Skocz do zawartości
SkoczekPL

LEDy z ReefShopu - mity i fakty

Rekomendowane odpowiedzi

Pozwoliłem sobie założyć oddzielny wątek dla osób które kupiły już "Przemkowe LEDy" i chciałyby podzielić się z innymi użytkownikami swoimi obserwacjami, spostrzeżeniami itp.

Zobaczymy też czy u tych osób faktycznie błogodajny wpływ lamp pomoże koralom wystrzelić do góry.

Zapraszam do rzeczowej dyskusji.


Pozdrawiam

Skoczek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra zacznę od siebie :)

Zdjęcia dodam w nocy bo co prawda zrobiłem wczoraj jakieś tam, ale nie koniecznie mi wyszły. Dziś kupię statyw bo okazuje się że z wiekiem ręka się telepie. Ciekawe od czego :)

Lampa

Jakaś taka szara :D, prosta fajna konstrukcja bez żadnych udziwnień, do tego zestaw linek do podwieszenia.

Do każdego obwodu oczywiście zasilacz ( ja poprosiłem o podzielenie na 3 niezależne obwody + oczywiście czwarty dla T5)

Wymiary : 100cmx50cm

Światełko: 13x17W (7 białych i 6 niebieskich)+ 2x39W T5

W miejsce na T5 wsadziłem KZ Fiji i jasną ATI.

Spostrzeżenia

Sam montaż oczywiście prosty wiec tu nie będę się rozwodził, no chyba że ktoś będzie potrzebował pomocy przy tulejkach :D to wtedy zapraszam bo już wiem co i jak.

Po instalacji i włączeniu pierwsze co mi (a przede wszystkim mojej żone) rzuciło się w oczy to czystość wody. Żona nasze mi buczała że jakaś taka woda mętna i żebym ją oczyścił. Wczoraj byliśmy w lekkim szoku. Oczywiście coś tam pływa no ale porównując do tego co widzieliśmy przy T5 ( miałem lampę 8x39 Luminy) to naprawdę mam klarowną wodę.

Kolejną dla mnie przynajmniej fajną sprawą samej lampy, jest ciszszszszaaaa. Wiadomo że przez parowanie wody i jakiś tam kurz w pokoju, wiatraczki w lampie trzeba było co jakiś czas wyczyścić. Bo przy np: starcie porannym lampy buczały.

Widok korali, po włączeniu tylko samych ledów - powalił mnie na kolanka. Nawet nie wiedziałem że np: euphilia jest taka śliczna, że mój duży sarco ma białe końcówki.

Z ciekawostek o koralach powiem jeszcze że Clavularia która się chowa po zgaszeniu światła, normalnie potrzebowała około godziny żeby się w pełni rozwinąć. Wczoraj zrobiła to w niecałe 10 min.

Zdjęcia

Przepraszam za jakość, dziś ze statywu zrobię lepsze.

Sarco.jpg

Euph.jpg

krab.jpg

red.jpg


Pozdrawiam

Skoczek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście zapraszam Lubelską ( i nie tylko ) brać morszczaków do zobaczenia tego na żywo.


Pozdrawiam

Skoczek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja zalozylem 2x15W blue + 1x15W biala do nowego akwarium 80x35x35 wiec nie mam porownania co do zmian wizualnych oraz reakcji miekasow, ktore po przeprowadzce sa mocno zesteresowane. Wydaja mi sie natomiast, ze niektore korale np. capnella (pomiedzy ramionami)czy sinularia dura (polipy) dostaly takiego jakby kolorowego "polysku", ktory wczesniej obserwowalem tylko przy swietle nocnym. Tez typu LED nomen omen. Po kilku eksperymentch zdecydowalem sie na odlaczenie jednej niebieskiej rury i swiece tylko niebieska-biala. Jakos tak bardziej mi sie podoba. Tej klarownoci wody, o ktorej wszyscy pisza tez jakos nie widze specjalnie. Pewnie to dla tego, ze zbiorniczek zalany 2 dni temu i jeszcze kurz i wiater na szybach osiada.

