Skocz do zawartości
Valdi

woda RO

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Witam Tester w tej chwili mierzone woda po RO mała Hanka kalibrowana (sprawdzana) na tym samym płynie co u Ciebie PO4 = 0.

Wcześniej mierzyłem jakieś dwa miesiące temu razem z Grześkiem i było coś około 0.04.

W międzyczasie wymieniłem prefiltry, i zapodałem nową żywicę, tylko kupowaną w Polsce u Seba.

Pozdrawiam

Robert

Edytowane przez strugas (wyświetl historię edycji)

Baniak 121x61x61 front i lewa strona opti 435l. sump 170l, dolewka 35l, odpieniacz Darek B30 , powrót jebao 6000l, 1x Tunze 6065 jebao wp40, Maxspect Gyre 150, światło hybryda 6x54w +196 led Leszek, dolewka tunze osmolator,

Mój baniaczek. http://nano-reef.pl/...-650l-w-obiegu/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nastepny rodzial tej historii:

Zmienilem tymczasowo membrane z 75GPD na 50GPD. Mysle sobie "gestrza membrana bedzie lepiej wylapywala syf". Rzeczywiscie TDS po membranie mniejszy o 25 od poprzedniej. PO4 wedlug Hanki po nowej 0,1 (po starej nie mam badan) tyle ze po nowiutkiej zywicy (po przeplukaniu jakies 20L) Hanka pokazuje 0,15mg/L Normalnie to jest chore.

Jon PO4 z potrojnie ujemnym ladunkiem teoretycznie powinien z latwoscia byc wychwycony przez kationit z zywicy. W praktyce jednak im nizsze pH tym nizsza stala dysocjacji kwasu. Oznaczaloby to ze traci ladunek przez co moze byc niewychwycony przez zywice. Tyle ze wedlug wykresu niezdysocjowane czasteczki H3PO4 zanikaja przy pH okolo 4. Jak niskie zatem moze byc pH w filtrze RO? Wniosek nasuwa sie taki ze przy pH4 zywica przepuszcza fosforany.

post-10763-0-99431000-1371669288_thumb.png

Idac dalej tym tropem zastanawiam sie co moze powodowac zakwaszenie. Czyzby sama zywica? Jesli wezmiemy pod uwage fakt, ze przed zywica PO4 jest mniejsze niz po, to moze sama zywica zakwasza wode? Moze to wlasnie rozna ilosc kationitu i anionitu w zywicach MB20 i MB400 wplywa na pochlanianie PO4 (wzgledem zakwaszenia).

Ktos ma jakis pomysl bo mi juz brakuje sil na analize problemu?

Stawiam flache we Wdzydzach jak mi ktos pomoze to rozwiazac :D

I jeszcze jedno pytanie..

Przez przypadek stalem sie posiadaczem 10L zywicy zmiekczajacej wode w systemach CO. Taka zywica usuwa jony Ca i Mg z roztworu zastepujac je jonami sodu. Rozumiem ze dzieje sie to w stosunku 2 : 1. Jeden kation Ca2+ zatrzymany i 2 kationy Na+ uwolnione. Czy aniony pozostaja te same czy tez sa jakos podmieniane. I co sie dzieje z weglanami? Zasadniczo tez musz byc usuniete zeby ie tworzyl sie kamien kotlowy. Czym sa wtedy zastapione? Ktos wie? I czy taka zywica ma w ogole jakies zastosowanie we wstepnej filtracji wody na nasze potrzeby?

Pozdro


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sądzę, że pomiar wody RODI na fosforany nie jest miarodajny i równie dobrze mogą być zerowe. Bardzo możliwe, że testy nie mogą mierzyć takiej wody(przystosowane są do wody słodkiej i morskiej). Może spróbuj ją jakoś posolić/utwardzić, przez jakiś czas napowietrzaj i dopiero wtedy mierz.

Z tego co pamiętam taką żywicę stosuje się w wysokowydajnych RO. Czyli ewentualnie przed membraną (no i pewnie przed prefiltrami).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rzecz w tym ze ta sama hanka daje ten sam wynik w solance na podmiane. Dlatego nie mam powodu watpic w wynik w wodzie RODi


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bartek, ale masz w akwarium jakis problem z PO4? Szczerze, ja nie dosc, ze nie wymienialem ponad rok nic w RO to jeszcze drugi miesiac plalem wymiane DI, TDS pokazuje juz 002 po DI i w akwarium salifert wciaz pokazuje 0.


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam Bryopsis i to jest najwiekszy problem. Poza tym swiadomosc ze dolewam kazdego tygodnia 15mg PO4 tez nie jest najfajniejsza.

