodatkowo standardowe świetlówki zużywają, pomijając dodatkowe starty np. na zasilaczu, ok. 360kWh(120PLN) prądu więcej niż LED. Wynika z tego, że po około 3 latach poniesione nakłady zrównają się. Czy tak jest w rzeczywistości trudno powiedzieć, wszystko przecież oparte jest na żywotności LED.

konradzior :

Mówi się ze diody działają 50 tys godzin ale w praktyce nikt tego nie sprawdził... Bo niby kiedy?

Tak się składa, że też zamierzam być inż. i wydaje mi się, że okreslenie żywotności nowego produktu powinno być w najlepszym interesie producenta już w fazie koncepcyjnej. Nikt nie wypuści produktu na rynek, inwestując ogromne pieniądze, wychodząc jedynie z założenia, że jakoś to będzie. Ponadto technologia led to przecież żadna nowość, po prostu wraz z rozwojem techniki powiększa się obszar jej zastosowania. Nie chcę sie tu zbytnio rozpisywać na temat oceny niezawodności i żywotności, ale 50 tyś. h to zapewne wartość mocno uśredniona dlatego pewne awarie nie tylko mają prawo ale statystycznie rzecz ujmując muszą się zdarzać.

konradzior :

Lampy LED są ekonomicznie nieopłacalne... tak samo jak ogniwa słoneczne.

Odnośnie ogniw masz absolutną rację IMO, zwłaszcza w Polsce. Kiedyś robiłem wyliczenia i przy przestawienie się ze standardowego zasilania na ogniwa, okres zwrotu wynosi ponad 50 lat. ;). Ale w miejscach o dużym nasłonecznieniu i braku mozliwości poprowadzenia lini. Może być to dobre rozwiązanie

Przepraszam za OT ;)


Sprzedam pokrywę aluminiową firmy Luxima http://allegro.pl/show_item.php?item=1793513982

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmmm sorry ze się czepiam ale jako prawie inżynier chcę wchłonąć trochę wiedzy... Dlatego pytam/dyskutuję.

żarnik HQI potrzebuje znacznie wyższego napięcia niż w sieci i transformator trochę żre... podobnie jest z diodami led ale w drugą stronę z napięciem się "leci"...

Hm wydaje mi się ze sprawność źródła światła powinniśmy wyrażać nie w procentach ale lm/watt [takie informacje można znaleźć czasem w sklepie na opakowaniu...] czyli mówisz że robią już diody o sprawności 0,9 lm/watt? czy nie wiem... hmm chodzi mi o to że sprawność silnika można wyrazić w procentach ale jak zmierzyć energię wyemitowanego światła. Strumień zmierzymy ale energię? hmm

Ilość lm/W jets informacją nie pełną - zależy bowiem głównie od temperatury barwowej źródła światła - żarnik HQI 400W 20.000K ma mniej lm/z niż żarnik 150W 6.500K - mimo że ten pierwszy z powodzeniem możemy użyć nad akwarium morskim - drugi w żadnym wypadku.

Kiedyś spotkałem się z jednostką PUR >> i jest to chyba einstein [mol fotonów] na coś tam [chyba na pole powierzchni]. Ale nie jest to jednostka układu SI podobnie jak funt czy łokieć. Jak to wyrazić w jednostkach układu SI?

Google Twoim przyjacielem(zresztą część informacji już dostałeś) - poszukaj sobie wykresów na sieci.

Czy te jednostki maja nam mówić o barwie światła? a może o widmie?? Czy nie wiem? Kiedyś czytałem że fotosynteza "korzysta" z niebieskiego i czerwonego światła [ to był jakichś skrypt z politechniki znaleziony w necie]

Jestem jak najbardziej za innowacjami...

Zresztą jeśli chodzi o glony...a raczej ich brak to widziałem już z tuzin zbiorników oświetlonych świetlówkami T5 w których nie było problemu z glonami.

Tu nie o to chodzi - raczej o to, że przyporównywalnie silnym oświetleniu w stosunku do LED - można zauważyć, że pod ledami glony rosną wiele słabiej - wynika to z braku prawie w ogóle w widmie barwy czerwonej.

mam słodkowodne mcharium oświetlone świetlówkami T4 z obi... i też zero glona...

drugie słodkowodne zarośnięte utricularią, marsileą itd... Oświetlone HQI 70 watt 6500 K i też brak glona

[ale słodkie to zupełnie co innego]

W swoim morskim szyby czyszczę raz na tydzień z zielonakwego nalotu... .

j.w

Lampy LED są ekonomicznie nieopłacalne... tak samo jak ogniwa słoneczne.

