Skocz do zawartości
Grzegorz Dyzma

Polimery w morskim

Rekomendowane odpowiedzi

Ja sie nie znam na polimerach. Juz napewno nie dzis, ale moge wsadzic ziarno pod mikroskop i moze bedzie dostrzegalna jaks struktura moze to w czyms pomoze.

ps. Rafal nie ryzykuj doustnym testowaniem:D


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#245362 rafal19 :

sprawdziłem, nie są słodkie ...bezsmakowy produkt :) nawet rozciąłem na pół i sprawdziłem :)

No to teraz trzymamy kciuki aby sie nie okazało że tajemnym składnikiem pelletek nie są czasem jakieś wydzieliny zwierzęce :) :) :)

Respekt za poświęcenie dla nauki :D


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#245221 Przemek :

Rozumiem że węgla w takiej "przyswajalnej" formie? Ale w takim razie jaki jest ich udział w zbijaniu no3/po4? Czy te bakterie żywią się również węglem? - zapytam dokładniej może - jaka jest różnica pomiędzy TYM węglem z peletek a tym np. z zeostart? (poza prędkością uwalniania z pelet)?

Pytam całkowicie bez złośliwości - moja mama jest chemikiem-biologiem i starałem się do podpytać - i o ile w przemyśle związanym z oczyszczalniami ścieków znane są szczepy bakterii które zajmują się filtracją biologiczną(selektywną) to jednak wymagają dosyć specyficznych warunków do życia - których w akwarium na pewno nie odtworzymy.

Stąd nie chcę wyjść na ignoranta - i wolę dopytać :)

pozdrawiam

Przemek

Wlasnie strzelilesc w dziesiatke Przemku

Wlasnie te kuleczki to robia . Tylko nie same

Reaktor bez dochodu powietrz .obydwoje powoduja

idealne warunki do przyrostu tych bakteri.Sa one urzywane

do produkcji lekow,oczyszczalni wody od wielu lat.

Znajdziesz wiecej info o nich pod chaslem tz zielonych technologi.

Sa one dosyc latwe(nie dla nas) do tz bilogicznej programacji.

Mozna je zaprogramowac do wielu rodzaji bakteri .

Smieszne jest ze kukurydza jest Tam tez uzywana.

Ps Dlatego skimer zabija je bardzo szybko.I rowniez

zajmuje trache czsu zeby one zaczely rosnac na kulkach

I po wielu tygodniach skimer wydaje ciemna wode.

Dlatego caly proces jest bardziej naturalny

I nie trzeba zakladac pudelka z siadka w bardzo

grobym piasku.

Sk


120 GL tenk(454.24L),110Lb Fiji Pucani Skala ,Pompa Vortech 40W,20W,360W Swiatla 50/50,8W LED nocne,60Lb piasku(2mm zmielone muszle).Pare Kolari ,Wiele rybek,slimakow pod piaskowych,reef krebow.55 GL Tenk glonowy ,Filter Bio Pellets

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok Sławku :)

Ale powiedz mi tylko, jak to możliwe że w filtrze z przepływem wody rzędu 300-500l/h wytworzono warunki beztlenowe? Gdyby był to przeplyw rzędu 2-3 litry - to może i byłoby to możliwe.

Zobacz proszę jak działa wspomniany przeze mnie blok oczyszczalni z osadnikiem - i jakie warunki(pod kątem O2) tam panują. To niemożliwe do uzyskania przy takiej prędkości przepływu przez złoże - kulki mają za małą średnicę aby zachodziły w nich procesy anaerobowe - tym bardziej że kulki cały czas zmniejszają swoją obiętość!

Jaką strukturę mają kuleczki - są miękkie, jak kulki spienionego PVC(styropian)?