Kompletnie nie rozumiem czemu tak jest. Moze to jakas forma fosforanu (meta, piro) ktora nie jest wylapywana przez zywice?


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Probowales zmierzyć wodę przed DI i druga przed RO? Ciekawi mnie jakie bedą wyniki. A jak rożne to zrób pomiar po każdym segmencie i wylapiesz przyczynę.


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tester zobacz w mojej galerii " domek stefana" moze pomoze z byropsis. Nie wrzucam fot zeby nie zasmiecac. Najgorsze jest to ze parametry sa niby idealne.

Mysle ze to co mowi CNCrob bylo by najlepszym rozwiazaniem. Mierzyc za kazdym segmentem i bedzie na tacy skad ten balast

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Robert - skonczyly mi sie saszetki do Hanki i czekam na przesylke. Kiedys, w okresie zimowym mierzylem w kranowce i pamietam tylko ze probka miala kolor mocno niebieski, ale nie pamietam wynikow. Po zywicach mam od stycznia (wczesniej nie pamietam wynikow) w okolicy 0,09-0,15mg/L przy TDS=0 (trzy rozne TDSy tak pokazuja)

bob- Bryopsis to osobna sprawa - w koncu odejdzie, tyle ze te fosforany pewnie tego nie ulatwiaja


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak kupie hanke bo sie przymierzam to porobie testy u siebie, nie wiesz skad masz ujecie wody? jaka metoda oczyszczania i przygotowania? sadze, ze tu moze wlasnie powodem byc woda trafiajaca do ro, moze ma za duzo w sobie aby ro bylo zdolne to przeczyscic. moze zastosowac jakies prefiltry takie jak sie na caly dom zaklada przed RO?


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem nic o moim ujeciu wody. Wiem ze fosforany sa dodawane do wody wodaciagowej, zeby chronic rury przed korozja. Jesli jednak przyjmiemy ze wynik 0,1 po membranie jest prawdziwy to 1,5L zywicy MB20 i 300ml zywicy na fosforany powinno wylapac ta, w koncu niewielka ilosc PO4


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przypomnij mi sie za jakis czas, jak kupie hanke to sprawdze u siebie.


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tester co do tej żywicy co masz do zmiękczania wody jest idealna w filtracji wstępnej przed filtrem odwróconej osmozy, sam ją stosuje po to aby zmiękczyć wode wejściową przed memramą osmotyczną. Lepiej i dłużej będzie pracowała wtedy membrama bo nie będzie się zapychała węglanem wapnia. Taka żywica jest regenerowana zwykłą solą, w pracy mam ja pod dostatkiem więc lepiej jest mi ją wymieniać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli co? Ta zwice zmiekczajaca wode dac po prefiltrach a przed membrana? Czy moze na wlocie , przed prefiltrami?


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej dać w takiej kolejności:

wkład filtracyjny 5 lub 20 µ, żywica zmiękczająca, węgiel aktywny, wkład filtracyjny 5 lub 1µ, membrama osmotyczna, żywica DI

Żywica do zmiekczania ma jeszcze takie właściwości że wyłapuje jeszcze związki żelaza w wodzie nie całkowicie ale zawsze to coś.

Jeśli masz taka żywice to polecam bo poprawi ci wode wejściową na membrame osmotyczną a co za tym idzie to wydłuży jej żywotność.

Ja pracuję w firmie, która zajmuje się uzdatnianiem wody dla potrzeb dializoterapii i przemysłu gdzie stosuje się osmozy o dużych wydajnościach i rozbudowanej filtracji wstępnej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super. Powiedz mi jeszcze czy zywica zmiekczajaca wode wylapuje aniony (wodoro)weglanowe. Bo jesli tak to jest szansa na to ze wylapuje rowniez PO4(3-)


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy to ma znaczenie ale kiedyś gdy po filtrach i membranie miałem

ok 1 kg. żywicy czepiały się różne plagi. Sprawa zmieniła się gdy za namową

kolegi zapakowałem po filtrach i membranie 10kg żywicy. Może to po prostu

ustabilizowało powoli zbiornik może coś innego. Testów na PO4 w wodzie do

dolewki nie robiłem, jednak teraz w wolnej chwili posprawdzam i dam znać

jak sprawa ma się u mnie.