Chcę oświetlić zbiornik 200 litrów. Po waszemu mówiąc ma być 0.5 watta [diody LED] na litr. Czyli potrzebuję 100 watt LED-ów i dalej idąc muszę kupić 9.1 lampy czyli dla bezpieczeństwa 10. a co za tym idzie muszę wydać 2150 zł.

I tu jesteś raczej w błędzie - postaram Ci się to wyjaśnić.

Przyjumjemy że zakładamy akwarium morskie i zastanawiamy się nad oświetleniem t5/hqi/led. Akwarium np. 130x50x50

Opierając się na oświetleniu T5:

- lampa powiedzmy 8x54W (lub 10x54W) - lampa 8x54W - najtańsza Blau - 1900zł. Komplet świetlówek - ok. 500zł

Razem - 2400zł

Przyjmujemy okres porównawczy - 2 lata, po 12 godzin dziennie. Lampa 8x54 pobiera fizycznie około 500W/h. Dziennie 6kWh. W ciągu dwóch lat - ok. 4400kWh.

Zakładamy wymianę świetlówek co 6 miesięcy - łącznie 2 wymiany(nie licząc zakupu na starcie) - 1000zł.

Przyjmując prąd po 0.7zł/kWh - 3080zł prąd, zakup świetlówek i lampy 3400zł - razem ok. 6500zł.

Oświetlenie LED

Do takiego zbiornika wystarczy ok. 150W w ledach.

Mamy do wyboru dwie opcje - tańsza na lampach modularnych, i droższa - na świetlówkach LED(które umożliwiają dobranie najlepszego dla siebie światła - plus sterowanie sunrise/sunset).

Zakładamy więc że kupujemy dwie lampy 90W(liczę opcję tańszą - skoro porównujemy to taniej lampy Blau) - koszt 1130zł/szt - dwie lampy 2260zl.

Lampa zużywa ok. 105W - - dwie lampy - 210W. Zakładając że lampa pracuje 12h dziennie - 2.5kWh w ciągu dnia.

W ciągu dwóch lat pracy 1825kWh - co daje za prąd 1270zł. Sumując z kosztem zakupu lamp - 3530zł.

Dodatkowym "efektem obocznym" stosowania LED jest brak nagrzewania wody - co jest niezmiernie ważne latem.

Dodam, że nieco drożej wyjdzie lampa LED świetlówkowa o porównywalnych parametrach - ale i tak w skali omawianego okresu - dużo taniej niż porównywalna lampa T5 lub HQI.

Pomijam efekty(wzrost, barwa) które widoczne są gołym okiem.

Gdzie więc ma uzasadnienie Twój zarzut - że to się nie opłaca?

Idę do sklepu kupuję 2 stateczniki i cała resztę... + świetlówki [niebieskie i czerwone] i za całość płacę góra 500 zł jak kupię super świetlówki...

Mówi się ze diody działają 50 tys godzin ale w praktyce nikt tego nie sprawdził... Bo niby kiedy?

Technologia LED znana jest nam od połowy lat 90.

Mnie obchodzi wskaźnik PUR bo jak idę do sklepu i mi sprzedawca wyskakuje z czymś takim to chciałbym wiedzieć o co mu chodzi... A przyznaje ze jeżeli chodzi o jednostki obce to jestem całkowicie nieobeznany. Szczególnie jeśli chodzi o sprawy związane ze źródłami światła.

Google Twoim przyjacielem.

ps tylko powiedzcie mi skąd się wziął ten PUR, jak to zmierzyć no i ile tych PURów mają te super diody?

Ale jak najbardziej przestawię się na LED jak stanie się to opłacalne

Przeczytaj wyżej jeszcze raz ;-)

pozdrawiam

Przemek


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"... i niestety musisz wymieniać te świetlówki co 6 miesięcy, przecież nie masz możliwości oceny stopnia zużycia, zgodnie z panującą opinią. Czyli co roku będzie trzeba kupić 10 świetlówk T5(39W)=~ 450PLN. Dodatkowo standardowe świetlówki zużywają, pomijając dodatkowe starty np. na zasilaczu, ok. 360kWh(120PLN) prądu więcej niż LED. Wynika z tego, że po około 3 latach poniesione nakłady zrównają się. Czy tak jest w rzeczywistości trudno powiedzieć, wszystko przecież oparte jest na żywotności LED."