Co do samych lamp, jak juz pisalem w glownym watku o LED'ach, sa potwornie ciezki z racji swojej budowy i nie pasuja do skrecanych oprawek T8 - wymagane urzycie pilki. Natomias co do tej ciszy, o ktorej pisze Skoczek - zasilacz tak potwornie halasuje, ze moze konkurowac tylko z pompa powietrzna zasilajaca miniflotor. Usilnie rozgladam sie za czyms innym bo juz go sluchac nie moge :/ .

ps. Fotki dam jak tylko bedzie sie czym pochwalic. Narazie obraz nedzy i rozpaczy w akwa

Pozdrawiam


dsc0711b.th.jpg

Delta 72x72x50; LED Cree by Tomasz; Hydor Slim-Skim; 2x6055 + multi

Znajdziesz mnie rowniez na: http://www.bractwo-s...forum/index.php

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, chciałbym zapytać czy sumaryczna moc lampy 221+78W równa w przybliżeniu mocy wcześniejszego oświetleni wynika z "perspektywicznego" charakteru lampy, czy raczej bieżącej potrzeby doświetlenia zbiornika? Oczywiście rozumiem, że 4 obwody zasilania umożliwiają symulowania zmiany natężenia światła, ale jedną z podstawowych zalet ma być oszczędność energii elektrycznej dlatego już na zapas chciałbym poprosić o zdjęcie z zalecaną ilości światła tzn. ok 0,5W/l.


Sprzedam pokrywę aluminiową firmy Luxima http://allegro.pl/show_item.php?item=1793513982

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AdamB

To ja aż dziś sprawdzę w domu z tymi zasilaczami. Ja mam 3 sztuki ale wsadziłem je do szafki gdzie mam sump, a tam wiadomo - rejwach na całego + działające wentylatory z racji gorąca. Ale dziś przełoże je na zewnątrz szafki i zobacze. Jak będzie głośno to napewno żona mnie odpowiednio poinformuje :)

aqua skalar

Po cześci masz rację z tym perspektywicznym myśleniem - w przyszłości dla SPSów powinno być cacy.

Obwody to oszczędność, a po za tym możliwość stopniowego budzenia baniaka do życia.

Dziś postaram się zrobić zdjęcia zaczynając od jednego obwodu i stopniowo dodając kolejne.


Pozdrawiam

Skoczek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
aqua skalar :

Witam, chciałbym zapytać czy sumaryczna moc lampy 221+78W równa w przybliżeniu mocy wcześniejszego oświetleni wynika z "perspektywicznego" charakteru lampy, czy raczej bieżącej potrzeby doświetlenia zbiornika? Oczywiście rozumiem, że 4 obwody zasilania umożliwiają symulowania zmiany natężenia światła, ale jedną z podstawowych zalet ma być oszczędność energii elektrycznej dlatego już na zapas chciałbym poprosić o zdjęcie z zalecaną ilości światła tzn. ok 0,5W/l.

Przelicznik 0.5W na litr jest naprawdę dosyć ogólnym - i powinien być dostosowywany do konkretnego akwarium.

Nad naszym akwarium 600l mamy 270W w ledach - i wystarcza w zupełności.

Jeśli będziesz miał akwarium 10 litrowe i powiesisz 20W świetlówkę - to zapewniam Cię że mimo 2W/l - wymagających SPSów nie utrzymasz.

Światło z LED ma dużo większą przenikalność do wody niż światło t5 czy HQI.

W akwarium(którego fotki dziś wkleję) - nad zbiornikiem o wysokości 75cm wisi lampa z 120W w LEDach - i na dnie w akwarium korale(acry) są rozwinięte.

Wprawdzie zbiornik jest świeży i ma trzy tygodnie - ale te 120W w ledach na 400litrów (akwarium 85x65x75cm) w wersji z dwoma t5 24W philipsami w zupełności wystarczy.

Dlatego czasem 0.5W może być za mało - czasem 1W nie wystarczy. Nie ulega natomiast wątpliwości, że światło z LED przebija skutecznoscią strumienia t5(nie mówiąc o hqi) - i w przyapdku użycia lampy z 13 świetlówkami LED - nie potrafię sobie wyobrazić aby zbiornik o wymiarach skoczka był niedoświetlony. 220W w ledach to naprawdę jest kawał światełka.

pozdrawiam

Przemek


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A właściwie z czego wynika ta większa przenikalność? Do tej pory wydawało mi się, że od energii fotonów, czyli de facto od barwy. Dlaczego led'y o tej samej barwie mają większą przenikalność?


miękkie i kilka rybek 240 l; oświetlenie HQI+T5; odpieniacz Turbo 1000 Multi SL; curkulacja Tunze 2x6045 i AB 3500 UP; październik 2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jest cos takiego jak polaryzacja fal swietlnych.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Polaryzacja_fali

poczytaj tu to bedziesz wiedziec wszystko.