Czy poza oficjalnym info z opakowania - gdzieś na RC lub innej stronie ktoś znalazł jakiś dokładniejszy opis co i jak?

pozdrawiam

Przemek


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Twardoscia przypomina to ziarna ryzu. Przemku zamow opakowanie, masz mame ktora ma wiedze i doswiadczenie a moze i jakies dojscie do labolatoriumm.

Zrobil sie z tego naprawde ciekawy temat


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba będe musiał zamówić.

Pelety są aktualnie dostępne?

pozdrawiam

Przemek


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U Krzysztofa Tryca i Skiby.

Moze tu chodzi o strukture polimeru? jest ona tak bardzo zwarta ze mimo malej wielkosci ziaren procesy beztlenowe zachodza wewnatrz. Dlatego potrzebny silny przeplyw zeby woada mogla choc troche przenikac przez te granulki.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szybki przeplyw przy ruchomym zlożu nie zapewni przenikania przez wnetrze medium filtracyjnego. Woda jest "głupia", popłynie tam gdzie jej latwiej, czyli pomiędzy pelletami. Tu co innego musi wchodzić w grę.

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#245397 Przemek :

Ok Sławku :)

Ale powiedz mi tylko, jak to możliwe że w filtrze z przepływem wody rzędu 300-500l/h wytworzono warunki beztlenowe? Gdyby był to przeplyw rzędu 2-3 litry - to może i byłoby to możliwe.

Zobacz proszę jak działa wspomniany przeze mnie blok oczyszczalni z osadnikiem - i jakie warunki(pod kątem O2) tam panują. To niemożliwe do uzyskania przy takiej prędkości przepływu przez złoże - kulki mają za małą średnicę aby zachodziły w nich procesy anaerobowe - tym bardziej że kulki cały czas zmniejszają swoją obiętość!

Jaką strukturę mają kuleczki - są miękkie, jak kulki spienionego PVC(styropian)?

Czy poza oficjalnym info z opakowania - gdzieś na RC lub innej stronie ktoś znalazł jakiś dokładniejszy opis co i jak?

pozdrawiam

Przemek

Nano Technologia

Jedynie moze wszyscy co je urzywaja powinni porownac

temperature wody.Mysle ze tu jest wytlomaczenie innego

zachowania skimera I lepszych dzialania kuleczek.

Sk


120 GL tenk(454.24L),110Lb Fiji Pucani Skala ,Pompa Vortech 40W,20W,360W Swiatla 50/50,8W LED nocne,60Lb piasku(2mm zmielone muszle).Pare Kolari ,Wiele rybek,slimakow pod piaskowych,reef krebow.55 GL Tenk glonowy ,Filter Bio Pellets

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sławku - ale do produkcji polimerów nie jest wymagana nanotechnologia - to nie nanorurki węglowe.

Wbrew pozorom polimery nie są żadną magiczną substancją powstającą w tajnych labolatoriach :)


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmmm, zalezy co kto rozumie pod pojeciem nanotechnologia. Mysle ze bez wiedzy w jakis sposob sa one uzyskiwane nanotechnologi tez nie mozna wykluczyc :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy jestem ja one sa programowane?

To co slyszalem to byly on urzywane tam

pierwsze.


120 GL tenk(454.24L),110Lb Fiji Pucani Skala ,Pompa Vortech 40W,20W,360W Swiatla 50/50,8W LED nocne,60Lb piasku(2mm zmielone muszle).Pare Kolari ,Wiele rybek,slimakow pod piaskowych,reef krebow.55 GL Tenk glonowy ,Filter Bio Pellets

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bez profesjonalnych badan w labolatorium domyslami nie rolozlozymy naszych peletek na czynniki pierwsze.

Producent nigdy tego nie wytlumaczy w sposob szczegolowy w ochronie wlasnego inetesu.

Tak jak z sosem pomidorowym HEINZ. Dostepny na calym swiecie i wszedzie smakuje tak samo, a tylko 4 osoby znaja sklad i wszystkie szczegoly procesu produkcji.