Mam tylko 4 świetlówki T5 i zakup nowych kosztuje mnie 200 zł jak kupie same akrynityczne... [ czyli max drogi wybór]

4*36 to 144 watt. czyli co roku wydaję [przy założeniu ze 1 kWh kosztuje 0,45 gr i świecę 12 godzin na dobę] 86 zł więcej]

czyli co roku wymieniam świetlówki 2 razy [czego nie robi jeden dość chyba kiwi i ma piękne akwarium] co roku wydaję 400 zł plus 86 za prąd więcej czyli 486 zł...

po 4 latach koszt się zwraca.

Ale jeśli świetlówki wymienię co rok [bo nie muszę mieć super silnego światła skoro mam samie miękasy] to okres zwrotu kasy wydłuża się do 7.5 roku...


POZDRAWIAM WAS!

2 Roślinne 100 l > Marsilea Hirsuta, Lilaeopsis New Zeland, Utricularia graminifolia, Glossostigma, hemianthus cuba, Hemianthus micranthemoides

Morskie 200 l

5 morskich kotników dla larw po 20 l każdy, koników morskich jak psów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Technologia LED znana była przed 90 rokiem. Dioda led to nic innego jak zwykłe złącze PN z warstwą emitującą światło pomiędzy obszarem P i N. Niby nic trudnego ale... Diody Led o wysokiej wydajności znane są od 2 czy 3 lat.

Hmm to ze diody świecą tylko niebieskim światłem to moze być super sprawa. Ale to że glony wcale nie rosną nie do końca mi się podoba bo przecież na naturalnej rafie żyją tysiące gatunków glonów które są pokarmem dla wielu zwierząt. Bez glonów np salarias nie pociągnie, w akwarium nie będzie tysięcy żyjątek w tym planktonu który przecież glonami się żywi [chodzi mi o te zielone]. Czyli robimy kolejne wcielenie akwarium bez życia. Pedantyczne akwaria bez glonów wcale mi się nie podobają bo w sumie nic się w nich nie dzieje

W dalszym ciągu uważam że diody to przyszłość.

Niech chińczyki natrzepią trochę tych diód to może cena spadnie i zaczniemy kupować.

Oczywiście jeśli chcę kupić lampę w sklepie akwarystycznym to mi się zakup diód opłaci. Jeśli jednak trochę pokombinuję i sam zrobię sobie lampę to nie opłaci mi się to. Chyba że samemu zmontuje sobie lampę LED i to trzeba oblookać

Skoro w sklepie nie wiecie co to jest PAR PUR itd to po co o tym piszecie że mają wysokie PAR skoro nie wiecie jakie? Nie lepiej skorzystać z googli i podać widmo?? Albo samemu widmo diody "zmierzyć" wystarczy pójść na pierwszą lepszą politechnikę i pogadać z odpowiednim gościem...

Hm w dalszym nie rozumiem na czym polega wydajność 90%? diody powinny mieć wydajność świetlną od 40 do 140 lm/w a jak to na procenty przeliczyć?


POZDRAWIAM WAS!

2 Roślinne 100 l > Marsilea Hirsuta, Lilaeopsis New Zeland, Utricularia graminifolia, Glossostigma, hemianthus cuba, Hemianthus micranthemoides

Morskie 200 l

5 morskich kotników dla larw po 20 l każdy, koników morskich jak psów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
konradzior :

Hm w dalszym nie rozumiem na czym polega wydajność 90%? diody powinny mieć wydajność świetlną od 40 do 140 lm/w a jak to na procenty przeliczyć?

A może tak od drugiej strony?

Zgodnie z zasadą zachowania energii w izolowanym układzie ilość energii jest wielkością stałą. Załóżmy, że mamy dwa różne źródła światła o równym poborze energii elektrycznej, pomijając straty na ukałdzie tj. zasilacze itp. możemy dokonać pomiaru wyemitowanej energii cieplnej; dla nas efektu ubocznego. Im mniejsza emisja energii cieplnej, tym wieksza wydajność ponieważ więcej energii elektrycznej przekształcane jest na energię świetlną.

Zgodnie z definicją; sprawność n=Ewy/Ew; gdzie n<=1

Dlatego właśnie, IMO oczywiście, sądzę, że 90% dotyczy właśnie sprawnosći układu.


Sprzedam pokrywę aluminiową firmy Luxima http://allegro.pl/show_item.php?item=1793513982

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to by było logiczne.

ale nie możemy i tak porównać tych diód z innymi


POZDRAWIAM WAS!