100x50x50. 250 litrow,sump 128 l. 150W HQI + 78W T5 actinic blue. odpieniacz AM Turboflotor 1000 BLUE, cyrkulacja 10000 l/h + obieg. skała (40kg) w wodzie od 21 marca 2009

KUPIE SZCZEPKI SPSOW - WARSZAWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyraziłem się nieprecyzyjnie :)

Chodzi mi o przenikalność przez powierzchnię wody - a konkretniej, że dużo mniej światła z LED ulega odbiciu od powierzchni wody - między innymi(w dużym uproszczeniu) ze względu na mniejszą powierzchnię "czynną" (świecącą).

Robiliśmy pomiary natężenia swiatła odbitego od powierzchni wody świetlówki LED 22W i świetlówki T5 24W - różnica była prawie trzykrotna.

Świetlówka zawieszona 10cm nad wodą, z odbłyśnikiem symetrycznym - luksometr na tej samej wysokości co świetlówka w odległości 10cm od powierzchni wody - i 10cm od źródła światła.

Powierzchnia czujnika luksometru równolegle do powierzchni wody, woda stojąca - bez zafalowań.


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dodam jeszcze jedno na PLUS ( wogóle plus chyba dla LEDów)

Właśnie żona sprawdziła temperaturę w baniaku.

Dziś w Lublinie 32C w cieniu, temperatura w zbiorniku w chwili obecnej wynosi 27,5C - przy T5kach spokojnie dobijało do 29 lub 29,5


Pozdrawiam

Skoczek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A mierzyliście pod powierzchnią? Chodzi o to, że bardziej pionowo wpada do wody? Ciekawe jaki wpływ ma falowanie powierzchni.

@Witul, co to polaryzacja to ja wiem, tylko staram się sobie wyobrazić dlaczego spolaryzowane światło bardziej wnika. Intuicyjnie, powinno być łatwiej filtrowalne czyli wręcz przeciwni. Ale przyznam, że moja intuicja jeśli chodzi o fizykę nieraz mnie już zawiodła, <badmemorieson> zwłaszcza na studiach </badmemories> :)


miękkie i kilka rybek 240 l; oświetlenie HQI+T5; odpieniacz Turbo 1000 Multi SL; curkulacja Tunze 2x6045 i AB 3500 UP; październik 2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

SkoczekPL - rozumiem że wcześniej miałeś 8*39W= 312 W

a teraz masz 13*17 W (Led) + 2*39W T5= 299 W, to jest tylko 13 W różnicy,

więc biorąc pod uwagę sprawność Ledów, to przyłożyłeś niezły "dopał" zbiornikowi :).


Od 05.01.2014 nowe: 100x50x45, sump 112 l, 6 x T5 39W Dozownik EBTECH ze sterowaniem bluetooth, pompy Tunze 6025, 6045.

c9007dcceed49c71m.jpg26a1ff863e576da5m.jpg6d058997d459df13m.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedyny minus wizualny, ktory stwierdzilem, to to, ze piasek nie jest juz rozowy tylko trupio bialy :)

Moze jednak powinienem zastoswac 2x biala + 1x niebieska?


dsc0711b.th.jpg

Delta 72x72x50; LED Cree by Tomasz; Hydor Slim-Skim; 2x6055 + multi

Znajdziesz mnie rowniez na: http://www.bractwo-s...forum/index.php

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoczek a co planujesz zoribc z druga lampa 10x15W + 2xT5 ktora licytujesz na allegro?


100x50x50. 250 litrow,sump 128 l. 150W HQI + 78W T5 actinic blue. odpieniacz AM Turboflotor 1000 BLUE, cyrkulacja 10000 l/h + obieg. skała (40kg) w wodzie od 21 marca 2009

KUPIE SZCZEPKI SPSOW - WARSZAWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

WItul

Nie wiem może do garażu ? :)

A na poważnie to po wakacjach chcę sobie w pracy postawić baniak, tak żeby się odstresowywać.

AdamB :

(...) Natomias co do tej ciszy, o ktorej pisze Skoczek - zasilacz tak potwornie (...)

