Skocz do zawartości
Grzegorz Dyzma

Polimery w morskim

Rekomendowane odpowiedzi

#244522 Grzegorz Dyzma :

Mi przyszla do glowy jeszce jedna mysl. Zbieram wode z podmianek do kontenera gdzie caly czas chodzi cyrkulacja. A gdybym tam podlaczel zloze zeby dojrzalo? bakterie maja co przerabic, nic nie dodaje do takiej wody. Mialbym tez mozliwosc zaobserwowac z jaka predkoscia spadaja paramety jak reaguje na to wszytko poziom Ph.

Czy testy saliferta na zawartosc tlenu sa wiarygodne? Moze lepiej przeprowadzic dojrzwanie polimeru wlasnie taka metoda i ominac strajk odpieniacza?

Co do starjku odpieniacza , może wystarczyło wypłukac granulki w RO , tak zauwazyłem zrobila częśc uzytkowników na zachodnich forach. Ja wsypałem bezpośrednio z torebki , pewnie inni też dlatego moze ten czas się wydłuża.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy jestem z czego zrobione sa te kuleczki?

Czyzby byly zrobione z ryzu po jego fermetacji.Te

produkty maja alkochol w bardzo malych iloscach.

Albo pozostalosci po robieniu alkocholu.I Calosc

jest zwiazana z klejem z kukurydzy(bardzo wolno

sie rospuszcza)albo jakas zelatyna .Jak Panowie myslala o tym?


120 GL tenk(454.24L),110Lb Fiji Pucani Skala ,Pompa Vortech 40W,20W,360W Swiatla 50/50,8W LED nocne,60Lb piasku(2mm zmielone muszle).Pare Kolari ,Wiele rybek,slimakow pod piaskowych,reef krebow.55 GL Tenk glonowy ,Filter Bio Pellets

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grzegorz Dyzma, Grzegorz, wprowadziłeś dość dużo zmian na raz, o których pisałeś. Nagłe zmiany, nawet pozytywne, są stresujące dla korali i dla akwarysty. Spokojnie, tak jak już ktoś doradzał, włóż węgiel i na razie przy niedziałającym odpieniaczu podmieniaj częściej wodę. Bakterie dodawaj po podmianie wody, ale w bardzo umiarkowanych ilościach i w miejscu blisko wlotu filtra.

kidult, jak dokładna zasada działania tych biopeletek jest Ci potrzebna i jak bardzo szczegółowe dane? Wymień nowy na rynku produkt akwarystyczny, o którym wiesz więcej. Mnie żaden nie przychodzi na myśl. Informacje producenta kierowane są do przeciętnego akwarysty, nie do naukowca, który przeprowadza badania i pisze na ten temat dysertację naukową. Stosując jakikolwiek produkt opieramy się częściowo na zaufaniu do producenta, a potem doświadczenie pokazuje czy warto było. Czy znamy dokładne funkcjonowanie naszych własnych narządów, czy potrafimy opisać szczegółowo działanie układu oddechowego, rozrodczego lub wydalniczego? Czy przyjmując przepisany Ci lek, wnikasz w jego skład i analizujesz, jakie jest dokładne działanie poszczególnych jego składników i jak na to reagują komórki naszego organizmu i co się kryje pod nazwami łacińskimi?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Andrzejku ja płukałem w RO kilka minut i dalej siedzi odpieniacz


180x60x60 SPS PROJECT 26-04-2009 BioPelletes 08-03-2010

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po tygodniu stosowania biopolimerów poza tym, że NO3 i PO4 są zerowe (ale to nic wielkiego, skoro przed włożeniem peletek poziomy były bardzo niskie), zauważyłem, że na górne sitko w filtrze zaczyna porastać rurówkami. Poniżej zdjęcia.

jpg0024.jpg

jpg0020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z tego co rozumiem, biopeletki sa miejscem, na ktorym osiedlaja sie bakterie. bakterie zjadaja amoniak i azotyny, przeksztalcajac je w azotany. jesli nie ma azotynow i amoniaku, bakterie zjadaja biokulki jako zrodlo wegla. dlatego medium to jest tak wydajne i jednostajnie dzialajace. czy dobrze rozumiem?