2 Roślinne 100 l > Marsilea Hirsuta, Lilaeopsis New Zeland, Utricularia graminifolia, Glossostigma, hemianthus cuba, Hemianthus micranthemoides

Morskie 200 l

5 morskich kotników dla larw po 20 l każdy, koników morskich jak psów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
konradzior :

"... i niestety musisz wymieniać te świetlówki co 6 miesięcy, przecież nie masz możliwości oceny stopnia zużycia, zgodnie z panującą opinią. Czyli co roku będzie trzeba kupić 10 świetlówk T5(39W)=~ 450PLN. Dodatkowo standardowe świetlówki zużywają, pomijając dodatkowe starty np. na zasilaczu, ok. 360kWh(120PLN) prądu więcej niż LED. Wynika z tego, że po około 3 latach poniesione nakłady zrównają się. Czy tak jest w rzeczywistości trudno powiedzieć, wszystko przecież oparte jest na żywotności LED."

Mam tylko 4 świetlówki T5 i zakup nowych kosztuje mnie 200 zł jak kupie same akrynityczne... [ czyli max drogi wybór]

4*36 to 144 watt. czyli co roku wydaję [przy założeniu ze 1 kWh kosztuje 0,45 gr i świecę 12 godzin na dobę] 86 zł więcej]

czyli co roku wymieniam świetlówki 2 razy [czego nie robi jeden dość chyba kiwi i ma piękne akwarium] co roku wydaję 400 zł plus 86 za prąd więcej czyli 486 zł...

po 4 latach koszt się zwraca.

Ale jeśli świetlówki wymienię co rok [bo nie muszę mieć super silnego światła skoro mam samie miękasy] to okres zwrotu kasy wydłuża się do 7.5 roku...

Jeśli jeszcze zamiast lampy kupisz używane stateczniki i oprawki, a świetlówki jakieś "podobne" do tych "firmowych" - tyle że w castoramie - wyjdzie na pewno jeszcze taniej. Poza tym - przecież t5 mają żywotność 20.000h - więc wymieniać wcale nie trzeba - a to ze po 3 miesiącach niektóre tracą połowę swojej wydajności i spektrum przesuwa się znacznie - o tym nie musimy wspominać. Jak widzę masz T8 - więc jeśli wystarczają Tobie nad akwarium 4szt t8 - to na pewno ledy nie są dla Ciebie, gdyż nie masz z pewnością wymagających dobrego światła zwierząt.

Tak jak ktoś tu już w tym wątku wspomniał - ledy mają idealne zastosowanie wszędzie tam gdzie zależy nam na wydajnym źródle światła nad średnim/dużym akwarium - szczególnie wtedy gdy przy standardowym światełku(t5/hqi) mamy problemy z temperaturą. Tu ledy są nie do pobicia - i im większy zbiornik/silniejsze światełko, tym inwestycja zwraca się szybciej. Przy nowych akwariach - prywatnie rzecz mówiąc, nie zastanawiałbym się w ogóle - nawet w zakupie wychodzą taniej niz lampa t5 z zestawem świetlówek.

pozdrawiam

Przemek


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
konradzior :

Skoro w sklepie nie wiecie co to jest PAR PUR itd to po co o tym piszecie że mają wysokie PAR skoro nie wiecie jakie? Nie lepiej skorzystać z googli i podać widmo?? Albo samemu widmo diody "zmierzyć" wystarczy pójść na pierwszą lepszą politechnikę i pogadać z odpowiednim gościem...

Nie rozumiem Twojej wypowiedzi - nie wiem czy Twoim celem jest dowiedzenie się czegoś w tej materii,zdyskredytowanie jakiegoś produktu, czy też po prostu jakieś dziwne, niezrozumiale dla mnie ataki...

Napisałem Ci chyba dosyć czytelnie gdzie możesz znaleźć informacje o tym co to jest PAR i PUR, jaki ma to wpływ na glony fotosynetuzjące - i dlaczego np dla roślin o barwie liścia z przewagą czerwonego stosuje się lampy złożone z emiterów niebieskich i czerownych(przewaga chipów niebieskich) - a w przypadku roślin o liściach zielonych - lampy o barwie czerwonej dominującej. Związane jest to z konkretnymi rodzajami chlorofilu występującymi w tkance liści - i ich zapotrzebowaniem na światło o konkretnym określonym i zbadanym już spektrum.