P.S.Moze troche malo trafne porownanie:D


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy takie badania są nam potrzebne , chyba najwazniejsze aby to działało. Czy wszystkie rodukty rozkałdacie na czynniki pierwsze zanim podłączycie do zbiornika. Ciekawe ile osób rozebrało np chłodziarkę i po zbadaniu zasady działnia dopiero zdecydowało się na użycie?

Wiekszośc preparatów czy nawet składu soli nie poznamy więc po co nam wiedzieć z czegoi sa polimery ?

p.s ciekawe czy jeszcze w innym kraju oprócz naszego forumowicze dociekają z czego są pellety , bo na żadnym zagranicznym forum nie znalazłem takiej dyskusji. Poprostu tam rozmawiaja o rzeczach praktycznych :)

może warto nasladowac innych http://www.reefkeeping.com/joomla/index.php/translations

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wracajac do tematu.

Mala prosba do wszyskich ktozy kuleczki

uzywaja.

Jaka Macie temperature w tenku?

Jaka pompe urzywacie(L / G)

W tym tygodniu zacznynam przezucac

moj tenk na kulki.

Slicznie dzieki za info

Sk


120 GL tenk(454.24L),110Lb Fiji Pucani Skala ,Pompa Vortech 40W,20W,360W Swiatla 50/50,8W LED nocne,60Lb piasku(2mm zmielone muszle).Pare Kolari ,Wiele rybek,slimakow pod piaskowych,reef krebow.55 GL Tenk glonowy ,Filter Bio Pellets

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Slawek rozwin temat o co biega z ta temperatura. Mam grzalke z termostatem wiec jaka roznice powinienem zauwazyc?


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#245526 Grzegorz Dyzma :

Slawek rozwin temat o co biega z ta temperatura. Mam grzalke z termostatem wiec jaka roznice powinienem zauwazyc?

woda I jej predkosc powoduje wyplukanie bakteri

Temperatura to jeden z glownych czynnikow rozwoju

bakteri.Przy idealnych warunkach te bakterie

na kulkach potrafiom sie podwoic parokrotnie

w bardzo krutkim czsie (1-2 Godzin).

Paru znajomych mam ktozy siedza w naszym

hobby od 20+ lat i sa to ich oppinie o rozwoju

tych bakteri.Co prawda I nie chce sie chwalic

o paru miesiecy probuje rozgryz ten kulkowy

temat.Pare pomyslow bedom we warsztacie

jak wroce do domu ( trzy miesiace na wyjezdzie)

Przesto ze nie mam jeszcze zalozonych kulek

jedyna sposobe do nauki o nich sa fofumm.

I moze raze wszyscy tutaj doprowadza te kulki

do dobrego przelamu w naszym hobby .

Jestem troche zmeczony karuzelom w moim

tenk ( I chyba jak wszyscy) Jak sie moze uda

te kulki daca nam szase na zabawe z rybkami

I koralami w latwiejszym sposobem

dzieki jeszcze raz za info

Sk

#245528 andrniew :

U mnie w zbiorniku trzymam temperature w przedziale 24.8 - 25.3

Jesli chodzi o przepływ trzez petetki to wychodzi 1000L/h na 1 litr kulek.

Ty :)

Sk


120 GL tenk(454.24L),110Lb Fiji Pucani Skala ,Pompa Vortech 40W,20W,360W Swiatla 50/50,8W LED nocne,60Lb piasku(2mm zmielone muszle).Pare Kolari ,Wiele rybek,slimakow pod piaskowych,reef krebow.55 GL Tenk glonowy ,Filter Bio Pellets

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#245397 Przemek :

Ok Sławku :)

Ale powiedz mi tylko, jak to możliwe że w filtrze z przepływem wody rzędu 300-500l/h wytworzono warunki beztlenowe?