moje watpliwosci - jak bakterie zjadaja fosforany i co wtedy dzieje sie z PO4, jak PO4 jest wydalane z systemu? o co chodzi z "biomasą"? jak odpieniacz odpienia bakterie, które pływają w wodzie ? nie ukrywam ze milo by bylo obejrzec jakis schemat przebiegu "nieczystosci" przez system filtracyjny oparty o biokulki i odpieniacz.

porownanie do lekow troche nie na miejscu, bo leki przechodza 3 stopnie badan minimum, jest dolaczona ulotka, na ktorej musi byc napisane dzialanie, przeciwskazania, dawkowanie i INTERAKCJE! nie zastanawiam sie jak w istocie dziala lek, bo WSZYSTKIE istotne informacje podaje producent.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W wielkim skrócie z forum kanadyjskiego:

http://www.canreef.com/vbulletin/showthread.php?t=59332&page=29

Użytkownik Delphinus pisze:

aktualizacja po 3 miesiącach*

------------------------------------------------------------------------

1. Karmienie 6 x dziennie (automatyczne karmniki)- azotany niewykrywalne

2. Filter feeders. Dużo rurówek w sumpie, zwłaszcza w miejscu, gdzie

jest wylot z reaktor

3. Ruch biopeletek. Kluczową sprawą jest to, żeby biopeletki

energicznie poruszały się w filtrze. Lepiej użyć mniejszą ilość peletek

niż zalecana ilość, jeśli nie jesteśmy w stanie prz pełnej dawce

zapewnić im możliwości obracania się.

4. Zeovit. Początkowo byłem zwolennikiem połączenia peletek z

zeovitem. Teraz rozważam zrezygnowanie z zeolitów i zastąpienie ich

dodatkową porcją peletek. Wciąż dodaję inne produkty zeo, jak Coral

Snow, Coral Vitalizer i Sponge Power.

mask.jpg

IMG_0794.jpg

IMG_0795.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

KIDULT, to moze po prostu poczekaj na wyniki innych i nie stusuj ich.

Nie uwazam ze kazdy producent musi przekazywac ci wiedze ktora uzyskal w fazie testow i na ktorych zarabia. Jak kazdy nowy produkt ma wyzsza cene ktora pewnie z czasem troche spadnie.

Ja osobiscie kupilem kulki posrednio od Ktryc'a i jestem zadowolony z testuje cos nowego. Co do naukowego bullshit'u to w sumie dobrze ze go nie ma bo po pierwsze... takie opisy pseudotechniczne mozna plodzic na poczekaniu, z drugiej strony jezeli napisali by wywod naukowy to nie chcialo by mi sie tego czytac. Wole bazowac na doswiadczeniach akwarystow ktorzy testowali i sa zadowoleni oraz samemu ... "precierac sciezki" bez zbednego doszukiwania sie teorii spiskowych.

Jak dla mnie moga to bys kulki magiczne, zelki haribo, kulki zuczka gnojarka lub pakowane bobki chomika.... wazne aby osiagaly opisany przez producenta efekt w akwarium. Czas pokaze czy produkt jest cos wart a sprawdze to na wlasnej skurze....


---

OptiWhite 360l, Bubble Magus NAC-7, DIY dozownik Balling i dolewka z RO, Deltec HLP4040, 2x JVP-102B, 2xJVP-101B, ATI PM 6x39W + DIY LED 50W, Aqua-Meter by Mufti.

NP-reducing BioPellets

EFW6p2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nowy zarazony zobacz sobie na str 12 post 243676 tam są footki i widac gdzie jest pompa


180x60x60 SPS PROJECT 26-04-2009 BioPelletes 08-03-2010

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobry wynalazek, ale mysle ze najlepsze do miesznia na rozluzneinie tematu jest to


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#244568 ktryc :

Po tygodniu stosowania biopolimerów poza tym, że NO3 i PO4 są zerowe (ale to nic wielkiego, skoro przed włożeniem peletek poziomy były bardzo niskie), zauważyłem, że na górne sitko w filtrze zaczyna porastać rurówkami. Poniżej zdjęcia.