Nie obraź się proszę, ale skoro nie chce Ci się tego poszukać w sieci, lub choćby poczytać podobny wątek w którym to opisałem tu na forum - to dlaczego mam jeszcze raz to samo przepisywać i tłumaczyć to Tobie - skoro mam wrażenie że finalnie i tak możesz nie chcieć tego zrozumieć? Nie wiem - wszystkie hasła "klucze" dostałeś - teraz po prostu zależy to od Ciebie, czy zadasz sobie ten trud i znajdziesz inetersujące Cię ponoć tematy - czy po prostu dalej będziesz wypowiadał się w tym tonie co teraz.

Przemek


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam T5. 36 wattowa akrynityczna T5 kosztuje 48 zł

Chciałem się dowiedzieć co to jest PUR i PAR bo skoro używasz takich określeń to powinieneś wiedzieć... Tym czasem odpowiedź w stylu: użyj google jest dość wymijająca...

sorry nie wiem dlaczego moje słowa uważasz za atak... Chciałem pomóc żeby opis diód stał się bardziej czytelny

pozdr


POZDRAWIAM WAS!

2 Roślinne 100 l > Marsilea Hirsuta, Lilaeopsis New Zeland, Utricularia graminifolia, Glossostigma, hemianthus cuba, Hemianthus micranthemoides

Morskie 200 l

5 morskich kotników dla larw po 20 l każdy, koników morskich jak psów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

T5 36W? Jesteś pewien?

przeczytaj jeszcze raz w całości moją wypodzieć - ze zrozumieniem .;)

pozdrawiam

Przemek


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dalszym ciągu uważam że diody to przyszłość.

Niech chińczyki natrzepią trochę tych diód to może cena spadnie i zaczniemy kupować.

chinczyki trzepia masowo te swietlowki led od kilku lat, a cena zwyklej do domu/biura nie odbiega znaczaco od swietlowek robionych na zamowienie do akwarium morskiego. przy zamowieniu 40000 sztuk masz rabat 5%, wiec niech nikt nie liczy na obnizke ceny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
konradzior :

mam T5. 36 wattowa akrynityczna T5 kosztuje 48 zł

Chciałem się dowiedzieć co to jest PUR i PAR bo skoro używasz takich określeń to powinieneś wiedzieć... Tym czasem odpowiedź w stylu: użyj google jest dość wymijająca...

sorry nie wiem dlaczego moje słowa uważasz za atak... Chciałem pomóc żeby opis diód stał się bardziej czytelny

pozdr

Jest przed toba dosic dloga droga w tym temacie.Sam osobiscie jak zaczolam tym tematem sie zajmowac, popalnialem te same bledy

(czaszmi daley je robie).Morskie tenki sa bardzo trudne i wymagaja czasu i wielkiej inwestycji.Z Tanizna daleko nie dojdziesz.Dalaczego?

Morskie tenki sa bardzo male jesli je porownaz do oceanow.A niestety morskie tenki musza miec taki sam system ekologiczny.Kolerzenska

porada dla ciebie.Sluchasz swoich Profesorow na uniwerku bardz dokladnie a zeby egzaminow nie oblac to moze posluchaj bardzej doswiatrzonych kolegow i po jakims czasie(4-5 lat)zrozomiez o co tu chodzi.Setki tysiecy zlotych i tysiace godzin byly stracone poprzez

kolegow ktozy pruboja tobie pomuc i wytlumaczyc.

GL;)Slawek K


120 GL tenk(454.24L),110Lb Fiji Pucani Skala ,Pompa Vortech 40W,20W,360W Swiatla 50/50,8W LED nocne,60Lb piasku(2mm zmielone muszle).Pare Kolari ,Wiele rybek,slimakow pod piaskowych,reef krebow.55 GL Tenk glonowy ,Filter Bio Pellets

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@konradzior

LED-y nie są ekonomicznie opłacalne ;)

Teza ciekawa, ale wyliczenie, które miałoby dowieść jej słuszności już baaardzo słabe. Delikatnie rzecz ujmując "nieporozumieniem" jest porównywanie ceny lampy LED, którą wystarczy podłączyć do prądu (piszę o modułach) i samoróbki T5 czy T8. Jeśli chcesz porównywać produkty DIY zajrzyj na aqua-reef.pl i zobacz/zapytaj ile Smithpl zapłacił za swoje oświetlenie LED DIY. To będzie sensowne porównanie.