Przemek

Cóż, nauka nie stoi w miejscu, na szczęście. Próbujemy coś ocenić i zrozumieć opierając się na naszej aktualnej wiedzy, a tymczasem może odkryto coś, co spowodowało, że niemożliwe stało się możliwe. Ostatnio przeczytałem taką wypowiedź:

" W literaturze pojawiają się wzmianki o tym, że możliwe jest całkowite usuwanie azotu również w warunkach tlenowych. Okazuje się, że niektóre bakterie nitryfikacyjne są w stanie przeprowadzić również denitryfikację w obecności tlenu rozpuszczonego."

Pozdrawiam,

Krzysztof

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#245539 ktryc :

" W literaturze pojawiają się wzmianki o tym, że możliwe jest całkowite usuwanie azotu również w warunkach tlenowych. Okazuje się, że niektóre bakterie nitryfikacyjne są w stanie przeprowadzić również denitryfikację w obecności tlenu rozpuszczonego."

Pozdrawiam,

Krzysztof

Cytat pochodzi stąd (ciekawy artykuł, swoją drogą). Albo w polimerze zachodzi denitryfikacja symultaniczna, albo jest to po prostu źródło węgla dla bakterii w akwarium (cały proces zachodziłby wtedy w zbiorniku, nie w filtrze z polimerem), albo coś jeszcze innego :)

Pozdrawiam!


 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam temperaturę 26,3 w nocy spada do 25,3 1 litr KULEK przepływ przez KULKI SZCZEŚCIA około 2500L/h pompę mam AB 3000L/h KULKI delikatnie się przemieszczają z miejsca na miejsce wygląda to tak jak by się delikatnie gotowały, mija 8 dzień odpieniacz leży ani nie drgnie nawet przy karmieniu


180x60x60 SPS PROJECT 26-04-2009 BioPelletes 08-03-2010

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#245539 ktryc :
#245397 Przemek :

Ok Sławku :googleye

Ale powiedz mi tylko, jak to możliwe że w filtrze z przepływem wody rzędu 300-500l/h wytworzono warunki beztlenowe?

Przemek

Cóż, nauka nie stoi w miejscu, na szczęście. Próbujemy coś ocenić i zrozumieć opierając się na naszej aktualnej wiedzy, a tymczasem może odkryto coś, co spowodowało, że niemożliwe stało się możliwe. Ostatnio przeczytałem taką wypowiedź:

" W literaturze pojawiają się wzmianki o tym, że możliwe jest całkowite usuwanie azotu również w warunkach tlenowych. Okazuje się, że niektóre bakterie nitryfikacyjne są w stanie przeprowadzić również denitryfikację w obecności tlenu rozpuszczonego."

Pozdrawiam,

Krzysztof

Krzysztofie, nie wątpie że nauka cały czas idzie do przodu - i bardzo dobrze :clowning

Mógłbyś wskazać źródło tej wiadomości? Temat mnie niezmiernie interesujący, gdyż denitryfikacja(tzw. oddychanie azotanowe) MUSI występować w warunkach ograniczonego dostępu do tlenu rozpuszczonego (poniżej 0.5mg/l) gdyż wyższe stężenia hamują ten proces. Wyższe stężenia sprawiają że źródłem tlenu dla bakterii staje się tlen rozpuszczony - a nie ten zawarty w azotanach. Przyznasz że twierdzenie to stoi nieco w opozycji do tego co zacytowałeś? (Choć nie pisze że to nie możliwe - być może nie natknąłem się na tego typu informację do tej pory) - i jest ona również nieznana kilku chemikom z którymi rozmawiałem . Ale jak piszę - nie neguję - opieram się tylko na swojej, niepełnej wiedzy.

Co do wątku dot. temperatury - oczywiście ma ona wpływ na "wydajność" denitryfikacji - najszybciej zachodzi on a w temp. ok. 21 stopni i ph ok. 6-7 - jednak aby mówić o "szybkości" trzeba najpierw rozpatrzyć "prędkość nominalną - średnią" :)

Tym bowiem sposobem moglibyśmy założyć, że w warunkach ograniczonego przepływu za wklejonym w akwarium tłem również zachodzi denitryfikacja - co jest prawdą, aczkolwiek ten fakt NIE MA znaczenia w odniesieniu do wydajności filtracji w akwarium(aczkolwiek występuje).