MÓJ KAWAŁEK OCEANU:

KoTm lutego 2013

trzy-lata-minely moje pierwsze akwarim

Blekitna-glebia 1500 w obiegu

gallery_14359_2078_47879.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jon PO4 z potrojnie ujemnym ladunkiem teoretycznie powinien z latwoscia byc wychwycony przez kationit z zywicy. W praktyce jednak im nizsze pH tym nizsza stala dysocjacji kwasu. Oznaczaloby to ze traci ladunek przez co moze byc niewychwycony przez zywice. Tyle ze wedlug wykresu niezdysocjowane czasteczki H3PO4 zanikaja przy pH okolo 4. Jak niskie zatem moze byc pH w filtrze RO? Wniosek nasuwa sie taki ze przy pH4 zywica przepuszcza fosforany.

post-10763-0-99431000-1371669288_thumb.png

Idac dalej tym tropem zastanawiam sie co moze powodowac zakwaszenie. Czyzby sama zywica? Jesli wezmiemy pod uwage fakt, ze przed zywica PO4 jest mniejsze niz po, to moze sama zywica zakwasza wode? Moze to wlasnie rozna ilosc kationitu i anionitu w zywicach MB20 i MB400 wplywa na pochlanianie PO4 (wzgledem zakwaszenia).

Ktos ma jakis pomysl bo mi juz brakuje sil na analize problemu?

Pozdro

Pomierzyłem PH w swoim obiegu i otóż:

Woda tak zwana kranówa 7.5 PH

Woda po filtrach węglu i membranie przed żywicą 6.5 PH

Woda po żywicy odciek końcowy 6.2 PH


MÓJ KAWAŁEK OCEANU:

KoTm lutego 2013

trzy-lata-minely moje pierwsze akwarim

Blekitna-glebia 1500 w obiegu

gallery_14359_2078_47879.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jedyne rozwiązanie to zbierać RO do dużego pojemnika i w nim umieścić filtr z np rową .Niestety w UK używa się pirofosfaoran sodu do polepszenia(zmiękczenia) jakości wody.

Edytowane przez Damian07 (wyświetl historię edycji)

stopkaDamiana.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na koncu filtracji mam kartridz z zywica dedykowana wlasnie na fosforany. Moge go rownie dobrze naladowac Rowa czy Phosquardem.

Jednak robilem juz takie testy i efekt byl niewielki.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlatego napisałem żeby w pojemniku się to kręciło bo może być za krótki czas kontaktu wody z adsorberem .Tak jak pisałem jeżeli jest to pirofosforan to będzie bardzo trudno go wyeliminować


stopkaDamiana.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tester co do wyłapywania jak to napisałeś "aniony (wodoro)weglanowe" przez żywice zmiękczającą szczerze nie mam zielonego pojęcia. Spróbuje się dowiedzieć

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fosforany w ilościach normalnie występujących w wodzie do picia nie są szkodliwe dla zdrowia. W ostatnich czasach stosuje się dodawanie fosforanów do wody w celu zwalczania korozji oraz zapobiegania wytrącaniu się niektórych związków, np. żelaza lub wapnia. Ilości fosforanów dodawane w tym celu wahają się w granicach 0,25 - 1,0 mg/dm3 PO43-. W wyniku stosowania nowych metod uzdatniania wody oraz używania na coraz większą skalę syntetycznych środków powierzchniowo czynnych, dostają się do wód polifosforany, które hydrolizując tworzą ortofosforany. Dopuszczalną ilość fosforanów w wodach regulują przepisy prawne1.

1 Zawartość fosforanów dla śródlądowych wód powierzchniowych I klasy czystości może wynosić 0.2 mg/dm3 i poniżej, dla II klasy - 0.5 i poniżej, dla III klasy - 1,0 i poniżej (Dz.U. z 1991 r., nr 116. poz. 503) .Tutaj jest wycinek jakiegoś opracowania na temat regulacji prawnych w PL nie wiem jak to wygląda w UK ale myślę że podobnie odnośnie fosforanów w wodzie do picia

Edytowane przez Damian07 (wyświetl historię edycji)

stopkaDamiana.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.06.2013 o 21:31, Tester napisał:

Rzecz w tym ze ta sama hanka daje ten sam wynik w solance na podmiane. Dlatego nie mam powodu watpic w wynik w wodzie RODi

Panowie, mam podobny problem. TDS wiecznie pokazuje 002 i przed i za żywicą. Wiem, że wątek stary ale nie znalazłem rozwiązania. Problem w tym, że dodaję wodę dolewką z fosforanami na poziomie 0,2mg/l i taki stan utzymuje mi się w baniaku. Ma ktoś pomysł na rozwiązanie problemu? Wymiana filtrów i żywicy nie pomaga. Robił ktoś test na ciśnienie wody? Może ciśnienie wpływa na wydajność/jakość wody? Jestem skłonny kupić pompę, która podbije ciśnienie ale czy to będzie miało jakiś sens?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.