Adam potwierdzam, ale....... wystarczy go prosto położyć lub / i lekko punkąć i wszytko wraca do normy.

Wczoraj jak przekładałem zasilacze to własnie w jednym ten wiatraczek chłodzący zaczął "szumieć", ale jak już je w końcu ładnie ułozyłem ( poziomo) i lekko go "pukłem" wszytko ucichło.


Pozdrawiam

Skoczek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie "delikatnie" szumi - tak jak 500W zasilacz w desktop'ie :\ . Ale dzis londuje w pomieszczeniu obok i niech sobie ...... szumi :). Do towarzystwa doloze mu pompe powietrzna sery, ktora powoduje, ze mnie glowa nap...nap...napadowe bole glowy dostaje

ps. No dobra, ale dosc tego offtopic'owania, bo nas zaraz jakis Mod objedzie :)


dsc0711b.th.jpg

Delta 72x72x50; LED Cree by Tomasz; Hydor Slim-Skim; 2x6055 + multi

Znajdziesz mnie rowniez na: http://www.bractwo-s...forum/index.php

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobra, może nie szumi - ale warczy.


Pozdrawiam

Skoczek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obiecane fotki nowego akwarium w domu - robione dziś na szybko przed wyjazdem do firmy.

Nad akwarium(wys. 75cm) wisi lampa 120W LED (w sumie miejsc na 10 świetlówek, ale obsadzonych tylko 8 gniazd)

Świetlówki to 4szt 15W StarWhite 16.000K i 4 szt. Northern Blue 15W.

Dodatkowo w lampie zainstalowane 2x24W Philips TLD 03 - czyli sumaryczna moc światła to 168W na 415 litrów - czyli w tym przypadku akurat 0.4W/L.

Proszę zauważyć że akwarium jest dosyć wysokie - mimo to na dnie jest naprawdę dużo światła.

ledydom.jpg

ledydom2.jpg


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja mam pytanko odnośnie ledów . Czy ten rodzaj oświetlenia daje refrleksy tak jak w hqi ?


Śpiesz się powoli...

56_1245071123.gif

beztytuubvb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy małej ilości świetlówek(mniejszej ilości świecących diod) - efekty są - przy dużej ilości świetlówek -jak u nas w akwarium w firmie - są także, ale bardzo słabo widoczne.

Odpowiadając jeszcze na kilka pytań z priwa:

- temperatura w ostatnie gorące dni (na dworze ok. 30st w cieniu) nie przekroczyła 27st. w akwarium - bez wentylatorów.

- światło działa 12 godzin dziennie.

Resztę odpisałem na priwa.

pozdr

Przemek


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do światła LED nie mam zastrzeżeń natomiast do świetlówek tak. Może trafiła mi się kolejna pechowa ale po miesiącu świecenia spaliła się w jednej dokładnie połowa diod.

Świetlówki zamontowane są w lampie od Przemka z zasilaczami poleconymi przez Przemka :)

IMG_5846.jpg

IMG_5847.jpg

Mam nadzieję, że Przemek uzna to jako wadę objętą gwarancją i bez problemów wymieni. Mam rację Przemku?


pozdrawiam

Aśka

____________

Start 4.06.2009

270l+100l sump,

OR 3500 AM,

turboflotor 1000 AM,

2 x Koralia 3 + Wavemaker,

dolewka AM,

Lajon 120,

LED-y 7*17 W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co prawda już nie nad akwarium, ale w domu mam kilka żarówek LED (żarówek, bo gwint jak od zwykłej żarówki), i już część się spaliła - zwykle nie cała, część LEDów się świeci, reszta nie. Osobiście poczekam z rok-dwa, aż technologia nie będzie tak zawodna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a mojemu tacie spalily sie ledy do jazdy dziennej w audi a6, chcialem sobie kupic taki samochod, ale poczekam az technologie ulepsza, rok albo dwa...

oczywiscie to zart, zeby nie powiedziec inaczej


100x50x50. 250 litrow,sump 128 l. 150W HQI + 78W T5 actinic blue. odpieniacz AM Turboflotor 1000 BLUE, cyrkulacja 10000 l/h + obieg. skała (40kg) w wodzie od 21 marca 2009

KUPIE SZCZEPKI SPSOW - WARSZAWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.