Podsumowując - bardziej przemawia do mnie fakt, że pelety są źródłem wolnorozpuszczającego się do wody węgla organicznego - robiąc to w sposób jednostajny, bez "strzałów" i niedoborów.

Aż tyle i tylko tyle.


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Boss, tak jak napisał Mintaj, cytat Krzyśka jest TUUUUUUU :googleye


Pozdrawiam

Skoczek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzę, widzę ... :googleye(choć wcześniej nie widziałem linka mintaja)

Ok - poza wzmianką Darka(której nic nie umniejszając przypomina mi - "mam kolegę, którego kolega słyszał że.." - czy gdzieś jeszcze można o tym poczytać?

Proszę nie zrozumieć mnie źle!

Ja NA PEWNO będę chciał spróbować z peletami - temat ten interesuje mnie o tyle, że jeśli faktycznie zadziała - to ogromnie ułatwi opiekę nad akwarium - i ułatwi "skoki na głęboką wodę" wieelu akwarystom.

Moje dociekania mają jedynie na celu spowodowanie dyskusji - czy mamy FAKTYCZNIE do czynienia z przełomowym produktem - po którym nic już nie będzie takie same :clowning - czy też jest to przełom typu " dozowanie z ręki" - dozowanie z "pompy"..

Niby to samo dozowanie, jednak z pompy jakby lepsze i przyjemniejsze..

Nie zmienia to jednak faktu że dozujemy TO SAMO. :)

Dlatego Krzysztofie jeśli masz jeszcze jakiekolwiek informacje na ten temat - to byłbym zobowiązany - mam nadzieję że temat doprowadzi nas do jakiś konkluzji.

PS. Jeśli nawet zdarzyłoby się, że jakimś zbiegiem okoliczności w akwarium wraz z peletami pojawiły by się nam bakterie potrafiące denitryfikować w warunkach tlenowych(ale skąd? pomijam jak!) - to dlaczego ten proces miałby zachodzić akurat na peletach - a nie np, na skale?

Pelety to nie to samo co zeovit(kamyki) rozpatrując pod kątem filtracji - zeovit POCHŁANIAŁ związki amonowe które były pożywką dla osiadlych na kamykach bakterii - tu pelety ponoć nic nie kumulują(no bo i jak? co potem?)

Więc jak napisałem - czy nie jest tak, że najprostsze rozwiązanie jest najbardziej prawdobodobne?(pelety jako źródło energi(węgla) dla bakterii?


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#245517 andrniew :

Nie wiem czy takie badania są nam potrzebne , chyba najwazniejsze aby to działało. Czy wszystkie rodukty rozkałdacie na czynniki pierwsze zanim podłączycie do zbiornika. Ciekawe ile osób rozebrało np chłodziarkę i po zbadaniu zasady działnia dopiero zdecydowało się na użycie?

Wiekszośc preparatów czy nawet składu soli nie poznamy więc po co nam wiedzieć z czegoi sa polimery ?

p.s ciekawe czy jeszcze w innym kraju oprócz naszego forumowicze dociekają z czego są pellety , bo na żadnym zagranicznym forum nie znalazłem takiej dyskusji. Poprostu tam rozmawiaja o rzeczach praktycznych :googleye

może warto nasladowac innych http://www.reefkeeping.com/joomla/index.php/translations

Andrzeju, taki już chyba naród jesteśmy - z "szabelką" :clowning

Jak odpieniacz - wstał? Czy doda która wypływa z peletek - jest idealnie czysta? W sensie - czy gdyby puścić ją przez watę lub włókninę - to coś "zbierzemy"?

pozdrawiam

Przemek


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.