Ale czy to wynik Bio pellets? u mnie takie rurowki rosna nawet na dnie dopieniacza i na szybach sumpa, zanim jeszcze dodoalem polimer.

Po okropnym widoku wczoraj dzis wieczorem pojawilo sie swiatelko w tunelu. Chyba gabki zaczynaja korzystac.

2683-gabka (.jpg


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@smith do tego wlasnie wniosku doszedlem po odpowiedzi Ktryca. nie przekonuja mnie informacje podane przez producenta i dytrybutora, slyszalem jak bylo z ZEO 5 lat temu i jak wyszlo "w poraniu", wiec poczekam. trzymam kciuki za obiektywne relacje, nie wykluczam ze kiedys zainstaluje odpieniacz i biopepellety

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#244661 Grzegorz Dyzma :

Ale czy to wynik Bio pellets? u mnie takie rurowki rosna nawet na dnie dopieniacza i na szybach sumpa, zanim jeszcze dodoalem polimer.

Po okropnym widoku wczoraj dzis wieczorem pojawilo sie swiatelko w tunelu. Chyba gabki zaczynaja korzystac.

2683-gabka (.jpg

Grzegorz, oby to było światło, nie tylko światełko, powodzenia.

Oczywiście rurówki spotyka się w różnych miejscach w zbiorniku, ale nie w takim zagęszczęniu. Chodziło mi nie o sam fakt, że są, lecz o miejsce, gdzie jest ich najwięcej. U mnie po tygodniu zaczęły pojawiać się pojedyncze sztuki na sitku reaktora, gdzie nie występowały nigdy w obecności zeolitów. Natomiast ich ilość w miejscu wylotu z reaktora u tego człowieka z kanadyjskiego forum jest imponująca. Świadczy to o tym, że filtratory rzeczywiście korzystają, dobrze się czują i namnażają w bliskości biopelet.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po 72 godzinach działania kulek , odpieniacz się podniósł. Catalaphylia powoli też wraca do żywych :).


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#244715 fal :

Po 72 godzinach działania kulek , odpieniacz się podniósł. Catalaphylia powoli też wraca do żywych :).

No to brawo! Szybciutko się podniósł.


Pozdrawiam

Skoczek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wystrugałem taki sobie filterek na złoża napędzany pompą Aqua bee 2000, która leżała przez dłuższy czas w szafce.

Co fachowcy sądzą da rade z pelletami ??

1281-filtr.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@stoodent... z czego zrobiłeś (czego użyłeś) to szare na dole do mocowania rury do pleksi i u góry do przykręcania do tego zatyczki filtra? (mam nadzieje że zrozumiesz o co mi chodzi:) )

SUPER konstrukcja, dawaj znaka jak sie sprawuje:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogółem mówiąc bez tokarni się nie obejdzie. A co do sprawowania to czas pokaże jak tylko będą jakieś wyniki to dam znać

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam dokładnie taki sam filterek jak stoodent tylko zasilany pompą 1000 L/h sprawdza się super.


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak kogoś interesuje mam na zbyciu tuleje przetoczone pod rurę 90 i 100 mm oraz takie same rury.


Zbiornik Zlikwidowany:((Ale jeszcze tu wrócę:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@stoodent nie prosciej bylo polozyc pompe wylotem poziomo i podlaczyc pod szary element na dole zamiast targac rure wlotowa do filtra najpierw w gore przez cala dlugosc a pozniej w dol wewnatrz filtr? poza tym nadalbys wodzie ruch wirowy i moze to by polepszylo warunki w filterku?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grzes jak odpieniacz pracuje ????


180x60x60 SPS PROJECT 26-04-2009 BioPelletes 08-03-2010

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.