Zamieniłem 8x38W T5 (lampa Blau) na 2 moduły 90W każdy. Oświetlenie zmienić musiałem, bo nie mogłem wytrzymać odgłosu lampy Blau (wentylatory chodziły głośno praktycznie "od nowości"). Kolor światła, jego ilość itd. były moim zdaniem OK (tak wtedy myślałem). Rozważałem lampę ATI (ta sama ilość świetlówek T5) i lampkę 2x150W HQI + 2 lub 4 x T5 (z racji długości zbiornika - 100cm w grę wchodziła praktycznie tylko lampa Blau, czego chciałem uniknąć). I tak za ATI musiałbym zapłacić około 2500zł (sama lampa) Blau (2xHQI + 2xT5) wyszłoby około 1800 (również bez źródeł światła). Za dwa moduły LED 90W zapłaciłem 2000zł. Świetlówki wymieniałem raz na pół roku. Koszt ponad 300zł. Więc jeśli moduły poświecą 3 lata, to mogę je wyrzucić i zamówić nowe, a i tak będzie to "ekonomicznie opłacalne". A gdzie oszczędności na prądzie? Było praktycznie 400W (312W świetlówki reszta myślę że można przyjąć zasilacze, wiatraki) a jest powiedzmy trochę ponad 200W.

Ale nie o pieniądzach. Napisałem wyżej, że myślałem o moim świetle, że jest OK (długo mi zajęło dojście to tej konfiguracji i byłem z niej zadowolony), aż włączyłem LED-y. Przy połowę mniejszym poborze prądu mam na oko 50% światła więcej. Jest jaśniej, jest "czyściej", są refleksy dokładnie takie jak przy HQI. Moduły świecą od środy niestety jeszcze na 75%. Pierwsze foty wrzucę dzisiaj ;)


pzdr

Michał

gallery_7670_2202_6981.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się w 100% z przedmówcą dopóki nie włączysz ledów, nie przekonasz się w jakim dotychczas byłeś błędzie oświetleniowym. Moim skromnym zdaniem, nie można przyrównać żadnego dostępnego na dzień dzisiejszy źródła światła akwarystycznego do oświetlenia led. Koszty (początkowe) są ... ale efekt jest piorunujący. Jeśli kogoś stać na trudnienie się tym kosztownym hobby - sprzęt, korale, odżywki, eksploatację nie powinień poruszać dyskusji odnośnie kosztów oświetlenia, bo ... powinno go na to stać;) Przecież to oczywiste.


Było morskie .... [CUBE 60L, 6kg LR, 4,5kg LS, Tunze 6025, Sera PS 130, 20W Led]

i będzie morskie ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwa 375l + sump 126l Odpieniacz ATI - Bubble Master 200,Lampa ATI Power Module T5 4x 80W ,Cyrkulacja pompy Tunze 6060-6080,Tunze -Nano Wavebox + Gł QuiteOne-4000l,GroTech - TEC III NG - dozownik.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem po co te spory w ogóle. Faktem jest że Przemek w tym temacie napisał o ledach i dla wielu może to się przydać. Ale myślę że i tak każdy powinien indywidualnie rodzaj oświetlenia bo jak ktoś chce mieć akwarium z jedną wymarzoną rybką i nic więcej to postawi sobie nad akwa lampkę nocną i będzie. Jak to ma być standardowe akwarium dla hobbysty to pewnie wybierze T5. Osoba planująca zbiornik o dużej głębokości weźmie HQI, a ktoś kto chce żeby jego akwarium służyło jako obraz na ścianę z mnóstwem kolorów wybierze LED-y.

Nie oszukujmy się. Oświetlenie to bardzo indywidualna sprawa i myślę że ciężko znaleźć dwa identyczne oświetlenia. Jednemu pasuje 1W/L a innemu 0,5W/L. Jeden woli proporcje 1/1 a inny 1/2. Jeden stawia na jakość inny na cenę. Dodatkowo wybór temperatur, spektrum światła, producentów. Mieszając to wszystko i eksperymentując nie wierzę że z łatwością ktoś znajdzie drugie takie samo oświetlenie do takiej samej obsady.

Jak to ktoś mądry powiedział... Jak nie spróbujesz to się nie dowiesz.


Etap 1: Chłonięcie wiedzy i wstępne przemyślenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
bloodlie :

a ktoś kto chce żeby jego akwarium służyło jako obraz na ścianę z mnóstwem kolorów wybierze LED-y.

...mam wrażenie, że nie wiesz o czym piszesz...


pzdr

Michał

gallery_7670_2202_6981.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.